kalkulačka na výpočet ceny a papier

Vypočítajte si cenu leasingu v online kalkulačke

28. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Nie každý má to šťastie, že môže prísť do predajne áut, vybrať si model a naraz ho zaplatiť. Pre väčšinu ľudí sa kúpa nového auta spája s nejakou formou pôžičky. Jedna možnosť je zobrať si klasický úver v banke. V prípade vozidiel sa však vodiči často obracajú na leasingové spoločnosti.

Leasing vs. úver

Ak pri kúpe auta nemáte na účte dosť peňazí, najčastejšie sa stretnete s dvoma riešeniami. Prostredníctvom leasingu alebo bežného úveru v banke si viete chýbajúce peniaze požičať. Aj keď je ich účel rovnaký, podmienky sa v mnohom líšia.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť cestou pôžičky v banke, postup je vám asi jasný. Najprv banku požiadate o úver. Ak žiadosť schvália, dostanete peniaze, ktoré vám chýbajú do celej sumy auta. Vďaka tomu môžete predajcovi zaplatiť plnú cenu a vozidlo prejde do vášho vlastníctva. Jazdíte teda na vlastnom aute a splácate pôžičku banke.

Keď si auto kupujete „na leasing,“ postup je v istom zmysle opačný. Cenu vozidla zaplatí leasingová spoločnosť, s ktorou uzatvoríte zmluvu. Tá vám následne auto poskytne do prenájmu a vy ho môžete naplno využívať popri splácaní. Vy sa majiteľom vozidla môžete stať až vtedy, keď splatíte všetky splátky leasingu.

Vedeli ste, že…

… v zmluve sa stanovuje aj odkupná cena? Túto cenu musíte leasingovej spoločnosti zaplatiť, ak auto po ukončení leasingu chcete prebrať do vášho vlastníctva.

Podmienky leasingu

V prípade leasingu platí, že výsledná cena závisí od viacerých faktorov. Pri nastavovaní zmluvy teda postupujte opatrne, aby vás leasing nevyšiel drahšie než samotné auto.

Akontácia

Pod akontáciou   sa rozumie prvá splátka leasingu, ktorá býva v porovnaní s ostatnými vysoká, no jej presná hodnota ostáva na dohode klienta s leasingovou spoločnosťou. Pre vás platí, že čím vyššia akontácia, tým menšiu sumu ostanete leasingovke dlžní. Vďaka tomu si budete môcť nastaviť kratší čas splácania a ušetríte na navýšení.

Vo väčšine prípadov sa výška akontácie nastavuje na 25 – 40 % celkovej hodnoty leasingu. Ako ale bolo spomínané vyššie, všetko je o dohode. Niektoré leasingové spoločnosti ponúkajú dokonca aj leasing s nulovou akontáciou.

Doba splácania, výška splátky a navýšenie

Tieto tri pojmy sú všetkým známe z oblasti klasických bankových úverov. Veľkú rolu však hrajú aj pri určovaní ceny leasingu. Doba splácania sa najčastejšie nastavuje na 36 alebo 48 mesiacov, nie je to ale pravidlom.

Výšku splátky si klient nastavuje podľa svojej finančnej situácie. V zásade ale platí to isté pravidlo, čo pri všetkých úveroch. Nižšia splátka je príjemnejšia na splácanie, no väčšinou sa spája s dlhšou dobou splácania a vyššou celkovou cenou pôžičky.

Ak chceme byť na 100 % korektní, tak v súvislosti s leasingom by sme nemali používať slovo „úrok.“ Oficiálne ide o koeficient leasingového navýšenia, ale princíp je veľmi podobný, ako pri úrokoch na bankových úveroch. Niektoré leasingovky ponúkajú aj nulové navýšenie. Splátky teda budú zodpovedať presnej hodnote auta.

Poplatky pri leasingoch

Každá leasingová spoločnosť si pri poskytovaní služieb uplatňuje rôznu sadu poplatkov v rôznych výškach. Pred uzavretím zmluvy je preto veľmi dôležité mať poriadne prečítané podmienky. Stretnúť sa môžete napríklad s poplatkami za:

 • sprostredkovanie,

 • predčasné splatenie,

 • oneskorenie splátky,

 • zmenu splátkového kalendára,

 • prechod vlastníctva.

S leasingom sa spája ešte jeden  dôležitý výdavok, ktorým je kompletné havarijné poistenie. Hoci nie je povinné do premávky ako PZP, no leasingové spoločnosti vám bez neho s financovaním auta nepomôžu. Dôvod je jednoduchý – leasingovka sa chce chrániť pred stratou hodnoty vozidla, ktoré je počas doby splácania v jej vlastníctve.

Tip

Pred podpísaním zmluvy si porovnajte ponuky od viacerých leasingových spoločností. Pri porovnávaní cien dávajte pozor na to, aby boli podmienky nastavené rovnako.

Výhody a nevýhody leasingu

Nedá sa všeobecne určiť, či je leasing lepší, alebo horší ako iné typy pôžičiek. Je to jednoducho finančný produkt, ktorý sa od ostatných odlišuje svojimi podmienkami a klientom dáva možnosť výberu. Aké sú teda jeho výhody a nevýhody?

Výhody

 • krátka čakacia doba na poskytnutie financií,

 • výhodný najmä pre podnikateľov z hľadiska daňovej uplatniteľnosti,

 • úverové zaťaženie nie je problém,

 • netreba ručiť majetkom, keďže leasingovka vlastní vozidlo.

Nevýhody

 • počas splácania nie ste majiteľom vozidla,

 • zložité odstupovanie od zmluvy v prípade neschopnosti splácať,

 • povinnosť platiť havarijné poistenie.

Výpočet ceny leasingu na auto cez kalkulačku

Jednou z možností je zobrať návrh zmluvy od leasingovky, pero, papier, kalkulačku a pustiť sa do počítania.  Z údajov, ako hodnota vozidla, výška akontácie, doba splácania, koeficient navýšenia a iných si viete vypočítať, koľko za leasing reálne zaplatíte.

Druhá možnosť je naťukať potrebné údaje do online leasingovej kalkulačky, ktorá všetky výpočty urobí za vás. Treba však myslieť na to, že k výslednej cene musíte pripočítať prípadné poplatky a platby za havarijné poistenie vozidla.

Zhrnutie

Pre mnohých ľudí je leasing neznámy produkt, ktorému sa vyhýbajú. Pri kúpe auta preto radšej volia bežný úver v banke. To, že vozidlo nebude vo vašom vlastníctve, môže znieť nepríjemne, no aj napriek tomu ho budete môcť využívať. Za určitých okolností vie byť leasing výhodnejší než bežný úver v banke.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.