kalkulačka na výpočet ceny a papier

Vypočítajte si cenu leasingu v online kalkulačke

28. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Nie každý má to šťastie, že môže prísť do predajne áut, vybrať si model a naraz ho zaplatiť. Pre väčšinu ľudí sa kúpa nového auta spája s nejakou formou pôžičky. Jedna možnosť je zobrať si klasický úver v banke. V prípade vozidiel sa však vodiči často obracajú na leasingové spoločnosti.

Leasing vs. úver

Ak pri kúpe auta nemáte na účte dosť peňazí, najčastejšie sa stretnete s dvoma riešeniami. Prostredníctvom leasingu alebo bežného úveru v banke si viete chýbajúce peniaze požičať. Aj keď je ich účel rovnaký, podmienky sa v mnohom líšia.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť cestou pôžičky v banke, postup je vám asi jasný. Najprv banku požiadate o úver. Ak žiadosť schvália, dostanete peniaze, ktoré vám chýbajú do celej sumy auta. Vďaka tomu môžete predajcovi zaplatiť plnú cenu a vozidlo prejde do vášho vlastníctva. Jazdíte teda na vlastnom aute a splácate pôžičku banke.

Keď si auto kupujete „na leasing,“ postup je v istom zmysle opačný. Cenu vozidla zaplatí leasingová spoločnosť, s ktorou uzatvoríte zmluvu. Tá vám následne auto poskytne do prenájmu a vy ho môžete naplno využívať popri splácaní. Vy sa majiteľom vozidla môžete stať až vtedy, keď splatíte všetky splátky leasingu.

Vedeli ste, že…

… v zmluve sa stanovuje aj odkupná cena? Túto cenu musíte leasingovej spoločnosti zaplatiť, ak auto po ukončení leasingu chcete prebrať do vášho vlastníctva.

Podmienky leasingu

V prípade leasingu platí, že výsledná cena závisí od viacerých faktorov. Pri nastavovaní zmluvy teda postupujte opatrne, aby vás leasing nevyšiel drahšie než samotné auto.

Akontácia

Pod akontáciou   sa rozumie prvá splátka leasingu, ktorá býva v porovnaní s ostatnými vysoká, no jej presná hodnota ostáva na dohode klienta s leasingovou spoločnosťou. Pre vás platí, že čím vyššia akontácia, tým menšiu sumu ostanete leasingovke dlžní. Vďaka tomu si budete môcť nastaviť kratší čas splácania a ušetríte na navýšení.

Vo väčšine prípadov sa výška akontácie nastavuje na 25 – 40 % celkovej hodnoty leasingu. Ako ale bolo spomínané vyššie, všetko je o dohode. Niektoré leasingové spoločnosti ponúkajú dokonca aj leasing s nulovou akontáciou.

Doba splácania, výška splátky a navýšenie

Tieto tri pojmy sú všetkým známe z oblasti klasických bankových úverov. Veľkú rolu však hrajú aj pri určovaní ceny leasingu. Doba splácania sa najčastejšie nastavuje na 36 alebo 48 mesiacov, nie je to ale pravidlom.

Výšku splátky si klient nastavuje podľa svojej finančnej situácie. V zásade ale platí to isté pravidlo, čo pri všetkých úveroch. Nižšia splátka je príjemnejšia na splácanie, no väčšinou sa spája s dlhšou dobou splácania a vyššou celkovou cenou pôžičky.

Ak chceme byť na 100 % korektní, tak v súvislosti s leasingom by sme nemali používať slovo „úrok.“ Oficiálne ide o koeficient leasingového navýšenia, ale princíp je veľmi podobný, ako pri úrokoch na bankových úveroch. Niektoré leasingovky ponúkajú aj nulové navýšenie. Splátky teda budú zodpovedať presnej hodnote auta.

Poplatky pri leasingoch

Každá leasingová spoločnosť si pri poskytovaní služieb uplatňuje rôznu sadu poplatkov v rôznych výškach. Pred uzavretím zmluvy je preto veľmi dôležité mať poriadne prečítané podmienky. Stretnúť sa môžete napríklad s poplatkami za:

 • sprostredkovanie,

 • predčasné splatenie,

 • oneskorenie splátky,

 • zmenu splátkového kalendára,

 • prechod vlastníctva.

S leasingom sa spája ešte jeden  dôležitý výdavok, ktorým je kompletné havarijné poistenie. Hoci nie je povinné do premávky ako PZP, no leasingové spoločnosti vám bez neho s financovaním auta nepomôžu. Dôvod je jednoduchý – leasingovka sa chce chrániť pred stratou hodnoty vozidla, ktoré je počas doby splácania v jej vlastníctve.

Tip

Pred podpísaním zmluvy si porovnajte ponuky od viacerých leasingových spoločností. Pri porovnávaní cien dávajte pozor na to, aby boli podmienky nastavené rovnako.

Výhody a nevýhody leasingu

Nedá sa všeobecne určiť, či je leasing lepší, alebo horší ako iné typy pôžičiek. Je to jednoducho finančný produkt, ktorý sa od ostatných odlišuje svojimi podmienkami a klientom dáva možnosť výberu. Aké sú teda jeho výhody a nevýhody?

Výhody

 • krátka čakacia doba na poskytnutie financií,

 • výhodný najmä pre podnikateľov z hľadiska daňovej uplatniteľnosti,

 • úverové zaťaženie nie je problém,

 • netreba ručiť majetkom, keďže leasingovka vlastní vozidlo.

Nevýhody

 • počas splácania nie ste majiteľom vozidla,

 • zložité odstupovanie od zmluvy v prípade neschopnosti splácať,

 • povinnosť platiť havarijné poistenie.

Výpočet ceny leasingu na auto cez kalkulačku

Jednou z možností je zobrať návrh zmluvy od leasingovky, pero, papier, kalkulačku a pustiť sa do počítania.  Z údajov, ako hodnota vozidla, výška akontácie, doba splácania, koeficient navýšenia a iných si viete vypočítať, koľko za leasing reálne zaplatíte.

Druhá možnosť je naťukať potrebné údaje do online leasingovej kalkulačky, ktorá všetky výpočty urobí za vás. Treba však myslieť na to, že k výslednej cene musíte pripočítať prípadné poplatky a platby za havarijné poistenie vozidla.

Zhrnutie

Pre mnohých ľudí je leasing neznámy produkt, ktorému sa vyhýbajú. Pri kúpe auta preto radšej volia bežný úver v banke. To, že vozidlo nebude vo vašom vlastníctve, môže znieť nepríjemne, no aj napriek tomu ho budete môcť využívať. Za určitých okolností vie byť leasing výhodnejší než bežný úver v banke.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.