kalkulačka na výpočet ceny a papier

Vypočítajte si cenu leasingu v online kalkulačke

28. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Nie každý má to šťastie, že môže prísť do predajne áut, vybrať si model a naraz ho zaplatiť. Pre väčšinu ľudí sa kúpa nového auta spája s nejakou formou pôžičky. Jedna možnosť je zobrať si klasický úver v banke. V prípade vozidiel sa však vodiči často obracajú na leasingové spoločnosti.

Leasing vs. úver

Ak pri kúpe auta nemáte na účte dosť peňazí, najčastejšie sa stretnete s dvoma riešeniami. Prostredníctvom leasingu alebo bežného úveru v banke si viete chýbajúce peniaze požičať. Aj keď je ich účel rovnaký, podmienky sa v mnohom líšia.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť cestou pôžičky v banke, postup je vám asi jasný. Najprv banku požiadate o úver. Ak žiadosť schvália, dostanete peniaze, ktoré vám chýbajú do celej sumy auta. Vďaka tomu môžete predajcovi zaplatiť plnú cenu a vozidlo prejde do vášho vlastníctva. Jazdíte teda na vlastnom aute a splácate pôžičku banke.

Keď si auto kupujete „na leasing,“ postup je v istom zmysle opačný. Cenu vozidla zaplatí leasingová spoločnosť, s ktorou uzatvoríte zmluvu. Tá vám následne auto poskytne do prenájmu a vy ho môžete naplno využívať popri splácaní. Vy sa majiteľom vozidla môžete stať až vtedy, keď splatíte všetky splátky leasingu.

Vedeli ste, že…

… v zmluve sa stanovuje aj odkupná cena? Túto cenu musíte leasingovej spoločnosti zaplatiť, ak auto po ukončení leasingu chcete prebrať do vášho vlastníctva.

Podmienky leasingu

V prípade leasingu platí, že výsledná cena závisí od viacerých faktorov. Pri nastavovaní zmluvy teda postupujte opatrne, aby vás leasing nevyšiel drahšie než samotné auto.

Akontácia

Pod akontáciou   sa rozumie prvá splátka leasingu, ktorá býva v porovnaní s ostatnými vysoká, no jej presná hodnota ostáva na dohode klienta s leasingovou spoločnosťou. Pre vás platí, že čím vyššia akontácia, tým menšiu sumu ostanete leasingovke dlžní. Vďaka tomu si budete môcť nastaviť kratší čas splácania a ušetríte na navýšení.

Vo väčšine prípadov sa výška akontácie nastavuje na 25 – 40 % celkovej hodnoty leasingu. Ako ale bolo spomínané vyššie, všetko je o dohode. Niektoré leasingové spoločnosti ponúkajú dokonca aj leasing s nulovou akontáciou.

Doba splácania, výška splátky a navýšenie

Tieto tri pojmy sú všetkým známe z oblasti klasických bankových úverov. Veľkú rolu však hrajú aj pri určovaní ceny leasingu. Doba splácania sa najčastejšie nastavuje na 36 alebo 48 mesiacov, nie je to ale pravidlom.

Výšku splátky si klient nastavuje podľa svojej finančnej situácie. V zásade ale platí to isté pravidlo, čo pri všetkých úveroch. Nižšia splátka je príjemnejšia na splácanie, no väčšinou sa spája s dlhšou dobou splácania a vyššou celkovou cenou pôžičky.

Ak chceme byť na 100 % korektní, tak v súvislosti s leasingom by sme nemali používať slovo „úrok.“ Oficiálne ide o koeficient leasingového navýšenia, ale princíp je veľmi podobný, ako pri úrokoch na bankových úveroch. Niektoré leasingovky ponúkajú aj nulové navýšenie. Splátky teda budú zodpovedať presnej hodnote auta.

Poplatky pri leasingoch

Každá leasingová spoločnosť si pri poskytovaní služieb uplatňuje rôznu sadu poplatkov v rôznych výškach. Pred uzavretím zmluvy je preto veľmi dôležité mať poriadne prečítané podmienky. Stretnúť sa môžete napríklad s poplatkami za:

 • sprostredkovanie,

 • predčasné splatenie,

 • oneskorenie splátky,

 • zmenu splátkového kalendára,

 • prechod vlastníctva.

S leasingom sa spája ešte jeden  dôležitý výdavok, ktorým je kompletné havarijné poistenie. Hoci nie je povinné do premávky ako PZP, no leasingové spoločnosti vám bez neho s financovaním auta nepomôžu. Dôvod je jednoduchý – leasingovka sa chce chrániť pred stratou hodnoty vozidla, ktoré je počas doby splácania v jej vlastníctve.

Tip

Pred podpísaním zmluvy si porovnajte ponuky od viacerých leasingových spoločností. Pri porovnávaní cien dávajte pozor na to, aby boli podmienky nastavené rovnako.

Výhody a nevýhody leasingu

Nedá sa všeobecne určiť, či je leasing lepší, alebo horší ako iné typy pôžičiek. Je to jednoducho finančný produkt, ktorý sa od ostatných odlišuje svojimi podmienkami a klientom dáva možnosť výberu. Aké sú teda jeho výhody a nevýhody?

Výhody

 • krátka čakacia doba na poskytnutie financií,

 • výhodný najmä pre podnikateľov z hľadiska daňovej uplatniteľnosti,

 • úverové zaťaženie nie je problém,

 • netreba ručiť majetkom, keďže leasingovka vlastní vozidlo.

Nevýhody

 • počas splácania nie ste majiteľom vozidla,

 • zložité odstupovanie od zmluvy v prípade neschopnosti splácať,

 • povinnosť platiť havarijné poistenie.

Výpočet ceny leasingu na auto cez kalkulačku

Jednou z možností je zobrať návrh zmluvy od leasingovky, pero, papier, kalkulačku a pustiť sa do počítania.  Z údajov, ako hodnota vozidla, výška akontácie, doba splácania, koeficient navýšenia a iných si viete vypočítať, koľko za leasing reálne zaplatíte.

Druhá možnosť je naťukať potrebné údaje do online leasingovej kalkulačky, ktorá všetky výpočty urobí za vás. Treba však myslieť na to, že k výslednej cene musíte pripočítať prípadné poplatky a platby za havarijné poistenie vozidla.

Zhrnutie

Pre mnohých ľudí je leasing neznámy produkt, ktorému sa vyhýbajú. Pri kúpe auta preto radšej volia bežný úver v banke. To, že vozidlo nebude vo vašom vlastníctve, môže znieť nepríjemne, no aj napriek tomu ho budete môcť využívať. Za určitých okolností vie byť leasing výhodnejší než bežný úver v banke.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?