zamyslený muž za počítačom

Čo je to akontácia a od čoho sa odvíja jej výška?

7. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Je vám pojem akontácia známy? Ak nie, nič sa nedeje. My vám povieme, čo si môžete pod týmto termínom predstaviť, od čoho závisí jej výška a ako to s ňou vyzerá v praxi.

Akontácia: Čo to je?

Akontáciu alebo preddavok môžeme chápať ako prvú, respektíve  mimoriadnu splátku v stanovenej výške. Často je súčasťou ustanovení pri podpísanej lízingovej zmluve. Akontácia je známa aj z toho dôvodu, že je splatná pred samotným odovzdaním predmetu lízingu. 

V podstate ide o akúkoľvek čiastočnú či preddavkovú platbu, prípadne zálohu.

Akontácia je percentuálne vyjadrená z celkovej sumy vozidla. Možno ste už počuli aj o termíne nultá splátka. Nie je známa len v oblasti predaja vozidiel, ale aj v oblasti práva alebo v sektore bankovníctva.

Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že ide o finančnú čiastku, ktorú vy ako nájomca musíte uhrádzať z vašich vlastných zdrojov

Čo vplýva na výšku akontácie?

Určite vás zaujíma, čo má zásadný vplyv na samotnú výšku akontácie. Pre lepšiu predstavu, ide o určité percento z celkovej ceny. Môže ísť o výšku 10 alebo 20 %.

V rámci akontácie je nutné dodať, že pri tom, ako si zakúpite vozidlo, ide o konkrétne percento z celkovej ceny auta. Pri kupovaní na splátky predstavuje akontácia úplne prvú splátku pôžičky na tovar, ktorý chcete.

Akontácia auta nezohráva žiadnu významnú rolu pri výške poistenia vozidla ani pri havarijnom či povinnom zmluvnom poistení. V prípade, že máte vozidlo poistené, lízingová spoločnosť nemusí stlačiť výšku splátok nadol. Možné je však len to, že vám upravia finálnu výšku akontácie.

Vedeli ste, že…

… čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým bude nižšia aj výška splátok? Znamená to, že sa skráti doba potrebná na splácanie pôžičky alebo lízingu. V prípade, že je akontácia nižšia, môžu vás čakať vyššie splátky alebo sa táto skutočnosť odzrkadlí na dlhej dobe splácania vami vybraného lízingu.

Lízing a akontácia

Rozhodli ste sa vziať vozidlo na lízing? 

Pripravte sa na to, že:

 • budete musieť uzatvoriť zmluvu medzi dvoma zmluvnými stranami,

 • v zmluve  bude vyjadrená výška akontácie, prípadne suma, ktorú budete musieť splatiť ako prvú splátku, 

 • na jednej strane vystupujete vy a na druhej strane spoločnosť zabezpečujúca lízing.

Lízingové spoločnosti majú v obľube vyššie akontácie

Samotná výška akontácie zaujíma vari každého. 

Ide o:

 • stabilnú súčasť lízingovej zmluvy,

 • súčasť splátkového kalendára, bez ktorého sa žiadna zmluva nezaobíde. Je známe, že  lízingová spoločnosť obľubuje vyššiu akontáciu. Je to najmä preto, lebo vyššia akontácia predstavuje menšie riziko. Aký je teda dôvod? Počas trvania nájmu je spoločnosť ponúkajúca lízing úplným vlastníkom predmetu lízingu.

Ako je známe, výška akontácie je obvykle 10, prípadne 20 % z celkovej ceny predmetu lízingu. Je však na zmluvnej vôli zúčastnených strán, aby sa dohodli na tom, že jej výška bude tvoriť hoc aj 70 % z ceny zvoleného automobilového vozidla.

Hlavným cieľom akontácie je zabezpečenie právnych nárokov prenajímateľa. Na druhej strane slúži nájomcovi ako prostriedok na zníženie splátok a skrátenie doby splácania.

TIP

Ak chcete pri zakúpení nového vozidla výrazne ušetriť, stačí, ak uzatvoríte povinné zmluvné poistenie a nenaštrbí to váš rozpočet.

Ako vyzerá akontácia v bežnom živote?

Ak zájdete do obchodu s elektronikou a chcete si kúpiť počítač za 900 €, určite vás osloví akontácia. Využijete ju najmä v prípade, ak si v žiadnom prípade nemôžete dovoliť minúť veľkú sumu. 

Predajca vám môže na tento počítač poskytnúť pôžičku. Prostredníctvom nej budete môcť počítač splácať istý počet mesiacov, pričom ho môžete používať okamžite. 

Pôžičku poskytuje splátková spoločnosť, ktorá má s obchodníkom podpísanú zmluvu. Následne sa žiadosť schváli v priebehu niekoľkých minút pri splnení všeobecných podmienok.

Nákup na splátky a jeho priebeh

V danom obchode požiadate o úver. Následne musíte počkať niekoľko minút, kým bude prebiehať schvaľovací proces, ktorý má na pleciach úverová spoločnosť.  Po úspešnom schválení stačí, ak podpíšete zmluvu a výrobok si prevezmete.

Pri podpisovaní úverovej zmluvy sa požaduje splatenie istého percenta z kúpnej ceny.  Môže ísť o spomínaných 10 či 20 %. Zvyšnú sumu budete splácať vo forme splátok na základe finálnej dĺžky splatnosti.

Pri vybavovaní sa musíte preukázať platným vodičským alebo občianskym preukazom, prípadne preukazom poistenca.

Tovar, ktorý si zakúpite pri splátkovom predaji, je obvykle o niečo drahší ako tovar financovaný prostredníctvom bezúčelového spotrebného úveru. Ide o nevýhodu, pretože sa dá povedať, že presne toto je daň za promptné vybavenie a takmer žiadnu administratívu. 

Zhrnutie

Pri lízingu áut platí, že ide o obľúbený spôsob, ako si zaobstarať úplne nové alebo ojazdené motorové vozidlá. Lízingové spoločnosti majú v ponuke množstvo typov lízingu, stačí si len vybrať. Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre samotnú transakciu, objektívne zhodnoťte vaše finančné pomery alebo hrozby, ktoré súvisia s vami vybraným lízingom.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.