zamyslený muž za počítačom

Čo je to akontácia a od čoho sa odvíja jej výška?

7. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Je vám pojem akontácia známy? Ak nie, nič sa nedeje. My vám povieme, čo si môžete pod týmto termínom predstaviť, od čoho závisí jej výška a ako to s ňou vyzerá v praxi.

Akontácia: Čo to je?

Akontáciu alebo preddavok môžeme chápať ako prvú, respektíve  mimoriadnu splátku v stanovenej výške. Často je súčasťou ustanovení pri podpísanej lízingovej zmluve. Akontácia je známa aj z toho dôvodu, že je splatná pred samotným odovzdaním predmetu lízingu. 

V podstate ide o akúkoľvek čiastočnú či preddavkovú platbu, prípadne zálohu.

Akontácia je percentuálne vyjadrená z celkovej sumy vozidla. Možno ste už počuli aj o termíne nultá splátka. Nie je známa len v oblasti predaja vozidiel, ale aj v oblasti práva alebo v sektore bankovníctva.

Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že ide o finančnú čiastku, ktorú vy ako nájomca musíte uhrádzať z vašich vlastných zdrojov

Čo vplýva na výšku akontácie?

Určite vás zaujíma, čo má zásadný vplyv na samotnú výšku akontácie. Pre lepšiu predstavu, ide o určité percento z celkovej ceny. Môže ísť o výšku 10 alebo 20 %.

V rámci akontácie je nutné dodať, že pri tom, ako si zakúpite vozidlo, ide o konkrétne percento z celkovej ceny auta. Pri kupovaní na splátky predstavuje akontácia úplne prvú splátku pôžičky na tovar, ktorý chcete.

Akontácia auta nezohráva žiadnu významnú rolu pri výške poistenia vozidla ani pri havarijnom či povinnom zmluvnom poistení. V prípade, že máte vozidlo poistené, lízingová spoločnosť nemusí stlačiť výšku splátok nadol. Možné je však len to, že vám upravia finálnu výšku akontácie.

Vedeli ste, že…

… čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým bude nižšia aj výška splátok? Znamená to, že sa skráti doba potrebná na splácanie pôžičky alebo lízingu. V prípade, že je akontácia nižšia, môžu vás čakať vyššie splátky alebo sa táto skutočnosť odzrkadlí na dlhej dobe splácania vami vybraného lízingu.

Lízing a akontácia

Rozhodli ste sa vziať vozidlo na lízing? 

Pripravte sa na to, že:

 • budete musieť uzatvoriť zmluvu medzi dvoma zmluvnými stranami,

 • v zmluve  bude vyjadrená výška akontácie, prípadne suma, ktorú budete musieť splatiť ako prvú splátku, 

 • na jednej strane vystupujete vy a na druhej strane spoločnosť zabezpečujúca lízing.

Lízingové spoločnosti majú v obľube vyššie akontácie

Samotná výška akontácie zaujíma vari každého. 

Ide o:

 • stabilnú súčasť lízingovej zmluvy,

 • súčasť splátkového kalendára, bez ktorého sa žiadna zmluva nezaobíde. Je známe, že  lízingová spoločnosť obľubuje vyššiu akontáciu. Je to najmä preto, lebo vyššia akontácia predstavuje menšie riziko. Aký je teda dôvod? Počas trvania nájmu je spoločnosť ponúkajúca lízing úplným vlastníkom predmetu lízingu.

Ako je známe, výška akontácie je obvykle 10, prípadne 20 % z celkovej ceny predmetu lízingu. Je však na zmluvnej vôli zúčastnených strán, aby sa dohodli na tom, že jej výška bude tvoriť hoc aj 70 % z ceny zvoleného automobilového vozidla.

Hlavným cieľom akontácie je zabezpečenie právnych nárokov prenajímateľa. Na druhej strane slúži nájomcovi ako prostriedok na zníženie splátok a skrátenie doby splácania.

TIP

Ak chcete pri zakúpení nového vozidla výrazne ušetriť, stačí, ak uzatvoríte povinné zmluvné poistenie a nenaštrbí to váš rozpočet.

Ako vyzerá akontácia v bežnom živote?

Ak zájdete do obchodu s elektronikou a chcete si kúpiť počítač za 900 €, určite vás osloví akontácia. Využijete ju najmä v prípade, ak si v žiadnom prípade nemôžete dovoliť minúť veľkú sumu. 

Predajca vám môže na tento počítač poskytnúť pôžičku. Prostredníctvom nej budete môcť počítač splácať istý počet mesiacov, pričom ho môžete používať okamžite. 

Pôžičku poskytuje splátková spoločnosť, ktorá má s obchodníkom podpísanú zmluvu. Následne sa žiadosť schváli v priebehu niekoľkých minút pri splnení všeobecných podmienok.

Nákup na splátky a jeho priebeh

V danom obchode požiadate o úver. Následne musíte počkať niekoľko minút, kým bude prebiehať schvaľovací proces, ktorý má na pleciach úverová spoločnosť.  Po úspešnom schválení stačí, ak podpíšete zmluvu a výrobok si prevezmete.

Pri podpisovaní úverovej zmluvy sa požaduje splatenie istého percenta z kúpnej ceny.  Môže ísť o spomínaných 10 či 20 %. Zvyšnú sumu budete splácať vo forme splátok na základe finálnej dĺžky splatnosti.

Pri vybavovaní sa musíte preukázať platným vodičským alebo občianskym preukazom, prípadne preukazom poistenca.

Tovar, ktorý si zakúpite pri splátkovom predaji, je obvykle o niečo drahší ako tovar financovaný prostredníctvom bezúčelového spotrebného úveru. Ide o nevýhodu, pretože sa dá povedať, že presne toto je daň za promptné vybavenie a takmer žiadnu administratívu. 

Zhrnutie

Pri lízingu áut platí, že ide o obľúbený spôsob, ako si zaobstarať úplne nové alebo ojazdené motorové vozidlá. Lízingové spoločnosti majú v ponuke množstvo typov lízingu, stačí si len vybrať. Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre samotnú transakciu, objektívne zhodnoťte vaše finančné pomery alebo hrozby, ktoré súvisia s vami vybraným lízingom.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.