zapnuté svetlo na aute

Potrebujete úver na auto? Pozrite si dôležité tipy, ako na ňom neprerobiť

4. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Auto úver si môžete zobrať na nové aj jazdené auto. Existuje hneď viacero možností, ako získať financie na kúpu vozidla. Je výhodnejší leasing alebo spotrebný úver? Poradíme vám, ako si vybrať vhodné financovanie vášho vysnívaného vozidla.  

Leasing na auto

Jednou z možností, ako financovať kúpu vozidla, je leasing. V princípe auto nevlastníte vy, ale leasingová spoločnosť. Tej každý mesiac platíte určitú sumu za prenájom vozidla. S leasingom sú, samozrejme, spojené aj rôzne poplatky, napríklad poplatok za vybavenie. 

Leasing ponúkajú niektoré banky, resp. ich dcérske spoločnosti - napríklad VÚB,  Slovenská sporiteľňa či  ČSOB. Výhodné podmienky pre fyzické osoby ponúkajú aj rôzni predajcovia vozidiel. Prakticky každá automobilka má v ponuke možnosti financovania svojich vozidiel, takže všetko je možné vybaviť na jednom mieste. Leasing môže byť operatívny alebo finančný, pričom rozdiel medzi nimi je zásadný.   

Operatívny leasing

Ak si zoberiete auto na  operatívny leasing, jeho vlastníkom je leasingová spoločnosť. Vy si ho od nej iba prenajímate. Pri tomto type leasingu sa o údržbu vozidla,  ako je pravidelný servis či pneuservis,  stará leasingová spoločnosť. Vy vozidlo iba používate. Možná je aj dohoda týkajúca sa povinného zmluvného poistenia, havarijného poistenia či diaľničných známok a poplatkov. Výhodou je, že nemusíte platiť akontáciu, leasingovka však môže požadovať určitú kauciu, najmä pri nových klientoch. Po ukončení operatívneho leasingu ostáva auto vo vlastníctve leasingovej spoločnosti. Ak teda nemáte potrebu auto vlastniť alebo chcete každých pár rokov nový model, operatívny leasing by vám mohol vyhovovať.     

Finančný leasing

Finančný leasing znamená, že vozidlo budete mať v prenájme od leasingovej spoločnosti, ale po ukončení leasingovej zmluvy sa stane vaším majetkom,  teda máte možnosť si auto odkúpiť. Počas trvania leasingu je vlastníkom vozidla leasingová spoločnosť, ekonomickým vlastníkom ste však vy. Znamená to, že starostlivosť a údržba vozidla, ako aj poistky či diaľničné poplatky, sú vašou starosťou. Navyše treba počítať aj s akontáciou, teda preddavkom, ktorý sa pohybuje v hodnote okolo 20 % z ceny auta. V závislosti od obstarávacej ceny vozidla budete teda na začiatok potrebovať aj niekoľko tisíc eur z vlastných zdrojov.

Spotrebný úver v banke

Kúpu auta môžete financovať spotrebným auto úverom, teda pôžičkou účelovo viazanou na kúpu auta. Okrem toho si môžete vziať aj bezúčelovú pôžičku, teda úver určený na čokoľvek bez dokladovania účelu. 

Maximálna výška bezúčelového úveru v  Tatra banke,  Poštovej banke či  VÚB banke je 30 000 €, v  Slovenskej sporiteľni až 35 000 €. Banka vám samozrejme môže, ale nemusí požičať maximálnu sumu. To závisí od vašej bonite a schopnosti splácať pôžičku. V konečnom dôsledku je teda na posúdení banky, či a akú sumu vám požičia. Pri bezúčelových pôžičkách sa úrok pohybuje na úrovni od 5,90 %, v Poštovej banke je to od 3,90 %. V  365 banke je úrok od 3,65 % s maximálnou výškou úveru 20 000 €. Okrem úroku si vždy overte aj RPMN, teda ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá zahŕňa všetky poplatky súvisiace s pôžičkou.

Ktorá ponuka je najvýhodnejšia?

Ak stojíte pred otázkou, či auto financovať úverom alebo leasingom, určite využijete menšie porovnanie. 

Výhody a nevýhody leasingu

Leasing sa mnohokrát javí ako výhodnejší, najmä v prípade, ak vám predajca ponúkne vozidlo za lepšiu cenu. Ak chcete ísť do finančného leasingu,  aby ste si nakoniec vozidlo odkúpili,  potrebujete akontáciu. Pri obstarávacej cene vozidla napríklad 20 000 € môže byť akontácia 2 000 - 4 000 €. V prípade leasingu je až do ukončenia leasingovej zmluvy vlastníkom auta leasingová spoločnosť, ale náklady na servis, poistky a všetky náklady súvisiace s prevádzkou vozidla platíte vy. Keby ste sa dostali do situácie, že nemôžete platiť prenájom leasingovej spoločnosti, vozidlo samozrejme zostane leasingovej spoločnosti ako jeho vlastníkovi. Na druhej strane, pri leasingu nie je potrebné dokladovanie príjmu ani ručiteľ.

Výhody a nevýhody pôžičky na auto

Pri žiadosti o úver je v niektorých prípadoch potrebné dokladovanie príjmu, vašu schopnosť úver splácať si však banka preveruje napríklad aj v úverových registroch. Pokiaľ máte už iné pôžičky alebo ste v minulosti mali so splácaním problém, prípadne nemáte dostatočne vysoký príjem, pôžičku vám banka nemusí schváliť, prípadne vám schváli nižšiu sumu, než o akú ste žiadali. Na druhej strane, ak bezúčelový úver dostanete, auto môžete kúpiť za hotové a budete jeho vlastníkom. Ak by ste sa neskôr dostali do finančných ťažkostí, máte možnosť auto predať a ďalej riadne splácať pôžičku. Pri leasingu takúto možnosť nemáte. 

Na čo si dať pozor?

Kým si vyberiete spôsob financovania, prepočítajte si, o akú sumu auto preplatíte.  Nezabudnite pritom ani na prevádzkové náklady, ktoré budete platiť pri splácaní pôžičky alebo leasingu. Auto vás bude niečo stáť pri operatívnom aj finančnom leasingu a samozrejme aj pri bezúčelovej pôžičke. Myslieť by ste mali aj na nečakané výdavky, ktoré môžu vzniknúť v prípade poruchy či nehody

Ak sa neviete rozhodnúť alebo sa v ponukách neviete dobre orientovať, obráťte sa na finančného poradcu. Ten vám dokáže poradiť, ktoré riešenie na je najvhodnejšie s ohľadom na vaše očakávania aj finančné možnosti.

Dobre si zvážte najmä to, či si momentálne auto môžete dovoliť a či nie je lepšie počkať na výhodnejšie podmienky, prípadne si ešte niečo našetriť, aby ste mali na vyššiu akontáciu alebo aby vám stačila aj menšia pôžička. Niekedy je výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto v dobrom stave ako investovať veľkú sumu do nového.    

Kým požiadate o pôžičku alebo začnete riešiť leasing, všetko si dobre premyslite a prepočítajte. Vlastniť, resp. používať auto so sebou v každom prípade prináša aj náklady na pohonné hmoty, servis, pneuservis a podobne. 


Pozot

Kým požiadate o pôžičku alebo začnete riešiť leasing, všetko si dobre premyslite a prepočítajte. Vlastniť, resp. používať auto so sebou v každom prípade prináša aj náklady na pohonné hmoty, servis, pneuservis a podobne. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.