zapnuté svetlo na aute

Potrebujete úver na auto? Pozrite si dôležité tipy, ako na ňom neprerobiť

4. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Auto úver si môžete zobrať na nové aj jazdené auto. Existuje hneď viacero možností, ako získať financie na kúpu vozidla. Je výhodnejší leasing alebo spotrebný úver? Poradíme vám, ako si vybrať vhodné financovanie vášho vysnívaného vozidla.  

Leasing na auto

Jednou z možností, ako financovať kúpu vozidla, je leasing. V princípe auto nevlastníte vy, ale leasingová spoločnosť. Tej každý mesiac platíte určitú sumu za prenájom vozidla. S leasingom sú, samozrejme, spojené aj rôzne poplatky, napríklad poplatok za vybavenie. 

Leasing ponúkajú niektoré banky, resp. ich dcérske spoločnosti - napríklad VÚB,  Slovenská sporiteľňa či  ČSOB. Výhodné podmienky pre fyzické osoby ponúkajú aj rôzni predajcovia vozidiel. Prakticky každá automobilka má v ponuke možnosti financovania svojich vozidiel, takže všetko je možné vybaviť na jednom mieste. Leasing môže byť operatívny alebo finančný, pričom rozdiel medzi nimi je zásadný.   

Operatívny leasing

Ak si zoberiete auto na  operatívny leasing, jeho vlastníkom je leasingová spoločnosť. Vy si ho od nej iba prenajímate. Pri tomto type leasingu sa o údržbu vozidla,  ako je pravidelný servis či pneuservis,  stará leasingová spoločnosť. Vy vozidlo iba používate. Možná je aj dohoda týkajúca sa povinného zmluvného poistenia, havarijného poistenia či diaľničných známok a poplatkov. Výhodou je, že nemusíte platiť akontáciu, leasingovka však môže požadovať určitú kauciu, najmä pri nových klientoch. Po ukončení operatívneho leasingu ostáva auto vo vlastníctve leasingovej spoločnosti. Ak teda nemáte potrebu auto vlastniť alebo chcete každých pár rokov nový model, operatívny leasing by vám mohol vyhovovať.     

Finančný leasing

Finančný leasing znamená, že vozidlo budete mať v prenájme od leasingovej spoločnosti, ale po ukončení leasingovej zmluvy sa stane vaším majetkom,  teda máte možnosť si auto odkúpiť. Počas trvania leasingu je vlastníkom vozidla leasingová spoločnosť, ekonomickým vlastníkom ste však vy. Znamená to, že starostlivosť a údržba vozidla, ako aj poistky či diaľničné poplatky, sú vašou starosťou. Navyše treba počítať aj s akontáciou, teda preddavkom, ktorý sa pohybuje v hodnote okolo 20 % z ceny auta. V závislosti od obstarávacej ceny vozidla budete teda na začiatok potrebovať aj niekoľko tisíc eur z vlastných zdrojov.

Spotrebný úver v banke

Kúpu auta môžete financovať spotrebným auto úverom, teda pôžičkou účelovo viazanou na kúpu auta. Okrem toho si môžete vziať aj bezúčelovú pôžičku, teda úver určený na čokoľvek bez dokladovania účelu. 

Maximálna výška bezúčelového úveru v Tatra banke,  Poštovej banke či  VÚB banke je 30 000 €, v  Slovenskej sporiteľni až 35 000 €. Banka vám samozrejme môže, ale nemusí požičať maximálnu sumu. To závisí od vašej bonite a schopnosti splácať pôžičku. V konečnom dôsledku je teda na posúdení banky, či a akú sumu vám požičia. Pri bezúčelových pôžičkách sa úrok pohybuje na úrovni od 5,90 %, v Poštovej banke je to od 3,90 %. V 365 banke je úrok od 3,65 % s maximálnou výškou úveru 20 000 €. Okrem úroku si vždy overte aj RPMN, teda ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá zahŕňa všetky poplatky súvisiace s pôžičkou.

Ktorá ponuka je najvýhodnejšia?

Ak stojíte pred otázkou, či auto financovať úverom alebo leasingom, určite využijete menšie porovnanie. 

Výhody a nevýhody leasingu

Leasing sa mnohokrát javí ako výhodnejší, najmä v prípade, ak vám predajca ponúkne vozidlo za lepšiu cenu. Ak chcete ísť do finančného leasingu,  aby ste si nakoniec vozidlo odkúpili,  potrebujete akontáciu. Pri obstarávacej cene vozidla napríklad 20 000 € môže byť akontácia 2 000 - 4 000 €. V prípade leasingu je až do ukončenia leasingovej zmluvy vlastníkom auta leasingová spoločnosť, ale náklady na servis, poistky a všetky náklady súvisiace s prevádzkou vozidla platíte vy. Keby ste sa dostali do situácie, že nemôžete platiť prenájom leasingovej spoločnosti, vozidlo samozrejme zostane leasingovej spoločnosti ako jeho vlastníkovi. Na druhej strane, pri leasingu nie je potrebné dokladovanie príjmu ani ručiteľ.

Výhody a nevýhody pôžičky na auto

Pri žiadosti o úver je v niektorých prípadoch potrebné dokladovanie príjmu, vašu schopnosť úver splácať si však banka preveruje napríklad aj v úverových registroch. Pokiaľ máte už iné pôžičky alebo ste v minulosti mali so splácaním problém, prípadne nemáte dostatočne vysoký príjem, pôžičku vám banka nemusí schváliť, prípadne vám schváli nižšiu sumu, než o akú ste žiadali. Na druhej strane, ak bezúčelový úver dostanete, auto môžete kúpiť za hotové a budete jeho vlastníkom. Ak by ste sa neskôr dostali do finančných ťažkostí, máte možnosť auto predať a ďalej riadne splácať pôžičku. Pri leasingu takúto možnosť nemáte. 

Na čo si dať pozor?

Kým si vyberiete spôsob financovania, prepočítajte si, o akú sumu auto preplatíte.  Nezabudnite pritom ani na prevádzkové náklady, ktoré budete platiť pri splácaní pôžičky alebo leasingu. Auto vás bude niečo stáť pri operatívnom aj finančnom leasingu a samozrejme aj pri bezúčelovej pôžičke. Myslieť by ste mali aj na nečakané výdavky, ktoré môžu vzniknúť v prípade poruchy či nehody

Ak sa neviete rozhodnúť alebo sa v ponukách neviete dobre orientovať, obráťte sa na finančného poradcu. Ten vám dokáže poradiť, ktoré riešenie na je najvhodnejšie s ohľadom na vaše očakávania aj finančné možnosti.

Dobre si zvážte najmä to, či si momentálne auto môžete dovoliť a či nie je lepšie počkať na výhodnejšie podmienky, prípadne si ešte niečo našetriť, aby ste mali na vyššiu akontáciu alebo aby vám stačila aj menšia pôžička. Niekedy je výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto v dobrom stave ako investovať veľkú sumu do nového.    

Kým požiadate o pôžičku alebo začnete riešiť leasing, všetko si dobre premyslite a prepočítajte. Vlastniť, resp. používať auto so sebou v každom prípade prináša aj náklady na pohonné hmoty, servis, pneuservis a podobne. 


Pozot

Kým požiadate o pôžičku alebo začnete riešiť leasing, všetko si dobre premyslite a prepočítajte. Vlastniť, resp. používať auto so sebou v každom prípade prináša aj náklady na pohonné hmoty, servis, pneuservis a podobne. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.