Čierne auto

Pôžička na auto: Je lepší úver či lízing?

Chcete nové auto, ktoré sa stane vaším novým spoločníkom na cestách? Skôr, ako si vyberiete typ či značku auta, musíte sa zamyslieť nad tým, ako ho budete financovať. Pôžička na auto je jedným z riešení. Rozmýšľate nad lízingom alebo úverom? Čo sa oplatí viac?

Je pôžička na auto dobrým nápadom?

V prípade, že hovoríme o úveri a lízingu, je nutné podotknúť základný rozdiel medzi týmito veličinami. Odlišnosť spočíva práve vo vlastníctve. Zatiaľ čo o úver na auto žiadajú vodiči, ktorí majú v pláne byť výhradnými majiteľmi auta, na problematiku lízingov sa nazerá cez odlišnú optiku.

Lízing si berú prevažne vodiči, ktorí nemajú problém s tým, že na výhradné vlastníctvo si budú musieť počkať. Obmedzené vlastníctvo vozidla je v tomto prípade nič oproti tomu, aké finančné straty vám môže spôsobiť nesprávne riešenie jeho kúpy. 

V ktorých prípadoch je výhodnejší lízing a kedy má naopak navrch úver?

Úver na auto: Kedy ide o vhodné riešenie?

Ak sa rozhodnete pre kúpu vozidla, ideálne bude, ak požiadate banku o účelový spotrebný úver. Podobný druh úver neponúkajú všetky banky. Alternatívou môže byť bezúčelová hypotéka, prípadne bezúčelový spotrebný úver.

Vedeli ste, že...

… primárny rozdiel medzi bežným spotrebným úverom a účelovým úverom na auto je vo výške úrokov? Bežný spotrebný úver je drahší. Rozdiely vo výške úrokov môžu siahať do výšky až 10 %.

Pouvažujte nad adekvátnou fixáciou úveru

Ak si vyberáte úver na auto, sledujte, či je úrok fixovaný počas celej doby splatnosti úveru. Nezabudnite sa pozrieť ani na skutočnosť, či sa úrok môže počas splácania meniť.

O slovo sa hlásia poplatky

Úver je často spájaný s rozličnými poplatkami, ktoré by ste mali v celkovej sume vozidla zohľadňovať. 

Ide o:

 • poplatok za to, že vám bol poskytnutý úver,

 • poplatok za vedenie úverového účtu.V rámci kúpy nového vozidla je daň z pridanej hodnoty jednorazovo odrátaná. Stane sa tak okamžite popri vystavení faktúry, a to od samotného predajcu auta. DPH zaplatíte naraz. Finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver, následne splatíte úrok a zvyšok kúpnej ceny.

Aké sú výhody a nevýhody úveru na auto?

Prvou výhodou je, že ak si zakúpite vozidlo prostredníctvom úveru, budete jeho okamžitým vlastníkom. Žiadne čakanie ani nič podobné sa vás nebude týkať. Na rozdiel od lízingu ste v rámci účelového úveru oslobodení od akontácie. Netýka sa vás ani povinnosť, aby ste si uzatvorili havarijné poistenie na vaše vozidlo. 

TIP

Aj úver má svoje mínusy. Banka vám úver nemusí poskytnúť. Podmienky bánk, ktoré sa týkajú pridelenia úverov, sú mimoriadne prísne. V prípade, že ste v minulosti mali problémy so splatením pôžičky, pripravte sa na komplikácie, ktoré sú späté so žiadosťou o úver.

Dokumenty potrebné pri schvaľovaní úveru

Súkromné osoby:

 • občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas,

 • potvrdenie o príjme pri úvere nad 10 000 €.

Podnikatelia:

 • občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas,

 • výpis z obchodného alebo živnostenského registra,

 • kartička platcu DPH,

 • kompletné daňové priznanie pri úvere nad 10 000 €.

Auto na lízing

Ak sa vám stalo, že banka vám odmietla poskytnúť úver na auto, respektíve sa nechcete zadlžiť, je tu ďalšia alternatíva. Problematika lízingu je spojená s tým, že auto kúpi lízingová spoločnosť a vozidlo vám prenájme za „odplatu”. 

Právoplatným majiteľom auta budete až vtedy, ak zaplatíte všetky splátky, akontácie a poplatky. Výška daných poplatkov predstavuje asi 30 % z ceny auta.

Na aké poplatky by ste mali byť pripravení?

V rámci lízingu musíte platiť spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy. Postupom času budete musieť zaplatiť poplatok za prechod vlastníctva vozidla. Prevod vlastníctva je časovo náročný a vyžaduje si množstvo administratívnych úkonov. 

Ak nakupujete vozidlo na lízing a ste platiteľom DPH, daň si uplatníte zo všetkých splátok, ktoré budete platiť na mesačnej báze a zo splatenej akontácie. 

Výhody a nevýhody lízingu

Aj keď je lízing spojený s mnohými nevýhodami, počnúc uzatvorením  havarijného poistenia, ktoré je vinkulované v prospech lízingovej spoločnosti až po platenie autorizovaného servisu, v lízingových splátkach je zarátané PZP a havarijné poistenie. 


Plusom lízingu je skutočnosť, že lízingová spoločnosť hodnotí iba váš príjem. Nehodnotí vašu celkovú finančnú situáciu aj so záväzkami. Ide o výhodnejšiu alternatívu, a to najmä pre vodičov s nižším platom. Je to dobrá možnosť aj pre tých, ktorým bola žiadosť o úver v banke zamietnutá.

Autá v autoservise

Operatívny vs. finančný lízing

Ak ste sa rozhodli financovať auto na lízing, máte na výber z dvoch možností. Prvou možnosťou je operatívny lízing a druhou finančný. 

Operatívny lízing  je vhodný vtedy, ak vodič nechce vlastniť auto. Je to druh prenájmu bez predkupného práva. Po tom, ako skončí lízing, auto zostáva majetkom prenajímateľa. Pod palcom má správu vozového parku, údržbu či servis. Operatívny lízing je uzatváraný bez potreby akontačnej splátky.

V rámci spoločnej dohody môže prenajímateľ zabezpečiť aj iné služby, akými sú:

 • diaľničné poplatky,

 • poistenie.

Finančný lízing je známy tým, že kupujúci má odkupné právo na auto. Po skončení lízingu sa stane vlastníkom auta. Do momentu splatenia lízingu je auto v majetku firmy poskytujúcej lízing. Spoločnosti, ktoré poskytujú lízing, požadujú prvú splátku v podobe akontácie.

Dokumenty potrebné pre schválenie lízingu

Súkromné osoby:

 • občiansky preukaz,

 • pas, vodičský preukaz, rodný list,

 • informácie o zamestnaní a príjme,

 • informácia o tom, koľko osôb vyživujete vo vašej domácnosti,

 • súhlas partnera o tom, že súhlasí s uzatváraním zmluvy na lízing,

 • výpis z účtu v prípade spätného lízingu.

Podnikatelia:

 • občiansky preukaz,

 • výpis z účtu v prípade spätného lízingu,

 • doklad o registrácii vašej spoločnosti,

 • daňové priznania za obdobie 1-2 rokov,

 • živnostenský list či iný doklad o registrácii firmy,

 • ak ste zástupcom firmy, doložíte aj výpis z obchodného registra a účtovnú uzávierku.

Zhrnutie

Určiť, či je pre vás výhodnejší úver alebo lízing nie je jednoduché. Vždy to závisí od klienta, banky, lízingovej spoločnosti či ceny auta. Platí, že na lízingu alebo úvere preplatíte v momente, ak je ich výška oproti kúpnej cene vozidla vysoká. Mali by ste preto zvážiť fakt, aby ste disponovali vlastnými financiami a nefinancovať sumu iba lízingom alebo úverom.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.