Čierne auto

Pôžička na auto: Je lepší úver či lízing?

Chcete nové auto, ktoré sa stane vaším novým spoločníkom na cestách? Skôr, ako si vyberiete typ či značku auta, musíte sa zamyslieť nad tým, ako ho budete financovať. Pôžička na auto je jedným z riešení. Rozmýšľate nad lízingom alebo úverom? Čo sa oplatí viac?

Je pôžička na auto dobrým nápadom?

V prípade, že hovoríme o úveri a lízingu, je nutné podotknúť základný rozdiel medzi týmito veličinami. Odlišnosť spočíva práve vo vlastníctve. Zatiaľ čo o úver na auto žiadajú vodiči, ktorí majú v pláne byť výhradnými majiteľmi auta, na problematiku lízingov sa nazerá cez odlišnú optiku.

Lízing si berú prevažne vodiči, ktorí nemajú problém s tým, že na výhradné vlastníctvo si budú musieť počkať. Obmedzené vlastníctvo vozidla je v tomto prípade nič oproti tomu, aké finančné straty vám môže spôsobiť nesprávne riešenie jeho kúpy. 

V ktorých prípadoch je výhodnejší lízing a kedy má naopak navrch úver?

Úver na auto: Kedy ide o vhodné riešenie?

Ak sa rozhodnete pre kúpu vozidla, ideálne bude, ak požiadate banku o účelový spotrebný úver. Podobný druh úver neponúkajú všetky banky. Alternatívou môže byť bezúčelová hypotéka, prípadne bezúčelový spotrebný úver.

Vedeli ste, že...

… primárny rozdiel medzi bežným spotrebným úverom a účelovým úverom na auto je vo výške úrokov? Bežný spotrebný úver je drahší. Rozdiely vo výške úrokov môžu siahať do výšky až 10 %.

Pouvažujte nad adekvátnou fixáciou úveru

Ak si vyberáte úver na auto, sledujte, či je úrok fixovaný počas celej doby splatnosti úveru. Nezabudnite sa pozrieť ani na skutočnosť, či sa úrok môže počas splácania meniť.

O slovo sa hlásia poplatky

Úver je často spájaný s rozličnými poplatkami, ktoré by ste mali v celkovej sume vozidla zohľadňovať. 

Ide o:

 • poplatok za to, že vám bol poskytnutý úver,

 • poplatok za vedenie úverového účtu.V rámci kúpy nového vozidla je daň z pridanej hodnoty jednorazovo odrátaná. Stane sa tak okamžite popri vystavení faktúry, a to od samotného predajcu auta. DPH zaplatíte naraz. Finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver, následne splatíte úrok a zvyšok kúpnej ceny.

Aké sú výhody a nevýhody úveru na auto?

Prvou výhodou je, že ak si zakúpite vozidlo prostredníctvom úveru, budete jeho okamžitým vlastníkom. Žiadne čakanie ani nič podobné sa vás nebude týkať. Na rozdiel od lízingu ste v rámci účelového úveru oslobodení od akontácie. Netýka sa vás ani povinnosť, aby ste si uzatvorili havarijné poistenie na vaše vozidlo. 

TIP

Aj úver má svoje mínusy. Banka vám úver nemusí poskytnúť. Podmienky bánk, ktoré sa týkajú pridelenia úverov, sú mimoriadne prísne. V prípade, že ste v minulosti mali problémy so splatením pôžičky, pripravte sa na komplikácie, ktoré sú späté so žiadosťou o úver.

Dokumenty potrebné pri schvaľovaní úveru

Súkromné osoby:

 • občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas,

 • potvrdenie o príjme pri úvere nad 10 000 €.

Podnikatelia:

 • občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas,

 • výpis z obchodného alebo živnostenského registra,

 • kartička platcu DPH,

 • kompletné daňové priznanie pri úvere nad 10 000 €.

Auto na lízing

Ak sa vám stalo, že banka vám odmietla poskytnúť úver na auto, respektíve sa nechcete zadlžiť, je tu ďalšia alternatíva. Problematika lízingu je spojená s tým, že auto kúpi lízingová spoločnosť a vozidlo vám prenájme za „odplatu”. 

Právoplatným majiteľom auta budete až vtedy, ak zaplatíte všetky splátky, akontácie a poplatky. Výška daných poplatkov predstavuje asi 30 % z ceny auta.

Na aké poplatky by ste mali byť pripravení?

V rámci lízingu musíte platiť spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy. Postupom času budete musieť zaplatiť poplatok za prechod vlastníctva vozidla. Prevod vlastníctva je časovo náročný a vyžaduje si množstvo administratívnych úkonov. 

Ak nakupujete vozidlo na lízing a ste platiteľom DPH, daň si uplatníte zo všetkých splátok, ktoré budete platiť na mesačnej báze a zo splatenej akontácie. 

Výhody a nevýhody lízingu

Aj keď je lízing spojený s mnohými nevýhodami, počnúc uzatvorením  havarijného poistenia, ktoré je vinkulované v prospech lízingovej spoločnosti až po platenie autorizovaného servisu, v lízingových splátkach je zarátané PZP a havarijné poistenie. 


Plusom lízingu je skutočnosť, že lízingová spoločnosť hodnotí iba váš príjem. Nehodnotí vašu celkovú finančnú situáciu aj so záväzkami. Ide o výhodnejšiu alternatívu, a to najmä pre vodičov s nižším platom. Je to dobrá možnosť aj pre tých, ktorým bola žiadosť o úver v banke zamietnutá.

Operatívny vs. finančný lízing

Ak ste sa rozhodli financovať auto na lízing, máte na výber z dvoch možností. Prvou možnosťou je operatívny lízing a druhou finančný. 

Operatívny lízing  je vhodný vtedy, ak vodič nechce vlastniť auto. Je to druh prenájmu bez predkupného práva. Po tom, ako skončí lízing, auto zostáva majetkom prenajímateľa. Pod palcom má správu vozového parku, údržbu či servis. Operatívny lízing je uzatváraný bez potreby akontačnej splátky.

V rámci spoločnej dohody môže prenajímateľ zabezpečiť aj iné služby, akými sú:

 • diaľničné poplatky,

 • poistenie.

Finančný lízing je známy tým, že kupujúci má odkupné právo na auto. Po skončení lízingu sa stane vlastníkom auta. Do momentu splatenia lízingu je auto v majetku firmy poskytujúcej lízing. Spoločnosti, ktoré poskytujú lízing, požadujú prvú splátku v podobe akontácie.

Dokumenty potrebné pre schválenie lízingu

Súkromné osoby:

 • občiansky preukaz,

 • pas, vodičský preukaz, rodný list,

 • informácie o zamestnaní a príjme,

 • informácia o tom, koľko osôb vyživujete vo vašej domácnosti,

 • súhlas partnera o tom, že súhlasí s uzatváraním zmluvy na lízing,

 • výpis z účtu v prípade spätného lízingu.

Podnikatelia:

 • občiansky preukaz,

 • výpis z účtu v prípade spätného lízingu,

 • doklad o registrácii vašej spoločnosti,

 • daňové priznania za obdobie 1-2 rokov,

 • živnostenský list či iný doklad o registrácii firmy,

 • ak ste zástupcom firmy, doložíte aj výpis z obchodného registra a účtovnú uzávierku.

Zhrnutie

Určiť, či je pre vás výhodnejší úver alebo lízing nie je jednoduché. Vždy to závisí od klienta, banky, lízingovej spoločnosti či ceny auta. Platí, že na lízingu alebo úvere preplatíte v momente, ak je ich výška oproti kúpnej cene vozidla vysoká. Mali by ste preto zvážiť fakt, aby ste disponovali vlastnými financiami a nefinancovať sumu iba lízingom alebo úverom.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.