Čierne auto

Pôžička na auto: Je lepší úver či lízing?

Chcete nové auto, ktoré sa stane vaším novým spoločníkom na cestách? Skôr, ako si vyberiete typ či značku auta, musíte sa zamyslieť nad tým, ako ho budete financovať. Pôžička na auto je jedným z riešení. Rozmýšľate nad lízingom alebo úverom? Čo sa oplatí viac?

Je pôžička na auto dobrým nápadom?

V prípade, že hovoríme o úveri a lízingu, je nutné podotknúť základný rozdiel medzi týmito veličinami. Odlišnosť spočíva práve vo vlastníctve. Zatiaľ čo o úver na auto žiadajú vodiči, ktorí majú v pláne byť výhradnými majiteľmi auta, na problematiku lízingov sa nazerá cez odlišnú optiku.

Lízing si berú prevažne vodiči, ktorí nemajú problém s tým, že na výhradné vlastníctvo si budú musieť počkať. Obmedzené vlastníctvo vozidla je v tomto prípade nič oproti tomu, aké finančné straty vám môže spôsobiť nesprávne riešenie jeho kúpy. 

V ktorých prípadoch je výhodnejší lízing a kedy má naopak navrch úver?

Úver na auto: Kedy ide o vhodné riešenie?

Ak sa rozhodnete pre kúpu vozidla, ideálne bude, ak požiadate banku o účelový spotrebný úver. Podobný druh úver neponúkajú všetky banky. Alternatívou môže byť bezúčelová hypotéka, prípadne bezúčelový spotrebný úver.

Vedeli ste, že...

… primárny rozdiel medzi bežným spotrebným úverom a účelovým úverom na auto je vo výške úrokov? Bežný spotrebný úver je drahší. Rozdiely vo výške úrokov môžu siahať do výšky až 10 %.

Pouvažujte nad adekvátnou fixáciou úveru

Ak si vyberáte úver na auto, sledujte, či je úrok fixovaný počas celej doby splatnosti úveru. Nezabudnite sa pozrieť ani na skutočnosť, či sa úrok môže počas splácania meniť.

O slovo sa hlásia poplatky

Úver je často spájaný s rozličnými poplatkami, ktoré by ste mali v celkovej sume vozidla zohľadňovať. 

Ide o:

 • poplatok za to, že vám bol poskytnutý úver,

 • poplatok za vedenie úverového účtu.V rámci kúpy nového vozidla je daň z pridanej hodnoty jednorazovo odrátaná. Stane sa tak okamžite popri vystavení faktúry, a to od samotného predajcu auta. DPH zaplatíte naraz. Finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver, následne splatíte úrok a zvyšok kúpnej ceny.

Aké sú výhody a nevýhody úveru na auto?

Prvou výhodou je, že ak si zakúpite vozidlo prostredníctvom úveru, budete jeho okamžitým vlastníkom. Žiadne čakanie ani nič podobné sa vás nebude týkať. Na rozdiel od lízingu ste v rámci účelového úveru oslobodení od akontácie. Netýka sa vás ani povinnosť, aby ste si uzatvorili havarijné poistenie na vaše vozidlo. 

TIP

Aj úver má svoje mínusy. Banka vám úver nemusí poskytnúť. Podmienky bánk, ktoré sa týkajú pridelenia úverov, sú mimoriadne prísne. V prípade, že ste v minulosti mali problémy so splatením pôžičky, pripravte sa na komplikácie, ktoré sú späté so žiadosťou o úver.

Dokumenty potrebné pri schvaľovaní úveru

Súkromné osoby:

 • občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas,

 • potvrdenie o príjme pri úvere nad 10 000 €.

Podnikatelia:

 • občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas,

 • výpis z obchodného alebo živnostenského registra,

 • kartička platcu DPH,

 • kompletné daňové priznanie pri úvere nad 10 000 €.

Auto na lízing

Ak sa vám stalo, že banka vám odmietla poskytnúť úver na auto, respektíve sa nechcete zadlžiť, je tu ďalšia alternatíva. Problematika lízingu je spojená s tým, že auto kúpi lízingová spoločnosť a vozidlo vám prenájme za „odplatu”. 

Právoplatným majiteľom auta budete až vtedy, ak zaplatíte všetky splátky, akontácie a poplatky. Výška daných poplatkov predstavuje asi 30 % z ceny auta.

Na aké poplatky by ste mali byť pripravení?

V rámci lízingu musíte platiť spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy. Postupom času budete musieť zaplatiť poplatok za prechod vlastníctva vozidla. Prevod vlastníctva je časovo náročný a vyžaduje si množstvo administratívnych úkonov. 

Ak nakupujete vozidlo na lízing a ste platiteľom DPH, daň si uplatníte zo všetkých splátok, ktoré budete platiť na mesačnej báze a zo splatenej akontácie. 

Výhody a nevýhody lízingu

Aj keď je lízing spojený s mnohými nevýhodami, počnúc uzatvorením  havarijného poistenia, ktoré je vinkulované v prospech lízingovej spoločnosti až po platenie autorizovaného servisu, v lízingových splátkach je zarátané PZP a havarijné poistenie. 


Plusom lízingu je skutočnosť, že lízingová spoločnosť hodnotí iba váš príjem. Nehodnotí vašu celkovú finančnú situáciu aj so záväzkami. Ide o výhodnejšiu alternatívu, a to najmä pre vodičov s nižším platom. Je to dobrá možnosť aj pre tých, ktorým bola žiadosť o úver v banke zamietnutá.

Autá v autoservise

Operatívny vs. finančný lízing

Ak ste sa rozhodli financovať auto na lízing, máte na výber z dvoch možností. Prvou možnosťou je operatívny lízing a druhou finančný. 

Operatívny lízing  je vhodný vtedy, ak vodič nechce vlastniť auto. Je to druh prenájmu bez predkupného práva. Po tom, ako skončí lízing, auto zostáva majetkom prenajímateľa. Pod palcom má správu vozového parku, údržbu či servis. Operatívny lízing je uzatváraný bez potreby akontačnej splátky.

V rámci spoločnej dohody môže prenajímateľ zabezpečiť aj iné služby, akými sú:

 • diaľničné poplatky,

 • poistenie.

Finančný lízing je známy tým, že kupujúci má odkupné právo na auto. Po skončení lízingu sa stane vlastníkom auta. Do momentu splatenia lízingu je auto v majetku firmy poskytujúcej lízing. Spoločnosti, ktoré poskytujú lízing, požadujú prvú splátku v podobe akontácie.

Dokumenty potrebné pre schválenie lízingu

Súkromné osoby:

 • občiansky preukaz,

 • pas, vodičský preukaz, rodný list,

 • informácie o zamestnaní a príjme,

 • informácia o tom, koľko osôb vyživujete vo vašej domácnosti,

 • súhlas partnera o tom, že súhlasí s uzatváraním zmluvy na lízing,

 • výpis z účtu v prípade spätného lízingu.

Podnikatelia:

 • občiansky preukaz,

 • výpis z účtu v prípade spätného lízingu,

 • doklad o registrácii vašej spoločnosti,

 • daňové priznania za obdobie 1-2 rokov,

 • živnostenský list či iný doklad o registrácii firmy,

 • ak ste zástupcom firmy, doložíte aj výpis z obchodného registra a účtovnú uzávierku.

Zhrnutie

Určiť, či je pre vás výhodnejší úver alebo lízing nie je jednoduché. Vždy to závisí od klienta, banky, lízingovej spoločnosti či ceny auta. Platí, že na lízingu alebo úvere preplatíte v momente, ak je ich výška oproti kúpnej cene vozidla vysoká. Mali by ste preto zvážiť fakt, aby ste disponovali vlastnými financiami a nefinancovať sumu iba lízingom alebo úverom.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.