rodičia a ich dieťa

Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

11. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

Výhody, ktoré so sebou prináša účet pre deti

Ako sme už naznačili vyššie, detský účet slúži predovšetkým k budovaniu finančnej gramotnosti dieťaťa. Bezhotovostný platobný styk je už bežnou súčasťou našich životov. Deti sa preto potrebujú naučiť hospodáriť aj s financiami, ktoré nemajú priamo vo svojej peňaženke, nevedia si ich fyzicky skontrolovať a prepočítať. Aktívnym využívaním bankových služieb sa nielenže zorientujú vo svete internet bankingu, ale naučia sa aj odkladať financie na horšie časy alebo na nákup vytúžených vecí či zážitkov. Banky za týmto účelom ponúkajú rôzne zaujímavé a motivačné sporiace produkty


Možno ste si to nikdy neuvedomili, ale hospodárenie s financiami na bankovom účte je pre dieťa oveľa bezpečnejšie ako nakladanie s hotovosťou. Deti nemôžu vreckové stratiť alebo neuvážene míňať. Rodičia majú aktívny prístup k účtu, vďaka čomu môžu hospodárenie svojich ratolestí kontrolovať a aktívne usmerňovať. Bezhlavému utrácaniu zabránite nastavením limitov.


Veľkou výhodou je, že väčšina bánk ponúka detské účty prakticky zadarmo. Bezplatné je spravidla nielen založenie a vedenie bežného účtu, ale veľakrát aj vydanie platobnej karty, zriadenie sporiaceho podúčtu alebo výber z bankomatu. Samozrejmosťou je dostupnosť internet bankingu alebo apky a možnosť bezhotovostných platieb.

mKonto pre deti v mBank

Veľmi výhodnú a modernú ponuku účtu pre deti prináša mBank. mKonto pre deti môžu rodičia zriadiť svojim ratolestiam od narodenia do 15 rokov. Samozrejmosťou je mobilná aplikácia a internet banking, do ktorého má dieťa pasívny prístup. Aktívnym používateľom je rodič, ktorý môže prostredníctvom internet bankingu detský účet ovládať a sledovať.


Zaujímavou súčasťou detského účtu sú 4 sporiace účty, ktoré si môže dieťa ľubovoľne pomenovať. Na jednom si môže šetriť napríklad na vytúžený  mobil, na druhom môže odkladať financie na výlet a ďalší môže slúžiť ako rezerva. O svojich úsporách tak bude mať vždy aktuálny prehľad.


mKonto pre deti sa môže okrem vyššie popísaných výhod pochváliť aj veľmi výhodnými podmienkami. Okrem bezplatného založenia a vedenia účtu banka ponúka deťom od 8 rokov aj bezplatné vydanie karty, 3 výbery z ľubovoľného bankomatu bez poplatku a online nastaviteľné denné limity platieb. Zaujímavou formou platobnej karty je takzvaná platobná mNálepka, ktorú si dieťa jednoducho nalepí na mobil alebo zavesí na kľúče.


Detský účet vo VÚB banke

Obzvlášť výhodný produkt pre deti ponúka aj VÚB banka pod heslom “Nechajte úspory rásť spolu s vaším dieťaťom“. Detský účet vo VÚB môžete založiť dieťaťu prakticky od narodenia do dovŕšenia 15. roku. Možnosť bezplatného využívania účtu získa vaša ratolesť až do tridsiatky


Banka vám k účtu zadarmo vydá debetnú platobnú kartu poskytujúcu možnosť bezplatných výberov z VÚB bankomatov. Výbery z bankomatov iných bánk sú v tomto prípade spoplatnené. Vaše dieťa iste ocení aj možnosť platenia mobilom alebo hodinkami a vám možno príde vhod založenie sporiaceho účtu so zvýhodneným bonusovým úrokom.


Rodičia aj v tejto banke získavajú možnosť dohľadu nad hospodárením svojho dieťaťa prostredníctvom prístupu do internet bankingu a nastavenia limitov. Okrem toho vám banka zašle notifikácie o zrealizovaných platbách, prehľadné mesačné výpisy, ktoré si môžete so svojím dieťaťom prekonzultovať a získate tiež možnosť dočasnej deaktivácie karty.

Detský účet od UniCredit Bank

Balíček bankových služieb zadarmo prináša aj UniCredit Bank. Vekové ohraničenie je tu rovnaké ako vo vyššie popísaných finančných inštitúciách. Detský účet môžete zriadiť dieťaťu od narodenia do dovŕšenia 15. roku života. Nárok na platobnú kartu majú deti od 8 rokov. Na výber z bankomatu a platby kartou si samozrejme dokážete nastaviť denný limit. Banka ponúka bezplatné výbery výlučne z vlastných bankomatov. Aj tu je samozrejmosťou ovládanie účtu prostredníctvom apky alebo internet bankingu.

Detský účet s Kozmix kartou v Tatra banke

Bezplatné založenie a vedenie detského účtu ponúka aj Tatra banka. Tiež sa orientuje na deti od narodenia do 15 rokov. Na rodičov apeluje pocitom zodpovednosti a rozumným vzťahom k peniazom, ktorý u ich ratolestí pomôže vytvoriť práve jej produkt. Súčasťou služieb je elektronické bankovníctvo a bezplatné výbery z bankomatov Tatra banky a Raiffeisen Bank.


Kozmix karta k účtu umožňuje neobmedzené platby aj v zahraničí, čo oceníte najmä pri školských výletoch alebo exkurziách. Na bezkontaktnú debetnú kartu má vaše dieťa nárok po dovŕšení 6. roku. Karta je zadarmo a v ponuke sú rozmanité pútavé dizajny. Samozrejmosťou je rodičovský prístup k pohybom na účte a možnosť nastavenia denného limitu pre platby a výbery hotovosti.


Detský účet Sloník od ČSOB

Aj ČSOB má v ponuke zaujímavý produkt pre deti, Detský účet Sloník. Vekové ohraničenie je totožné ako u konkurencie, od narodenia dieťaťa do dovŕšenia 15. roku. Spolu s účtom automaticky získate medzinárodnú platobnú kartu pre dieťa od 6 rokov, elektronický výpis z účtu a ako zákonný zástupca aj aktívny prístup k službe Moja ČSOB alebo ČSOB SmartBanking. Dieťa disponuje pasívnym prístupom.


Bezplatný výber z bankomatov je obmedzený na ČSOB bankomaty a bezplatné vedenie účtu je v tomto prípade podmienené mesačným kreditným obratom 30 € alebo priemerným mesačným zostatkom na účte v hodnote 1000 €. Tieto nevýhody banka vyvažuje sporiacim účtom a ponukou stavebného sporenia Profit Maxi bez poplatku za uzatvorenie zmluvy.

Ktorý je najlepší účet pre deti?

Predstavili sme vám tie najlepšie ponuky na aktuálnom trhu. Výber závisí v prvom rade od vašich preferencií a očakávaní.  Klienti, ktorí dávajú prednosť stabilite a konzervatívnejšiemu prístupu, budú pravdepodobne voliť ponuku ČSOB so zaujímavými sporiacimi produktmi. Tí, pre ktorých je rozhodujúcim parametrom bezplatné vedenie účtu, dajú možno prednosť VÚB banke, ktorá tento benefit garantuje vašej ratolesti až do tridsiatky. A ktorú ponuku odporúčame my?


Z nášho pohľadu jednoznačne vyhráva mKonto pre deti od mBank. Banka poskytuje moderný, flexibilný prístup, bezplatné vedenie účtu bez podmienok, pokrokové technológie, bezplatné výbery z ľubovoľných bankomatov a motivačné detské sporiace produkty.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.