rodičia a ich dieťa

Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

11. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

Výhody, ktoré so sebou prináša účet pre deti

Ako sme už naznačili vyššie, detský účet slúži predovšetkým k budovaniu finančnej gramotnosti dieťaťa. Bezhotovostný platobný styk je už bežnou súčasťou našich životov. Deti sa preto potrebujú naučiť hospodáriť aj s financiami, ktoré nemajú priamo vo svojej peňaženke, nevedia si ich fyzicky skontrolovať a prepočítať. Aktívnym využívaním bankových služieb sa nielenže zorientujú vo svete internet bankingu, ale naučia sa aj odkladať financie na horšie časy alebo na nákup vytúžených vecí či zážitkov. Banky za týmto účelom ponúkajú rôzne zaujímavé a motivačné sporiace produkty


Možno ste si to nikdy neuvedomili, ale hospodárenie s financiami na bankovom účte je pre dieťa oveľa bezpečnejšie ako nakladanie s hotovosťou. Deti nemôžu vreckové stratiť alebo neuvážene míňať. Rodičia majú aktívny prístup k účtu, vďaka čomu môžu hospodárenie svojich ratolestí kontrolovať a aktívne usmerňovať. Bezhlavému utrácaniu zabránite nastavením limitov.


Veľkou výhodou je, že väčšina bánk ponúka detské účty prakticky zadarmo. Bezplatné je spravidla nielen založenie a vedenie bežného účtu, ale veľakrát aj vydanie platobnej karty, zriadenie sporiaceho podúčtu alebo výber z bankomatu. Samozrejmosťou je dostupnosť internet bankingu alebo apky a možnosť bezhotovostných platieb.

mKonto pre deti v mBank

Veľmi výhodnú a modernú ponuku účtu pre deti prináša mBank. mKonto pre deti môžu rodičia zriadiť svojim ratolestiam od narodenia do 15 rokov. Samozrejmosťou je mobilná aplikácia a internet banking, do ktorého má dieťa pasívny prístup. Aktívnym používateľom je rodič, ktorý môže prostredníctvom internet bankingu detský účet ovládať a sledovať.


Zaujímavou súčasťou detského účtu sú 4 sporiace účty, ktoré si môže dieťa ľubovoľne pomenovať. Na jednom si môže šetriť napríklad na vytúžený  mobil, na druhom môže odkladať financie na výlet a ďalší môže slúžiť ako rezerva. O svojich úsporách tak bude mať vždy aktuálny prehľad.


mKonto pre deti sa môže okrem vyššie popísaných výhod pochváliť aj veľmi výhodnými podmienkami. Okrem bezplatného založenia a vedenia účtu banka ponúka deťom od 8 rokov aj bezplatné vydanie karty, 3 výbery z ľubovoľného bankomatu bez poplatku a online nastaviteľné denné limity platieb. Zaujímavou formou platobnej karty je takzvaná platobná mNálepka, ktorú si dieťa jednoducho nalepí na mobil alebo zavesí na kľúče.


Detský účet vo VÚB banke

Obzvlášť výhodný produkt pre deti ponúka aj VÚB banka pod heslom “Nechajte úspory rásť spolu s vaším dieťaťom“. Detský účet vo VÚB môžete založiť dieťaťu prakticky od narodenia do dovŕšenia 15. roku. Možnosť bezplatného využívania účtu získa vaša ratolesť až do tridsiatky


Banka vám k účtu zadarmo vydá debetnú platobnú kartu poskytujúcu možnosť bezplatných výberov z VÚB bankomatov. Výbery z bankomatov iných bánk sú v tomto prípade spoplatnené. Vaše dieťa iste ocení aj možnosť platenia mobilom alebo hodinkami a vám možno príde vhod založenie sporiaceho účtu so zvýhodneným bonusovým úrokom.


Rodičia aj v tejto banke získavajú možnosť dohľadu nad hospodárením svojho dieťaťa prostredníctvom prístupu do internet bankingu a nastavenia limitov. Okrem toho vám banka zašle notifikácie o zrealizovaných platbách, prehľadné mesačné výpisy, ktoré si môžete so svojím dieťaťom prekonzultovať a získate tiež možnosť dočasnej deaktivácie karty.

Detský účet od UniCredit Bank

Balíček bankových služieb zadarmo prináša aj UniCredit Bank. Vekové ohraničenie je tu rovnaké ako vo vyššie popísaných finančných inštitúciách. Detský účet môžete zriadiť dieťaťu od narodenia do dovŕšenia 15. roku života. Nárok na platobnú kartu majú deti od 8 rokov. Na výber z bankomatu a platby kartou si samozrejme dokážete nastaviť denný limit. Banka ponúka bezplatné výbery výlučne z vlastných bankomatov. Aj tu je samozrejmosťou ovládanie účtu prostredníctvom apky alebo internet bankingu.

Detský účet s Kozmix kartou v Tatra banke

Bezplatné založenie a vedenie detského účtu ponúka aj Tatra banka. Tiež sa orientuje na deti od narodenia do 15 rokov. Na rodičov apeluje pocitom zodpovednosti a rozumným vzťahom k peniazom, ktorý u ich ratolestí pomôže vytvoriť práve jej produkt. Súčasťou služieb je elektronické bankovníctvo a bezplatné výbery z bankomatov Tatra banky a Raiffeisen Bank.


Kozmix karta k účtu umožňuje neobmedzené platby aj v zahraničí, čo oceníte najmä pri školských výletoch alebo exkurziách. Na bezkontaktnú debetnú kartu má vaše dieťa nárok po dovŕšení 6. roku. Karta je zadarmo a v ponuke sú rozmanité pútavé dizajny. Samozrejmosťou je rodičovský prístup k pohybom na účte a možnosť nastavenia denného limitu pre platby a výbery hotovosti.


Detský účet Sloník od ČSOB

Aj ČSOB má v ponuke zaujímavý produkt pre deti, Detský účet Sloník. Vekové ohraničenie je totožné ako u konkurencie, od narodenia dieťaťa do dovŕšenia 15. roku. Spolu s účtom automaticky získate medzinárodnú platobnú kartu pre dieťa od 6 rokov, elektronický výpis z účtu a ako zákonný zástupca aj aktívny prístup k službe Moja ČSOB alebo ČSOB SmartBanking. Dieťa disponuje pasívnym prístupom.


Bezplatný výber z bankomatov je obmedzený na ČSOB bankomaty a bezplatné vedenie účtu je v tomto prípade podmienené mesačným kreditným obratom 30 € alebo priemerným mesačným zostatkom na účte v hodnote 1000 €. Tieto nevýhody banka vyvažuje sporiacim účtom a ponukou stavebného sporenia Profit Maxi bez poplatku za uzatvorenie zmluvy.

Ktorý je najlepší účet pre deti?

Predstavili sme vám tie najlepšie ponuky na aktuálnom trhu. Výber závisí v prvom rade od vašich preferencií a očakávaní.  Klienti, ktorí dávajú prednosť stabilite a konzervatívnejšiemu prístupu, budú pravdepodobne voliť ponuku ČSOB so zaujímavými sporiacimi produktmi. Tí, pre ktorých je rozhodujúcim parametrom bezplatné vedenie účtu, dajú možno prednosť VÚB banke, ktorá tento benefit garantuje vašej ratolesti až do tridsiatky. A ktorú ponuku odporúčame my?


Z nášho pohľadu jednoznačne vyhráva mKonto pre deti od mBank. Banka poskytuje moderný, flexibilný prístup, bezplatné vedenie účtu bez podmienok, pokrokové technológie, bezplatné výbery z ľubovoľných bankomatov a motivačné detské sporiace produkty.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.