Podpisovanie zmluvy o pôžičke

Čo všetko by mala obsahovať Zmluva o pôžičke?

19. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Rozhodli ste sa, že požičiate niekomu peniaze alebo si chcete vy od niekoho požičať? V takom prípade by ste mali vedieť o dokumente s názvom Zmluva o pôžičke. Používa sa veľmi jednoducho a vyplniť ju môžete aj v pohodlí domova. Na to, aby bola platná, musí obsahovať niekoľko dôležitých informácií. Čo by v nej nemalo chýbať?

Čo je zmluva o pôžičke?

Ako už z jej názvu vyplýva, Zmluva o pôžičke sa využíva v prípade, keď si požičiavate peniaze alebo ich vy niekomu poskytujete. Vďaka tomu, že je upravená Občianskym zákonníkom, je  plnohodnotným dôkazovým materiálom na súde. Uzatvoriť ju môžu dve fyzické, aj právnické osoby.

Zmluva o pôžičke vám dáva akúsi istotu, že svoje záväzky budete plniť vy, aj druhá strana. Dokumentom sa zaväzujete, že  vrátite finančné prostriedky alebo ich poskytnete. Všetko sa odvíja od toho, či ste dlžníkom alebo veriteľom.

Výhodou Zmluvy o pôžičke je fakt, že nemusí byť uzatvorená len pri poskytovaní finančných prostriedkov. Pokojne ju využite aj na  tovar alebo čokoľvek iné. Budete si tak istí, že pri požičaní produktov vám budú všetky vrátené.

Ak ste požičali napríklad kávu, vrátený vám nebude ten istý predmet. Dlžník kávu s veľkou pravdepodobnosťou použil. Musí vám preto vrátiť produkt rovnakého druhu

Rovnako je to aj s peniazmi alebo akýmkoľvek iným predmetom zmluvy. S dlžníkom sa viete dohodnúť, že nevráti ten istý druh, ale niečo podobné v podobnej cenovej hodnote

Typy zmlúv o pôžičke

Zmluva o pôžičke sa dá deliť dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je jej forma. Zákon neurčuje, že musí byť len písomná. Môžete ju uzatvoriť aj ústne. Väčšina odborníkov ale odporúča, aby ste využili jej písomnú podobu. V prípade, že by dlžník nechcel vrátiť predmet zmluvy, máte dôkazový materiál. Ústne nedokážete nič, pretože je to slovo proti slovu.

Ak ste požičali niečo známemu a zmluvu nechcete uzatvárať, nemusíte. Ústnu dohodu však spečaťte písomným súhlasom. Požiadajte dlžníka, aby vám poslal SMS správu alebo e-mail s tým, že súhlasí s ústnou dohodou, a že peniaze alebo čokoľvek iné vráti. 

Druhým spôsobom, ako sa dá zmluva o pôžičke deliť, je  podľa úroku na:

 • úročnú,

 • bezúročnú

Úročná zmluva je charakteristická tým, že má úroky. Napríklad, keď poskytnete známemu 3 balíky kávy, dohodnite sa, že úrok bude 1 balík navyše. Pri peniazoch je výhoda v tom, že si viete vypočítať percento z požičanej sumy. To, aký úrok dáte dlžníkovi, je len na vás. Jeho výška nie je daná zákonom.

Bezúročná zmluva je bez úroku. Znamená to, že dlžníkovi poskytujete peniaze alebo nejaký predmet zadarmo. Stačí, aby vám ho vrátil.

To, či si vyberiete prvú alebo druhú možnosť, je na vás.

Čo všetko v nej musí byť?

Zmluva o pôžičke je platná len vtedy, keď obsahuje všetko, čo má. K základným náležitostiam sa radia:

 • Zmluvné strany  - identifikujte obe strany - osoba, ktorá si požičiava je dlžník a osoba, ktorá požičiava je veriteľ. Vypíšte základné údaje, ako meno, priezvisko a ďalšie.

 • Predmet zmluvy - základom každej zmluvy je nejaký predmet, čiže to, čo sa požičiava. Môže ísť o peniaze, produkty, potraviny alebo čokoľvek iné. Vec popíšte podrobne, aby obe strany vedeli, čo sa požičalo, a čo sa má vrátiť. Napríklad 20 kg kávy Robusta značky L'OR.

 • Záväzok veriteľa prenechať predmet pôžičky dlžníkovi  - veriteľ musí poskytnúť danú vec, ktorú sľúbil a musí umožniť dlžníkovi, aby ju využil presne podľa svojich potrieb.

 • Záväzok dlžníka vrátiť požičané veci  - všetky požičané veci je potrebné raz vrátiť. Dlžník sa musí k tomu zaviazať. Vrátiť môže to isté alebo veci rovnakého druhu.

 • Doba splatnosti - môže byť v  zmluve uvedená, no nemusí. Keď ju uvediete, obe strany budú vedieť, kedy sa má predmet zmluvy vrátiť. Na druhej strane, keď dobu splatnosti neuvediete, platí, že dlžník musí vec vrátiť hneď na druhý deň od požiadania veriteľa.

 • Úrok - rovnako ako doba splatnosti, aj úrok v zmluve môže, aj nemusí byť. Všetko závisí od toho, ako sa obe strany dohodli. Keď je zmluva úročená, je potrebné, aby v nej bola informácia aj o úroku. Pri peniazoch stačí uviesť len percento. Pri hmotných veciach je dôležité dohodnúť sa, ako budú úroky vyzerať. Napríklad, keď požičiate 10 balíkov kávy Robusta, dlžník vráti 12 balíkov kávy Robusta.

Kedy zmluva zaniká?

Zmluva zaniká, keď dlžník splní všetky svoje záväzky, prípadne vtedy, keď mu ich veriteľ odpustí. V takýchto situáciách už nemá zmluva čo zahŕňať, preto zaniká a prestáva platiť. Iný spôsob pre jej zánik neexistuje.

Nezabudnite na kvitanciu

Dlžník by si mal po splatení vypýtať kvitanciu, čiže potvrdenie o vrátení všetkých alebo polovice záväzkov. Zamedzí tým tomu, aby veriteľ vyžadoval predmet zmluvy aj potom, ako bude vrátený.

Rada odborníka

Veriteľ nemôže kvitanciu odmietnuť. Musí vám ju vystaviť. Vyplýva to zo Zmluvy o pôžičke a z povinností, ktoré má.

Dávajte si pozor na riziká

Ak si požičiavate od známych, viete si narobiť rôzne rodinné problémy. Financie rozvrátili množstvo dobrých vzťahov. Dávajte si preto pozor a pri požičiavaní sa držte základných pravidiel. Je to napríklad vystavenie Zmluvy o pôžičke alebo splácanie načas.

Keď sa rozhodnete požičať si od neznámej osoby, pravdepodobne využijete P2P pôžičky, na ktoré si dávajte pozor. Majú vysoké úroky a krátku dobu splácania. Plus, nechýbajú ani skryté poplatky.

P2P inštitúcie si dobre preverte. Zistite, aké skúsenosti s nimi majú iní ľudia. Pred podpisom zmluvy si tiež naštudujte jednotlivé informácie. Prečítajte si všetky podrobnosti a až potom pôžičku zoberte.

Požičať si viete aj inak

Požičanie od známej osoby alebo v rámci P2P je rizikové a môže predstavovať problémy. Namiesto toho by ste mali vyskúšať iné možnosti požičiavania. Sú to napríklad banky alebo overené nebankové spoločnosti. Prezrite si jednotlivé ponuky, porovnajte ich a vyberte si najvýhodnejšiu.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.