Pôžičky od súkromnej osoby

Prečo sú pôžičky od súkromnej osoby veľkým hitom?

V súčasnosti vari niet človeka, ktorý by nemal na krku pôžičku. Väčšina z nás žije na dlh. Ak si chcete požičať, existuje široká škála spôsobov, ako získať pôžičku. Medzi ľuďmi stúpa obľúbenosť pôžičky od súkromných osôb. Počuli ste už o tomto spôsobe poskytovania peňažných prostriedkov?

Čo je typické pre pôžičky od súkromných osôb?

Súkromné pôžičky alebo pôžičky od ľudí (P2P) postupne transformujú finančný svet. Mnohí ľudia siahajú práve po tomto spôsobe požičiavania. Pýtate sa prečo? Dôvodom sú najmä vysoké úroky na spotrebných úveroch v banke alebo odmietnutie poskytnutia pôžičky zo strany banky.

P2P platformy cielene spájajú súkromného investora, ktorý je rozhodnutý investovať svoj voľný kapitál so žiadateľom o pôžičku. 

Aké sú výhody pôžičky od súkromných osôb?

 • investor získa vyšší výnos ako na bežnom termínovanom vklade v banke

 • žiadateľ o pôžičku získa úrok, ktorý je nižší a vyššiu pravdepodobnosť poskytnutia úveru.

Ako viete, klasické banky nie sú veľmi flexibilné. Podmienky pre nadobudnutie úveru sú veľmi striktné a k pôžičke sa dostane len malé percento záujemcov. Z toho dôvodu sú súkromné pôžičky čoraz väčším hitom nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Aj keď aktivity P2P platforiem nie sú pod správou Národnej banky Slovenska,  ide o bezpečný spôsob požičiavania. Samotná Národná banka Slovenska zaujala jasné stanovisko voči P2P pôžičkám.

Na slovenskom trhu existujú 2 platformy, ktoré ponúkajú tento typ pôžičiek. Umožnia vám investovať a požičať si peniaze. Ide o spôsob, ktorý do istej miery sceľuje slovenskú ekonomiku.

Vedeli ste, že...

… v rámci posudzovania výhodnosti pôžičky by ste mali myslieť na ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN)? Uprednostnite ju pred výškou ročnej úrokovej sadzby. Dôvodom je fakt, že neberie do úvahy viaceré poplatky, kým v RPMN sú už zarátané. Celková preplatená suma bude viac dôveryhodná.

Na čo všetko by ste mali myslieť?

Platformy, ktoré ponúkajú požičiavanie peňazí, sa orientujú na 3 kľúčové oblasti.

K týmto oblastiam patrí:

 • diverzifikácia

 • systém na hodnotenie žiadateľov o pôžičku

 • používateľské rozhranie.

V rámci diverzifikácie ide o oblasť dôležitú pre samotného investora. Jeden investor neinvestuje iba do jedinej pôžičky. Jeho kapitál je rozmiestnený medzi viac pôžičiek s rozdielnou dobou splatnosti či výškou. Ide o dôležité opatrenie, ktoré eliminuje riziko straty investície.

Systém na hodnotenie žiadateľov preveruje, či vy ako žiadateľ získate pôžičku. Je známe, že súkromné pôžičky sú omnoho dostupnejšie než pôžičky v klasických bankách

Žiadatelia o pôžičky musia mať profil, na ktorom sú uvedené všetky podstatné informácie. 

P2P platformy by mali disponovať kvalitným používateľským rozhraním, kde sú uvedené informácie o najbližšej splátke alebo výške pôžičky. Ako sme uviedli, na našom trhu máme 2 známe P2P platformy, ktoré sa orientujú na pôžičky od súkromných osôb. 

PORT Invest

Platforma poskytuje investorom možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako a kde zainvestujú svoje peniaze. Je možné aj vrátenie prostriedkov, ktoré boli investované. Deje sa to hlavne v prípade, ak žiadateľ pôžičku nesplatí. PORT Invest nedisponuje garančným fondom

Žiadatelia o pôžičky sú hodnotení na báze individuálnych kritérií. Nie sú dostupné informácie o metódach hodnotenia a faktorov, ktoré vplývajú na hodnotenia žiadateľov. Pozor by ste si mali dať na poplatky,  vďaka ktorým platforma zarába peniaze a môže vám spôsobiť vrásky. 

Buďte dôslední pri čítaní zmluvy a získajte všetky informácie o poplatkoch. V prípade, ak by ste meškali so splácaním alebo by ste chceli pôžičku predčasne splatiť, je znalosť týchto informácií na mieste.

PORT Invest nezverejňuje informácie o poplatkoch ako Žltý melón. Preto sa o nich musíte včas informovať.

TIP

O súkromnú pôžičku je ideálne požiadať v momente, ak máte nulové šance na poskytnutie úveru v banke. Hoci P2P pôžičky môžu mať o čosi vyšší úrok, vďaka získaným peniazom je možné vyriešiť vaše finančné problémy. Rovnako si môžete financovať nákup vozidla alebo rekonštrukciu bývania

Žltý melón

Platforma investorom prináša diverzifikáciu rizika, v rámci ktorého je investícia rozložená medzi viacero pôžičiek.  Vďaka tomu má dôveru investorov, ktorí majú istotu, že sa ich investícia nestratí po nesplatení splátky. Na vašu pôžičku sa teda skladá viac investorov.

Žltý melón je obľúbený aj kvôli prehľadnému spracovaniu, prostredníctvom ktorého nájdete dôležité informácie. Každý jeden žiadateľ je v internom systéme a je hodnotený na báze rozličných podmienok. Podstatné sú hlavne automatizované analytické nástroje, nástroje koordinácie rizík či overovanie úverovými analytikmi.

Žiadatelia sú zaradení do rôznych kategórií od AA po HR. AA je signálom pre investora, že máte najnižšiu mieru rizík a súčasne máte vysokú šancu na získanie pôžičky od súkromných osôb. 

Preverujte si serióznosť portálov

Platforiem, ktoré ponúkajú pôžičky od súkromných osôb, je mnoho. Uvedené portály sú najspoľahlivejšie a pôžičky reálne sprostredkujú. Predtým, než si vyberiete súkromné pôžičky, si dôkladne preštudujte referencie na danú platformu.

Odporúčame vám, aby ste si precízne prečítali zmluvu o poskytnutí pôžičky. Môže sa v nej ukrývať  nevýhodné ručenie, prípadne nie veľmi ideálne podmienky. Ak chcete získať tú najlepšiu pôžičku od súkromných osôb, zistite si informácie o jej poskytovateľovi.

Vyhýbajte sa pôžičkám, v rámci ktorých  musíte ručiť nehnuteľnosťou. Problematické môže byť aj ručenie zmenkou. Nevýhoda ručenia zmenkou tkvie pri komplikáciách so splatením pôžičky. Súd totiž rozhoduje o platnosti zmenky a o jej vymáhaní prostredníctvom exekútora. 

Zhrnutie

Zapamätajte si, že aj keď je súkromná pôžička výhodnejšia, nemáte istotu, že ju získate. Schválených je necelých 30 % žiadostí.  Po P2P pôžičke siahnite vtedy, ak nemáte šancu na to, aby vám dali pôžičku v klasickej banke.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.