Pôžičky od súkromnej osoby

Prečo sú pôžičky od súkromnej osoby veľkým hitom?

V súčasnosti vari niet človeka, ktorý by nemal na krku pôžičku. Väčšina z nás žije na dlh. Ak si chcete požičať, existuje široká škála spôsobov, ako získať pôžičku. Medzi ľuďmi stúpa obľúbenosť pôžičky od súkromných osôb. Počuli ste už o tomto spôsobe poskytovania peňažných prostriedkov?

Čo je typické pre pôžičky od súkromných osôb?

Súkromné pôžičky alebo pôžičky od ľudí (P2P) postupne transformujú finančný svet. Mnohí ľudia siahajú práve po tomto spôsobe požičiavania. Pýtate sa prečo? Dôvodom sú najmä vysoké úroky na spotrebných úveroch v banke alebo odmietnutie poskytnutia pôžičky zo strany banky.

P2P platformy cielene spájajú súkromného investora, ktorý je rozhodnutý investovať svoj voľný kapitál so žiadateľom o pôžičku. 

Aké sú výhody pôžičky od súkromných osôb?

 • investor získa vyšší výnos ako na bežnom termínovanom vklade v banke

 • žiadateľ o pôžičku získa úrok, ktorý je nižší a vyššiu pravdepodobnosť poskytnutia úveru.

Ako viete, klasické banky nie sú veľmi flexibilné. Podmienky pre nadobudnutie úveru sú veľmi striktné a k pôžičke sa dostane len malé percento záujemcov. Z toho dôvodu sú súkromné pôžičky čoraz väčším hitom nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Aj keď aktivity P2P platforiem nie sú pod správou Národnej banky Slovenska,  ide o bezpečný spôsob požičiavania. Samotná Národná banka Slovenska zaujala jasné stanovisko voči P2P pôžičkám.

Na slovenskom trhu existujú 2 platformy, ktoré ponúkajú tento typ pôžičiek. Umožnia vám investovať a požičať si peniaze. Ide o spôsob, ktorý do istej miery sceľuje slovenskú ekonomiku.

Vedeli ste, že...

… v rámci posudzovania výhodnosti pôžičky by ste mali myslieť na ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN)? Uprednostnite ju pred výškou ročnej úrokovej sadzby. Dôvodom je fakt, že neberie do úvahy viaceré poplatky, kým v RPMN sú už zarátané. Celková preplatená suma bude viac dôveryhodná.

Na čo všetko by ste mali myslieť?

Platformy, ktoré ponúkajú požičiavanie peňazí, sa orientujú na 3 kľúčové oblasti.

K týmto oblastiam patrí:

 • diverzifikácia

 • systém na hodnotenie žiadateľov o pôžičku

 • používateľské rozhranie.

V rámci diverzifikácie ide o oblasť dôležitú pre samotného investora. Jeden investor neinvestuje iba do jedinej pôžičky. Jeho kapitál je rozmiestnený medzi viac pôžičiek s rozdielnou dobou splatnosti či výškou. Ide o dôležité opatrenie, ktoré eliminuje riziko straty investície.

Systém na hodnotenie žiadateľov preveruje, či vy ako žiadateľ získate pôžičku. Je známe, že súkromné pôžičky sú omnoho dostupnejšie než pôžičky v klasických bankách

Žiadatelia o pôžičky musia mať profil, na ktorom sú uvedené všetky podstatné informácie. 

P2P platformy by mali disponovať kvalitným používateľským rozhraním, kde sú uvedené informácie o najbližšej splátke alebo výške pôžičky. Ako sme uviedli, na našom trhu máme 2 známe P2P platformy, ktoré sa orientujú na pôžičky od súkromných osôb. 

PORT Invest

Platforma poskytuje investorom možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako a kde zainvestujú svoje peniaze. Je možné aj vrátenie prostriedkov, ktoré boli investované. Deje sa to hlavne v prípade, ak žiadateľ pôžičku nesplatí. PORT Invest nedisponuje garančným fondom

Žiadatelia o pôžičky sú hodnotení na báze individuálnych kritérií. Nie sú dostupné informácie o metódach hodnotenia a faktorov, ktoré vplývajú na hodnotenia žiadateľov. Pozor by ste si mali dať na poplatky,  vďaka ktorým platforma zarába peniaze a môže vám spôsobiť vrásky. 

Buďte dôslední pri čítaní zmluvy a získajte všetky informácie o poplatkoch. V prípade, ak by ste meškali so splácaním alebo by ste chceli pôžičku predčasne splatiť, je znalosť týchto informácií na mieste.

PORT Invest nezverejňuje informácie o poplatkoch ako Žltý melón. Preto sa o nich musíte včas informovať.

TIP

O súkromnú pôžičku je ideálne požiadať v momente, ak máte nulové šance na poskytnutie úveru v banke. Hoci P2P pôžičky môžu mať o čosi vyšší úrok, vďaka získaným peniazom je možné vyriešiť vaše finančné problémy. Rovnako si môžete financovať nákup vozidla alebo rekonštrukciu bývania

Žltý melón

Platforma investorom prináša diverzifikáciu rizika, v rámci ktorého je investícia rozložená medzi viacero pôžičiek.  Vďaka tomu má dôveru investorov, ktorí majú istotu, že sa ich investícia nestratí po nesplatení splátky. Na vašu pôžičku sa teda skladá viac investorov.

Žltý melón je obľúbený aj kvôli prehľadnému spracovaniu, prostredníctvom ktorého nájdete dôležité informácie. Každý jeden žiadateľ je v internom systéme a je hodnotený na báze rozličných podmienok. Podstatné sú hlavne automatizované analytické nástroje, nástroje koordinácie rizík či overovanie úverovými analytikmi.

Žiadatelia sú zaradení do rôznych kategórií od AA po HR. AA je signálom pre investora, že máte najnižšiu mieru rizík a súčasne máte vysokú šancu na získanie pôžičky od súkromných osôb. 

Preverujte si serióznosť portálov

Platforiem, ktoré ponúkajú pôžičky od súkromných osôb, je mnoho. Uvedené portály sú najspoľahlivejšie a pôžičky reálne sprostredkujú. Predtým, než si vyberiete súkromné pôžičky, si dôkladne preštudujte referencie na danú platformu.

Odporúčame vám, aby ste si precízne prečítali zmluvu o poskytnutí pôžičky. Môže sa v nej ukrývať  nevýhodné ručenie, prípadne nie veľmi ideálne podmienky. Ak chcete získať tú najlepšiu pôžičku od súkromných osôb, zistite si informácie o jej poskytovateľovi.

Vyhýbajte sa pôžičkám, v rámci ktorých  musíte ručiť nehnuteľnosťou. Problematické môže byť aj ručenie zmenkou. Nevýhoda ručenia zmenkou tkvie pri komplikáciách so splatením pôžičky. Súd totiž rozhoduje o platnosti zmenky a o jej vymáhaní prostredníctvom exekútora. 

Zhrnutie

Zapamätajte si, že aj keď je súkromná pôžička výhodnejšia, nemáte istotu, že ju získate. Schválených je necelých 30 % žiadostí.  Po P2P pôžičke siahnite vtedy, ak nemáte šancu na to, aby vám dali pôžičku v klasickej banke.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.