eura

Výška platu vs. výška úveru: Aké sú podmienky?

3. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Výšku úveru ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, vrátane výšky vášho platu a jeho typu. Ľudia pracujúci na trvalý pracovný pomer budú mať iné podmienky ako živnostníci. Spotrebné úvery a hypotéky sú omnoho komplikovanejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Netreba sa preto spoliehať len na príjem a sledovať aj iné faktory. Aký úver môžete získať?

Akým spôsobom ovplyvňuje úver príjem?

Získať hypotéku alebo spotrebný úver je v dnešnej dobe náročné. Banky neustále sprísňujú pravidlá a odmietajú mnohé žiadosti. Vyhovieť nemusí ani osoba so stálym príjmom a dostatočnými úsporami.

Dôvod je ten, že hoci je príjem dôležitý, nie je ale jediný. Banky zohľadňujú viacero faktorov, ako napríklad:

 • informácie o zamestnávateľovi,

 • register dlžníkov,

 • vaše dlhy, záväzky, exekúcie,

 • založenú nehnuteľnosť (pri hypotéke).

Ak máte zápis v registri dlžníkov, hypotéku ani úver nedostanete. Pre banku predstavujete rizikovú osobu. Veľmi podobné je to aj pri dlhoch a exekúciách. Keď neviete splácať záväzky inde, ako ich budete splácať v rámci nového úveru?

Keď je však všetko v poriadku a žiaden záznam ani exekúciu nemáte, dôležitý je len príjem, jeho výška a typ. Najlepším typom je trvalý pracovný pomer. Pre banku evokuje stabilitu, a to hlavne vtedy, ak je váš zamestnávateľ dôveryhodný.

Následne platí, že čím vyšší príjem máte, tým lepšie ponuky dostanete. Dôvod je ten, že z vysokého príjmu môžete zaplatiť aj vyššie splátky.

Okrem všetkého spomenutého budú banky overovať aj to, či:

 • ste zamestnaní alebo podnikáte,

 • aký typ príjmu máte,

 • aká je dĺžka pracovného pomeru.

Podľa toho, aký typ príjmu máte, ho budete následne dokladovať. Ľudia pracujúci na trvalý pracovný pomer to majú najjednoduchšie. Spravidla nemusia urobiť nič, pretože banka si vie informácie overiť priamo v Sociálnej poisťovni. Občas je nutné doložiť výpis z bankového účtu.

Podnikateľ je na tom trochu inak. Banke musí doložiť daňové priznanie za posledné zdaňovacie obdobie a doklady preukazujúce príjem, ako napríklad výpis z podnikateľského účtu, faktúry, a podobne.

Čo všetko berie banka ako príjem?

Pri žiadaní o hypotéku zistíte, že banky neberú úplne všetko ako príjem, čo vám môže skomplikovať celú situáciu. V praxi sa príjmy delia na dve väčšie skupiny, a to:

 • hlavné príjmy,

 • doplnkové/vedľajšie príjmy.Hlavné príjmy

Ako už môžete tušiť, do kategórie hlavných príjmov sa radí  klasická mzda zamestnanca. Ďalej sem patrí:

 • príjem z podnikania,

 • príjem z výkonu slobodných povolaní,

 • príjem z prenájmu,

 • starobný a výsluhový dôchodok.


Tieto príjmy predstavujú základ. Na to, aby vám mohla banka akceptovať doplnkový príjem, potrebujete minimálne jeden hlavný.

Hlavný príjem sa musí dať overiť v Sociálnej poisťovni alebo podľa daňového priznania. Pri špeciálnych povolaniach, ako policajt či vojak, zas prostredníctvom potvrdenia o príjme.

Z hlavného príjmu alebo príjmov následne banky robia priemer, ktorý je potrebný najmä pri podnikateľoch, ktorým neustále kolíše. Priemer sa robí za posledných 6 mesiacov, niekedy len za 3.  Všetko závisí od samotnej banky.

Po vypočítaní priemeru sa z celej sumy odpočíta ešte životné minimum  na všetky vyživované osoby. Plus, banky odpočítajú ďalších 40 % na bežné výdavky. Netreba zabúdať ani na „stress test” v hodnote 2 %, ktorý určuje maximálnu výšku splátky s pripočítaním 2 %.

Po tomto celom výpočte vám banka poskytne jednotlivé ponuky.

Rada odborníka

Za hlavný príjem sa považuje aj štipendium. Niektoré banky ho ale akceptovať nemusia. Vždy je potrebné informovať sa vopred.


Doplnkové príjmy

Mnohí ľudia majú okrem hlavných aj doplnkové príjmy, na ktoré netreba rozhodne zabúdať. Celú situáciu vedia ovplyvniť. Je však dobré vedieť, že keď nemáte hlavný príjem, doplnkový nebude akceptovaný. Sám o sebe nemôže v úvere figurovať.

Do tejto  kategórie príjmov sa radia:


 • rodičovský príspevok,

 • invalidný dôchodok,

 • sirotský dôchodok,

 • vdovský dôchodok,

 • výživné,

 • diéty,

 • opatrovateľský príspevok,

 • príspevok na náhradnú starostlivosť,

 • prídavky na deti.


Doplnkové príjmy sa akceptujú samostatne len vtedy, ak o úver žiadate so spoludlžníkom, ktorý musí mať jeden z hlavných príjmov akceptovaných bankou.

Dobré je tiež vedieť, že kým niektoré banky doplnkový príjem akceptujú, iné nie. Dôvod je ten, že  nie sú také stabilné, ako bežné príjmy. Kedykoľvek o ne môžete prísť. Vopred sa preto informujte, či sa dá dôchodok alebo príspevok využiť. 

Doba poberania príjmu

Pri schvaľovaní úveru je okrem typu a výšky príjmu dôležitá tiež doba jeho poberania. Ak ste v skúšobnej alebo výpovednej dobe, banka príjem akceptovať nebude. Rovnako to platí aj vtedy, keď ste do zamestnania len nastúpili.

Na to, aby sa banka presvedčila, že je príjem stály, potrebuje nazrieť aspoň 3 mesiace dozadu. Dokonca, niektoré inštitúcie budú pozerať až na 6 mesiacov.

Problém môže prísť pri pracovnom pomere na dobu určitú. V takomto prípade banky poskytnú buď iba úver na túto dobu, alebo žiaden nedostanete. Inou možnosťou je vyjadrenie zamestnávateľa, že vás bude zamestnávať aj po skončení tejto doby.

Rada odborníka

Mladší ľudia s prvým zamestnaním budú mať žiadosť o úver náročnejšiu. Je to preto, lebo pre banku je istejšie, keď za sebou máte nejakú pracovnú históriu, čiže jedno alebo dve zamestnania, v ktorých ste vydržali niekoľko rokov.


Aká je maximálna výška úveru?

Na výpočet presnej sumy úveru je potrebné brať do úvahy všetky faktory. Príjem, rodinný stav, pracovný pomer či počet detí. Vo všeobecnosti platí, že 100 % hypotéku dnes už nedostanete. Najvyššie hodnoty sú 70 – 80 %.

S tým je potrebné počítať. Zostávajúce sumy doložíte zo svojich úspor alebo zo spotrebného úveru.

Pri spotrebnom úvere to funguje trochu inak. Jeho maximálna výška nie je obmedzená percentami. Spravidla sa však stretnete s úverom do výšky 60-tisíc eur. Vyššie čiastky banky neposkytujú.

Nezabúdajte na svoje záväzky

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje hypotéku a úver, sú vaše záväzky, ktoré môžu zhoršiť, prípadne zlepšiť vašu situáciu. Ak ste už v minulosti splácali úver a všetko išlo plynule a bez problémov, máte výhodu. Banky vďaka tomu vedia, že ste spoľahlivým človekom.

Na druhej strane, keď ste úver nedokázali splatiť alebo máte záznam v registri, celá situácia sa komplikuje.

Zhrnutie

Príjem vo veľkom ovplyvňuje to, akú výšku hypotéky získate. Nie je to však jediný faktor. Dôležité je tiež sledovať ďalšie faktory, ako záväzky či iné dlhy. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si tú najvýhodnejšiu pre seba a svoju rodinu. Nezoberte hneď prvú možnosť.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.