čierne auto

Dočasné odhlásenie vozidla 2021: Ako na to?

Prihlásené vozidlá v evidencii vozidiel je možné úplne alebo dočasne odhlásiť. Ide o jednoduchý a rýchly proces, ktorý sa dá vyriešiť aj online, z pohodlia domova. Jediné, čo na to budete potrebovať, je správny postup. My sme si pre vás jeden pripravili.

Čo znamená dočasné odhlásenie vozidla?

Predstavte si situáciu, kedy máte doma dve vozidlá. Jedno ste prestali z nejakých dôvodov používať, ale nechcete ho predať. Je veľká pravdepodobnosť, že po čase ho začnete znova používať, prípadne si ďalší člen rodiny robí vodičský preukaz a chcete mu ho dať. V takýchto situáciách je úplne zbytočné, aby bolo auto vedené v evidencii vozidiel. Je preto možné odhlásiť ho na určitú dobu.

Vyradenie vozidiel z evidencie sa dá urobiť dočasne alebo trvalo. Trvalé vyradenie sa využíva vtedy, keď auto už viac nechcete a dáte ho napríklad zošrotovať. Dočasné vyradenie zas predstavuje vyradenie na dobu neurčitú, maximálne však na 20 rokov. Toto obdobie je dostatočne dlhé na to, aby ste sa rozhodli, čo s vozidlom urobíte.

Po uplynutí tejto doby alebo počas nej je možné vozidlo znova do evidencie prihlásiť a začať prevádzkovať v cestnej premávke.

Pozor na následky odhlásenia

Dočasné odhlásenie má svoje následky. Keď nie je vozidlo v evidencii, nemôžete ho používať. Tabuľky s evidenčným číslom si ponechávate. No ak by ste ho využívali ďalej, a pri cestnej kontrole by sa zistilo, že v evidencii nie je, mohlo by vás to stáť naozaj veľa.

Počas dočasného odhlásenia  nesmie byť vozidlo ani zničené. Ak by ste sa tak rozhodli, je nutné informovať o tom úrady, ktoré ho následne odhlásia natrvalo.

Ďalšie následky dočasného odhlásenia sa spájajú s povinným zmluvným poistením. Keď vozidlo nie je v evidencii, je to rovnaká situácia, akoby neexistovalo. Znamená to, že PZP sa ruší. Keď je auto znova zapísané v registri, poistenie si budete musieť zas vybaviť.

Hoci sa to zdá ako nevýhoda, opak je pravdou. Množstvo ľudí by na rušenie poistenia zabudlo a platili by zbytočne niečo, čo nemusia. Vyradením sa zmluva ruší, a to aj bez toho, aby ste vy sami museli niečo pre to urobiť.

Vozidlo sa následne nemusí zúčastňovať technických a emisných kontrol, a vy nemusíte platiť daň z motorových vozidiel.

Rada odborníka

Daň z motorových vozidiel za vozidlo vyradené z evidencie nemusíte platiť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca. Znamená to, že keď ste vozidlo odhlásili v auguste, daň prestanete platiť v septembri.

Kedy sa odhlásenie skutočne oplatí?

Situáciu v spojitosti s vozidlom musí prehodnotiť každý sám. Dočasné odhlásenie je však výhodné hlavne v určitých životných situáciách. Často dokáže ušetriť financie, ktoré by ste platili za nevyužité auto.

Prvou situáciou, kedy by ste ho mali určite odhlásiť, je vtedy, keď sa  prestane využívať. Môže to byť napríklad z dôvodu dlhodobej PN alebo kúpy nového auta. Staré plánujete dať niekomu, kto si robí alebo plánuje urobiť vodičský preukaz. Ak je obdobie čakania príliš dlhé, viac ako pol alebo trištvrte roka, vozidlo odhláste. Celý proces je pomerne jednoduchý a vy ušetríte desiatky, až stovky eur.

Mnohí ľudia dočasne odhlasujú vozidlá vtedy, keď si nájdu prácu v zahraničí. Doma sa zdržujú menej a vozidlo už toľko nevyužívajú, prípadne sa v zahraničí nachádzajú väčšinu mesiacov z roka.

Existuje ešte jeden príklad, ktorý platí  vtedy, keď ide o špeciálne modely áut. Vlastníci očakávajú, že ich hodnota bude vekom stúpať. Prestanú ich preto využívať a dočasne ich odhlásia.

Podnikatelia odhlasujú autá spravidla vtedy, keď ho na dlhšiu dobu nebudú potrebovať. Sú to hlavne úžitkové typy, za ktoré sa platia vyššie poplatky  v rámci povinného zmluvného poistenia.

Niektorí zas majú služobné autá a svoje osobné nevyužívajú. Chcú ušetriť a na určitý čas ich teda odhlásia.

Ako odhlásiť vozidlo v roku 2021?

Odhlásenie vozidla je dnes možné urobiť aj online, z pohodlia domova. Vďaka tomu nemusíte nikam chodiť a celý proces je rýchlejší a ľahší. Stačí si otvoriť oficiálnu webstránku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Celý proces je rýchly a jednoduchý. Stačí, aby ste si vybrali vozidlo na odhlásenie a následne podpísali žiadosť  kvalifikovaným elektronickým podpisom. Ak by ste ho nemali, žiadosť nie je možné odoslať.

Dočasné odhlásenie si preto budete musieť vybaviť osobne na úrade.

Počas krízovej situácie spojenej s ochorením COVID-19 nebolo potrebné odovzdávať osvedčenie o evidencii časť I. a časť II. O najnovších podmienkach však polícia zatiaľ neinformovala. Spravíte preto dobre, keď sa na túto skutočnosť opýtate.

Vedeli ste, že …

… funkcia online odhlásenia vozidla funguje len od roku 2020? Vznikla z dôvodu ochorenia COVID-19, aby uľahčila priebeh vybavovania. Ľudia vďaka nej nemuseli navštevovať úrady osobne.

Sú nejaké poplatky za odhlásenie vozidla?

Za dočasné odhlásenie vozidla sa platí. Poplatky sa odvíjajú od toho, na akú dlhú dobu idete auto odhlásiť.

Poplatky sú nasledovné:

 • jeden rok: 5 €,

 • od jedného roka do dvoch rokov: 20 €,

 • od dvoch rokov do štyroch rokov: 35 €,

 • od štyroch rokov do šiestich rokov: 70 €,

 • od šiestich rokov do desiatich rokov: 170 €,

 • nad desať rokov: 350 €.

Poplatky sa môžu zdať vysoké. To, čo ale ušetríte napríklad za desať rokov, je viac ako 170 € predstavujúcich poplatok.

Poplatky sa za posledný rok výrazne zmenili. Zmeny si všimnú hlavne vodiči plánujúci odhlásenie na viac ako 4 roky. Pre porovnanie, v minulom roku stálo odhlásenie od 6 do 10 rokov 100 €, dnes 170 €. Odhlásenie nad 10 rokov bolo v hodnote 280 €, dnes stojí 350 €.

Dobre je preto popremýšľať a hneď na začiatok zvoliť správne obdobie. Dôvod je ten, že pri predlžovaní platíte  vždy plnú sumu. Znamená to, že keď si vybavíte dočasné odhlásenie na jeden rok a následne ho predĺžite na 2, zaplatíte najprv 5 € a potom 20 €.

Niektorí si mylne myslia, že doplatia len rozdiel. V tomto prípade za predĺženie na dva roky len 15 €. Pri dočasnom odhlásení to ale neplatí. Vždy zaplatíte plnú sumu. Preto by ste sa hneď na začiatok mali rozhodnúť, či vám bude ročné odhlásenie skutočne stačiť.

Dočasné odhlásenie vyrieši množstvo problémov

Dočasné odhlásenie vozidla z evidencie je skvelým riešením. Vozidlo na určitý čas „neexistuje”, preto zaň nemusíte platiť PZP, ani daň z motorových vozidiel. Celý proces je rýchly a ľahký. Máte doma auto, ktoré nepotrebujete? Jednoducho ho odhláste a zbavte sa problémov so zbytočným platením viacerých záväzkov.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.