čierne auto

Dočasné odhlásenie vozidla 2021: Ako na to?

Prihlásené vozidlá v evidencii vozidiel je možné úplne alebo dočasne odhlásiť. Ide o jednoduchý a rýchly proces, ktorý sa dá vyriešiť aj online, z pohodlia domova. Jediné, čo na to budete potrebovať, je správny postup. My sme si pre vás jeden pripravili.

Čo znamená dočasné odhlásenie vozidla?

Predstavte si situáciu, kedy máte doma dve vozidlá. Jedno ste prestali z nejakých dôvodov používať, ale nechcete ho predať. Je veľká pravdepodobnosť, že po čase ho začnete znova používať, prípadne si ďalší člen rodiny robí vodičský preukaz a chcete mu ho dať. V takýchto situáciách je úplne zbytočné, aby bolo auto vedené v evidencii vozidiel. Je preto možné odhlásiť ho na určitú dobu.

Vyradenie vozidiel z evidencie sa dá urobiť dočasne alebo trvalo. Trvalé vyradenie sa využíva vtedy, keď auto už viac nechcete a dáte ho napríklad zošrotovať. Dočasné vyradenie zas predstavuje vyradenie na dobu neurčitú, maximálne však na 20 rokov. Toto obdobie je dostatočne dlhé na to, aby ste sa rozhodli, čo s vozidlom urobíte.

Po uplynutí tejto doby alebo počas nej je možné vozidlo znova do evidencie prihlásiť a začať prevádzkovať v cestnej premávke.

Pozor na následky odhlásenia

Dočasné odhlásenie má svoje následky. Keď nie je vozidlo v evidencii, nemôžete ho používať. Tabuľky s evidenčným číslom si ponechávate. No ak by ste ho využívali ďalej, a pri cestnej kontrole by sa zistilo, že v evidencii nie je, mohlo by vás to stáť naozaj veľa.

Počas dočasného odhlásenia  nesmie byť vozidlo ani zničené. Ak by ste sa tak rozhodli, je nutné informovať o tom úrady, ktoré ho následne odhlásia natrvalo.

Ďalšie následky dočasného odhlásenia sa spájajú s povinným zmluvným poistením. Keď vozidlo nie je v evidencii, je to rovnaká situácia, akoby neexistovalo. Znamená to, že PZP sa ruší. Keď je auto znova zapísané v registri, poistenie si budete musieť zas vybaviť.

Hoci sa to zdá ako nevýhoda, opak je pravdou. Množstvo ľudí by na rušenie poistenia zabudlo a platili by zbytočne niečo, čo nemusia. Vyradením sa zmluva ruší, a to aj bez toho, aby ste vy sami museli niečo pre to urobiť.

Vozidlo sa následne nemusí zúčastňovať technických a emisných kontrol, a vy nemusíte platiť daň z motorových vozidiel.

Rada odborníka

Daň z motorových vozidiel za vozidlo vyradené z evidencie nemusíte platiť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca. Znamená to, že keď ste vozidlo odhlásili v auguste, daň prestanete platiť v septembri.

Kedy sa odhlásenie skutočne oplatí?

Situáciu v spojitosti s vozidlom musí prehodnotiť každý sám. Dočasné odhlásenie je však výhodné hlavne v určitých životných situáciách. Často dokáže ušetriť financie, ktoré by ste platili za nevyužité auto.

Prvou situáciou, kedy by ste ho mali určite odhlásiť, je vtedy, keď sa  prestane využívať. Môže to byť napríklad z dôvodu dlhodobej PN alebo kúpy nového auta. Staré plánujete dať niekomu, kto si robí alebo plánuje urobiť vodičský preukaz. Ak je obdobie čakania príliš dlhé, viac ako pol alebo trištvrte roka, vozidlo odhláste. Celý proces je pomerne jednoduchý a vy ušetríte desiatky, až stovky eur.

Mnohí ľudia dočasne odhlasujú vozidlá vtedy, keď si nájdu prácu v zahraničí. Doma sa zdržujú menej a vozidlo už toľko nevyužívajú, prípadne sa v zahraničí nachádzajú väčšinu mesiacov z roka.

Existuje ešte jeden príklad, ktorý platí  vtedy, keď ide o špeciálne modely áut. Vlastníci očakávajú, že ich hodnota bude vekom stúpať. Prestanú ich preto využívať a dočasne ich odhlásia.

Podnikatelia odhlasujú autá spravidla vtedy, keď ho na dlhšiu dobu nebudú potrebovať. Sú to hlavne úžitkové typy, za ktoré sa platia vyššie poplatky  v rámci povinného zmluvného poistenia.

Niektorí zas majú služobné autá a svoje osobné nevyužívajú. Chcú ušetriť a na určitý čas ich teda odhlásia.

Ako odhlásiť vozidlo v roku 2021?

Odhlásenie vozidla je dnes možné urobiť aj online, z pohodlia domova. Vďaka tomu nemusíte nikam chodiť a celý proces je rýchlejší a ľahší. Stačí si otvoriť oficiálnu webstránku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Celý proces je rýchly a jednoduchý. Stačí, aby ste si vybrali vozidlo na odhlásenie a následne podpísali žiadosť  kvalifikovaným elektronickým podpisom. Ak by ste ho nemali, žiadosť nie je možné odoslať.

Dočasné odhlásenie si preto budete musieť vybaviť osobne na úrade.

Počas krízovej situácie spojenej s ochorením COVID-19 nebolo potrebné odovzdávať osvedčenie o evidencii časť I. a časť II. O najnovších podmienkach však polícia zatiaľ neinformovala. Spravíte preto dobre, keď sa na túto skutočnosť opýtate.

Vedeli ste, že …

… funkcia online odhlásenia vozidla funguje len od roku 2020? Vznikla z dôvodu ochorenia COVID-19, aby uľahčila priebeh vybavovania. Ľudia vďaka nej nemuseli navštevovať úrady osobne.

Sú nejaké poplatky za odhlásenie vozidla?

Za dočasné odhlásenie vozidla sa platí. Poplatky sa odvíjajú od toho, na akú dlhú dobu idete auto odhlásiť.

Poplatky sú nasledovné:

 • jeden rok: 5 €,

 • od jedného roka do dvoch rokov: 20 €,

 • od dvoch rokov do štyroch rokov: 35 €,

 • od štyroch rokov do šiestich rokov: 70 €,

 • od šiestich rokov do desiatich rokov: 170 €,

 • nad desať rokov: 350 €.

Poplatky sa môžu zdať vysoké. To, čo ale ušetríte napríklad za desať rokov, je viac ako 170 € predstavujúcich poplatok.

Poplatky sa za posledný rok výrazne zmenili. Zmeny si všimnú hlavne vodiči plánujúci odhlásenie na viac ako 4 roky. Pre porovnanie, v minulom roku stálo odhlásenie od 6 do 10 rokov 100 €, dnes 170 €. Odhlásenie nad 10 rokov bolo v hodnote 280 €, dnes stojí 350 €.

Dobre je preto popremýšľať a hneď na začiatok zvoliť správne obdobie. Dôvod je ten, že pri predlžovaní platíte  vždy plnú sumu. Znamená to, že keď si vybavíte dočasné odhlásenie na jeden rok a následne ho predĺžite na 2, zaplatíte najprv 5 € a potom 20 €.

Niektorí si mylne myslia, že doplatia len rozdiel. V tomto prípade za predĺženie na dva roky len 15 €. Pri dočasnom odhlásení to ale neplatí. Vždy zaplatíte plnú sumu. Preto by ste sa hneď na začiatok mali rozhodnúť, či vám bude ročné odhlásenie skutočne stačiť.

Dočasné odhlásenie vyrieši množstvo problémov

Dočasné odhlásenie vozidla z evidencie je skvelým riešením. Vozidlo na určitý čas „neexistuje”, preto zaň nemusíte platiť PZP, ani daň z motorových vozidiel. Celý proces je rýchly a ľahký. Máte doma auto, ktoré nepotrebujete? Jednoducho ho odhláste a zbavte sa problémov so zbytočným platením viacerých záväzkov.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.