automechanik

Ako prejsť cez STK? Na toto si dajte pozor

15. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Technická a emisná kontrola je postrachom mnohých motoristov, ktorí vlastnia staršie vozidlá. Problémy ale môžu mať nielen oni, ale aj tí, ktorí majú nové autá. Ak sa na túto kontrolu adekvátne pripravíte, vyhnete sa viacerým komplikáciám, ktoré zaručia, že vaše auto sa bude aj naďalej bez problémov preháňať po cestách.

Na čo slúži STK?

STK je pravidelnou kontrolou vozidla a aj toho, či je schopné jazdenia po cestných komunikáciách. Je povinné pre vlastníkov všetkých vozidiel, ktoré sú prihlásené v evidencii, aj pre autá, na ktorých nejazdíte. 

Neodmysliteľnou súčasťou STK je  technická kontrola (TK), ktorá sa týka komplexného posúdenia stavu auta a emisná kontrola (EK), ktorá hodnotí, či vozidlo spĺňa limity emisií.

Ako často musíte chodiť na STK a koľko to stojí?

Ak máte nové auto, menšie nákladné vozidlo, prípojné vozidlo či motorku, STK musíte absolvovať do 4 rokov od prvého prihlásenia. Postupne je lehota skrátená na obdobie 2 rokov od poslednej kontroly. Výnimku majú malé motocykle (L1e a L2e), ktorých sa týka lehota 4 rokov.

Majte na pamäti, že si musíte sledovať dátum, kedy je potrebné STK opätovne vykonať, inak vás neminie pokuta. Overiť si tieto informácie môžete aj online, kde získate údaje o tom, kedy bola naposledy vykonaná emisná aj technická kontrola a dokedy platí.

Ceny STK  nie sú pevne stanovené a líšia sa aj na základe stanice. Priemerná cena je od 70 do 90 €. Cena za emisnú a technickú kontrolu je od 35 € a cena za opätovnú kontrolu je od 20 €. Cenu ovplyvňuje mesto, v ktorom žijete, pohon, typ vozidla alebo to, či je dovezené zo zahraničia.

Pri vozidlách na LPG pohon zaplatíte za STK o niečo viac ako za tie, ktoré sú vybavené benzínovým pohonom. Rovnako aj autá bez katalyzátora majú lacnejšiu emisnú kontrolu.

Vedeli ste, že…

.... ministerstvo dopravy a výstavby používa systém, ktorý vyhľadá autá, ktoré nemajú platné STK? V tomto prípade môžete dostať pokutu aj bez toho, aby vás zastavil policajt, pretože ju vám udelí samotný systém. Sankcie pri neplatnej emisnej a technickej kontrole môžu dosiahnuť výšku viac ako 300 €.

Ktoré dokumenty potrebujete na STK?

Technická kontrola

 • osvedčenie o emisnej kontrole v prípade, že auto podlieha takejto kontrole,

 • osvedčenie o evidencii vozidla spoločne s malým a veľkým technickým preukazom,

 • protokol o montáži plynového zariadenia v prípade, že máte auto s pohonom LPG či CNG a nedisponuje zariadením od výrobcu,

 • protokol o predošlej kontrole, ak ide o opätovnú technickú kontrolu.

Emisná kontrola

 • osvedčenie o evidencii vozidla spolu s malým a veľkým technickým preukazom,

 • protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o auto, ktoré funguje na LPG, prípadne CNG pohon, ktoré nedisponuje týmto zariadením od výrobcu.

Administratívna kontrola

Administratívna technická a emisná kontrola je vykonávaná v prípadoch, ktoré stanovuje zákon. Jej výsledkom je pridelenie osvedčenia o EK alebo TK s vydaním nálepky. Cena je rovnaká, od 5 do 10 €, a to pre všetky druhy vozidiel.

Je potrebná pri dovezení auta zo zahraničia, ktoré absolvuje STK kvôli jeho prihláseniu do evidencie vozidiel, ale aj napriek tomu mu nebudú udelené kontrolné nálepky. Po administratívnej STK vám za poplatok dodatočne pridelia vyznačené kontrolné nálepky.

TIP

Dajte si pozor na situáciu pri zmene evidenčného čísla vozidla (EČV). Podobná situácia nastáva pri zakúpení auta, ktoré je ojazdené a je z iného okresu. Vy ako nový majiteľ vymeníte EČV, no vozidlo má stále platnú TK a EK a v nej je uvedené staré EČV. V takomto prípade nemusíte platiť za administratívnu kontrolu a taktiež nemusíte získať nové osvedčenie s aktuálnym EČV. Pri osvedčení o STK je uvedené VIN číslo, na základe ktorého sa dá auto identifikovať. Hliadka vám teda nemôže udeliť pokutu.

9 vecí, ktoré by ste si mali pred STK skontrolovať sami doma

 1. Aký je stav povinnej výbavy (výstražný trojuholník, reflexná vesta, okrem kľúča na matice, príručného zdviháku a náhradného kolesa, ktoré nemusíte mať, ak je vozidlo vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu alebo je vybavené pneumatikami „run-flat”).

 2. Funkcionalita bŕzd, ktoré by nemali škrípať ani pískať.

 3. Celkový stav pneumatík, ktoré musia byť schválené a musia mať také rozmery, aké sú v osvedčení, sú riadne nafúkané, nepoškodené. Minimálna hĺbka dezénu by mala byť 3 mm na zimných pneumatikách a 1,6 mm na letných.

 4. Osvetlenie, teda funkčnosť obrysových, stretávacích, diaľkových, brzdových, spätných svetiel, hmloviek a smeroviek. Správne musí byť aj nastavenie výšky svetiel.

 5. Stierače  a ich funkcia spolu s ostrekovaním okien.

 6. Prevádzkové kvapaliny,  ku ktorým patrí najmä olej, chladiaca a brzdová kvapalina či kvapalina do ostrekovačov.

 7. Klaksón a jeho funkčnosť.

 8. Celkový stav skiel. V zornom poli vodiča nemôžu byť umiestnené predmety a na čelnom skle nesmú byť prasklinky, ktoré majú priemer viac než 2 cm. Všetky prípadné fólie musia byť riadne schválené a musíte sa preukázať certifikátom.

 9. Umytie vozidla je základ. Musí mať čitateľné EČV, číslo VIN, ako aj výrobný štítok.Upozorňujeme vás, že sami si nedokážete skontrolovať vozidlo do posledných detailov. Stáva sa, že aj naoko maličká chyba spôsobí, že vozidlo neprejde kontrolou. Ak máte staršie auto alebo nemáte istotu v tom, že prejde kontrolou, navštívte autoservis. Možné nedostatky budú z vášho auta priamo odstránené.

Zhrnutie

Ak chcete vaše vozidlo dokonale pripraviť na emisnú a technickú kontrolu a máte pochybnosti o jeho stave, rozhodne by ste mali navštíviť autoservis. Nezabudnite na všetky dokumenty, ktorými sa musíte preukázať, aby kontrola šla ako po masle a aby ste si mohli užívať ďalšie šťastné kilometre vo vašom aute.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.