automechanik

Ako prejsť cez STK? Na toto si dajte pozor

15. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Technická a emisná kontrola je postrachom mnohých motoristov, ktorí vlastnia staršie vozidlá. Problémy ale môžu mať nielen oni, ale aj tí, ktorí majú nové autá. Ak sa na túto kontrolu adekvátne pripravíte, vyhnete sa viacerým komplikáciám, ktoré zaručia, že vaše auto sa bude aj naďalej bez problémov preháňať po cestách.

Na čo slúži STK?

STK je pravidelnou kontrolou vozidla a aj toho, či je schopné jazdenia po cestných komunikáciách. Je povinné pre vlastníkov všetkých vozidiel, ktoré sú prihlásené v evidencii, aj pre autá, na ktorých nejazdíte. 

Neodmysliteľnou súčasťou STK je  technická kontrola (TK), ktorá sa týka komplexného posúdenia stavu auta a emisná kontrola (EK), ktorá hodnotí, či vozidlo spĺňa limity emisií.

Ako často musíte chodiť na STK a koľko to stojí?

Ak máte nové auto, menšie nákladné vozidlo, prípojné vozidlo či motorku, STK musíte absolvovať do 4 rokov od prvého prihlásenia. Postupne je lehota skrátená na obdobie 2 rokov od poslednej kontroly. Výnimku majú malé motocykle (L1e a L2e), ktorých sa týka lehota 4 rokov.

Majte na pamäti, že si musíte sledovať dátum, kedy je potrebné STK opätovne vykonať, inak vás neminie pokuta. Overiť si tieto informácie môžete aj online, kde získate údaje o tom, kedy bola naposledy vykonaná emisná aj technická kontrola a dokedy platí.

Ceny STK  nie sú pevne stanovené a líšia sa aj na základe stanice. Priemerná cena je od 70 do 90 €. Cena za emisnú a technickú kontrolu je od 35 € a cena za opätovnú kontrolu je od 20 €. Cenu ovplyvňuje mesto, v ktorom žijete, pohon, typ vozidla alebo to, či je dovezené zo zahraničia.

Pri vozidlách na LPG pohon zaplatíte za STK o niečo viac ako za tie, ktoré sú vybavené benzínovým pohonom. Rovnako aj autá bez katalyzátora majú lacnejšiu emisnú kontrolu.

Vedeli ste, že…

.... ministerstvo dopravy a výstavby používa systém, ktorý vyhľadá autá, ktoré nemajú platné STK? V tomto prípade môžete dostať pokutu aj bez toho, aby vás zastavil policajt, pretože ju vám udelí samotný systém. Sankcie pri neplatnej emisnej a technickej kontrole môžu dosiahnuť výšku viac ako 300 €.

Ktoré dokumenty potrebujete na STK?

Technická kontrola

 • osvedčenie o emisnej kontrole v prípade, že auto podlieha takejto kontrole,

 • osvedčenie o evidencii vozidla spoločne s malým a veľkým technickým preukazom,

 • protokol o montáži plynového zariadenia v prípade, že máte auto s pohonom LPG či CNG a nedisponuje zariadením od výrobcu,

 • protokol o predošlej kontrole, ak ide o opätovnú technickú kontrolu.

Emisná kontrola

 • osvedčenie o evidencii vozidla spolu s malým a veľkým technickým preukazom,

 • protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o auto, ktoré funguje na LPG, prípadne CNG pohon, ktoré nedisponuje týmto zariadením od výrobcu.

Administratívna kontrola

Administratívna technická a emisná kontrola je vykonávaná v prípadoch, ktoré stanovuje zákon. Jej výsledkom je pridelenie osvedčenia o EK alebo TK s vydaním nálepky. Cena je rovnaká, od 5 do 10 €, a to pre všetky druhy vozidiel.

Je potrebná pri dovezení auta zo zahraničia, ktoré absolvuje STK kvôli jeho prihláseniu do evidencie vozidiel, ale aj napriek tomu mu nebudú udelené kontrolné nálepky. Po administratívnej STK vám za poplatok dodatočne pridelia vyznačené kontrolné nálepky.

TIP

Dajte si pozor na situáciu pri zmene evidenčného čísla vozidla (EČV). Podobná situácia nastáva pri zakúpení auta, ktoré je ojazdené a je z iného okresu. Vy ako nový majiteľ vymeníte EČV, no vozidlo má stále platnú TK a EK a v nej je uvedené staré EČV. V takomto prípade nemusíte platiť za administratívnu kontrolu a taktiež nemusíte získať nové osvedčenie s aktuálnym EČV. Pri osvedčení o STK je uvedené VIN číslo, na základe ktorého sa dá auto identifikovať. Hliadka vám teda nemôže udeliť pokutu.

9 vecí, ktoré by ste si mali pred STK skontrolovať sami doma

 1. Aký je stav povinnej výbavy (výstražný trojuholník, reflexná vesta, okrem kľúča na matice, príručného zdviháku a náhradného kolesa, ktoré nemusíte mať, ak je vozidlo vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu alebo je vybavené pneumatikami „run-flat”).

 2. Funkcionalita bŕzd, ktoré by nemali škrípať ani pískať.

 3. Celkový stav pneumatík, ktoré musia byť schválené a musia mať také rozmery, aké sú v osvedčení, sú riadne nafúkané, nepoškodené. Minimálna hĺbka dezénu by mala byť 3 mm na zimných pneumatikách a 1,6 mm na letných.

 4. Osvetlenie, teda funkčnosť obrysových, stretávacích, diaľkových, brzdových, spätných svetiel, hmloviek a smeroviek. Správne musí byť aj nastavenie výšky svetiel.

 5. Stierače  a ich funkcia spolu s ostrekovaním okien.

 6. Prevádzkové kvapaliny,  ku ktorým patrí najmä olej, chladiaca a brzdová kvapalina či kvapalina do ostrekovačov.

 7. Klaksón a jeho funkčnosť.

 8. Celkový stav skiel. V zornom poli vodiča nemôžu byť umiestnené predmety a na čelnom skle nesmú byť prasklinky, ktoré majú priemer viac než 2 cm. Všetky prípadné fólie musia byť riadne schválené a musíte sa preukázať certifikátom.

 9. Umytie vozidla je základ. Musí mať čitateľné EČV, číslo VIN, ako aj výrobný štítok.Upozorňujeme vás, že sami si nedokážete skontrolovať vozidlo do posledných detailov. Stáva sa, že aj naoko maličká chyba spôsobí, že vozidlo neprejde kontrolou. Ak máte staršie auto alebo nemáte istotu v tom, že prejde kontrolou, navštívte autoservis. Možné nedostatky budú z vášho auta priamo odstránené.

Zhrnutie

Ak chcete vaše vozidlo dokonale pripraviť na emisnú a technickú kontrolu a máte pochybnosti o jeho stave, rozhodne by ste mali navštíviť autoservis. Nezabudnite na všetky dokumenty, ktorými sa musíte preukázať, aby kontrola šla ako po masle a aby ste si mohli užívať ďalšie šťastné kilometre vo vašom aute.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.