Žena s pokladničkou prasiatko

Chcete si požičať peniaze? Urobte to bez rizík

Požičiavanie peňazí sa mnohým spája s viacerými rizikami alebo zlou skúsenosťou z minulosti. Celý proces v skutočnosti nemusí byť tak zlý. Je však nutné nájsť správneho poskytovateľa a tú najvýhodnejšiu ponuku. Potrebujete finančné prostriedky a chcete si požičať? Poradíme vám, ako na to.

Bezpečné požičanie závisí od výberu inštitúcie

Keď si poviete, „Chcem si požičať peniaze”, je potrebné prezrieť si celý trh a  nevziať hneď prvú ponuku. Môže byť totiž nevýhodná, so zlým úrokom a nedobrými podmienkami. Požičanie je oveľa dlhší proces.

Samotné vybavenie je pomerne krátke. Dôležité je ale zamerať sa na to, čo budete robiť ešte predtým, čiže hľadanie ponúk a ich porovnávanie.

Vo všeobecnosti platí, že najbezpečnejšou možnosťou sú  banky. Ide o inštitúcie so silným zázemím. Na trhu fungujú už dlho, a preto poskytujú určitú istotu. Spravíte preto najlepšie, keď sa obrátite priamo na ne.

Výhodou je taktiež to, že v bankách pracujú odborníci s mnohými skúsenosťami. Veľmi radi vám pomôžu s výberom, prípadne s iným problémom.

Úver si vybavíte vo veľkých bankách, ako napríklad VÚB, SLSP alebo ČSOB alebo v menších, ako napríklad Poštová banka či Prima banka. Všetky majú licenciu od NBS na poskytovanie úverov.

Väčšie i menšie banky poskytujú rôzne typy úverov. Je len na vás, či siahnete po krátkodobom alebo dlhodobom. Stačí si vybrať z ich ponuky.

TIP

Keď sa rozhodnete, že si vybavíte úver v banke, poobzerajte sa po viacerých. Nemusíte zostať v inštitúcii, kde máte otvorený účet. Vaša banka nemusí v súčasnosti poskytovať tak výhodné ponuky. 

Dávajte si pozor na rôzne podvody

Internet je dnes plný  rôznych lákavých ponúk, ktoré z vás však vymámia len peniaze a ku koncu nezískate nič. Spojené sú s viacerými poplatkami vopred. Spravidla sú poskytované nebankovkami so zahraničnými investormi.

Podpísanie zmluvy s takouto spoločnosťou vás  vyjde pekne draho. Zneužitie osobných údajov či peniaze, ktoré už neuvidíte, sú len zlomkom.

Držte sa niekoľkých pravidiel. Nikdy neposielajte peniaze a osobné údaje vopred. Vyhýbajte sa neovereným spoločnostiam a vo všeobecnosti nebankovkám. Peniaze si požičajte tradične v banke.

Pôžičky bez nahliadnutia do registra spôsobia problémy

Ako iste viete, jednou z podmienok na získanie úveru, je nahliadnutie do úverového registra. V ňom banka alebo iná spoločnosť nahliadne do vašej finančnej minulosti. Zistí, ako ste na tom so splácaním, a či ste už niekedy úver mali.

Nahliadnutie do registra je  povinnosťou a súčasťou licencie od NBS. Hoci sa to zdá ako výhoda, keď si vás spoločnosť nepreverí, môže to spôsobovať len problémy. 

Hneď prvý je ten, že poskytovateľ úveru nekoná v súlade s podmienkami od NBS, čo znamená, že buď licenciu nemá alebo ju jednoducho nerešpektuje. Všetko tak dopredu signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

V minulosti dávali pôžičky bez nahliadnutia do registra viaceré spoločnosti. Dnes je to už len raritou a mali by ste sa jej vyhýbať. Môže vám spôsobiť viac problémov ako úžitku, nehovoriac o tom, že takéto pôžičky sú príliš drahé.

Rovnako sú na tom úvery bez dokladovania príjmu

Veľmi podobné problémy môžu nastať pri úveroch  bez dokladovania príjmu. Ak ste si niekedy požičiavali, pravdepodobne ste sa stretli s ponukou „len na občiansky preukaz”. Pre mnohých ide o lákavú možnosť, a to najmä vtedy, keď nemajú príjem alebo keď nie je čas na dokladovanie rôznych výpisov a potvrdení.

Na výber a celé vybavenie pôžičky by ste si však čas nájsť mali, a to hlavne vtedy, keď nechcete, aby ste si vybrali zle.

Overenie bonity žiadateľa je uvedené aj v zákone. Poskytovateľ musí zistiť, či človek bude vedieť úver splácať.

Existuje však jedna možnosť, kedy je úver bez dokladovania príjmu vhodný. Je to vtedy, ak ho vybavujete v banke, kde máte otvorený účet. Banka si vie váš príjem skontrolovať prostredníctvom príjmu, ktorý vám chodí na účet. Táto prax sa dá ale využiť len pri človeku zamestnanom na trvalý pracovný pomer.

Ručenie majetkom je nebezpečné, ak… 

Pri vybavovaní hypotekárneho úveru musíte ručiť majetkom, spravidla nehnuteľnosťou. Ručiť sa dá aj zmenkou, no tá sa využíva pri podnikateľských úveroch. Takýto spôsob požičiavania je bezpečný v prípade banky, kde vám žiadne riziko nehrozí.

Veľké riziko straty majetku ale hrozí vtedy, keď si vyberiete nebankový úver, čiže pôžičku od nebankovej spoločnosti. Dnes na trhu nenájdete žiadnu overenú nebankovku, ktorá by niečo takéto poskytovala. Ak by ste sa s tým stretli, pravdepodobne pôjde o podvod.

Výber ponuky sa odvíja od podmienok

Väčšina ľudí sleduje pri vybavovaní úveru úrok, ktorý dopredu naznačuje, ako draho vás pôžička vyjde. Úrok vám ale dopredu nenapovie, aké možnosti v rámci splácania získate. Pred podpísaním si preto prečítajte celú zmluvu. 

Zamerajte sa hlavne na:

 • informácie o poplatkoch

 • možnosť predčasného splatenia úveru

 • podmienky spojené s omeškaním splácania

 • možnosť odloženia splátky.

TIP

Predčasné splatenie časti alebo celého úveru sa spája s poplatkami. Niektoré banky ale po čase poskytujú možnosť splatenia bezplatne.

Podľa čoho zistíte, že je úrok výhodný?

Najpraktickejším ukazovateľom je RPMN. Inak povedané, ročná percentuálna miera nákladov. Úrok vám síce naznačí, koľko zaplatíte ročne pri splácaní požičanej ceny, no nepovie všetko. RPMN vám prezradí všetky finančné náklady spojené s úverom.

K týmto nákladom sa radí napríklad  poplatok za poskytnutie pôžičky alebo uzatvorenie zmluvy. Na základe RPMN si viete porovnať ponuky bánk a zistiť, ktorá je tá najlepšia.

Výpočet RPMN je náročný, no výhodou je, že vzorec naň nepotrebujete. Podľa zákona musia túto hodnotu poskytovatelia úverov uvádzať pri všetkých ponukách.

Proces žiadania peňazí nemusí byť náročný

Postup pri žiadaní peňazí nie je náročný. Skladá sa z niekoľkých krokov. Prvým je porovnanie všetkých možných ponúk. Na trhu sa stretnete s desiatkami úverov. Je preto dôležité, aby ste si vybrali tú správnu.

Keď si ju vyberiete, navštívte jednu z pobočiek banky. Množstvo inštitúcií vám umožňuje aj online vybavenie. Pri väčších úveroch, ako napríklad pri hypotéke, je však dobré zájsť na pobočku osobne.

Po vyplnení všetkých dôležitých informácií a dokladovaní príjmu môžete mať finančné prostriedky na účte už o niekoľko dní.

Rada odborníka

Na nič zbytočne netlačte a proces sa nesnažte urýchliť. Úver si vybavujte s chladnou hlavou a pred podpísaním zmluvy si ju celú preštudujte.

Vyberte si bez rizika

Získanie peňazí na nákup hnuteľného alebo nehnuteľného majetku môže byť úplne bez rizika. Stačí, aby ste si pomohli našimi praktickými radami. Zabudnite na nevýhodné ponuky s vysokým rizikom.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.