Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

Bezpečné požičanie

Chcete si požičať peniaze? Urobte to bez rizík

5/5

Požičiavanie peňazí sa mnohým spája s viacerými rizikami alebo zlou skúsenosťou z minulosti. Celý proces v skutočnosti nemusí byť tak zlý. Je však nutné nájsť správneho poskytovateľa a tú najvýhodnejšiu ponuku. Potrebujete finančné prostriedky a chcete si požičať? Poradíme vám, ako na to.

Bezpečné požičanie závisí od výberu inštitúcie

Keď si poviete, „Chcem si požičať peniaze”, je potrebné prezrieť si celý trh a nevziať hneď prvú ponuku. Môže byť totiž nevýhodná, so zlým úrokom a nedobrými podmienkami. Požičanie je oveľa dlhší proces.

Samotné vybavenie je pomerne krátke. Dôležité je ale zamerať sa na to, čo budete robiť ešte predtým, čiže hľadanie ponúk a ich porovnávanie.

Vo všeobecnosti platí, že najbezpečnejšou možnosťou sú banky. Ide o inštitúcie so silným zázemím. Na trhu fungujú už dlho, a preto poskytujú určitú istotu. Spravíte preto najlepšie, keď sa obrátite priamo na ne.

Výhodou je taktiež to, že v bankách pracujú odborníci s mnohými skúsenosťami. Veľmi radi vám pomôžu s výberom, prípadne s iným problémom.

Úver si vybavíte vo veľkých bankách, ako napríklad VÚB, SLSP alebo ČSOB alebo v menších, ako napríklad Poštová banka či Prima banka. Všetky majú licenciu od NBS na poskytovanie úverov.

Väčšie i menšie banky poskytujú rôzne typy úverov. Je len na vás, či siahnete po krátkodobom alebo dlhodobom. Stačí si vybrať z ich ponuky.


TIP

Keď sa rozhodnete, že si vybavíte úver v banke, poobzerajte sa po viacerých. Nemusíte zostať v inštitúcii, kde máte otvorený účet. Vaša banka nemusí v súčasnosti poskytovať tak výhodné ponuky. 


Dávajte si pozor na rôzne podvody

Internet je dnes plný rôznych lákavých ponúk, ktoré z vás však vymámia len peniaze a ku koncu nezískate nič. Spojené sú s viacerými poplatkami vopred. Spravidla sú poskytované nebankovkami so zahraničnými investormi.

Podpísanie zmluvy s takouto spoločnosťou vás vyjde pekne draho. Zneužitie osobných údajov či peniaze, ktoré už neuvidíte, sú len zlomkom.

Držte sa niekoľkých pravidiel. Nikdy neposielajte peniaze a osobné údaje vopred. Vyhýbajte sa neovereným spoločnostiam a vo všeobecnosti nebankovkám. Peniaze si požičajte tradične v banke.

Pôžičky bez nahliadnutia do registra spôsobia problémy

Ako iste viete, jednou z podmienok na získanie úveru, je nahliadnutie do úverového registra. V ňom banka alebo iná spoločnosť nahliadne do vašej finančnej minulosti. Zistí, ako ste na tom so splácaním, a či ste už niekedy úver mali.

Nahliadnutie do registra je povinnosťou a súčasťou licencie od NBS. Hoci sa to zdá ako výhoda, keď si vás spoločnosť nepreverí, môže to spôsobovať len problémy. 

Hneď prvý je ten, že poskytovateľ úveru nekoná v súlade s podmienkami od NBS, čo znamená, že buď licenciu nemá alebo ju jednoducho nerešpektuje. Všetko tak dopredu signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

V minulosti dávali pôžičky bez nahliadnutia do registra viaceré spoločnosti. Dnes je to už len raritou a mali by ste sa jej vyhýbať. Môže vám spôsobiť viac problémov ako úžitku, nehovoriac o tom, že takéto pôžičky sú príliš drahé.

Rovnako sú na tom úvery bez dokladovania príjmu

Veľmi podobné problémy môžu nastať pri úveroch bez dokladovania príjmu. Ak ste si niekedy požičiavali, pravdepodobne ste sa stretli s ponukou „len na občiansky preukaz”. Pre mnohých ide o lákavú možnosť, a to najmä vtedy, keď nemajú príjem alebo keď nie je čas na dokladovanie rôznych výpisov a potvrdení.

Na výber a celé vybavenie pôžičky by ste si však čas nájsť mali, a to hlavne vtedy, keď nechcete, aby ste si vybrali zle.

Overenie bonity žiadateľa je uvedené aj v zákone. Poskytovateľ musí zistiť, či človek bude vedieť úver splácať.

Existuje však jedna možnosť, kedy je úver bez dokladovania príjmu vhodný. Je to vtedy, ak ho vybavujete v banke, kde máte otvorený účet. Banka si vie váš príjem skontrolovať prostredníctvom príjmu, ktorý vám chodí na účet. Táto prax sa dá ale využiť len pri človeku zamestnanom na trvalý pracovný pomer.

Ručenie majetkom je nebezpečné, ak… 

Pri vybavovaní hypotekárneho úveru musíte ručiť majetkom, spravidla nehnuteľnosťou. Ručiť sa dá aj zmenkou, no tá sa využíva pri podnikateľských úveroch. Takýto spôsob požičiavania je bezpečný v prípade banky, kde vám žiadne riziko nehrozí.

Veľké riziko straty majetku ale hrozí vtedy, keď si vyberiete nebankový úver, čiže pôžičku od nebankovej spoločnosti. Dnes na trhu nenájdete žiadnu overenú nebankovku, ktorá by niečo takéto poskytovala. Ak by ste sa s tým stretli, pravdepodobne pôjde o podvod.

Výber ponuky sa odvíja od podmienok

Väčšina ľudí sleduje pri vybavovaní úveru úrok, ktorý dopredu naznačuje, ako draho vás pôžička vyjde. Úrok vám ale dopredu nenapovie, aké možnosti v rámci splácania získate. Pred podpísaním si preto prečítajte celú zmluvu. 

Zamerajte sa hlavne na:

  • informácie o poplatkoch

  • možnosť predčasného splatenia úveru

  • podmienky spojené s omeškaním splácania

  • možnosť odloženia splátky.


Tip

Predčasné splatenie časti alebo celého úveru sa spája s poplatkami. Niektoré banky ale po čase poskytujú možnosť splatenia bezplatne.


Podľa čoho zistíte, že je úrok výhodný?

Najpraktickejším ukazovateľom je RPMN. Inak povedané, ročná percentuálna miera nákladov. Úrok vám síce naznačí, koľko zaplatíte ročne pri splácaní požičanej ceny, no nepovie všetko. RPMN vám prezradí všetky finančné náklady spojené s úverom.

K týmto nákladom sa radí napríklad poplatok za poskytnutie pôžičky alebo uzatvorenie zmluvy. Na základe RPMN si viete porovnať ponuky bánk a zistiť, ktorá je tá najlepšia.

Výpočet RPMN je náročný, no výhodou je, že vzorec naň nepotrebujete. Podľa zákona musia túto hodnotu poskytovatelia úverov uvádzať pri všetkých ponukách.

Proces žiadania peňazí nemusí byť náročný

Postup pri žiadaní peňazí nie je náročný. Skladá sa z niekoľkých krokov. Prvým je porovnanie všetkých možných ponúk. Na trhu sa stretnete s desiatkami úverov. Je preto dôležité, aby ste si vybrali tú správnu.

Keď si ju vyberiete, navštívte jednu z pobočiek banky. Množstvo inštitúcií vám umožňuje aj online vybavenie. Pri väčších úveroch, ako napríklad pri hypotéke, je však dobré zájsť na pobočku osobne.

Po vyplnení všetkých dôležitých informácií a dokladovaní príjmu môžete mať finančné prostriedky na účte už o niekoľko dní.


Rada odborníka

Na nič zbytočne netlačte a proces sa nesnažte urýchliť. Úver si vybavujte s chladnou hlavou a pred podpísaním zmluvy si ju celú preštudujte.


Vyberte si bez rizika

Získanie peňazí na nákup hnuteľného alebo nehnuteľného majetku môže byť úplne bez rizika. Stačí, aby ste si pomohli našimi praktickými radami. Zabudnite na nevýhodné ponuky s vysokým rizikom.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.