Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

refinancovanie úveru

5 dôvodov, prečo by ste mali refinancovať úver

5/5

Vybrali ste si pred časom pôžičku, no po niekoľkých splátkach ste zistili, že je nevýhodná? Zmenili sa podmienky či úroky v banke a odrazu platíte omnoho viac? Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny, na vašu situáciu existuje jedno riešenie. Refinancovanie. Čo vlastne refinancovanie znamená a prečo by ste to mali urobiť?

Čo je refinancovanie?

V jednoduchosti, refinancovanie znamená proces, pri ktorom vymeníte jeden úver za druhý. Jeho hlavnou myšlienkou je pomôcť vám ušetriť na nevýhodných podmienkach a poplatkoch.

Môžete si pomocou neho preniesť svoj úver do inej banky, ktorá vám zvyčajne ponúkne lepší úrok. Hoci sa zdá refinancovanie veľmi ľahké, opak je pravdou. Takmer každá banková inštitúcia vám dnes poskytuje úver na refinancovanie. Nájsť preto tú najvýhodnejšiu možnosť vie byť komplikované.

Pre nájdenie dobrej ponuky je potrebné všetky alebo aspoň väčšinu porovnať. Keď tak urobíte, vytrieďte si len vyhovujúce možnosti. Z dvoch či troch sa vám bude vyberať lepšie, ako z desiatich.

Kedy refinancovať?

Ak nechcete platiť žiadne poplatky navyše, je dôležité vybrať si na refinancovanie správny čas. Nie všetky banky umožňujú predčasné splatenie úveru. Ak to vaša predchádzajúca neposkytuje, pri prenose úveru si pekne priplatíte.

Takýmto zbytočným poplatkom sa ale dá vyhnúť. Stačí, aby ste refinancovali v čase obdobia refixácie úrokovej sadzby. Niekedy sa toto obdobie nazýva aj obnova úrokovej sadzby.

Banky vám zo zákona v tomto období musia umožniť splatiť zostatok hypotéky, a to bez poplatku.

Informujte sa, kedy toto obdobie nastane alebo zistite, či vám banka neposkytuje možnosť zaplatenia bez poplatku.

Prečo refinancovať úver?

Vybavovanie nového úveru, respektíve jeho refinancovanie, je ďalším vybavovaním navyše. Nie každému sa do toho chce. Väčšina z nás má množstvo iných povinností. Premýšľate, či sa do tohto procesu pustiť? Máme pre vás 5 dôvodov, ktoré vás určite presvedčia.

1. Nevýhodný úrok

Prvým a najdôležitejším dôvodom, prečo refinancovať úver, je nevýhodný úrok, ktorý môže byť na začiatku síce dobrý, no po čase sa mení. Ak si ho nezafixujete, zmeny očakávajte už na druhý či tretí rok.

Zmenil sa vám úrok a nevyhovuje vám? Keď s tým vaša banka nič neurobí, jednoducho ho refinancujte. Nájdite si jednu z množstva výhodných ponúk. Neplaťte zbytočne vysoké poplatky za niečo, čo sami nechcete.


Rada odborníka

Nevýhodou väčšiny bánk je, že vám fixáciu umožňujú len na určité obdobie a za poplatok. Ešte predtým, ako sa pre nejaký úver rozhodnete, zistite si podmienky. Preštudujte si všetky podrobnosti.


2. Vysoké poplatky

Úrok nie je jediným poplatkom spojeným s úverom. Okrem toho sa stretnete napríklad s poplatkom za vybavenie, prípadne s poplatkom za predčasné splatenie. Celkové náklady nie je vôbec náročné vypočítať. Stačí sledovať RPMN, čiže ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá vám dopredu napovie, koľko vás bude úver ročne stáť.

Ak ste toto číslo na začiatku pri vybavovaní nesledovali, pri refinancovaní si dajte pozor. Niektoré ponuky môžu vyzerať na prvý pohľad dobre, no v skutočnosti je opak pravdou.

Pred podpísaním zmluvy nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky. Plus, sledujte všetky podmienky a ceny.

3. Nespokojnosť so službami banky

Služby banky sú dôležité. Nikdy neviete, kedy budete potrebovať úver zlúčiť či k nemu dokúpiť službu. Klienti často využívajú praktické poistenie úveru. Nie všetky banky vám však dajú takúto možnosť alebo daný produkt nemajú vôbec v ponuke.

Potrebovali by ste niečo navyše, no banka vám to neposkytuje? Refinancovanie je tým najlepším spôsobom, ako tento problém vyriešiť.

4. Skrátenie doby splácania

Čím dlhšie úver platíte, tým viac peňazí od vás banka získa. Inak povedané, na úrokoch zaplatíte stovky eur navyše, a úplne zbytočne. Ak ste mali spočiatku splátky menšie, vyskúšajte ich navýšiť. Nie vždy sa to ale dá. Rýchle splatenie znamená nižší príjem pre poskytovateľa úveru.

Pri refinancovaní sa stretnete s bankami, ktoré vám umožnia skrátiť splátkové obdobie. Navýšia vám splátky alebo poskytnú predčasné splatenie bez poplatku.

5. Jednoduché vybavenie

Refinancovanie je vo väčšine prípadov veľmi ľahké na vybavenie. Stačí, aby ste si vybrali danú ponuku a následne zašli do banky. Nová banka väčšinou nezisťuje výšku vášho príjmu. Robí tak len vtedy, keď chcete úver navýšiť.

Ako refinancovať?

Refinancovanie úveru je praktické a rýchle. Všetko začína u vás doma. Ponuky bánk a nebankoviek si porovnajte. Zistite, ktorá z nich by vám mohla vyhovovať najviac. Je veľká pravdepodobnosť, že nenájdete len jednu, ale rovno niekoľko možností. Trh je dnes plný, a preto je výber náročnejší.

Pri výbere sledujte výšku úroku, podmienky a RPMN. Nezabúdajte tiež na ďalšie služby a benefity.

Následne stačí zájsť do banky alebo ju kontaktovať prostredníctvom telefónneho čísla.

Na pobočke novej banky je potrebné predložiť len vyčíslenie starého úveru. Nič iné by ste nemali potrebovať.

O ďalšom postupe budete následne informovaní.

Kto poskytuje výhodné refinancovanie?

Refinancovanie je dnes pomerne obľúbené. Na trhu sa nachádzajú mnohé banky s rôznymi zaujímavými ponukami. Výber tej najvýhodnejšej je preto náročnejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

V súčasnosti majú skvelé ponuky banky, ako:

 • ČSOB,

 • Tatra banka,

 • VÚB.

Nebankové spoločnosti, ako:

 • Home Credit,

 • Cetelem.


Rada odborníka

Refinancovanie v nebankových spoločnostiach môže byť obmedzené, a to hlavne v prípade tých menších. Na rozdiel od bánk umožňujú refinancovať iba do určitej, nižšej čiastky. Výhodou však je, že väčšie nebankovky, ako Home Credit, tento problém nemajú.


ČSOB - Ponuka

 • možnosť refinancovania až do 25 000 €,

 • doba splatnosti od 3 rokov.

Výhody:

 • zriadenie bez návštevy pobočky,

 • optimalizácia mesačnej splátky,

 • možnosť navýšenia úverového limitu.

Tatra banka - Ponuka

 • možnosť refinancovania od 500 € do 30 000 €,

 • obdobie splácania od 12 do 96 mesiacov.

Výhody:

 • úroková sadzba od 4,99 %,

 • 100 % zľava z poplatku za poskytnutie,

 • poistenie schopnosti splácať úver.

VÚB - Ponuka

 • možnosť refinancovania od 500 € do 25 000 €,

 • obdobie splácania od 13 do 96 mesiacov.

Výhody:

 • poistenie úveru,

 • výhodný úrok od 6,9 %,

 • 100 % zľava z poplatku za poskytnutie.

Home Credit

 • refinancovanie od 1 000 € do 20 000 €,

 • splácanie od 24 do 96 mesiacov.

Výhody:

 • ľahké vybavenie z pohodlia domova,

 • zľava z poplatku za poskytnutie.

Cetelem

 • refinancovanie od 2 000 € až do 50 000 € bez ručenia.

Výhody:

 • výhodný úrok od 4,90 %,

 • bez poplatku za poskytnutie,

 • bez nutnosti založenia účtu.

Refinancujte aj vy

Zdá sa vám, že vaša pôžička už nie je to, čo bývala? Refinancujte ju. Je to ľahké, nehovoriac o množstve ponúk na trhu. Porovnajte si ich a zistite, ktorá je pre vás tá pravá.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.