Žena za PC s mobilom v ruke

Výhodná pôžička nie je len o sume. Čo treba sledovať?

10. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ponuky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad neodolateľne, často zahŕňajú skryté háčiky a nevýhody. Podobne je to aj s pôžičkami. Banky prezentujú svoje produkty v reklamách ako najvýhodnejšie a upriamujú našu pozornosť na ich prednosti. Skutočne výhodná pôžička však nie je len o sume, ktorú nám banka požičia. Čo všetko by ste mali sledovať, aby ste si vybrali skutočne výhodný produkt?

Koľko vás bude pôžička reálne stáť?

Väčšina z nás sa  pri výbere pôžičky sústredí na úrok. Čím nižšie číslo vidíme pred značkou percenta, tým považujeme pôžičku za výhodnejšiu. Tento parameter však o cene pôžičky vypovedá len čiastočne. Komplexnejším parametrom je ročná percentuálna miera nákladov  (RPMN), ktorá zahŕňa všetky náklady spotrebiteľa spojené s úverom. Okrem úroku  sa v nej odzrkadľujú aj poplatky na poskytnutie pôžičky, za jej spracovanie, poplatok za vedenie úverového účtu či poistenie schopnosti splácať, ak sa uplatňuje. RPMN zverejňuje pri svojich produktoch každá banka, ale zväčša nie je prezentovaná medzi základnými informáciami tak ako úroková sadzba. Pred podpísaním úverovej zmluvy vám však odporúčame si ju zistiť.


Budú sa podmienky počas splácania meniť?

Ak vám banka poskytne skutočne výhodnú pôžičku a po troch rokoch vám podmienky výrazne upraví, pravdepodobne vám tým výrazne skomplikuje finančnú situáciu. Dôležité je preto zaoberať sa aj zárukami, ktoré finančná inštitúcia k svojim produktom poskytuje. Je úroková sadzba garantovaná počas celej doby splácania pôžičky? Ak nie, aké je obdobie fixácie? To sú základné otázky, ktoré by ste mali položiť pracovníkovi banky ešte pred podpisom úverovej zmluvy.

Za akých podmienok je možné predčasné splatenie pôžičky?

Väčšina z nás lepšie spáva, keď má svoje dlhy splatené. Ak sa vaša finančná situácia náhle zlepší, podarí sa vám viac zarobiť alebo ušetriť, pravdepodobne budete chcieť svoje finančné záväzky splatiť skôr. Z tohto dôvodu je dôležité si vopred zistiť, za akých podmienok banka umožňuje mimoriadne splátky, prípadne predčasné splatenie celej dlžnej sumy. Ak budete mať takúto možnosť, výrazne ušetríte na úrokoch.


Čo sa stane, ak nebudete môcť pôžičku splácať?

Žijeme v mimoriadne neistej dobe, kedy sa môže finančná situácia náhle skomplikovať komukoľvek z nás. Ak prídete o svoj príjem - či už v dôsledku straty zamestnania, dočasnej práceneschopnosti, krízy na trhu alebo z iných dôvodov, pravdepodobne nebudete nejaký čas schopný dodržiavať všetky svoje finančné záväzky. Z tohto dôvodu je dôležité jednak myslieť na poistenie úveru, a po druhé  si je potrebné vopred zistiť, za akých podmienok vám dokáže banka vyjsť v ústrety. Do úvahy totiž prichádza odloženie povinnosti splácania. Dôležité je vedieť, aké sú sankcie z omeškania, či je odloženie splátok vôbec možné a za akých podmienok.

Na aké obdobie vám banka dokáže požičať?

Výška splátok priamo závisí od doby splácania. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité, aby ste zvážili nielen výšku pôžičky, ale aj  obdobie, na ktoré vám banka dokáže požičať. Maximálna doba splácania závisí od konkrétneho bankového produktu a podmienok, ktoré si stanoví finančná inštitúcia. Pri spotrebnom úvere ide väčšinou o lehotu 8 rokov, pri  hypotéke sa pri splnení všetkých podmienok môže pohybovať doba splácania až na úrovni desiatok rokov. Väčšina bánk poskytuje hypotéku mladým až na 30 rokov. Vo všeobecnosti býva výhodnejšie zobrať si pôžičku na dlhšie časové obdobie s možnosťou bezplatného mimoriadneho splácania.

Kedy a za akých podmienok vám banka vyplatí peniaze na účet?

Pôžičku si spravidla berieme, aby sme naplnili isté plány, povinnosti alebo záväzky. Najmä v prípade, ak ste časovo limitovaný, je dôležité si zistiť, dokedy a za akých podmienok vám banka vyplatí peniaze na účet. Aký dlhý je proces schvaľovania, čo všetko budete k schváleniu potrebovať, ako môžete požiadať o čerpanie a v akej lehote od podania žiadosti je banka schopná vám poukázať peniaze na účet?

Aké iné podmienky musíte splniť, aby ste získali výhodnú pôžičku?

Veľmi častý scenár: banka vám prisľúbi výhodný úrok, bezplatné poskytnutie úveru, dokonca vám garantuje fixáciu podmienok počas celej doby splácania. Až pri podpise zmluvy sa dozviete, že táto výhodná pôžička má jeden veľký háčik. Väčšinou ide o konkrétnu podmienku, ktorú musíte splniť v prospech banky. Môže to byť napríklad založenie bežného účtu, poistenia alebo investičného sporenia. Banky si takto zvyšujú predajnosť svojich produktov. Klientov o tom spravidla informujú až pri podpise zmluvy, kedy sa už veľmi ťažko cúva od naozaj výhodnej pôžičky. Dôležité je preto pýtať sa na všetky podmienky a okolnosti vopred, už pri prieskume trhu. Len tak môžete jednotlivé pôžičky naozaj relevantne porovnať  a vybrať si ten najvýhodnejší.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.