Pár počítá

Zaostrené na bezúčelový úver: Aké podmienky musíte splniť?

16. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Prostredníctvom bezúčelového úveru môžete financovať prakticky čokoľvek - rekonštrukciu bývania, auto, dovolenku alebo vám pomôže preklenúť finančne náročné obdobie. Poradíme vám, kde, ako a za akých podmienok je možné bezúčelovú pôžičku získať.

Čo je bezúčelový úver?

Bezúčelový úver je úver, ktorý  nie je obmedzený iba na určitý účel, ako je to napríklad pri hypotéke. Zároveň si nevyžaduje ani založenie nehnuteľnosti. Bezúčelovú pôžičku môžete využiť na čokoľvek, pretože nemusíte poskytovateľovi pôžičky dokladovať účel jej použitia. 

Aj preto sú tieto pôžičky pomerne obľúbené. Pomôžu vám v období, ktoré je finančne náročné alebo vďaka nim dofinancujete bývanie, rekonštrukciu, kúpite si auto, prípadne si doprajete cestu okolo sveta. Ak uvažujete nad kreditnou kartou alebo povoleným prečerpaním na účte, overte si úrokovú sadzbu. Spravidla vás bezúčelová pôžička vyjde lacnejšie. Myslite však na to, že stále ide o pôžičku, ktorú budete musieť splácať. Všetko si tak dobre zvážte a prepočítajte ju skôr, ako o ňu požiadate.

Kto môže získať bezúčelový úver?

O bezúčelový úver môže požiadať každá fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov. K žiadosti o úver vám vo väčšine prípadov  stačí len občiansky preukaz. Týka sa to osôb, ktoré sú zamestnané na Slovensku a majú účet v banke, od ktorej žiadajú pôžičku. Napríklad Poštová banka poskytuje bezúčelovú pôžičku osobám vo veku od 18 do 69 rokov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky a s trvalým zdrojom príjmu, ktorý je pre banku akceptovateľný. V prípade VÚB banky sú pôžičky poskytované  osobám do 73 rokov.

Ak ste zamestnanec, musíte byť zamestnaný aspoň 3 mesiace. Podnikatelia a živnostníci musia svoju činnosť vykonávať aspoň 18 mesiacov. Akceptované sú aj starobné, výsluhové, vdovské či invalidné dôchodky, ale aj rodičovský príspevok. Pokiaľ už máte otvorený účet v danej banke, zvyčajne sa dokladovanie príjmu nevyžaduje. To sa však môže v jednotlivých bankách líšiť. Pokiaľ banka nemá žiadne informácie o vašom príjme, bude žiadať potvrdenie o príjme alebo daňové priznanie.

O úver môžete požiadať aj nebankovú spoločnosť. Tá vám síce dokáže poskytnúť pôžičku aj bez dokladovania príjmu a za menej prísnych podmienok, úroky však bývajú podstatne vyššie ako v bankách. Nebankové spoločnosti by mali byť teda až druhé v poradí.

Ako získať bezúčelový úver?

Ak ste plnoletý a máte preukázateľný príjem, môžete banku požiadať o bezúčelovú pôžičku. Žiadosť môžete podať osobne v pobočke banky, ale častejšie sa žiadosť rieši cez internet banking, mobilnú aplikáciu alebo sa s bankou spojíte telefonicky. Mobilná aplikácia a internet banking sú, samozrejme, dostupné len klientom danej banky. V mobilnej aplikácii alebo v internet bankingu vám stačí vyplniť požadovanú výšku úveru a dobu splácania, následne bude žiadosť odoslaná na posúdenie.  V prípade, že bude potrebné doplnenie ďalších údajov alebo potvrdení, banka vás bude kontaktovať. Po schválení úveru vám budú peniaze ihneď prevedené na účet. 

Ak chcete čerpať úver z banky, v ktorej nemáte účet, potrebná je návšteva pobočky alebo môžete využiť kontaktné centrum. Ešte jednoduchšou cestou je vybavenie pôžičky online. Ponuky  jednotlivých spoločností si jednoducho porovnáte a vyberiete si tú, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. S vybavením úveru a výberom jeho poskytovateľa vám môžu pomôcť aj finanční poradcovia, ktorí majú skúsenosti s finančnými produktmi aj inštitúciami. Ak si na to netrúfate sami, obráťte sa na odborníka.

Koľko si môžem požičať a s akým úrokom?

Maximálna výška úveru ako aj úroková sadza závisia od viacerých faktorov. Každá banka si určuje minimálnu aj maximálnu možnú výšku úveru, ktorú je v rámci bezúčelovej pôžičky ochotná poskytnúť. Aktuálne môžete v Poštovej banke, Raiffeisen Bank, VÚB banke a v Tatra banke získať maximálne 30 000 eur, minimálna suma je 500 eur, v Poštovej banke 300 eur. Najviac môžete získať v Slovenskej sporiteľni, ktorá poskytuje úvery do 35 000 eur a v  mBank a Unicredit Bank dokonca až do 40 000 eur. Doba splácania úveru je zvyčajne 1 - 8 rokov.

Treba si však uvedomiť, že banka vám nemusí poskytnúť bezúčelový úver v takej výške, o akú si zažiadate. Pri posudzovaní vašej žiadosti sa, samozrejme, posudzuje vaša schopnosť úver splácať. Môže sa teda stať, že úver vám bude schválený, ale s nižšou sumou. Žiadosť o úver však môže byť za určitých okolností aj zamietnutá. Do úvahy sa totiž berú aj vaše záznamy v úverovom registri. Pokiaľ už máte iné pôžičky, ktoré nesplácate alebo ste ich v minulosti nesplácali, vaša žiadosť bude s veľkou pravdepodobnosťou zamietnutá.

Čo sa týka úrokových sadzieb, tie sa aktuálne v bankách pohybujú na úrovni 3,9 - 6,9 % p.a. Treba však povedať, že väčšina bánk uvádza, že ide o minimálnu úrokovú sadzbu. V konečnom dôsledku tak môže byť úrok vyšší. Banky majú na svojich web stránkach úverové kalkulačky, vďaka ktorým môžete aspoň orientačne zistiť, aká bude výška splátky a ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Pri porovnávaní  si však nevšímajte len úrokovú sadzbu, ale skôr ukazovateľ RPMN. Je to celková úroková miera úveru, ktorá zahŕňa nielen úrok, ale aj ostatné poplatky súvisiace s pôžičkou.

Čo ak úver nedokážete splácať?

Obavy z neschopnosti splácať pôžičky nie sú výnimočné, obzvlášť v posledných rokoch. Aj keď sa nenachádzate vo finančne najpriaznivejšom období, dobre si premyslite, či je bezúčelová pôžička naozaj jediným a najlepším riešením. Ak už máte pôžičku a životné okolnosti vám nedovoľujú ju riadne splácať, na nič nečakajte a kontaktujte svoju banku.

Pre väčšiu istotu je možné uzavrieť aj poistenie úveru. V prípade vzniku poistnej udalosti bude za vás splátky platiť poisťovňa. Poistiť sa môžete aj pre prípad straty zamestnania alebo ošetrovania člena rodiny. Banky vám dávajú možnosť odloženia splátky, prípadne predĺženia lehoty splácania. Ak si dobu splatnosti predĺžite, mesačné splátky budú nižšie, čo vám môže pomôcť stabilizovať vašu finančnú situáciu. Konkrétne možnosti však treba riešiť priamo s bankou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.