Pár počítá

Zaostrené na bezúčelový úver: Aké podmienky musíte splniť?

16. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Prostredníctvom bezúčelového úveru môžete financovať prakticky čokoľvek - rekonštrukciu bývania, auto, dovolenku alebo vám pomôže preklenúť finančne náročné obdobie. Poradíme vám, kde, ako a za akých podmienok je možné bezúčelovú pôžičku získať.

Čo je bezúčelový úver?

Bezúčelový úver je úver, ktorý  nie je obmedzený iba na určitý účel, ako je to napríklad pri hypotéke. Zároveň si nevyžaduje ani založenie nehnuteľnosti. Bezúčelovú pôžičku môžete využiť na čokoľvek, pretože nemusíte poskytovateľovi pôžičky dokladovať účel jej použitia. 

Aj preto sú tieto pôžičky pomerne obľúbené. Pomôžu vám v období, ktoré je finančne náročné alebo vďaka nim dofinancujete bývanie, rekonštrukciu, kúpite si auto, prípadne si doprajete cestu okolo sveta. Ak uvažujete nad kreditnou kartou alebo povoleným prečerpaním na účte, overte si úrokovú sadzbu. Spravidla vás bezúčelová pôžička vyjde lacnejšie. Myslite však na to, že stále ide o pôžičku, ktorú budete musieť splácať. Všetko si tak dobre zvážte a prepočítajte ju skôr, ako o ňu požiadate.

Kto môže získať bezúčelový úver?

O bezúčelový úver môže požiadať každá fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov. K žiadosti o úver vám vo väčšine prípadov  stačí len občiansky preukaz. Týka sa to osôb, ktoré sú zamestnané na Slovensku a majú účet v banke, od ktorej žiadajú pôžičku. Napríklad Poštová banka poskytuje bezúčelovú pôžičku osobám vo veku od 18 do 69 rokov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky a s trvalým zdrojom príjmu, ktorý je pre banku akceptovateľný. V prípade VÚB banky sú pôžičky poskytované  osobám do 73 rokov.

Ak ste zamestnanec, musíte byť zamestnaný aspoň 3 mesiace. Podnikatelia a živnostníci musia svoju činnosť vykonávať aspoň 18 mesiacov. Akceptované sú aj starobné, výsluhové, vdovské či invalidné dôchodky, ale aj rodičovský príspevok. Pokiaľ už máte otvorený účet v danej banke, zvyčajne sa dokladovanie príjmu nevyžaduje. To sa však môže v jednotlivých bankách líšiť. Pokiaľ banka nemá žiadne informácie o vašom príjme, bude žiadať potvrdenie o príjme alebo daňové priznanie.

O úver môžete požiadať aj nebankovú spoločnosť. Tá vám síce dokáže poskytnúť pôžičku aj bez dokladovania príjmu a za menej prísnych podmienok, úroky však bývajú podstatne vyššie ako v bankách. Nebankové spoločnosti by mali byť teda až druhé v poradí.

Ako získať bezúčelový úver?

Ak ste plnoletý a máte preukázateľný príjem, môžete banku požiadať o bezúčelovú pôžičku. Žiadosť môžete podať osobne v pobočke banky, ale častejšie sa žiadosť rieši cez internet banking, mobilnú aplikáciu alebo sa s bankou spojíte telefonicky. Mobilná aplikácia a internet banking sú, samozrejme, dostupné len klientom danej banky. V mobilnej aplikácii alebo v internet bankingu vám stačí vyplniť požadovanú výšku úveru a dobu splácania, následne bude žiadosť odoslaná na posúdenie.  V prípade, že bude potrebné doplnenie ďalších údajov alebo potvrdení, banka vás bude kontaktovať. Po schválení úveru vám budú peniaze ihneď prevedené na účet. 

Ak chcete čerpať úver z banky, v ktorej nemáte účet, potrebná je návšteva pobočky alebo môžete využiť kontaktné centrum. Ešte jednoduchšou cestou je vybavenie pôžičky online. Ponuky  jednotlivých spoločností si jednoducho porovnáte a vyberiete si tú, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. S vybavením úveru a výberom jeho poskytovateľa vám môžu pomôcť aj finanční poradcovia, ktorí majú skúsenosti s finančnými produktmi aj inštitúciami. Ak si na to netrúfate sami, obráťte sa na odborníka.

Koľko si môžem požičať a s akým úrokom?

Maximálna výška úveru ako aj úroková sadza závisia od viacerých faktorov. Každá banka si určuje minimálnu aj maximálnu možnú výšku úveru, ktorú je v rámci bezúčelovej pôžičky ochotná poskytnúť. Aktuálne môžete v Poštovej banke, Raiffeisen Bank, VÚB banke a v Tatra banke získať maximálne 30 000 eur, minimálna suma je 500 eur, v Poštovej banke 300 eur. Najviac môžete získať v Slovenskej sporiteľni, ktorá poskytuje úvery do 35 000 eur a v  mBank a Unicredit Bank dokonca až do 40 000 eur. Doba splácania úveru je zvyčajne 1 - 8 rokov.

Treba si však uvedomiť, že banka vám nemusí poskytnúť bezúčelový úver v takej výške, o akú si zažiadate. Pri posudzovaní vašej žiadosti sa, samozrejme, posudzuje vaša schopnosť úver splácať. Môže sa teda stať, že úver vám bude schválený, ale s nižšou sumou. Žiadosť o úver však môže byť za určitých okolností aj zamietnutá. Do úvahy sa totiž berú aj vaše záznamy v úverovom registri. Pokiaľ už máte iné pôžičky, ktoré nesplácate alebo ste ich v minulosti nesplácali, vaša žiadosť bude s veľkou pravdepodobnosťou zamietnutá.

Čo sa týka úrokových sadzieb, tie sa aktuálne v bankách pohybujú na úrovni 3,9 - 6,9 % p.a. Treba však povedať, že väčšina bánk uvádza, že ide o minimálnu úrokovú sadzbu. V konečnom dôsledku tak môže byť úrok vyšší. Banky majú na svojich web stránkach úverové kalkulačky, vďaka ktorým môžete aspoň orientačne zistiť, aká bude výška splátky a ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Pri porovnávaní  si však nevšímajte len úrokovú sadzbu, ale skôr ukazovateľ RPMN. Je to celková úroková miera úveru, ktorá zahŕňa nielen úrok, ale aj ostatné poplatky súvisiace s pôžičkou.

Čo ak úver nedokážete splácať?

Obavy z neschopnosti splácať pôžičky nie sú výnimočné, obzvlášť v posledných rokoch. Aj keď sa nenachádzate vo finančne najpriaznivejšom období, dobre si premyslite, či je bezúčelová pôžička naozaj jediným a najlepším riešením. Ak už máte pôžičku a životné okolnosti vám nedovoľujú ju riadne splácať, na nič nečakajte a kontaktujte svoju banku.

Pre väčšiu istotu je možné uzavrieť aj poistenie úveru. V prípade vzniku poistnej udalosti bude za vás splátky platiť poisťovňa. Poistiť sa môžete aj pre prípad straty zamestnania alebo ošetrovania člena rodiny. Banky vám dávajú možnosť odloženia splátky, prípadne predĺženia lehoty splácania. Ak si dobu splatnosti predĺžite, mesačné splátky budú nižšie, čo vám môže pomôcť stabilizovať vašu finančnú situáciu. Konkrétne možnosti však treba riešiť priamo s bankou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.