Pár počítá

Zaostrené na bezúčelový úver: Aké podmienky musíte splniť?

16. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Prostredníctvom bezúčelového úveru môžete financovať prakticky čokoľvek - rekonštrukciu bývania, auto, dovolenku alebo vám pomôže preklenúť finančne náročné obdobie. Poradíme vám, kde, ako a za akých podmienok je možné bezúčelovú pôžičku získať.

Čo je bezúčelový úver?

Bezúčelový úver je úver, ktorý  nie je obmedzený iba na určitý účel, ako je to napríklad pri hypotéke. Zároveň si nevyžaduje ani založenie nehnuteľnosti. Bezúčelovú pôžičku môžete využiť na čokoľvek, pretože nemusíte poskytovateľovi pôžičky dokladovať účel jej použitia. 

Aj preto sú tieto pôžičky pomerne obľúbené. Pomôžu vám v období, ktoré je finančne náročné alebo vďaka nim dofinancujete bývanie, rekonštrukciu, kúpite si auto, prípadne si doprajete cestu okolo sveta. Ak uvažujete nad kreditnou kartou alebo povoleným prečerpaním na účte, overte si úrokovú sadzbu. Spravidla vás bezúčelová pôžička vyjde lacnejšie. Myslite však na to, že stále ide o pôžičku, ktorú budete musieť splácať. Všetko si tak dobre zvážte a prepočítajte ju skôr, ako o ňu požiadate.

Kto môže získať bezúčelový úver?

O bezúčelový úver môže požiadať každá fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov. K žiadosti o úver vám vo väčšine prípadov  stačí len občiansky preukaz. Týka sa to osôb, ktoré sú zamestnané na Slovensku a majú účet v banke, od ktorej žiadajú pôžičku. Napríklad Poštová banka poskytuje bezúčelovú pôžičku osobám vo veku od 18 do 69 rokov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky a s trvalým zdrojom príjmu, ktorý je pre banku akceptovateľný. V prípade VÚB banky sú pôžičky poskytované  osobám do 73 rokov.

Ak ste zamestnanec, musíte byť zamestnaný aspoň 3 mesiace. Podnikatelia a živnostníci musia svoju činnosť vykonávať aspoň 18 mesiacov. Akceptované sú aj starobné, výsluhové, vdovské či invalidné dôchodky, ale aj rodičovský príspevok. Pokiaľ už máte otvorený účet v danej banke, zvyčajne sa dokladovanie príjmu nevyžaduje. To sa však môže v jednotlivých bankách líšiť. Pokiaľ banka nemá žiadne informácie o vašom príjme, bude žiadať potvrdenie o príjme alebo daňové priznanie.

O úver môžete požiadať aj nebankovú spoločnosť. Tá vám síce dokáže poskytnúť pôžičku aj bez dokladovania príjmu a za menej prísnych podmienok, úroky však bývajú podstatne vyššie ako v bankách. Nebankové spoločnosti by mali byť teda až druhé v poradí.

Ako získať bezúčelový úver?

Ak ste plnoletý a máte preukázateľný príjem, môžete banku požiadať o bezúčelovú pôžičku. Žiadosť môžete podať osobne v pobočke banky, ale častejšie sa žiadosť rieši cez internet banking, mobilnú aplikáciu alebo sa s bankou spojíte telefonicky. Mobilná aplikácia a internet banking sú, samozrejme, dostupné len klientom danej banky. V mobilnej aplikácii alebo v internet bankingu vám stačí vyplniť požadovanú výšku úveru a dobu splácania, následne bude žiadosť odoslaná na posúdenie.  V prípade, že bude potrebné doplnenie ďalších údajov alebo potvrdení, banka vás bude kontaktovať. Po schválení úveru vám budú peniaze ihneď prevedené na účet. 

Ak chcete čerpať úver z banky, v ktorej nemáte účet, potrebná je návšteva pobočky alebo môžete využiť kontaktné centrum. Ešte jednoduchšou cestou je vybavenie pôžičky online. Ponuky  jednotlivých spoločností si jednoducho porovnáte a vyberiete si tú, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. S vybavením úveru a výberom jeho poskytovateľa vám môžu pomôcť aj finanční poradcovia, ktorí majú skúsenosti s finančnými produktmi aj inštitúciami. Ak si na to netrúfate sami, obráťte sa na odborníka.

Koľko si môžem požičať a s akým úrokom?

Maximálna výška úveru ako aj úroková sadza závisia od viacerých faktorov. Každá banka si určuje minimálnu aj maximálnu možnú výšku úveru, ktorú je v rámci bezúčelovej pôžičky ochotná poskytnúť. Aktuálne môžete v Poštovej banke, Raiffeisen Bank, VÚB banke a v Tatra banke získať maximálne 30 000 eur, minimálna suma je 500 eur, v Poštovej banke 300 eur. Najviac môžete získať v Slovenskej sporiteľni, ktorá poskytuje úvery do 35 000 eur a v  mBank a Unicredit Bank dokonca až do 40 000 eur. Doba splácania úveru je zvyčajne 1 - 8 rokov.

Treba si však uvedomiť, že banka vám nemusí poskytnúť bezúčelový úver v takej výške, o akú si zažiadate. Pri posudzovaní vašej žiadosti sa, samozrejme, posudzuje vaša schopnosť úver splácať. Môže sa teda stať, že úver vám bude schválený, ale s nižšou sumou. Žiadosť o úver však môže byť za určitých okolností aj zamietnutá. Do úvahy sa totiž berú aj vaše záznamy v úverovom registri. Pokiaľ už máte iné pôžičky, ktoré nesplácate alebo ste ich v minulosti nesplácali, vaša žiadosť bude s veľkou pravdepodobnosťou zamietnutá.

Čo sa týka úrokových sadzieb, tie sa aktuálne v bankách pohybujú na úrovni 3,9 - 6,9 % p.a. Treba však povedať, že väčšina bánk uvádza, že ide o minimálnu úrokovú sadzbu. V konečnom dôsledku tak môže byť úrok vyšší. Banky majú na svojich web stránkach úverové kalkulačky, vďaka ktorým môžete aspoň orientačne zistiť, aká bude výška splátky a ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Pri porovnávaní  si však nevšímajte len úrokovú sadzbu, ale skôr ukazovateľ RPMN. Je to celková úroková miera úveru, ktorá zahŕňa nielen úrok, ale aj ostatné poplatky súvisiace s pôžičkou.

Čo ak úver nedokážete splácať?

Obavy z neschopnosti splácať pôžičky nie sú výnimočné, obzvlášť v posledných rokoch. Aj keď sa nenachádzate vo finančne najpriaznivejšom období, dobre si premyslite, či je bezúčelová pôžička naozaj jediným a najlepším riešením. Ak už máte pôžičku a životné okolnosti vám nedovoľujú ju riadne splácať, na nič nečakajte a kontaktujte svoju banku.

Pre väčšiu istotu je možné uzavrieť aj poistenie úveru. V prípade vzniku poistnej udalosti bude za vás splátky platiť poisťovňa. Poistiť sa môžete aj pre prípad straty zamestnania alebo ošetrovania člena rodiny. Banky vám dávajú možnosť odloženia splátky, prípadne predĺženia lehoty splácania. Ak si dobu splatnosti predĺžite, mesačné splátky budú nižšie, čo vám môže pomôcť stabilizovať vašu finančnú situáciu. Konkrétne možnosti však treba riešiť priamo s bankou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.