Prázdný byt bez nábytku

Kúpili ste byt, no nemáte na nábytok? Skúste bezúčelový úver

Ako iste viete, 100-percentné hypotéky sú už minulosťou. Okrem samotného hypotekárneho úveru teda musíte zháňať ďalšie prostriedky na kúpu bytu. Na samotné zariadenie už financie ostanú málokomu. Ak je to aj váš prípad, vhodným riešením môže byť bezúčelový úver.

Čo je bezúčelový úver?

Ako už naznačuje samotný názov, bezúčelový úver je pôžička, ktorého využitie netreba veriteľovi doložiť. Tento typ úveru sa niekedy označuje aj ako pôžička na čokoľvek. Poskytovateľ teda žiadnym spôsobom neskúma, na čo ste požičané peniaze minuli. Bez problémov ich teda môžete využiť aj na nákup nábytku či iného vybavenia do vášho nového bytu. 

Podmienkou je dostatočný príjem

Aby ste si k svojej hypotéke mohli zobrať ďalší úver, musíte spĺňať podmienku dostatočne vysokého príjmu. Banka ho totiž berie do úvahy pri posudzovaní o vašej žiadosti.

Konkrétne ide o ukazovateľ DTI, čo je skratka anglického výrazu Debt To Income. Tento vyjadruje,  aký je pomer zadlženosti žiadateľa o úver k jeho čistému príjmu. DTI nesmie presiahnuť 8-násobok čistého ročného príjmu žiadateľa. Okrem toho vám po odrátaní splátok a životného minima musí zostať k dispozícii aspoň 20 % príjmu

Samozrejme, že ak v čase podania žiadosti o bezúčelový úver už splácate hypotéku alebo inú pôžičku, maximálna výška úveru bude znížená o súčet ich zostatkov. Do tejto celkovej zadlženosti  sa započítavajú aj kreditné karty a povolené prečerpania na bežných účtoch. V plnej výške sa započítava vyčerpaná časť, z nevyčerpanej časti sa započítava len 20 %. Okrem toho je pre banku dôležitá aj vaša platobná disciplína, ktorú si overí v úverovom registri. Banka preveruje vaše záznamy pri každej žiadosti o úver. Ak by v registri evidovali napríklad to, že ste meškali so splátkami svojej hypotéky, bezúčelový úver  by vám síce banka mohla poskytnúť, ale napríklad  s vyššou úrokovou sadzbou. Naopak, vaša dobrá platobná disciplína môže prispieť k poskytnutiu bezúčelového úveru za lepších podmienok. 

Ako si vybrať najvýhodnejší bezúčelový úver?

Najvýhodnejší bezúčelový úver  je, samozrejme, ten, za ktorý zaplatíte najmenej. Pozor však, nepozerajte sa len na samotnú výšku úrokovej sadzby. S poskytnutím úveru sú totiž  spojené aj rôzne poplatky - napríklad za poskytnutie úveru. Predtým, ako sa rozhodnete osloviť niektorú banku, si teda pôžičky vopred porovnajte. Poskytne vám to aspoň základný prehľad o tom, čo môžete očakávať. Pred samotným podpisom zmluvy si tiež podrobne preštudujte zmluvné podmienky. Vyhnete sa tak prekvapeniam súvisiacim so skrytými poplatkami a inými podmienkami, ktoré na prvý pohľad neboli zrejmé. 

V niekoľkých prípadoch môžete dokonca získať aj bezúročný úver. Má to však určité obmedzenia. 

Bezúčelový úver môže byť aj bezúročný

Že to znie ako sen? Možno tomu neveríte, ale aj v niektorých slovenských bankách je pôžička bez úrokov realitou. Aktuálne môžete takúto bezúročnú pôžičku získať vo dvoch bankách:

#1 mBank

Ak ide o vašu prvú pôžičku v mBank, môžete požiadať o bezúročnú pôžičku vo výške od 350 do 1500 eur a splatnosťou 12 alebo 24 mesiacov. Pri poskytnutí pôžičky zaplatíte spracovateľský poplatok vo výške 2 % z požičanej sumy. 

#2 Poštová banka

V Poštovej banke môžete získať pôžičku vo výške 600, 800 alebo 1 000 eur so splatnosťou 20 mesiacov. Pôžičku vám poskytnú bez poplatku za spracovanie, a to aj vtedy, ak ste už pôžičku v tejto banke čerpali. Podmienkou pre jej poskytnutie je však otvorenie bežného účtu, za ktorý zaplatíte mesačný poplatok vo výške 5,9 eur mesačne. 

Okrem týchto dvoch bánk, ktoré poskytujú bezúročné pôžičky dlhodobo, sa z času na čas vyskytne aj nejaká ďalšia sezónna ponuka - napríklad prednedávnom ponúkala bezúročný bezúčelový úver aj Raiffeisen bank. Hoci vzhľadom na stanovené poplatky nejde tak celkom o pôžičku zadarmo, predsa sa s ňou spájajú oveľa nižšie poplatky ako v prípade iných úverov. Aj keď ide o nízku sumu, predsa len pomôže pri tom, aby ste si mohli zabezpečiť aspoň základné zariadenie bytu. 

Refinancovanie bezúčelového úveru

Bezúčelový úver na zariadenie svojho bytu môžete neskôr celkom elegantne splatiť. Hypotéku a spotrebný úver môžete totiž časom zlúčiť do jednej refinančnej hypotéky. V priebehu času sa totiž hodnota vášho bytu zvýši a splácaním poklesne aj hodnota vašich úverov. 

V predchádzajúcich riadkoch sme sa zamerali na bankové pôžičky. Ak ste v banke z nejakého dôvodu nepochodili a súrne potrebujete peniaze na zariadenie bytu, skúste sa obrátiť na niektorú z nebankových spoločností. Rátajte však s tým, že pôžičku v takomto prípade môžete poriadne preplatiť. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.