Prázdný byt bez nábytku

Kúpili ste byt, no nemáte na nábytok? Skúste bezúčelový úver

Ako iste viete, 100-percentné hypotéky sú už minulosťou. Okrem samotného hypotekárneho úveru teda musíte zháňať ďalšie prostriedky na kúpu bytu. Na samotné zariadenie už financie ostanú málokomu. Ak je to aj váš prípad, vhodným riešením môže byť bezúčelový úver.

Čo je bezúčelový úver?

Ako už naznačuje samotný názov, bezúčelový úver je pôžička, ktorého využitie netreba veriteľovi doložiť. Tento typ úveru sa niekedy označuje aj ako pôžička na čokoľvek. Poskytovateľ teda žiadnym spôsobom neskúma, na čo ste požičané peniaze minuli. Bez problémov ich teda môžete využiť aj na nákup nábytku či iného vybavenia do vášho nového bytu. 

Podmienkou je dostatočný príjem

Aby ste si k svojej hypotéke mohli zobrať ďalší úver, musíte spĺňať podmienku dostatočne vysokého príjmu. Banka ho totiž berie do úvahy pri posudzovaní o vašej žiadosti.

Konkrétne ide o ukazovateľ DTI, čo je skratka anglického výrazu Debt To Income. Tento vyjadruje,  aký je pomer zadlženosti žiadateľa o úver k jeho čistému príjmu. DTI nesmie presiahnuť 8-násobok čistého ročného príjmu žiadateľa. Okrem toho vám po odrátaní splátok a životného minima musí zostať k dispozícii aspoň 20 % príjmu

Samozrejme, že ak v čase podania žiadosti o bezúčelový úver už splácate hypotéku alebo inú pôžičku, maximálna výška úveru bude znížená o súčet ich zostatkov. Do tejto celkovej zadlženosti  sa započítavajú aj kreditné karty a povolené prečerpania na bežných účtoch. V plnej výške sa započítava vyčerpaná časť, z nevyčerpanej časti sa započítava len 20 %. Okrem toho je pre banku dôležitá aj vaša platobná disciplína, ktorú si overí v úverovom registri. Banka preveruje vaše záznamy pri každej žiadosti o úver. Ak by v registri evidovali napríklad to, že ste meškali so splátkami svojej hypotéky, bezúčelový úver  by vám síce banka mohla poskytnúť, ale napríklad  s vyššou úrokovou sadzbou. Naopak, vaša dobrá platobná disciplína môže prispieť k poskytnutiu bezúčelového úveru za lepších podmienok. 

Ako si vybrať najvýhodnejší bezúčelový úver?

Najvýhodnejší bezúčelový úver  je, samozrejme, ten, za ktorý zaplatíte najmenej. Pozor však, nepozerajte sa len na samotnú výšku úrokovej sadzby. S poskytnutím úveru sú totiž  spojené aj rôzne poplatky - napríklad za poskytnutie úveru. Predtým, ako sa rozhodnete osloviť niektorú banku, si teda pôžičky vopred porovnajte. Poskytne vám to aspoň základný prehľad o tom, čo môžete očakávať. Pred samotným podpisom zmluvy si tiež podrobne preštudujte zmluvné podmienky. Vyhnete sa tak prekvapeniam súvisiacim so skrytými poplatkami a inými podmienkami, ktoré na prvý pohľad neboli zrejmé. 

V niekoľkých prípadoch môžete dokonca získať aj bezúročný úver. Má to však určité obmedzenia. 

Bezúčelový úver môže byť aj bezúročný

Že to znie ako sen? Možno tomu neveríte, ale aj v niektorých slovenských bankách je pôžička bez úrokov realitou. Aktuálne môžete takúto bezúročnú pôžičku získať vo dvoch bankách:

#1 mBank

Ak ide o vašu prvú pôžičku v mBank, môžete požiadať o bezúročnú pôžičku vo výške od 350 do 1500 eur a splatnosťou 12 alebo 24 mesiacov. Pri poskytnutí pôžičky zaplatíte spracovateľský poplatok vo výške 2 % z požičanej sumy. 

#2 Poštová banka

V Poštovej banke môžete získať pôžičku vo výške 600, 800 alebo 1 000 eur so splatnosťou 20 mesiacov. Pôžičku vám poskytnú bez poplatku za spracovanie, a to aj vtedy, ak ste už pôžičku v tejto banke čerpali. Podmienkou pre jej poskytnutie je však otvorenie bežného účtu, za ktorý zaplatíte mesačný poplatok vo výške 5,9 eur mesačne. 

Okrem týchto dvoch bánk, ktoré poskytujú bezúročné pôžičky dlhodobo, sa z času na čas vyskytne aj nejaká ďalšia sezónna ponuka - napríklad prednedávnom ponúkala bezúročný bezúčelový úver aj Raiffeisen bank. Hoci vzhľadom na stanovené poplatky nejde tak celkom o pôžičku zadarmo, predsa sa s ňou spájajú oveľa nižšie poplatky ako v prípade iných úverov. Aj keď ide o nízku sumu, predsa len pomôže pri tom, aby ste si mohli zabezpečiť aspoň základné zariadenie bytu. 

Refinancovanie bezúčelového úveru

Bezúčelový úver na zariadenie svojho bytu môžete neskôr celkom elegantne splatiť. Hypotéku a spotrebný úver môžete totiž časom zlúčiť do jednej refinančnej hypotéky. V priebehu času sa totiž hodnota vášho bytu zvýši a splácaním poklesne aj hodnota vašich úverov. 

V predchádzajúcich riadkoch sme sa zamerali na bankové pôžičky. Ak ste v banke z nejakého dôvodu nepochodili a súrne potrebujete peniaze na zariadenie bytu, skúste sa obrátiť na niektorú z nebankových spoločností. Rátajte však s tým, že pôžičku v takomto prípade môžete poriadne preplatiť. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.