Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

kalkulačka - papier - okuliare

Kedy máte právo na bezúročnú pôžičku?

5/5

Znie to ako sen. Dostanete pôžičku a príjemným plusom bude skutočnosť, že nebudete splácať úrok. Možno si myslíte, že ide o sci-fi, no opak je pravdou. Bezúročná pôžička je dostupná aj na slovenskom trhu. Ktoré banky ju ponúkajú?

Oplatí sa bezúročná pôžička?

Ide o druh rýchlej pôžičky, ktorá je medzi ľuďmi mimoriadne žiadaná. Zapamätajte si, že bezúročná pôžička sa dá využiť len v okamihu, keď ide o úplne prvú pôžičku, o ktorú žiadate v konkrétnej banke. V rámci tejto pôžičky nie je účtovaný žiaden úrok.

Nemusíte mať obavy, že by ste mali zaúčtovaný úrok ako pri ostatných rýchlych pôžičkách či spotrebných úveroch. Poplatky, ktoré sú spojené s týmto typom pôžičky, sú poplatky týkajúce sa sprostredkovania a poskytnutia pôžičky. Za tento úkon zaplatíte pár desiatok eur. Nejde teda o žiadne závratné sumy.


Vedeli ste, že…

… bezúročnú pôžičku môže poskytovať aj zamestnávateľ svojmu zamestnancovi? Bezúročnú pôžičku môže zamestnancovi odovzdať aj v hotovosti, v maximálnej výške 5 000 €, a to v prípade, že zamestnávateľ je právnickou osobou či podnikateľom.


Platí aj obmedzovanie platieb, ktoré boli podané v hotovosti. Ak zamestnávateľ so zamestnancom nie sú personálne, ekonomicky či rodinne prepojení, môže byť bezúročná pôžička poskytovaná aj na účely transferového oceňovania. Znamená to, že nie je nutné upraviť základ dane z príjmov, ktoré sú ukotvené v daňovom priznaní.

mBank bezúročná pôžička

mBank má vo svojom portfóliu bezúročnú pôžičku, ktorú ponúka novým klientom. Samozrejmosťou je úrok 0 % do sumy 1 500 €. Platíte poplatok za sprostredkovanie úveru, ktorý je vo výške 2 % z celkovej sumy vami požadovanej pôžičky.

Doba splatnosti je 12 mesiacov a výška úveru sa začína na sume od 350 € do spomínaných 1 500 €. Majte na pamäti, že výška poplatku je závislá od výšky sumy, ktorú si požičiate. Platí rovnica, že čím je suma vyššia, tým bude vyšší aj poplatok.

Ak vám v banke schválili pôžičku v sume 1 200 €, financie následne prídu na váš účet. Z účtu vám banka strhne jednorazový 2 % poplatok vo výške 24 €. Ďalej môžete pokračovať v splácaní v pravidelných intervaloch, a to po obdobie 12 mesiacov. Výška vašej mesačnej splátky bude 100 €.

Bezúročná pôžička od mBank je flexibilná a je možné, aby ste ju predčasne a bez poplatkov splatili.

Aké sú podmienky, ktoré musíte splniť?

 • vek aspoň 18 rokov,

 • pravidelný zdroj príjmu, počíta sa aj materský príspevok,

 • máte trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

 • ide o vašu prvú pôžičku v mBank,

 • váš register dlžníkov je čistý.

Bezúročná pôžička od spoločnosti Pôžičkomat

Okrem mBank mala vo svojej ponuke bezúročnú pôžičku aj nebanková spoločnosť Pôžičkomat. Samozrejme, ponúkala ju pre nových klientov. Primárnym rozdielom medzi týmito dvomi pôžičkami bola doba splatnosti. Bezúročná pôžička od tejto spoločnosti sa dala splatiť v oveľa kratšom intervale.

Bolo možné ju splatiť v priebehu 7 až 31 dní. Pôžičkomat podľa aktuálnych informácií neposkytuje žiadne pôžičky. Ich rozhodnutie, že nebudú poskytovať žiadne pôžičky, nemá dopad na už vytvorené zmluvné vzťahy.

Poštová banka a jej bezúročná pôžička

Možnosť požičania peňazí priamo na váš účet bez úrokov a bez poplatkov za poskytnutie má v portfóliu aj Poštová banka. Poskytuje spotrebný úver s úrokovou sadzbou vo výške 0 %. Môžete oň požiadať na pracovisku banky na pošte.

Výška úveru je v sumách 600 €, 800 € a 1000 € so splatnosťou 20 mesiacov. V rámci čerpania neplatíte na účet banky žiadny poplatok za to, že vám bola pôžička poskytnutá. 

Využitie bezúročnej pôžičky

Pôžičku tohto typu môžete využiť vo viacerých sférach. Je praktickým pomocníkom v prípade, že potrebujete peniaze na:

 • auto,

 • spotrebiče,

 • vzdelanie,

 • nábytok,

 • dovolenka,

 • refinancovanie,

 • rekonštrukcie.

Bezúročná pôžička je prakticky na čokoľvek. Najčastejšie je využívaná práve na financovanie bežných zariadení v domácnosti. Ľudia ju najčastejšie využívajú na nákup nábytku a elektroniky. Okrem toho je možné ju použiť aj na malé rekonštrukčné práce alebo aj na kúpu vozidla.


TIP 

Viacerí sa nechali oklamať vidinou, že získajú peniaze bez úroku, no peniaze nestíhajú splácať v stanovenom termíne. Môžu požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne môžu byť zmluvne pokutovaní. Práve na takýchto chybách dokážu banky aj nebankovky zarábať nemalé peniaze. 


Hoci poskytujú pôžičku bez úroku, na podobných chybách dokážu „vytiahnuť” peniaze od ľudí. Nezabudnite na to, aby ste ju dokázali splácať včas a vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Prečo banky ponúkajú tento druh pôžičky?

Ide o skvelú reklamu a s tým spojený marketing. Vďaka bezúročnej pôžičke získa banka nových klientov, ktorí im na základe takejto pôžičky prejavia spokojnosť. Pri týchto klientoch je vyššia pravdepodobnosť, že tento typ služby využijú aj v budúcnosti.

Spokojnosť je na obidvoch stranách, keďže vy ste dostali bezúročnú pôžičku a banka, ktorá vám ju poskytla, má potenciálneho klienta aj v budúcnosti. Ak tento typ pôžičky využívate s rozumom, môžete si perfektne pomôcť vo finančnej oblasti. Stačí, ak dodržíte podmienky ustanovené v zmluve a pri konečnom zúčtovaní budete preplácať iba pár eur.

Zhrnutie

Mnohých ľudí opantala vízia, že získajú peniaze bez úroku, no financie nestíhali splácať v stanovenom termíne. Je možné požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne budete zmluvne pokutovaní. Na podobných omyloch môžu nebankové spoločnosti a aj banky zarábať obrovské peniaze, a to aj napriek tomu, že poskytujú pôžičku bez úroku.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.