Počítánie

Kedy máte právo na bezúročnú pôžičku?

25. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Znie to ako sen. Dostanete pôžičku a príjemným plusom bude skutočnosť, že nebudete splácať úrok. Možno si myslíte, že ide o sci-fi, no opak je pravdou. Bezúročná pôžička je dostupná aj na slovenskom trhu. Ktoré banky ju ponúkajú?

Oplatí sa bezúročná pôžička?

Ide o druh rýchlej pôžičky, ktorá je medzi ľuďmi mimoriadne žiadaná. Zapamätajte si, že bezúročná pôžička sa dá využiť len v okamihu, keď ide o úplne prvú pôžičku, o ktorú žiadate v konkrétnej banke. V rámci tejto pôžičky nie je účtovaný žiaden úrok.

Nemusíte mať obavy, že by ste mali zaúčtovaný úrok ako pri ostatných rýchlych pôžičkách či spotrebných úveroch. Poplatky, ktoré sú spojené s týmto typom pôžičky, sú poplatky týkajúce sa sprostredkovania a poskytnutia pôžičky. Za tento úkon zaplatíte pár desiatok eur. Nejde teda o žiadne závratné sumy.

Vedeli ste, že…

… bezúročnú pôžičku môže poskytovať aj zamestnávateľ svojmu zamestnancovi? Bezúročnú pôžičku môže zamestnancovi odovzdať aj v hotovosti, v maximálnej výške 5 000 €, a to v prípade, že zamestnávateľ je právnickou osobou či podnikateľom.


Platí aj obmedzovanie platieb, ktoré boli podané v hotovosti. Ak zamestnávateľ so zamestnancom nie sú personálne, ekonomicky či rodinne prepojení, môže byť bezúročná pôžička poskytovaná aj na účely transferového oceňovania. Znamená to, že nie je nutné upraviť základ dane z príjmov, ktoré sú ukotvené v daňovom priznaní.

mBank bezúročná pôžička

mBank má vo svojom portfóliu bezúročnú pôžičku, ktorú ponúka novým klientom. Samozrejmosťou je úrok 0 % do sumy 1 500 €. Platíte poplatok za sprostredkovanie úveru, ktorý je vo výške 2 % z celkovej sumy vami požadovanej pôžičky.

Doba splatnosti je 12 mesiacov a výška úveru sa začína na sume od 350 € do spomínaných 1 500 €. Majte na pamäti, že výška poplatku je závislá od výšky sumy, ktorú si požičiate. Platí rovnica, že čím je suma vyššia, tým bude vyšší aj poplatok.

Ak vám v banke schválili pôžičku v sume 1 200 €, financie následne prídu na váš účet. Z účtu vám banka strhne jednorazový 2 % poplatok vo výške 24 €. Ďalej môžete pokračovať v splácaní v pravidelných intervaloch, a to po obdobie 12 mesiacov. Výška vašej mesačnej splátky bude 100 €.

Bezúročná pôžička od mBank je flexibilná a je možné, aby ste ju predčasne a bez poplatkov splatili.

Aké sú podmienky, ktoré musíte splniť?

 • vek aspoň 18 rokov,

 • pravidelný zdroj príjmu, počíta sa aj materský príspevok,

 • máte trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

 • ide o vašu prvú pôžičku v mBank,

 • váš register dlžníkov je čistý.

Bezúročná pôžička od spoločnosti Pôžičkomat

Okrem mBank mala vo svojej ponuke bezúročnú pôžičku aj nebanková spoločnosť Pôžičkomat. Samozrejme, ponúkala ju pre nových klientov. Primárnym rozdielom medzi týmito dvomi pôžičkami bola doba splatnosti. Bezúročná pôžička od tejto spoločnosti sa dala splatiť v oveľa kratšom intervale.

Bolo možné ju splatiť v priebehu 7 až 31 dní. Pôžičkomat podľa aktuálnych informácií neposkytuje žiadne pôžičky. Ich rozhodnutie, že nebudú poskytovať žiadne pôžičky, nemá dopad na už vytvorené zmluvné vzťahy.

Poštová banka a jej bezúročná pôžička

Možnosť požičania peňazí priamo na váš účet bez úrokov a bez poplatkov za poskytnutie má v portfóliu aj Poštová banka. Poskytuje spotrebný úver s úrokovou sadzbou vo výške 0 %. Môžete oň požiadať na pracovisku banky na pošte.

Výška úveru je v sumách 600 €, 800 € a 1000 € so splatnosťou 20 mesiacov. V rámci čerpania neplatíte na účet banky žiadny poplatok za to, že vám bola pôžička poskytnutá. 

Využitie bezúročnej pôžičky

Pôžičku tohto typu môžete využiť vo viacerých sférach. Je praktickým pomocníkom v prípade, že potrebujete peniaze na:

 • auto,

 • spotrebiče,

 • vzdelanie,

 • nábytok,

 • dovolenka,

 • refinancovanie,

 • rekonštrukcie.

Bezúročná pôžička je prakticky na čokoľvek. Najčastejšie je využívaná práve na financovanie bežných zariadení v domácnosti. Ľudia ju najčastejšie využívajú na nákup nábytku a elektroniky. Okrem toho je možné ju použiť aj na malé rekonštrukčné práce alebo aj na kúpu vozidla.

TIP

Viacerí sa nechali oklamať vidinou, že získajú peniaze bez úroku, no peniaze nestíhajú splácať v stanovenom termíne. Môžu požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne môžu byť zmluvne pokutovaní. Práve na takýchto chybách dokážu banky aj nebankovky zarábať nemalé peniaze. 


Hoci poskytujú pôžičku bez úroku, na podobných chybách dokážu „vytiahnuť” peniaze od ľudí. Nezabudnite na to, aby ste ju dokázali splácať včas a vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Prečo banky ponúkajú tento druh pôžičky?

Ide o skvelú reklamu a s tým spojený marketing. Vďaka bezúročnej pôžičke získa banka nových klientov, ktorí im na základe takejto pôžičky prejavia spokojnosť. Pri týchto klientoch je vyššia pravdepodobnosť, že tento typ služby využijú aj v budúcnosti.

Spokojnosť je na obidvoch stranách, keďže vy ste dostali bezúročnú pôžičku a banka, ktorá vám ju poskytla, má potenciálneho klienta aj v budúcnosti. Ak tento typ pôžičky využívate s rozumom, môžete si perfektne pomôcť vo finančnej oblasti. Stačí, ak dodržíte podmienky ustanovené v zmluve a pri konečnom zúčtovaní budete preplácať iba pár eur.

Zhrnutie

Mnohých ľudí opantala vízia, že získajú peniaze bez úroku, no financie nestíhali splácať v stanovenom termíne. Je možné požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne budete zmluvne pokutovaní. Na podobných omyloch môžu nebankové spoločnosti a aj banky zarábať obrovské peniaze, a to aj napriek tomu, že poskytujú pôžičku bez úroku.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.