Počítánie

Kedy máte právo na bezúročnú pôžičku?

25. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Znie to ako sen. Dostanete pôžičku a príjemným plusom bude skutočnosť, že nebudete splácať úrok. Možno si myslíte, že ide o sci-fi, no opak je pravdou. Bezúročná pôžička je dostupná aj na slovenskom trhu. Ktoré banky ju ponúkajú?

Oplatí sa bezúročná pôžička?

Ide o druh rýchlej pôžičky, ktorá je medzi ľuďmi mimoriadne žiadaná. Zapamätajte si, že bezúročná pôžička sa dá využiť len v okamihu, keď ide o úplne prvú pôžičku, o ktorú žiadate v konkrétnej banke. V rámci tejto pôžičky nie je účtovaný žiaden úrok.

Nemusíte mať obavy, že by ste mali zaúčtovaný úrok ako pri ostatných rýchlych pôžičkách či spotrebných úveroch. Poplatky, ktoré sú spojené s týmto typom pôžičky, sú poplatky týkajúce sa sprostredkovania a poskytnutia pôžičky. Za tento úkon zaplatíte pár desiatok eur. Nejde teda o žiadne závratné sumy.

Vedeli ste, že…

… bezúročnú pôžičku môže poskytovať aj zamestnávateľ svojmu zamestnancovi? Bezúročnú pôžičku môže zamestnancovi odovzdať aj v hotovosti, v maximálnej výške 5 000 €, a to v prípade, že zamestnávateľ je právnickou osobou či podnikateľom.


Platí aj obmedzovanie platieb, ktoré boli podané v hotovosti. Ak zamestnávateľ so zamestnancom nie sú personálne, ekonomicky či rodinne prepojení, môže byť bezúročná pôžička poskytovaná aj na účely transferového oceňovania. Znamená to, že nie je nutné upraviť základ dane z príjmov, ktoré sú ukotvené v daňovom priznaní.

mBank bezúročná pôžička

mBank má vo svojom portfóliu bezúročnú pôžičku, ktorú ponúka novým klientom. Samozrejmosťou je úrok 0 % do sumy 1 500 €. Platíte poplatok za sprostredkovanie úveru, ktorý je vo výške 2 % z celkovej sumy vami požadovanej pôžičky.

Doba splatnosti je 12 mesiacov a výška úveru sa začína na sume od 350 € do spomínaných 1 500 €. Majte na pamäti, že výška poplatku je závislá od výšky sumy, ktorú si požičiate. Platí rovnica, že čím je suma vyššia, tým bude vyšší aj poplatok.

Ak vám v banke schválili pôžičku v sume 1 200 €, financie následne prídu na váš účet. Z účtu vám banka strhne jednorazový 2 % poplatok vo výške 24 €. Ďalej môžete pokračovať v splácaní v pravidelných intervaloch, a to po obdobie 12 mesiacov. Výška vašej mesačnej splátky bude 100 €.

Bezúročná pôžička od mBank je flexibilná a je možné, aby ste ju predčasne a bez poplatkov splatili.

Aké sú podmienky, ktoré musíte splniť?

 • vek aspoň 18 rokov,

 • pravidelný zdroj príjmu, počíta sa aj materský príspevok,

 • máte trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

 • ide o vašu prvú pôžičku v mBank,

 • váš register dlžníkov je čistý.

Bezúročná pôžička od spoločnosti Pôžičkomat

Okrem mBank mala vo svojej ponuke bezúročnú pôžičku aj nebanková spoločnosť Pôžičkomat. Samozrejme, ponúkala ju pre nových klientov. Primárnym rozdielom medzi týmito dvomi pôžičkami bola doba splatnosti. Bezúročná pôžička od tejto spoločnosti sa dala splatiť v oveľa kratšom intervale.

Bolo možné ju splatiť v priebehu 7 až 31 dní. Pôžičkomat podľa aktuálnych informácií neposkytuje žiadne pôžičky. Ich rozhodnutie, že nebudú poskytovať žiadne pôžičky, nemá dopad na už vytvorené zmluvné vzťahy.

Poštová banka a jej bezúročná pôžička

Možnosť požičania peňazí priamo na váš účet bez úrokov a bez poplatkov za poskytnutie má v portfóliu aj Poštová banka. Poskytuje spotrebný úver s úrokovou sadzbou vo výške 0 %. Môžete oň požiadať na pracovisku banky na pošte.

Výška úveru je v sumách 600 €, 800 € a 1000 € so splatnosťou 20 mesiacov. V rámci čerpania neplatíte na účet banky žiadny poplatok za to, že vám bola pôžička poskytnutá. 

Využitie bezúročnej pôžičky

Pôžičku tohto typu môžete využiť vo viacerých sférach. Je praktickým pomocníkom v prípade, že potrebujete peniaze na:

 • auto,

 • spotrebiče,

 • vzdelanie,

 • nábytok,

 • dovolenka,

 • refinancovanie,

 • rekonštrukcie.

Bezúročná pôžička je prakticky na čokoľvek. Najčastejšie je využívaná práve na financovanie bežných zariadení v domácnosti. Ľudia ju najčastejšie využívajú na nákup nábytku a elektroniky. Okrem toho je možné ju použiť aj na malé rekonštrukčné práce alebo aj na kúpu vozidla.

TIP

Viacerí sa nechali oklamať vidinou, že získajú peniaze bez úroku, no peniaze nestíhajú splácať v stanovenom termíne. Môžu požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne môžu byť zmluvne pokutovaní. Práve na takýchto chybách dokážu banky aj nebankovky zarábať nemalé peniaze. 


Hoci poskytujú pôžičku bez úroku, na podobných chybách dokážu „vytiahnuť” peniaze od ľudí. Nezabudnite na to, aby ste ju dokázali splácať včas a vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Prečo banky ponúkajú tento druh pôžičky?

Ide o skvelú reklamu a s tým spojený marketing. Vďaka bezúročnej pôžičke získa banka nových klientov, ktorí im na základe takejto pôžičky prejavia spokojnosť. Pri týchto klientoch je vyššia pravdepodobnosť, že tento typ služby využijú aj v budúcnosti.

Spokojnosť je na obidvoch stranách, keďže vy ste dostali bezúročnú pôžičku a banka, ktorá vám ju poskytla, má potenciálneho klienta aj v budúcnosti. Ak tento typ pôžičky využívate s rozumom, môžete si perfektne pomôcť vo finančnej oblasti. Stačí, ak dodržíte podmienky ustanovené v zmluve a pri konečnom zúčtovaní budete preplácať iba pár eur.

Zhrnutie

Mnohých ľudí opantala vízia, že získajú peniaze bez úroku, no financie nestíhali splácať v stanovenom termíne. Je možné požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne budete zmluvne pokutovaní. Na podobných omyloch môžu nebankové spoločnosti a aj banky zarábať obrovské peniaze, a to aj napriek tomu, že poskytujú pôžičku bez úroku.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?