Počítánie

Kedy máte právo na bezúročnú pôžičku?

25. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Znie to ako sen. Dostanete pôžičku a príjemným plusom bude skutočnosť, že nebudete splácať úrok. Možno si myslíte, že ide o sci-fi, no opak je pravdou. Bezúročná pôžička je dostupná aj na slovenskom trhu. Ktoré banky ju ponúkajú?

Oplatí sa bezúročná pôžička?

Ide o druh rýchlej pôžičky, ktorá je medzi ľuďmi mimoriadne žiadaná. Zapamätajte si, že bezúročná pôžička sa dá využiť len v okamihu, keď ide o úplne prvú pôžičku, o ktorú žiadate v konkrétnej banke. V rámci tejto pôžičky nie je účtovaný žiaden úrok.

Nemusíte mať obavy, že by ste mali zaúčtovaný úrok ako pri ostatných rýchlych pôžičkách či spotrebných úveroch. Poplatky, ktoré sú spojené s týmto typom pôžičky, sú poplatky týkajúce sa sprostredkovania a poskytnutia pôžičky. Za tento úkon zaplatíte pár desiatok eur. Nejde teda o žiadne závratné sumy.

Vedeli ste, že…

… bezúročnú pôžičku môže poskytovať aj zamestnávateľ svojmu zamestnancovi? Bezúročnú pôžičku môže zamestnancovi odovzdať aj v hotovosti, v maximálnej výške 5 000 €, a to v prípade, že zamestnávateľ je právnickou osobou či podnikateľom.


Platí aj obmedzovanie platieb, ktoré boli podané v hotovosti. Ak zamestnávateľ so zamestnancom nie sú personálne, ekonomicky či rodinne prepojení, môže byť bezúročná pôžička poskytovaná aj na účely transferového oceňovania. Znamená to, že nie je nutné upraviť základ dane z príjmov, ktoré sú ukotvené v daňovom priznaní.

mBank bezúročná pôžička

mBank má vo svojom portfóliu bezúročnú pôžičku, ktorú ponúka novým klientom. Samozrejmosťou je úrok 0 % do sumy 1 500 €. Platíte poplatok za sprostredkovanie úveru, ktorý je vo výške 2 % z celkovej sumy vami požadovanej pôžičky.

Doba splatnosti je 12 mesiacov a výška úveru sa začína na sume od 350 € do spomínaných 1 500 €. Majte na pamäti, že výška poplatku je závislá od výšky sumy, ktorú si požičiate. Platí rovnica, že čím je suma vyššia, tým bude vyšší aj poplatok.

Ak vám v banke schválili pôžičku v sume 1 200 €, financie následne prídu na váš účet. Z účtu vám banka strhne jednorazový 2 % poplatok vo výške 24 €. Ďalej môžete pokračovať v splácaní v pravidelných intervaloch, a to po obdobie 12 mesiacov. Výška vašej mesačnej splátky bude 100 €.

Bezúročná pôžička od mBank je flexibilná a je možné, aby ste ju predčasne a bez poplatkov splatili.

Aké sú podmienky, ktoré musíte splniť?

 • vek aspoň 18 rokov,

 • pravidelný zdroj príjmu, počíta sa aj materský príspevok,

 • máte trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

 • ide o vašu prvú pôžičku v mBank,

 • váš register dlžníkov je čistý.

Bezúročná pôžička od spoločnosti Pôžičkomat

Okrem mBank mala vo svojej ponuke bezúročnú pôžičku aj nebanková spoločnosť Pôžičkomat. Samozrejme, ponúkala ju pre nových klientov. Primárnym rozdielom medzi týmito dvomi pôžičkami bola doba splatnosti. Bezúročná pôžička od tejto spoločnosti sa dala splatiť v oveľa kratšom intervale.

Bolo možné ju splatiť v priebehu 7 až 31 dní. Pôžičkomat podľa aktuálnych informácií neposkytuje žiadne pôžičky. Ich rozhodnutie, že nebudú poskytovať žiadne pôžičky, nemá dopad na už vytvorené zmluvné vzťahy.

Poštová banka a jej bezúročná pôžička

Možnosť požičania peňazí priamo na váš účet bez úrokov a bez poplatkov za poskytnutie má v portfóliu aj Poštová banka. Poskytuje spotrebný úver s úrokovou sadzbou vo výške 0 %. Môžete oň požiadať na pracovisku banky na pošte.

Výška úveru je v sumách 600 €, 800 € a 1000 € so splatnosťou 20 mesiacov. V rámci čerpania neplatíte na účet banky žiadny poplatok za to, že vám bola pôžička poskytnutá. 

Využitie bezúročnej pôžičky

Pôžičku tohto typu môžete využiť vo viacerých sférach. Je praktickým pomocníkom v prípade, že potrebujete peniaze na:

 • auto,

 • spotrebiče,

 • vzdelanie,

 • nábytok,

 • dovolenka,

 • refinancovanie,

 • rekonštrukcie.

Bezúročná pôžička je prakticky na čokoľvek. Najčastejšie je využívaná práve na financovanie bežných zariadení v domácnosti. Ľudia ju najčastejšie využívajú na nákup nábytku a elektroniky. Okrem toho je možné ju použiť aj na malé rekonštrukčné práce alebo aj na kúpu vozidla.

TIP

Viacerí sa nechali oklamať vidinou, že získajú peniaze bez úroku, no peniaze nestíhajú splácať v stanovenom termíne. Môžu požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne môžu byť zmluvne pokutovaní. Práve na takýchto chybách dokážu banky aj nebankovky zarábať nemalé peniaze. 


Hoci poskytujú pôžičku bez úroku, na podobných chybách dokážu „vytiahnuť” peniaze od ľudí. Nezabudnite na to, aby ste ju dokázali splácať včas a vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Prečo banky ponúkajú tento druh pôžičky?

Ide o skvelú reklamu a s tým spojený marketing. Vďaka bezúročnej pôžičke získa banka nových klientov, ktorí im na základe takejto pôžičky prejavia spokojnosť. Pri týchto klientoch je vyššia pravdepodobnosť, že tento typ služby využijú aj v budúcnosti.

Spokojnosť je na obidvoch stranách, keďže vy ste dostali bezúročnú pôžičku a banka, ktorá vám ju poskytla, má potenciálneho klienta aj v budúcnosti. Ak tento typ pôžičky využívate s rozumom, môžete si perfektne pomôcť vo finančnej oblasti. Stačí, ak dodržíte podmienky ustanovené v zmluve a pri konečnom zúčtovaní budete preplácať iba pár eur.

Zhrnutie

Mnohých ľudí opantala vízia, že získajú peniaze bez úroku, no financie nestíhali splácať v stanovenom termíne. Je možné požiadať o predĺženie splatnosti, prípadne budete zmluvne pokutovaní. Na podobných omyloch môžu nebankové spoločnosti a aj banky zarábať obrovské peniaze, a to aj napriek tomu, že poskytujú pôžičku bez úroku.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.