Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

5 dôvodov, prečo sa oplatí mať havarijné poistenie

5 dôvodov, prečo sa oplatí mať havarijné poistenie

5/5

Havarijné poistenie nie je drahá zbytočnosť. Mnoho vodičov si myslí, že je to pre tých, čo sa len učia jazdiť. Že skúsení predsa nehodu nespôsobia. Lenže nešťastie nechodí po horách, ani len po zlých vodičoch. Chybu môže urobiť každý. Navyše havarijné poistenie nečaká len na vaše chybné kroky. 

Škody, ktoré si spôsobíte sami

Je to jasné. Hlavným dôvodom, pre ktorý si ľudia uzatvoria havarijné poistenie, je strach z havária. Auto predsa nie je lacná záležitosť, niekedy ide doslova a roky sporenia, kým si doprajeme vytúžené autíčko. Pri drahších autách ani oprava drobností nie je lacná. Navyše len k havarijnému poisteniu sa dá uzatvoriť poistenie GAP, ktoré vám zabezpečí pri totálnej škode od poisťovne celú pôvodnú sumu auta. Vďaka tomu si môžete kúpiť rovno ďalšie rovnaké vozidlo. Je pravdou, že škody, ktoré vám spôsobí niekto iný jeho chybou, poisťovňa preplatí z jeho PZP, no nikdy nemáte istotu, či si škodu nespôsobíte sami. Napríklad aj pri cúvaní, vjazde do garáže, mnoho škôd sa stane práve vo chvíľach, keď s autom ešte nie ste dostatočne zžití. Aj to zahladí havarijné poistenie. 

Poškodenie auto bez vinníka

Nemalo by sa to stávať, ale stáva sa. Prídete k svojmu autu a nájdete poškriabaný lak, rozbité sklo od pouličného vandala, odretý nárazník. Časté sú drobné nehody na parkoviskách, ku ktorých sa nikto neprizná. Avšak oprava škôd už finančnou drobnosťou nie je. Nemáte od koho jej preplatenie vymáhať, ani kde získať náhradu. Páchateľ neznámy a prakticky nezistiteľný. Poisťovne sa s podobnými situáciu stretávajú až príliš často. Aj tu však preplatia škodu z havarijne poistky za človeka, ktorý sa k nej nepriznal. Bez havarijného poistenia bude oprava na vás.

Následky živelných udalostí

Môžete byť najlepší jazdec na svete a auto vám nikto nemusí ani len ťuknúť. Ale príroda sa nepýta. Ľadovec, záplavy, pád konára na auto. Sú situácie, ktoré sa nedajú predpokladať. Obzvlášť v prípade, ak nemáte garáž, kde by bolo auto v relatívnom bezpečí. Havarijné poistenie vám nahradí opravu auta aj po živelných udalostiach, či dokonca nepredpokladateľných záplavách. Je to krytie pre každý prípad a pre každé počasie.

Pozor na zvieratá 

Nárast stretov so zverou evidujú aj poisťovne. Je ich stále viac. Mnohé druhy zvierat sú premnožené, sťahujú sa k ľudským obydliam. Azda každý vodič už mal tú česť minimálne okolo cesty stretnúť zviera, v tom horšom prípade mu skočilo do cesty. Diviak, jeleň, srnka, výnimkou nebýva ani medveď. Problémom je, že zrážke so zverou nedokáže zabrániť ani skúsený vodič. Zver sa objaví náhle, nečakane, často nepomôže prechádzať lesnými úsekmi ani extrémne pomaly, čím sa navyše ohrozuje plynulosť a bezpečnosť premávky. Ani extrémne brzdenie, či prechod do druhého jazdného pruhu sa neodporúča, nakoľko zrážka dvoch vozidiel má vždy horšie následky ako stret vozidla so zverou. Ak sa vám toto nešťastie prihodí, je tu havarijné poistenie. Taký diviak vie zdemolovať aj pol auta. Oprava sa môže vyšplhať k tisíckam eur. Bez poistenia to môže byť výdavok,  ktorý môže spraviť výraznú dieru do rodinného rozpočtu.

Kompletné krytie vrátane čelného skla  

Niektoré malé pripoistenia si môžete dnes dokúpiť aj k PZP. Lenže len v havarijnom poistení máte kryté naozaj všetky situácie komplexne. Aj takú častú nepríjemnosť, ako poškodenie čelného skla. To by síce malo podľa zákona kryť PZP vodiča, ktorý spôsobil, že vám kamienok spod jeho kolies vytvoril na skle prasklinu, ale prax je iná. Na diaľnici alebo aj bežnej ceste prakticky nemáte šancu chytiť vodič, ktorému vyletel spod kolies kamienok. A nemáte mu to ani ako dokázať. Navyše ani sami možno neviete, koľko kamienkov odletelo spod kolies vášho auta a narazilo na čelné sklo niekoho iného. Bez havarijného poistenia môže výmena skla stáť stovky eur. S havarijným poistením všetko zafinancuje poisťovňa. 

Silvie mudra
Barbora Petříková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.