5 dôvodov, prečo sa oplatí mať havarijné poistenie

5 dôvodov, prečo sa oplatí mať havarijné poistenie

Havarijné poistenie nie je drahá zbytočnosť. Mnoho vodičov si myslí, že je to pre tých, čo sa len učia jazdiť. Že skúsení predsa nehodu nespôsobia. Lenže nešťastie nechodí po horách, ani len po zlých vodičoch. Chybu môže urobiť každý. Navyše havarijné poistenie nečaká len na vaše chybné kroky. 

Škody, ktoré si spôsobíte sami

Je to jasné. Hlavným dôvodom, pre ktorý si ľudia uzatvoria havarijné poistenie, je strach z havária. Auto predsa nie je lacná záležitosť, niekedy ide doslova a roky sporenia, kým si doprajeme vytúžené autíčko. Pri drahších autách ani oprava drobností nie je lacná. Navyše len k havarijnému poisteniu sa dá uzatvoriť poistenie GAP, ktoré vám zabezpečí pri totálnej škode od poisťovne celú pôvodnú sumu auta. Vďaka tomu si môžete kúpiť rovno ďalšie rovnaké vozidlo. Je pravdou, že škody, ktoré vám spôsobí niekto iný jeho chybou, poisťovňa preplatí z jeho PZP, no nikdy nemáte istotu, či si škodu nespôsobíte sami. Napríklad aj pri cúvaní, vjazde do garáže, mnoho škôd sa stane práve vo chvíľach, keď s autom ešte nie ste dostatočne zžití. Aj to zahladí havarijné poistenie. 

Poškodenie auto bez vinníka

Nemalo by sa to stávať, ale stáva sa. Prídete k svojmu autu a nájdete poškriabaný lak, rozbité sklo od pouličného vandala, odretý nárazník. Časté sú drobné nehody na parkoviskách, ku ktorých sa nikto neprizná. Avšak oprava škôd už finančnou drobnosťou nie je. Nemáte od koho jej preplatenie vymáhať, ani kde získať náhradu. Páchateľ neznámy a prakticky nezistiteľný. Poisťovne sa s podobnými situáciu stretávajú až príliš často. Aj tu však preplatia škodu z havarijne poistky za človeka, ktorý sa k nej nepriznal. Bez havarijného poistenia bude oprava na vás.

Následky živelných udalostí

Môžete byť najlepší jazdec na svete a auto vám nikto nemusí ani len ťuknúť. Ale príroda sa nepýta.  Ľadovec, záplavy, pád konára na auto. Sú situácie, ktoré sa nedajú predpokladať. Obzvlášť v prípade, ak nemáte garáž, kde by bolo auto v relatívnom bezpečí. Havarijné poistenie vám nahradí opravu auta aj po živelných udalostiach, či dokonca nepredpokladateľných záplavách. Je to krytie pre každý prípad a pre každé počasie.

Pozor na zvieratá 

Nárast stretov so zverou evidujú aj poisťovne. Je ich stále viac. Mnohé druhy zvierat sú premnožené, sťahujú sa k ľudským obydliam. Azda každý vodič už mal tú česť minimálne okolo cesty stretnúť zviera, v tom horšom prípade mu skočilo do cesty. Diviak, jeleň, srnka, výnimkou nebýva ani medveď. Problémom je, že zrážke so zverou nedokáže zabrániť ani skúsený vodič. Zver sa objaví náhle, nečakane, často nepomôže prechádzať lesnými úsekmi ani extrémne pomaly, čím sa navyše ohrozuje plynulosť a bezpečnosť premávky. Ani extrémne brzdenie, či prechod do druhého jazdného pruhu sa neodporúča, nakoľko zrážka dvoch vozidiel má vždy horšie následky ako stret vozidla so zverou. Ak sa vám toto nešťastie prihodí, je tu havarijné poistenie. Taký diviak vie zdemolovať aj pol auta. Oprava sa môže vyšplhať k tisíckam eur. Bez poistenia to môže byť výdavok,  ktorý môže spraviť výraznú dieru do rodinného rozpočtu.

Kompletné krytie vrátane čelného skla  

Niektoré malé pripoistenia si môžete dnes dokúpiť aj k PZP. Lenže len v havarijnom poistení máte kryté naozaj všetky situácie komplexne. Aj takú častú nepríjemnosť, ako  poškodenie čelného skla. To by síce malo podľa zákona kryť PZP vodiča, ktorý spôsobil, že vám kamienok spod jeho kolies vytvoril na skle prasklinu, ale prax je iná. Na diaľnici alebo aj bežnej ceste prakticky nemáte šancu chytiť vodič, ktorému vyletel spod kolies kamienok. A nemáte mu to ani ako dokázať. Navyše ani sami možno neviete, koľko kamienkov odletelo spod kolies vášho auta a narazilo na čelné sklo niekoho iného.  Bez havarijného poistenia môže výmena skla stáť stovky eur. S havarijným poistením všetko zafinancuje poisťovňa. 

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.