5 dôvodov, prečo sa oplatí mať havarijné poistenie

5 dôvodov, prečo sa oplatí mať havarijné poistenie

Havarijné poistenie nie je drahá zbytočnosť. Mnoho vodičov si myslí, že je to pre tých, čo sa len učia jazdiť. Že skúsení predsa nehodu nespôsobia. Lenže nešťastie nechodí po horách, ani len po zlých vodičoch. Chybu môže urobiť každý. Navyše havarijné poistenie nečaká len na vaše chybné kroky. 

Škody, ktoré si spôsobíte sami

Je to jasné. Hlavným dôvodom, pre ktorý si ľudia uzatvoria havarijné poistenie, je strach z havária. Auto predsa nie je lacná záležitosť, niekedy ide doslova a roky sporenia, kým si doprajeme vytúžené autíčko. Pri drahších autách ani oprava drobností nie je lacná. Navyše len k havarijnému poisteniu sa dá uzatvoriť poistenie GAP, ktoré vám zabezpečí pri totálnej škode od poisťovne celú pôvodnú sumu auta. Vďaka tomu si môžete kúpiť rovno ďalšie rovnaké vozidlo. Je pravdou, že škody, ktoré vám spôsobí niekto iný jeho chybou, poisťovňa preplatí z jeho PZP, no nikdy nemáte istotu, či si škodu nespôsobíte sami. Napríklad aj pri cúvaní, vjazde do garáže, mnoho škôd sa stane práve vo chvíľach, keď s autom ešte nie ste dostatočne zžití. Aj to zahladí havarijné poistenie. 

Poškodenie auto bez vinníka

Nemalo by sa to stávať, ale stáva sa. Prídete k svojmu autu a nájdete poškriabaný lak, rozbité sklo od pouličného vandala, odretý nárazník. Časté sú drobné nehody na parkoviskách, ku ktorých sa nikto neprizná. Avšak oprava škôd už finančnou drobnosťou nie je. Nemáte od koho jej preplatenie vymáhať, ani kde získať náhradu. Páchateľ neznámy a prakticky nezistiteľný. Poisťovne sa s podobnými situáciu stretávajú až príliš často. Aj tu však preplatia škodu z havarijne poistky za človeka, ktorý sa k nej nepriznal. Bez havarijného poistenia bude oprava na vás.

Následky živelných udalostí

Môžete byť najlepší jazdec na svete a auto vám nikto nemusí ani len ťuknúť. Ale príroda sa nepýta.  Ľadovec, záplavy, pád konára na auto. Sú situácie, ktoré sa nedajú predpokladať. Obzvlášť v prípade, ak nemáte garáž, kde by bolo auto v relatívnom bezpečí. Havarijné poistenie vám nahradí opravu auta aj po živelných udalostiach, či dokonca nepredpokladateľných záplavách. Je to krytie pre každý prípad a pre každé počasie.

Pozor na zvieratá 

Nárast stretov so zverou evidujú aj poisťovne. Je ich stále viac. Mnohé druhy zvierat sú premnožené, sťahujú sa k ľudským obydliam. Azda každý vodič už mal tú česť minimálne okolo cesty stretnúť zviera, v tom horšom prípade mu skočilo do cesty. Diviak, jeleň, srnka, výnimkou nebýva ani medveď. Problémom je, že zrážke so zverou nedokáže zabrániť ani skúsený vodič. Zver sa objaví náhle, nečakane, často nepomôže prechádzať lesnými úsekmi ani extrémne pomaly, čím sa navyše ohrozuje plynulosť a bezpečnosť premávky. Ani extrémne brzdenie, či prechod do druhého jazdného pruhu sa neodporúča, nakoľko zrážka dvoch vozidiel má vždy horšie následky ako stret vozidla so zverou. Ak sa vám toto nešťastie prihodí, je tu havarijné poistenie. Taký diviak vie zdemolovať aj pol auta. Oprava sa môže vyšplhať k tisíckam eur. Bez poistenia to môže byť výdavok,  ktorý môže spraviť výraznú dieru do rodinného rozpočtu.

Kompletné krytie vrátane čelného skla  

Niektoré malé pripoistenia si môžete dnes dokúpiť aj k PZP. Lenže len v havarijnom poistení máte kryté naozaj všetky situácie komplexne. Aj takú častú nepríjemnosť, ako  poškodenie čelného skla. To by síce malo podľa zákona kryť PZP vodiča, ktorý spôsobil, že vám kamienok spod jeho kolies vytvoril na skle prasklinu, ale prax je iná. Na diaľnici alebo aj bežnej ceste prakticky nemáte šancu chytiť vodič, ktorému vyletel spod kolies kamienok. A nemáte mu to ani ako dokázať. Navyše ani sami možno neviete, koľko kamienkov odletelo spod kolies vášho auta a narazilo na čelné sklo niekoho iného.  Bez havarijného poistenia môže výmena skla stáť stovky eur. S havarijným poistením všetko zafinancuje poisťovňa. 

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.