V prípade totálnej škody alebo krádeže vozidla vás dokáže ochrániť GAP poistenie. Čo toto poistenie prináša a aký je rozdiel medzi GAP a havarijným poistením?

Čo znamená GAP poistenie? 

Skratka GAP je skratkou anglického výrazu Guaranteed Asset Protection, v preklade poistenie finančnej straty. Toto poistenie nadväzuje na havarijné poistenie. V prípade totálnej škody na vozidle alebo jeho krádeže vám bude z poistenia finančnej straty vyplatený rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou vozidla a plnením z havarijného poistenia. Znamená to, že v takýchto prípadoch dostanete za vozidlo  sumu, ktorá sa rovná obstarávacej cene vozidla. A vy si namiesto auta zničeného na totálku budete môcť kúpiť úplne nové vozidlo.  

Aký je rozdiel medzi havarijným a GAP poistením?  

Ani to najlepšie havarijné poistenie neochráni vaše auto na 100 %. Hodnota vozidla v súvislosti s plynutím času totiž neustále klesá. Aj keď ho máte kvalitné kasko, v prípade totálneho zničenia vozidla alebo jeho krádeže nezabezpečí 100-percentnú náhradu nákladov, ktoré ste vynaložili na jeho nadobudnutie. Havarijné poistenie totiž kryje reálne vzniknutú škodu a tá je už po 3 - 4 rokoch od kúpy vozidla nižšia. V prípade havarijného poistenia je teda vaše vozidlo kryté iba do hodnoty trhovej ceny auta.  

Z GAP poistenia sa uhradí

  • rozdiel poistného plnenia medzi nadobúdacou cenou vozidla a poistným plnením z havarijného poistenia


  • spoluúčasť z dojednaného havarijného poistenia (ak je dojednané poistenie náhrady spoluúčasti)

Pre koho je GAP poistenie vhodné? 

Poistenie GAP je primárne určené predovšetkým pre majiteľov nových vozidiel, za určitých podmienok sa však dá dojednať aj pre ojazdené. Práve v prvých troch rokoch veku vozidla klesá jeho trhová hodnota najvýraznejšie, a to dokonca na polovicu. V dôsledku toho vám v prípade škodovej udalosti poisťovňa z havarijného poistenia poskytne plnenie len približne vo výške polovice kúpnej ceny vozidla. V tomto období veku vozidla zároveň dochádza k veľkému počtu krádeží.  

Tento typ poistenia je vhodné najmä v prípade, že ste si vozidlo obstarali na lízing alebo úver. Ak vám napríklad auto  po dvoch rokoch ukradnú, štandardné poistenie vám pokryje iba časť úveru a zvyšok budete musieť doplatiť z vlastného vrecka, hoci auto už nebudete mať.   

Pomocou GAP získate plnú finančnú ochranu na úrovni obstarávacej ceny vozidla na obdobie 1 - 5 rokov.  

Ako vybaviť GAP poistenie? 

Poistenie GAP si môžete uzavrieť ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Dá sa uzavrieť s krytím spoluúčasti z havarijného poistenia alebo bez neho.  

Vozidlo sa poisťuje na obstarávaciu cenu. Výška poistnej sumy je pritom v jednotlivých poisťovniach rôzna, spravidla od 40 000 až do 10 000 eur. Treba tiež zdôrazniť, že GAP poistenie nie je lacné. A čím je obstarávacia cena vášho vozidla vyššia, tým je vyššia aj cena poistenia. Na druhej strane však GAP poistenie skutočne kryje hodnotu. Preto sa určite oplatí si jednotlivé produkty GAP vopred porovnať. 

A práve preto je tu náš online porovnávač. Urobte si online porovnanie havarijného poistenia a vyberte si z ponúk s pripoistením GAP.  

Rada odborníka

Ak je pre vás podstatné uchovať hodnotu svojej investície do motorového vozidla, cez službu Porovnajto.sk si môžete vybaviť poistenie finančnej straty v ktorejkoľvek zo poisťovní na slovenskom trhu, ktoré tento druh poistenia aktuálne poskytujú:  


Porovnaný magazín

  • 22. novembra 2022|Dominika Blchová
    Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

    Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

  • 30. októbra 2022|Silvia Múdra
    Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

    Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

  • 30. apríla 2017|Barbora Petříková
    Poistenie pred záplavami a dažďami. Ako sa chrániť?

    Pred živelnými katastrofami sa nedá ochrániť, ale ak nastanú, dá sa získať odškodné z poistky. Typickým príkladom sú záplavy, ktoré neraz siahnu ľuďom na ich existenčný majetok. Posunom klimatického pásma sa začínajú čoraz častejšie objavovať aj tam, kde doteraz neboli. Preto sa neoplatí podceniť dobré poistenie proti ničivej vode.

Potrebujete poradiť?


Využite naše bezplatné poradenstvo. Naši špecialisti sú vám k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 h.