Havarijné poistenie je obľúbeným typom poistenia. Nie je zo zákona povinné, no poskytuje viacero výhod. Kryje váš majetok aj zdravie. Ako funguje a aké sú jeho najväčšie benefity?

Aké poistenie vybrať?

Pri uzatváraní poistenia pre vozidlo sa stretnete s dvoma typmi. Prvým je povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné a musíte ho mať. Druhé je havarijné poistenie, ktoré síce povinné nie je, no  rozhodne sa oplatí.

Čo kryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie, známe aj pod názvom kasko, kryje váš majetok a zdravie. Presnejšie ide o:

škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,


škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad povodeň a krupobitie,


škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,

menšie škody, ako napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.

Súčasťou havarijného poistenia sú aj výhodné asistenčné služby. Plus, vybaviť si môžete aj pripoistenia:


 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie batožiny,

 • pripoistenie úrazu,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie kolies.

Ako funguje havarijné poistenie?

Keď si vybavíte havarijné poistenie a niečo sa stane, netreba prepadať panike. Stačí, aby ste kontaktovali poisťovňu, ktorá vytvorí poistnú udalosť. Z nej sa vyplácajú všetky škody, prípadne len ich časť. Závisí to od toho, či ste si zvolili poistenie so spoluúčasťou, alebo bez nej.

Ak je potrebné, všetko dobre nafoťte a zdokumentujte. Niektoré poisťovne potrebujú dôkazové materiály. Celý proces dokážu uľahčiť a urýchliť.

Koľko stojí havarijné poistenie?

Cena havarijného poistenia nie je jednotná. V každej poisťovni dostanete odlišnú ponuku. Všetko sa odvíja od jednotlivých služieb a od vášho vozidla.

Poisťovne pri výpočte využívajú tzv. novú sumu, ktorú ovplyvňujú aj parametre vášho auta:


 • motorizácia,

 • rok výroby,

 • hmotnosť,

 • výrobca,

 • model.


Netreba zabúdať ani na spoluúčasť. Ak si vyberiete zmluvu s ňou, pri škode zaplatíte určité percento z celej sumy. Zväčša ide o 5 – 15 %. Vyššia spoluúčasť sa neoplatí.


Poistenie bez spoluúčasti je drahšie, no len dovtedy, kým sa nestane škoda. V takých situáciách nemusíte doplácať nič zo svojho.

Rada odborníka

Výslednú sumu môžu ovplyvniť aj rôzne benefity a zľavy. Sú to napríklad zľavy za bezškodový priebeh alebo za trvalý pobyt v malom meste.

Ako si vybrať najvýhodnejšie kasko?

Výber havarijného poistenia môže byť zdĺhavý, a to najmä preto, lebo na trhu funguje veľké množstvo poisťovní. Každá z nich vám poskytne iné služby aj ceny. 


Vyhnite sa rôznym komplikáciám a nesprávnemu kasku. Porovnajte si jednotlivé možnosti pomocou nášho praktického porovnávača. Nájdite si najvýhodnejšiu ponuku v priebehu niekoľkých minút.

Porovnaný magazín

 • 07. mája 2015|Barbora Petříková
  Kamera do auta – áno alebo nie?

  Donedávna boli kamery do auta populárne najmä vo východnej Európe. Počet áut vybavených kamerou už stúpa aj u nás a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať. Uvažovali ste niekedy nad kúpou takéhoto zariadenia? V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime priblížiť, prečo považujeme kameru na čelnom skle za vhodný doplnok do Vášho auta.

 • 20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • 17. mája 2021|Barbora Petříková
  5 dôvodov, prečo sa oplatí mať havarijné poistenie

  Havarijné poistenie nie je drahá zbytočnosť. Mnoho vodičov si myslí, že je to pre tých, čo sa len učia jazdiť. Že skúsení predsa nehodu nespôsobia. Lenže nešťastie nechodí po horách, ani len po zlých vodičoch. Chybu môže urobiť každý. Navyše havarijné poistenie nečaká len na vaše chybné kroky. 

Potrebujete poradiť?


Využite naše bezplatné poradenstvo. Naši špecialisti sú vám k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 h.