Kamera v aute

Kamera do auta – áno alebo nie?

7. 5. 2015
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Donedávna boli kamery do auta populárne najmä vo východnej Európe. Počet áut vybavených kamerou už stúpa aj u nás a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať. Uvažovali ste niekedy nad kúpou takéhoto zariadenia? V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime priblížiť, prečo považujeme kameru na čelnom skle za vhodný doplnok do Vášho auta.


Ak ste aktívnym vodičom, verím, že ste sa dostali do situácie, ktorú by ste radi zvečnili, alebo sa s ňou podelili s priateľmi a blízkymi. Či už je to nejaký úsmevný moment alebo sa len chcete pochváliť, akou nádhernou krajinou ste prechádzali. Zachytiť môžete naozaj čokoľveka a potom vznikajú aj takéto krásne videá.


Bohužiaľ na cestách sa nestretnete iba s pozitívnymi udalosťami. Nech ste akokoľvek opatrní a skúsení šoféri, vždy ste iba jedna časť rovnice. Existuje množstvo nezodpovedných a agresívnych vodičov, ktorí svojou bezohľadnou jazdou ohrozujú zdravie ostatných účastníkov premávky. Ako však pri prípadnej kolízii polícii dokázať, že nie ste vinníkom vy? Práve kvôli tomu je veľmi dobré vlastniť videozáznam udalosti, nakoľko je možné ho použiť aj ako dôkazový materiál pri objasňovaní. Alebo si predstavte inú situáciu. Prejdete na križovatke na zelenú, ale napriek tomu Vás zastaví policajná hliadka a tvrdí, že ste porušili predpisy. Ak by ste nemali žiadne dôkazy o nevine, len veľmi ťažko by ste sa obhájili. Ale  s kamerou v aute je možné sa neoprávnenej pokute brániť videom, ktoré dokáže, že ste v práve. Kamera s GPS dokonca dokáže merať rýchlosť vozidla, môžete si teda skontrolovať, či ste naozaj tú rýchlosť o čosi prekročili.


Ako sa nedávno vyjadril viceprezident policajného zboru SR plk. JUDr. Ľubomír Ábel, treba mať pri používaní takto zhotoveného videa na pamäti zákon o ochrane osobných údajov. Kamerový záznam môžeme využívať len pre osobnú potrebu. Ak totiž videom diskreditujeme iné osoby, vystavujeme sa riziku postihnutia. Čo to v preklade znamená? Ak chceme video zdieľať verejne, podľa zákona by sme mali získať súhlas k takémuto činu od všetkých zúčastnených osôb.


Okrem polície akceptujú videozáznam aj poisťovne v prípade poistnej udalosti. Vďaka autokamerám sú schopní rýchlejšie určiť vinníka a prejsť k likvidácii poistnej udalosti. Sami sa tým snažia chrániť voči rôznym poistným podvodom.


Existuje niečo ďalšie, čo potrebujeme vedieť o umiestnení kamery do auta? Možno len to, že na Slovensku je  používanie nahrávacieho zariadenia v aute podmienené zákonom, ktorý hovorí, že vodič nemôže mať na čelnom skle predmety, ktoré by bránili vo výhľade. Toto je potrebné mať pri výbere na pamäti. Väčšina kamier je však navrhnutá tak, aby vodiča nijako neobmedzovala. A tak nemôžeme urobiť nič iné, iba kúpu autokamery odporučiť, či už kvôli krásnym záberom, alebo čo je dôležitejšie, kvôli vlastnej ochrane.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.