Kamera v aute

Kamera do auta – áno alebo nie?

7. 5. 2015
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Donedávna boli kamery do auta populárne najmä vo východnej Európe. Počet áut vybavených kamerou už stúpa aj u nás a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať. Uvažovali ste niekedy nad kúpou takéhoto zariadenia? V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime priblížiť, prečo považujeme kameru na čelnom skle za vhodný doplnok do Vášho auta.


Ak ste aktívnym vodičom, verím, že ste sa dostali do situácie, ktorú by ste radi zvečnili, alebo sa s ňou podelili s priateľmi a blízkymi. Či už je to nejaký úsmevný moment alebo sa len chcete pochváliť, akou nádhernou krajinou ste prechádzali. Zachytiť môžete naozaj čokoľveka a potom vznikajú aj takéto krásne videá.


Bohužiaľ na cestách sa nestretnete iba s pozitívnymi udalosťami. Nech ste akokoľvek opatrní a skúsení šoféri, vždy ste iba jedna časť rovnice. Existuje množstvo nezodpovedných a agresívnych vodičov, ktorí svojou bezohľadnou jazdou ohrozujú zdravie ostatných účastníkov premávky. Ako však pri prípadnej kolízii polícii dokázať, že nie ste vinníkom vy? Práve kvôli tomu je veľmi dobré vlastniť videozáznam udalosti, nakoľko je možné ho použiť aj ako dôkazový materiál pri objasňovaní. Alebo si predstavte inú situáciu. Prejdete na križovatke na zelenú, ale napriek tomu Vás zastaví policajná hliadka a tvrdí, že ste porušili predpisy. Ak by ste nemali žiadne dôkazy o nevine, len veľmi ťažko by ste sa obhájili. Ale  s kamerou v aute je možné sa neoprávnenej pokute brániť videom, ktoré dokáže, že ste v práve. Kamera s GPS dokonca dokáže merať rýchlosť vozidla, môžete si teda skontrolovať, či ste naozaj tú rýchlosť o čosi prekročili.


Ako sa nedávno vyjadril viceprezident policajného zboru SR plk. JUDr. Ľubomír Ábel, treba mať pri používaní takto zhotoveného videa na pamäti zákon o ochrane osobných údajov. Kamerový záznam môžeme využívať len pre osobnú potrebu. Ak totiž videom diskreditujeme iné osoby, vystavujeme sa riziku postihnutia. Čo to v preklade znamená? Ak chceme video zdieľať verejne, podľa zákona by sme mali získať súhlas k takémuto činu od všetkých zúčastnených osôb.


Okrem polície akceptujú videozáznam aj poisťovne v prípade poistnej udalosti. Vďaka autokamerám sú schopní rýchlejšie určiť vinníka a prejsť k likvidácii poistnej udalosti. Sami sa tým snažia chrániť voči rôznym poistným podvodom.


Existuje niečo ďalšie, čo potrebujeme vedieť o umiestnení kamery do auta? Možno len to, že na Slovensku je  používanie nahrávacieho zariadenia v aute podmienené zákonom, ktorý hovorí, že vodič nemôže mať na čelnom skle predmety, ktoré by bránili vo výhľade. Toto je potrebné mať pri výbere na pamäti. Väčšina kamier je však navrhnutá tak, aby vodiča nijako neobmedzovala. A tak nemôžeme urobiť nič iné, iba kúpu autokamery odporučiť, či už kvôli krásnym záberom, alebo čo je dôležitejšie, kvôli vlastnej ochrane.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.