Kamera v aute

Kamera do auta – áno alebo nie?

7. 5. 2015
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Donedávna boli kamery do auta populárne najmä vo východnej Európe. Počet áut vybavených kamerou už stúpa aj u nás a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať. Uvažovali ste niekedy nad kúpou takéhoto zariadenia? V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime priblížiť, prečo považujeme kameru na čelnom skle za vhodný doplnok do Vášho auta.


Ak ste aktívnym vodičom, verím, že ste sa dostali do situácie, ktorú by ste radi zvečnili, alebo sa s ňou podelili s priateľmi a blízkymi. Či už je to nejaký úsmevný moment alebo sa len chcete pochváliť, akou nádhernou krajinou ste prechádzali. Zachytiť môžete naozaj čokoľveka a potom vznikajú aj takéto krásne videá.


Bohužiaľ na cestách sa nestretnete iba s pozitívnymi udalosťami. Nech ste akokoľvek opatrní a skúsení šoféri, vždy ste iba jedna časť rovnice. Existuje množstvo nezodpovedných a agresívnych vodičov, ktorí svojou bezohľadnou jazdou ohrozujú zdravie ostatných účastníkov premávky. Ako však pri prípadnej kolízii polícii dokázať, že nie ste vinníkom vy? Práve kvôli tomu je veľmi dobré vlastniť videozáznam udalosti, nakoľko je možné ho použiť aj ako dôkazový materiál pri objasňovaní. Alebo si predstavte inú situáciu. Prejdete na križovatke na zelenú, ale napriek tomu Vás zastaví policajná hliadka a tvrdí, že ste porušili predpisy. Ak by ste nemali žiadne dôkazy o nevine, len veľmi ťažko by ste sa obhájili. Ale  s kamerou v aute je možné sa neoprávnenej pokute brániť videom, ktoré dokáže, že ste v práve. Kamera s GPS dokonca dokáže merať rýchlosť vozidla, môžete si teda skontrolovať, či ste naozaj tú rýchlosť o čosi prekročili.


Ako sa nedávno vyjadril viceprezident policajného zboru SR plk. JUDr. Ľubomír Ábel, treba mať pri používaní takto zhotoveného videa na pamäti zákon o ochrane osobných údajov. Kamerový záznam môžeme využívať len pre osobnú potrebu. Ak totiž videom diskreditujeme iné osoby, vystavujeme sa riziku postihnutia. Čo to v preklade znamená? Ak chceme video zdieľať verejne, podľa zákona by sme mali získať súhlas k takémuto činu od všetkých zúčastnených osôb.


Okrem polície akceptujú videozáznam aj poisťovne v prípade poistnej udalosti. Vďaka autokamerám sú schopní rýchlejšie určiť vinníka a prejsť k likvidácii poistnej udalosti. Sami sa tým snažia chrániť voči rôznym poistným podvodom.


Existuje niečo ďalšie, čo potrebujeme vedieť o umiestnení kamery do auta? Možno len to, že na Slovensku je  používanie nahrávacieho zariadenia v aute podmienené zákonom, ktorý hovorí, že vodič nemôže mať na čelnom skle predmety, ktoré by bránili vo výhľade. Toto je potrebné mať pri výbere na pamäti. Väčšina kamier je však navrhnutá tak, aby vodiča nijako neobmedzovala. A tak nemôžeme urobiť nič iné, iba kúpu autokamery odporučiť, či už kvôli krásnym záberom, alebo čo je dôležitejšie, kvôli vlastnej ochrane.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.