podpis dokumenty rukou

Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

30. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

Poistná zmluva je upravená v zákone

Občiansky zákonník, ktorý vymedzuje vznik poistenia, vo svojich ustanoveniach § 800 - § 804 definuje aj zánik poistenia.  Poistenie môže zaniknúť: 

#1  Výpoveďou ku koncu poistného obdobia 

Výpoveď poistenia, pri ktorom je dojednané bežné poistné, sa musí dať aspoň 6 týždňov pred jeho uplynutím


Táto lehota neplatí, ak došlo k zmene výšky poistného a poistiteľ výšku poistného neoznámil tomu, kto s ním uzavrel poistnú zmluvu, najneskôr 10 týždňov pred uplynutím poistného obdobia. Poistiteľ nemôže takýmto spôsobom vypovedať poistenie osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu. 

#2 Výpoveďou do 2 mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy 

Poistnú zmluvu môže vypovedať každý z účastníkov aj do 2 mesiacov po jej uzavretí. Výpovedná lehota je 8-denná a jej uplynutím poistenie zanikne. 

#3 Nezaplatením poistného 

Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do 3 mesiacov odo dňa jeho splatnosti alebo poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do 1 mesiaca od doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie.

#4 Odstúpením poisťovateľa 

Ak poisťovateľ zistí, že ten, kto zmluvu uzavrel, uviedol nepravdivé informácie a pri pravdivom a úplnom zodpovedaní otázok by poistnú zmluvu neuzavrel, môže od zmluvy odstúpiť do 3 mesiacov, kedy túto skutočnosť zistil. 

#5 Odstúpením osoby, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu

Odstúpiť od zmluvy môže aj osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, a to v prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu, najneskôr do 30 dní od jej uzavretia.

#6 Ďalšie dôvody

Okrem vyššie uvedených dôvodov môže poistná zmluva zaniknúť aj z iných príčin, ktoré sa týkajú špecifických typov poistenia. Napríklad v prípade:


 • poistenia vozidiel - vyradenie z evidencie, predaj či krádež vozidla, 

 • poistenia zodpovednosti zamestnanca - ukončenie pracovného pomeru so zamestnávateľom,

 • poistenia nehnuteľnosti - zmena vlastníka nehnuteľnosti,

 • cestovné a životné poistenia - úmrtie poistného a podobne.


Ako napísať žiadosť o zrušenie poistnej zmluvy?

Podanie  žiadosti o zrušenie poistnej zmluvy, resp. jej výpovede, je pomerne jednoduchá. Predtlačené formuláre nájdete často aj na stránke svojej poisťovne alebo na iných webových stránkach. Napríklad na našom portáli si môžete vygenerovať výpoveď zmluvy PZP alebo havarijného poistenia. V tom prípade stačí formulár vyplniť, stiahnuť a vytlačiť. Podpísanú žiadosť potom už len odovzdáte poisťovni, v ktorej ste zmluvu uzatvorili.  


Havarijné poistenie sa vyplatí všetkým

Nie ste spokojní so súčasnou cenou vášho havarijného poistenia alebo potrebujete nové? Ponúkame vám kalkuláciu havarijného poistenia zdarma. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom a uzavretím najvýhodnejšej ponuky na trhu.Ak takýto formulár nemáte, žiadosť o zrušenie poistnej zmluvy môžete jednoducho sformulovať v niekoľkých vetách. V žiadosti však určite uveďte:


 • vaše identifikačné údaje: meno, priezvisko, adresu, telefónne číslo, e-mail, 

 • identifikáciu poisťovne,

 • číslo poistnej zmluvy, ktorej sa výpoveď týka a dátum jej začiatku,

 • dôvod výpovede, 

 • číslo bankového účtu, ak sa má z poistenia vyplatiť odkupná hodnota, plnenie alebo iný výnos,

 • dátum výpovede,

 • podpis. 

Poistná zmluva - vzor

Aby sme vám podanie výpovede uľahčili, pripravili sme pre vás univerzálnu žiadosť o zrušenie poistnej zmluvy na stiahnutie. Prikladáme vám ich vo formáte .docx na ďalšiu editáciu alebo v .pdf na ručné doplnenie.Žiadosť o zrušenie poistenia vyplňte, vytlačte a podpíšte. Následne ju môžete poslať poisťovni poštou (najlepšie doporučene) alebo ju odovzdajte v niektorej z jej pobočiek. Niektoré poisťovne umožňujú podanie výpovede aj elektronickou formou. 


Pri všetkých spôsoboch odovzdania si však dávajte pozor na dodržanie termínov. Ak sa napríklad rozhodnete o ukončenie poistenia výpoveďou ku koncu poistného obdobia, poisťovňa musí obdržať vašu žiadosť najneskôr 6 týždňov pred jeho uplynutím. Nestačí teda, ak v tento termín žiadosť odnesiete na poštu, poisťovňa už musí mať v tomto termíne vašu žiadosť na stole. 


Malá rada na záver

Ak chcete zrušiť poistku a nahradiť ju novou, urobte to až vtedy, keď vám bude platiť nová poistka. Inak by ste v prípade vzniku poistnej udalosti v tomto období nemali nárok na poistné plnenie. Výber nového poistenia dôsledne zvážte a poistné produkty poisťovní si najskôr porovnajte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.