Výpoveď PZP

Rozmýšľate nad výpoveďou PZP? Poradíme vám

3. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Výber povinného zmluvného poistenia nemusí byť jednoduchý, a to najmä vtedy, keď tak robíte prvýkrát. Stalo sa vám, že ste si vybrali nejakú ponuku, no po čase ste zistili, že nie je výhodná? Nemusíte pokračovať v platení niečoho, čo vám nesedí. Stačí, aby ste PZP vypovedali. Ako na to a kedy by ste tak mali urobiť?

Prečo vypovedať PZP?

Povinné zmluvné poistenie sa dá vypovedať z viacerých dôvodov. Väčšina ľudí tak robí preto, lebo vozidlo predáva alebo likviduje. Inak povedané, zbavuje sa ho a PZP už viac nepotrebuje.

Druhou možnosťou výpovede PZP môže byť fakt, že vám jednoducho nevyhovuje. Neposkytuje to, čo od neho žiadate a chcete ho zmeniť. Nemusia to byť však len služby. Poistenie môžete vypovedať aj vtedy, keď sa vám zdá suma príliš vysoká.

Pri uzatváraní PZP sa mohlo stať, že ste nemali dostatok času, a preto ste si ponuky neporovnali. Vzali ste prvú, ktorá sa naskytla. Hoci ste ušetrili čas pri výbere, problém nastal po niekoľkých mesiacoch. Zistili ste, že poistenie  nie je ani zďaleka tak skvelé, ako vyzeralo na začiatku.

Zrušenie alebo výpoveď poistenia sa v minulosti spájala s množstvom pravidiel. Keď ste si raz už jedno vybrali, meniť ste ho rozhodne nechceli. Dnes je však všetko inak. Ak sa vám ponuka nepáči, pokojne ju zmeňte za inú. Takáto možnosť sa dá využiť pri PZP aj havarijnom poistení.

Hoci máte na výber viacero možností, rozhodne by ste nemali každý mesiac meniť poistenie. Vyberte si jedno, ktoré vám poskytne všetko, čo potrebujete, bez potreby zmeny.

Zabudnite na nevýhodné poistenie

Platenie vysokých čiastok, zlé poistné plnenie alebo nedostatok služieb vás vyjde veľmi draho, a to najmä vtedy, keď sa stane dopravná nehoda. Ak zvažujete zmenu poistenia, urobiť by ste tak mali čo najskôr. Vyhnete sa rôznym problémom.

Pri povinnom zmluvnom poistení ale myslite na jednu dôležitú vec. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Ak by ste ho nemali, hrozí vám riziko platenia pokuty do výšky 3 320 €.

Pred jeho zrušením si preto nezabudnite nájsť nové, ktoré uzatvoríte hneď po tom, ako tomu starému skončí platnosť. Keď budete s výberom nového PZP čakať, nebudete môcť na svojom vozidle jazdiť.

Povinné zmluvné poistenie môže mať viacero výhod a benefitov. Pri vyberaní nového sledujte, či si sumu nedokážete znížiť, prípadne získať služby navyše.

Do tejto kategórie sa radia:

 • Bezškodovosť - PZP vás vyjde omnoho výhodnejšie, ak máte bezškodový priebeh.

 • Vek - cenu PZP ovplyvňuje aj váš vek. Mladí šoféri predstavujú väčšie riziko, preto je poistenie drahšie. Starší šoféri, hlavne dôchodcovia, sú na tom podobne.

 • Dieťa - niektoré poisťovne dávajú zľavu v prípade, ak máte doma malé dieťa.

Kedy môžete zmluvu vypovedať?

Zmluvu viete vypovedať  z viacerých dôvodov a vo viacerých obdobiach.

Na výber máte rovno niekoľko možností:

 • výpoveď ku koncu poistného obdobia,

 • výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy,

 • výpoveď po škodovej udalosti,

 • výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla,

 • výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie.

Výpoveď ku koncu poistného obdobia

Povinné zmluvné poistenie sa uzatvára na rok. Po skončení tohto obdobia máte možnosť zmluvu vypovedať alebo zrušiť. Musíte si však dávať pozor na termín. Všetky potrebné dokumenty je nutné poslať do banky najneskôr do 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. Ak by ste tak neurobili, poistenie sa obnovuje a strácate nárok na jeho výpoveď.

Po vyplnení dokumentov ich pošlite na adresu poisťovne. Keď to nestíhate, jednoducho ich odneste na jednu z pobočiek.

Výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy

Výpoveď do dvoch mesiacov od uzavretia zmluvy môže poistenec i poisťovateľ. V skutočnosti ju však poisťovne pri PZP príliš často nevyužívajú. Keď ste všetko splnili, nemajú na to dôvod.

Po niekoľkých týždňoch si ale vy viete uvedomiť, že poistenie nie je tak výhodné. Máte preto možnosť zrušiť ho.

Výpovedná dohoda je v tomto prípade 8 dní. Po tomto čase poistenie zaniká a je potrebné nahradiť ho iným.

Výpoveď po škodovej udalosti

Či je poistenie skutočne výhodné, zistíte hlavne  po škodovej udalosti. V takýchto situáciách si uvedomíte, za čo skutočne platíte. Keď ste po vyplatení poistného nespokojní so službami alebo cenou, jednoducho podajte výpoveď.

Urobiť tak môžete do jedného mesiaca od oznámenia udalosti poisťovni. Výpovedná lehota je následne jeden mesiac. Po nej poistenie zaniká.

Výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla

PZP je potrebné vypovedať aj vtedy, keď vozidlo získava nového vlastníka. Urobiť by ste tak mali čím skôr. Nový vlastník musí mať PZP na vozidlo uzavreté ešte pred zápisom do evidencie. Dôvod je ten, že doklad o povinnom zmluvnom poistení je podmienkou pre zápis.

Výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie

Povinné zmluvné poistenie je vám úplne zbytočné, ak sa auto vyradilo z prevádzky. Zmluvu je preto nutné  čím skôr zrušiť.  Stačí vyplniť formulár, ktorý následne odošlete poisťovni. Poistenie bude zrušené do niekoľkých dní.

Vedeli ste, že …

… ak sa suma poistného zmení a poisťovňa vás o tejto skutočnosti neinformuje, môžete poistenie zrušiť kedykoľvek? Samozrejme, úplne bezplatne. Poisťovňa má povinnosť informovať vás o zmene poistenia.

Čo ak poistenie nezaplatíte?

Okrem všetkých spomenutých existuje ešte jedna možnosť, ako sa poistenia „zbaviť". Nemusíte ho zaplatiť. Po tom, ako poisťovni nezaplatíte danú čiastku, vám príde upozornenie. Keď ho odignorujete, poistenie zanikne.

Nevýhodou tohto typu rušenia poistenia je to, že musíte počkať  do konca poistného obdobia, čo môže byť aj niekoľko mesiacov.

Po takomto zaniknutí uzatvoríte PZP  kdekoľvek chcete. V minulosti platilo, že ste ho museli uzatvoriť v tej istej poisťovni. Tento zákon už ale od roku 2015 neplatí.

Žiadosť o zrušenie PZP

Výpoveď poistenia je  rýchla a ľahká. Nezaberie vám príliš veľa času. Celý proces zjednodušuje to, že stačí vyplniť len predtlačený formulár, do ktorého napíšete vaše osobné údaje a údaje o aute.

Formulár vytlačte a pošlite na adresu poisťovne, prípadne ho tam fyzicky zaneste.

Porovnajte a vyberte si nové PZP

Pri výbere nového povinného zmluvného poistenia si už dávajte pozor. Vyhnite sa tomu, aby ste celý proces výpovede znova opakovali. Keď chcete nájsť najvýhodnejšiu ponuku, jednoducho si ich všetky porovnajte. Zistite, ktorá poisťovňa vám poskytuje presne to, čo hľadáte.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.