Výpoveď PZP

Rozmýšľate nad výpoveďou PZP? Poradíme vám

3. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Výber povinného zmluvného poistenia nemusí byť jednoduchý, a to najmä vtedy, keď tak robíte prvýkrát. Stalo sa vám, že ste si vybrali nejakú ponuku, no po čase ste zistili, že nie je výhodná? Nemusíte pokračovať v platení niečoho, čo vám nesedí. Stačí, aby ste PZP vypovedali. Ako na to a kedy by ste tak mali urobiť?

Prečo vypovedať PZP?

Povinné zmluvné poistenie sa dá vypovedať z viacerých dôvodov. Väčšina ľudí tak robí preto, lebo vozidlo predáva alebo likviduje. Inak povedané, zbavuje sa ho a PZP už viac nepotrebuje.

Druhou možnosťou výpovede PZP môže byť fakt, že vám jednoducho nevyhovuje. Neposkytuje to, čo od neho žiadate a chcete ho zmeniť. Nemusia to byť však len služby. Poistenie môžete vypovedať aj vtedy, keď sa vám zdá suma príliš vysoká.

Pri uzatváraní PZP sa mohlo stať, že ste nemali dostatok času, a preto ste si ponuky neporovnali. Vzali ste prvú, ktorá sa naskytla. Hoci ste ušetrili čas pri výbere, problém nastal po niekoľkých mesiacoch. Zistili ste, že poistenie  nie je ani zďaleka tak skvelé, ako vyzeralo na začiatku.

Zrušenie alebo výpoveď poistenia sa v minulosti spájala s množstvom pravidiel. Keď ste si raz už jedno vybrali, meniť ste ho rozhodne nechceli. Dnes je však všetko inak. Ak sa vám ponuka nepáči, pokojne ju zmeňte za inú. Takáto možnosť sa dá využiť pri PZP aj havarijnom poistení.

Hoci máte na výber viacero možností, rozhodne by ste nemali každý mesiac meniť poistenie. Vyberte si jedno, ktoré vám poskytne všetko, čo potrebujete, bez potreby zmeny.

Zabudnite na nevýhodné poistenie

Platenie vysokých čiastok, zlé poistné plnenie alebo nedostatok služieb vás vyjde veľmi draho, a to najmä vtedy, keď sa stane dopravná nehoda. Ak zvažujete zmenu poistenia, urobiť by ste tak mali čo najskôr. Vyhnete sa rôznym problémom.

Pri povinnom zmluvnom poistení ale myslite na jednu dôležitú vec. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Ak by ste ho nemali, hrozí vám riziko platenia pokuty do výšky 3 320 €.

Pred jeho zrušením si preto nezabudnite nájsť nové, ktoré uzatvoríte hneď po tom, ako tomu starému skončí platnosť. Keď budete s výberom nového PZP čakať, nebudete môcť na svojom vozidle jazdiť.

Povinné zmluvné poistenie môže mať viacero výhod a benefitov. Pri vyberaní nového sledujte, či si sumu nedokážete znížiť, prípadne získať služby navyše.

Do tejto kategórie sa radia:

 • Bezškodovosť - PZP vás vyjde omnoho výhodnejšie, ak máte bezškodový priebeh.

 • Vek - cenu PZP ovplyvňuje aj váš vek. Mladí šoféri predstavujú väčšie riziko, preto je poistenie drahšie. Starší šoféri, hlavne dôchodcovia, sú na tom podobne.

 • Dieťa - niektoré poisťovne dávajú zľavu v prípade, ak máte doma malé dieťa.

Kedy môžete zmluvu vypovedať?

Zmluvu viete vypovedať  z viacerých dôvodov a vo viacerých obdobiach.

Na výber máte rovno niekoľko možností:

 • výpoveď ku koncu poistného obdobia,

 • výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy,

 • výpoveď po škodovej udalosti,

 • výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla,

 • výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie.

Výpoveď ku koncu poistného obdobia

Povinné zmluvné poistenie sa uzatvára na rok. Po skončení tohto obdobia máte možnosť zmluvu vypovedať alebo zrušiť. Musíte si však dávať pozor na termín. Všetky potrebné dokumenty je nutné poslať do banky najneskôr do 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. Ak by ste tak neurobili, poistenie sa obnovuje a strácate nárok na jeho výpoveď.

Po vyplnení dokumentov ich pošlite na adresu poisťovne. Keď to nestíhate, jednoducho ich odneste na jednu z pobočiek.

Výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy

Výpoveď do dvoch mesiacov od uzavretia zmluvy môže poistenec i poisťovateľ. V skutočnosti ju však poisťovne pri PZP príliš často nevyužívajú. Keď ste všetko splnili, nemajú na to dôvod.

Po niekoľkých týždňoch si ale vy viete uvedomiť, že poistenie nie je tak výhodné. Máte preto možnosť zrušiť ho.

Výpovedná dohoda je v tomto prípade 8 dní. Po tomto čase poistenie zaniká a je potrebné nahradiť ho iným.

Výpoveď po škodovej udalosti

Či je poistenie skutočne výhodné, zistíte hlavne  po škodovej udalosti. V takýchto situáciách si uvedomíte, za čo skutočne platíte. Keď ste po vyplatení poistného nespokojní so službami alebo cenou, jednoducho podajte výpoveď.

Urobiť tak môžete do jedného mesiaca od oznámenia udalosti poisťovni. Výpovedná lehota je následne jeden mesiac. Po nej poistenie zaniká.

Výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla

PZP je potrebné vypovedať aj vtedy, keď vozidlo získava nového vlastníka. Urobiť by ste tak mali čím skôr. Nový vlastník musí mať PZP na vozidlo uzavreté ešte pred zápisom do evidencie. Dôvod je ten, že doklad o povinnom zmluvnom poistení je podmienkou pre zápis.

Výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie

Povinné zmluvné poistenie je vám úplne zbytočné, ak sa auto vyradilo z prevádzky. Zmluvu je preto nutné  čím skôr zrušiť.  Stačí vyplniť formulár, ktorý následne odošlete poisťovni. Poistenie bude zrušené do niekoľkých dní.

Vedeli ste, že …

… ak sa suma poistného zmení a poisťovňa vás o tejto skutočnosti neinformuje, môžete poistenie zrušiť kedykoľvek? Samozrejme, úplne bezplatne. Poisťovňa má povinnosť informovať vás o zmene poistenia.

Čo ak poistenie nezaplatíte?

Okrem všetkých spomenutých existuje ešte jedna možnosť, ako sa poistenia „zbaviť". Nemusíte ho zaplatiť. Po tom, ako poisťovni nezaplatíte danú čiastku, vám príde upozornenie. Keď ho odignorujete, poistenie zanikne.

Nevýhodou tohto typu rušenia poistenia je to, že musíte počkať  do konca poistného obdobia, čo môže byť aj niekoľko mesiacov.

Po takomto zaniknutí uzatvoríte PZP  kdekoľvek chcete. V minulosti platilo, že ste ho museli uzatvoriť v tej istej poisťovni. Tento zákon už ale od roku 2015 neplatí.

Žiadosť o zrušenie PZP

Výpoveď poistenia je  rýchla a ľahká. Nezaberie vám príliš veľa času. Celý proces zjednodušuje to, že stačí vyplniť len predtlačený formulár, do ktorého napíšete vaše osobné údaje a údaje o aute.

Formulár vytlačte a pošlite na adresu poisťovne, prípadne ho tam fyzicky zaneste.

Porovnajte a vyberte si nové PZP

Pri výbere nového povinného zmluvného poistenia si už dávajte pozor. Vyhnite sa tomu, aby ste celý proces výpovede znova opakovali. Keď chcete nájsť najvýhodnejšiu ponuku, jednoducho si ich všetky porovnajte. Zistite, ktorá poisťovňa vám poskytuje presne to, čo hľadáte.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.