Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

výpoveď povinného zmluvného poistenia

Rozmýšľate nad výpoveďou PZP? Poradíme vám

|Daniel Výcha
5/5

Výber povinného zmluvného poistenia nemusí byť jednoduchý, a to najmä vtedy, keď tak robíte prvýkrát. Stalo sa vám, že ste si vybrali nejakú ponuku, no po čase ste zistili, že nie je výhodná? Nemusíte pokračovať v platení niečoho, čo vám nesedí. Stačí, aby ste PZP vypovedali. Ako na to a kedy by ste tak mali urobiť?

Prečo vypovedať PZP?

Povinné zmluvné poistenie sa dá vypovedať z viacerých dôvodov. Väčšina ľudí tak robí preto, lebo vozidlo predáva alebo likviduje. Inak povedané, zbavuje sa ho a PZP už viac nepotrebuje.

Druhou možnosťou výpovede PZP môže byť fakt, že vám jednoducho nevyhovuje. Neposkytuje to, čo od neho žiadate a chcete ho zmeniť. Nemusia to byť však len služby. Poistenie môžete vypovedať aj vtedy, keď sa vám zdá suma príliš vysoká.

Pri uzatváraní PZP sa mohlo stať, že ste nemali dostatok času, a preto ste si ponuky neporovnali. Vzali ste prvú, ktorá sa naskytla. Hoci ste ušetrili čas pri výbere, problém nastal po niekoľkých mesiacoch. Zistili ste, že poistenie nie je ani zďaleka tak skvelé, ako vyzeralo na začiatku.

Zrušenie alebo výpoveď poistenia sa v minulosti spájala s množstvom pravidiel. Keď ste si raz už jedno vybrali, meniť ste ho rozhodne nechceli. Dnes je však všetko inak. Ak sa vám ponuka nepáči, pokojne ju zmeňte za inú. Takáto možnosť sa dá využiť pri PZP aj havarijnom poistení.

Hoci máte na výber viacero možností, rozhodne by ste nemali každý mesiac meniť poistenie. Vyberte si jedno, ktoré vám poskytne všetko, čo potrebujete, bez potreby zmeny.

Zabudnite na nevýhodné poistenie

Platenie vysokých čiastok, zlé poistné plnenie alebo nedostatok služieb vás vyjde veľmi draho, a to najmä vtedy, keď sa stane dopravná nehoda. Ak zvažujete zmenu poistenia, urobiť by ste tak mali čo najskôr. Vyhnete sa rôznym problémom.

Pri povinnom zmluvnom poistení ale myslite na jednu dôležitú vec. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Ak by ste ho nemali, hrozí vám riziko platenia pokuty do výšky 3 320 €.

Pred jeho zrušením si preto nezabudnite nájsť nové, ktoré uzatvoríte hneď po tom, ako tomu starému skončí platnosť. Keď budete s výberom nového PZP čakať, nebudete môcť na svojom vozidle jazdiť.

Povinné zmluvné poistenie môže mať viacero výhod a benefitov. Pri vyberaní nového sledujte, či si sumu nedokážete znížiť, prípadne získať služby navyše.

Do tejto kategórie sa radia:

  • Bezškodovosť - PZP vás vyjde omnoho výhodnejšie, ak máte bezškodový priebeh.

  • Vek - cenu PZP ovplyvňuje aj váš vek. Mladí šoféri predstavujú väčšie riziko, preto je poistenie drahšie. Starší šoféri, hlavne dôchodcovia, sú na tom podobne.

  • Dieťa - niektoré poisťovne dávajú zľavu v prípade, ak máte doma malé dieťa.

Kedy môžete zmluvu vypovedať?

Zmluvu viete vypovedať z viacerých dôvodov a vo viacerých obdobiach.

Na výber máte rovno niekoľko možností:

  • výpoveď ku koncu poistného obdobia,

  • výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy,

  • výpoveď po škodovej udalosti,

  • výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla,

  • výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie.

Výpoveď ku koncu poistného obdobia

Povinné zmluvné poistenie sa uzatvára na rok. Po skončení tohto obdobia máte možnosť zmluvu vypovedať alebo zrušiť. Musíte si však dávať pozor na termín. Všetky potrebné dokumenty je nutné poslať do banky najneskôr do 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. Ak by ste tak neurobili, poistenie sa obnovuje a strácate nárok na jeho výpoveď.

Po vyplnení dokumentov ich pošlite na adresu poisťovne. Keď to nestíhate, jednoducho ich odneste na jednu z pobočiek.

Výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy

Výpoveď do dvoch mesiacov od uzavretia zmluvy môže poistenec i poisťovateľ. V skutočnosti ju však poisťovne pri PZP príliš často nevyužívajú. Keď ste všetko splnili, nemajú na to dôvod.

Po niekoľkých týždňoch si ale vy viete uvedomiť, že poistenie nie je tak výhodné. Máte preto možnosť zrušiť ho.

Výpovedná dohoda je v tomto prípade 8 dní. Po tomto čase poistenie zaniká a je potrebné nahradiť ho iným.

Výpoveď po škodovej udalosti

Či je poistenie skutočne výhodné, zistíte hlavne po škodovej udalosti. V takýchto situáciách si uvedomíte, za čo skutočne platíte. Keď ste po vyplatení poistného nespokojní so službami alebo cenou, jednoducho podajte výpoveď.

Urobiť tak môžete do jedného mesiaca od oznámenia udalosti poisťovni. Výpovedná lehota je následne jeden mesiac. Po nej poistenie zaniká.

Výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla

PZP je potrebné vypovedať aj vtedy, keď vozidlo získava nového vlastníka. Urobiť by ste tak mali čím skôr. Nový vlastník musí mať PZP na vozidlo uzavreté ešte pred zápisom do evidencie. Dôvod je ten, že doklad o povinnom zmluvnom poistení je podmienkou pre zápis.

Výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie

Povinné zmluvné poistenie je vám úplne zbytočné, ak sa auto vyradilo z prevádzky. Zmluvu je preto nutné čím skôr zrušiť. Stačí vyplniť formulár, ktorý následne odošlete poisťovni. Poistenie bude zrušené do niekoľkých dní.


Vedeli ste, že …

… ak sa suma poistného zmení a poisťovňa vás o tejto skutočnosti neinformuje, môžete poistenie zrušiť kedykoľvek? Samozrejme, úplne bezplatne. Poisťovňa má povinnosť informovať vás o zmene poistenia.


Čo ak poistenie nezaplatíte?

Okrem všetkých spomenutých existuje ešte jedna možnosť, ako sa poistenia „zbaviť". Nemusíte ho zaplatiť. Po tom, ako poisťovni nezaplatíte danú čiastku, vám príde upozornenie. Keď ho odignorujete, poistenie zanikne.

Nevýhodou tohto typu rušenia poistenia je to, že musíte počkať do konca poistného obdobia, čo môže byť aj niekoľko mesiacov.

Po takomto zaniknutí uzatvoríte PZP kdekoľvek chcete. V minulosti platilo, že ste ho museli uzatvoriť v tej istej poisťovni. Tento zákon už ale od roku 2015 neplatí.

Postup vyplnenia výpovede

Výpoveď poistenia je rýchla a ľahká. Nezaberie vám príliš veľa času. Celý proces zjednodušuje to, že stačí vyplniť len predtlačený formulár, do ktorého napíšete vaše osobné údaje a údaje o aute.

Formulár vytlačte a pošlite na adresu poisťovne, prípadne ho tam fyzicky zaneste.

Porovnajte a vyberte si nové PZP

Pri výbere nového povinného zmluvného poistenia si už dávajte pozor. Vyhnite sa tomu, aby ste celý proces výpovede znova opakovali. Keď chcete nájsť najvýhodnejšiu ponuku, jednoducho si ich všetky porovnajte. Zistite, ktorá poisťovňa vám poskytuje presne to, čo hľadáte.


Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.