refinancovanie uveru

Veľké porovnanie: Ako refinancovať úver?

30. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Máte úver s nevýhodným úrokom? Dostali ste sa do situácie, keď splácate viacero pôžičiek naraz? Vďaka refinancovaniu si môžete zlepšiť podmienky splácania alebo spojiť viacero úverov do jedného. Získate tak kontrolu nad svojimi financiami. Chcete vedieť, ako na to? Dozviete sa v našom článku.

Ako funguje refinancovanie?

Občas sa stane, že v snahe rýchlo získať peniaze pristúpite aj na menej výhodný úver. Iným prípadom je, keď sa vám vo finančne náročnom období úvery nakopia. Zbytočne tak splácate viaceré úvery a máte chaos v splátkach. Vtedy je správny čas na refinancovanie, ktoré v súčasnosti poskytuje takmer každá väčšia banka na Slovensku.

Princíp refinancovania je pomerne jednoduchý. V podstate ide o pôžičku, ktorú si beriete na splatenie menej výhodného dlhu alebo viacerých dlhov z minulosti. Pre banky je refinancovanie výhodné preto, že pri prenesení úveru získajú nového klienta. Klient je zase spokojný, že môže splácať výhodnejšie. Z týchto dôvodov sa refinancovanie stalo obľúbeným riešením.

Keďže získanie nového klienta od konkurencie je z hľadiska banky veľmi výhodné, snaha nalákať ľudí na refinančné úvery je vysoká. Pri pôžičkách na prenesenie úverov sa preto stretnete s:

 • nulovými poplatkami,

 • rýchlym procesom schválenia,

 • rôznymi bonusmi,

 • možnosťou požičať si peniaze naviac.

Vedeli ste, že…

… pred prenosom pôžičky do inej banky by ste mali komunikovať s vašou aktuálnou bankou? V snahe udržať si klienta banky často poskytnú výhodnejšie podmienky na dosplácanie aktuálnych dlhov.

Ponuky refinancovania

Ak práve hľadáte spôsob, ako si spríjemniť podmienky splácania úveru, určite vás bude zaujímať naše porovnanie možností refinancovania.

Slovenská sporiteľňa

SLSP láka nových klientov na refinancovanie ich starých úverov pomocou zaujímavého odmeňovacieho systému. Za každých 500 eur, ktoré si prenesiete do ich banky, vám dajú 10 eur naspäť. Pri prenesení úveru vás čaká úrok medzi 4,99 % a 8,99 % ročne. Pôžičku vo výške od 300 do 35-tisíc eur si môžete zobrať bez poplatku za poskytnutie a predčasné splatenie.

mBank

Zaujímavú ponuku na refinancovanie nájdete aj v mBank, kde nových klientov lákajú na zníženie úrokovej sadzby o 2 % oproti najvyššej prenášanej pôžičke. Úrok je obmedzený na 3,9 % – 9,9 % ročne. Preniesť si môžete až 10 úverov, požičajú vám do 40-tisíc eur a nemusíte sa báť poplatkov za vybavenie, vedenie, mimoriadne splátky či predčasné splatenie.

Tatra banka

Hľadáte možnosť refinancovania splátkových úverov v bankách, pôžičiek od nebankoviek alebo lízingu? Môžete si ich preniesť do Tatra banky so 100 % zľavou z poplatku za úver. Refinančný úver vám poskytne 500 – 30-tisíceur na obdobie od jedného do ôsmich rokov, a to všetko s úrokom 4,99 % – 8,99 % ročne. Požiadať oň môžete cez telefón, online alebo osobne.

VÚB

Pôžička na refinancovanie od VÚB pomáha ľuďom vo veku 18 – 73 rokov so splácaním ich úverov z minulosti. Poskytnú vám lepšie podmienky na splácanie spotrebných úverov, kreditných kariet, prečerpania na bežnom účte alebo úverov z nebankoviek a lízingov. Horné ohraničenie výšky pôžičky na refinancovanie a jej splatnosti je 25-tisíc eur na 8 rokov.

Cetelem

Táto banka svojim klientom ponúka pôžičku na splatenie úverov vo výške od 200 do 50-tisíc eur. Ako pri väčšine úverov na refinancovanie, ani tu na vás nečakajú poplatky za poskytnutie, mimoriadnu splátku a vedenie pôžičkového účtu. Taktiež nie je podmienkou mať u Cetelem založený bežný účet. Poistenie splácania je možné, ale nie povinné.

Raiffeisen bank

Raiffeisen síce nemá úver špeciálne určený na refinancovanie, ale tento účel spomínajú pri ich produkte Parádna pôžička. Ide o úver na čokoľvek s nulovým poplatkom za poskytnutie, predčasné splatenie a prípadné zmeny na pôžičke. Pri úveroch od 2 000 do 30-tisíc eur sa môžete pri poctivom splácaní tešiť na ročnú odmenu vo výške až 338 eur.

ČSOB

Optimalizácia mesačnej splátky, možnosť navýšenia úverového limitu, zlúčenie viacerých úverov a ich jednoduchý prenos sú len niektoré z výhod refinancovania v ČSOB. V tejto banke svojim klientom dokonca ponúkajú špecifické podmienky pre refinancovanie spotrebného, hypotekárneho úveru či úveru na rekonštrukciu.

Poštová banka

Úverový produkt Lepšia splátka od Poštovej banky vám poskytuje možnosť refinancovania vo výške od 300 do 30-tisíc eur, a to bez poplatku za poskytnutie, mimoriadnu splátku či predčasné splatenie. Splatnosť si môžete nastaviť na 1 – 8 rokov, pričom úroková sadzba začína na 5,99 % ročne. Ak pracujete v SR, stačí vám na vybavenie občiansky preukaz.

365 bank

Možnosť prenesenia a výhodnejšieho nastavenia úveru poskytuje aj jedna z novších bánk na Slovensku, 365 banka. Klientov láka na možnosť vrátenia nepoužitých peňazí bez poplatku, vybavenie úveru na pobočke v priebehu niekoľkých minút a nulový poplatok za poskytnutie. Máte 18 – 69 rokov, trvalý pobyt v SR, stály príjem a nevýhodný úver na krku? 365 je riešenie.

UniCredit Bank

UniCredit Bank poskytuje PRESTO úver, ktorý je výhodný hlavne na refinancovanie pôžičiek v hodnote nad 10-tisíc eur, ak u nich máte aj bežný účet. Spodná hranica produktu je síce 650 eur, ale od 10-tisíc eur máte garantovaný úrok 4,9 % ročne, ak je doba splatnosti minimálne 85 mesiacov a príjem dostávate na účet vedený v UniCredit Bank.

Kedy sa oplatí refinancovať?

Možno sa zamýšľate nad tým, či je správny čas na refinancovanie aj pre vás. Záleží to od viacerých faktorov, ako:

 • typ úveru,

 • výška splátky,

 • dĺžka splácania,

 • podmienky úveru na refinancovanie.

Pri bežných spotrebných úveroch sa dá jednoducho zistiť, či je správny čas na refinancovanie. Stačí si vypočítať, koľko splátok vám ešte ostáva na splatenie aktuálneho (alebo viacerých aktuálnych) úverov. Sčítajte ich hodnotu a pridajte prípadné poplatky.

Potom sa zamerajte na ponuku, ktorú by ste využili pri prenesení úveru do novej banky. Ročná percentuálna miera nákladov a údaje o poplatkoch vám rýchlo prezradia, koľko by ste v skutočnosti za nový úver zaplatili. Vypočítajte rozdiel medzi nákladmi na dosplácanie pôvodného úveru a nákladmi na nový. Získate odpoveď, či sa refinancovanie oplatí.

Zhrnutie

Ak máte pocit, že do vašich úverov z minulosti vkladáte príliš veľa peňazí a strácate nad nimi kontrolu, nebojte sa hľadať možnosť na refinancovanie. Zlúčením viacerých dlhov do jedného a optimalizáciou výšky splátok môžete ušetriť viac, než by ste čakali. Ako ste sa dozvedeli v článku, ponuky na refinancovanie sú rôzne, preto neváhajte a čo najskôr ich využite.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.