Páni v sakách za stolom

Pôžička s najnižším úrokom: Kedy je naozaj výhodná?

Výhodné podmienky sľubuje prakticky každá banka, avšak prezentuje ich najmä prostredníctvom nízkych úrokových sadzieb. Pôžička s najnižším úrokom však nemusí znamenať najvýhodnejšiu možnosť, pretože dôležité sú aj súvisiace poplatky a ďalšie podmienky pôžičky. Viete, ako spoznať naozaj výhodnú pôžičku?

Nesledujte iba úrokovú sadzbu

Výška úroku, samozrejme, do veľkej miery ovplyvňuje výhodnosť pôžičky. Do úvahy však treba brať aj iné čísla. Medzi najdôležitejšie patrí  hodnota RPMN, teda ročná percentuálna miera nákladov. RPMN sa udáva v percentách a vyjadruje čiastku, ktorú ročne zaplatíte za úroky a poplatky súvisiace s pôžičkou. Môže ísť napríklad o administratívne poplatky, poplatok za vedenie účtu, správu úveru, poistenie schopnosti splácať úver a podobne. 

Znamená to, že zatiaľ čo samotný úrok vyjadruje iba preplatenie pôžičky bez ostatných poplatkov, RPMN obsahuje všetky poplatky, teda reálne výdavky spojené s pôžičkou. V praxi sa tak môže stať, že na prvý pohľad najvýhodnejšia pôžička bude v konečnom dôsledku drahšia ako pôžičky s vyššou úrokovou sadzbou. Pri pátraní po najvýhodnejšej pôžičke jednoducho treba ísť do hĺbky a nenechať sa zlákať iba nízkym úrokom.

Získajte prehľad vďaka kalkulačkám

Väčšina bánk má na svojich stránkach úverové kalkulačky,  ktoré sú síce iba orientačné, ale  pomôžu vám získať lepšiu predstavu o tom, koľko vás bude pôžička skutočne stáť. Kalkulačku nájdete napríklad na stránkach   Poštovej banke,   ČSOB,   Slovenskej sporiteľne,   VÚB alebo mBank

Úverové kalkulačky fungujú veľmi jednoducho a intuitívne. Stačí iba zadať sumu, ktorú si chcete požičať a dobu splácania alebo výšku splátky. Zvyčajne v nich nájdete aj informáciu o tom, či sa platí poplatok za poskytnutie. 

Náš TIP

Na rovnakom princípe pracuje aj náš porovnávač pôžičiek - všetky pôžičky tu však nájdete na jednom mieste a nemusíte preklikávať stránky jednotlivých bánk. 

Nezáväzne sa, samozrejme, môžete informovať v každej banke - stačí ju kontaktovať telefonicky alebo navštíviť osobne niektorú z pobočiek. Žiadosť o pôžičku môžete podať aj cez internet alebo mobil banking. 

Porovnanie bezúčelových pôžičiek

Pre porovnanie sme pripravili prehľad úrokových sadzieb a poplatkov v dvoch bankách pri pôžičke vo výške 5 000 € a dobe splácania 3 roky. Ide len o reprezentatívne príklady. Poskytnutie úveru za ponúkaných podmienok podlieha schváleniu zo strany banky a závisí od posúdenia schopnosti splácať úver.

Vo VÚB banke dostanete úrok 13,90 % pri mesačnej splátke 170,65 €. Poplatok za poskytnutie úveru je 50 € a RPMN 16,14 %. Celková zaplatená čiastka bude 6 193,40 €. Pôžičku teda preplatíte o 1 193,40 €.

V Slovenskej sporiteľni získate pri rovnakej sume a dobe splácania úrok 7,99 % a mesačnú splátku 166,84 €. RPMN je 13,86 % a celková zaplatená suma 6 006,24 €. V tomto prípade zaplatíte o 1 006,24 € viac. V mesačnej splátke je zahrnuté aj poistenie.  

Pre úplnosť ešte treba uviesť, že VÚB banka  ponúka bezúčelový úver s úrokom od 5,90 % a  Slovenská sporiteľňa  od 5,99 %. Najnižšie úrokové sadzby sú takmer rovnaké, napriek tomu je pôžička od VÚB drahšia o takmer 190 €. Zdôrazňujeme, že ide iba o príklad a pri žiadosti o inú sumu alebo inú dobu splatnosti môžu byť podmienky aj výhodnosť pôžičky iné.

Vyznať sa v ponuke úverov môže byť náročné a niekedy vám všetky odpovede nedajú ani úverové kalkulačky a všeobecné informácie, ktoré sú dostupné na web stránkach bánk. Ak si nie ste istý, ktorá pôžička je pre vás najvýhodnejšia, môžete sa  obrátiť na finančného poradcu  alebo navštíviť osobne niektorú pobočku banky, aby ste si ujasnili detaily.  

Ako získať najvýhodnejšie podmienky?

Pôžička s najnižším úrokom sa dá získať pri dlhšej splatnosti a vyššej sume. Napríklad ak v Slovenskej sporiteľni požiadate o maximálnu sumu pôžičky, teda o 35 000 € s maximálnou dobou splatnosti, čo je 8 rokov, získate úrok 5,99 % a RPMN 8,18 %. Celkovo banke zaplatíte 47 008,32 €. Ak by ste splácali 4 roky, úrok je rovnaký, ale RPMN 10,10 %  a celková zaplatená suma 42 011,52 €. Ak by ste úver splácali 8 rokov výška splátky bude 489,67 €, pri splácaní na 4 roky to bude 875,24 €.

Čím kratšie budete pôžičku splácať, tým menej ju preplatíte, ale čaká vás vyššia mesačná splátka. Pri dlhšej dobe splácania vrátite banke o poznanie vyššiu sumu, ale s priaznivejšou mesačnou splátkou. Záleží aj na vašich možnostiach splácania. Pôžička s najnižším úrok teda nemusí byť automaticky najvýhodnejšia, pretože sú tu aj iné, mimoriadne dôležité parametre.  

Predčasné splatenie úveru

Ak sa vaša finančná situácia zlepší, alebo si môžete dovoliť úplné či čiastočné splatenie úveru v skoršom termíne, je to možné. Žiadosť o  predčasné splatenie môže, ale nemusí byť bez poplatku, a týka sa to každej banky. Pri predčasnom splatení je potrebné kontaktovať banku, zvyčajne osobne v pobočke. Žiadosť sa podáva písomne. Samozrejme si overte, akú sumu by ste mali zaplatiť, pretože pri schválení žiadosti bude potrebné, aby ste mali na účte dostatok prostriedkov.  

Poplatok za predčasné splatenie alebo mimoriadne splátky sa určujú podľa aktuálnych sadzobníkov banky. Podľa zákona o spotrebiteľských úveroch nesmú náklady na predčasné splatenie  spotrebného úveru presiahnuť 1 % z predčasne splácanej sumy úveru.  Poplatky by mali pokryť skutočné náklady priamo súvisiace so žiadosťou o predčasné splatenie a náklady, ktoré vznikli banke v súvislosti s predčasným splatením.  Na  spotrebné úvery v sume do 10 000 € sa pritom poplatky nevzťahujú. 

Kým sa rozhodnete pre predčasné splatenie, všetko si prepočítajte a overte, aby ste mali istotu, že sú podmienky pre vás výhodné. V niektorých prípadoch môže byť lacnejšie pôžičku splatiť v dohodnutej lehote podľa pôvodnej zmluvy.  

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.