Žena počítajúca na kalkulačke

Ako získať najlepší úrok? Nie je určený pre každého

12. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Úroková sadzba je faktor, ktorý priamo a zásadne ovplyvňuje výšku mesačnej splátky každej pôžičky. Bez ohľadu na to, či o úver len plánujete požiadať alebo svoj dlh už nejaký čas splácate, úrok je parameter, ktorým by ste sa mali zaoberať. Najlepší úrok, ktorým banky ohurujú v reklamách, totiž nie je samozrejmosťou a v skutočnosti ho získa len malé percento klientov. Aké faktory sledujú finančné inštitúcie pri stanovení úrokovej sadzby a čo zvýši vaše šance na výhodnejší úrok?

Zvýšte svoju bonitu

Bonita je faktor, ktorý ovplyvňuje nielen samotné schválenie pôžičky, ale aj podmienky, za ktorých  vám ju banka poskytne. Stanovením vašej bonity vyjadrujú finančníci svoju mieru dôvery vo vaše schopnosti úver pravidelne splácať. Čím vyššiu bonitu máte, tým podstupuje finančná inštitúcia nižšie riziko, keď vám požičia svoje peniaze. Je preto pochopiteľné, že banky prednostne schvaľujú pôžičky klientom s vysokou bonitou  a poskytujú im tiež výhodnejšie podmienky.


Tu vyvstáva otázka, akým spôsobom zvýšite svoju bonitu v očiach banky. Bonita zahŕňa pomerne  veľa vstupov, ako sú vek, vzdelanie, rodinný stav, bývanie, typ zamestnania, výška príjmov, výška výdavkov, úverová história či aktuálna majetková a finančná situácia. Väčšinu z nich ovplyvníte len ťažko alebo minimálne. Čo vám však pri posudzovaní bonity pomôže?


Lepší profil získate napríklad tým, ak si svoj hlavný príjem aspoň dočasne zvýšite, napríklad prácou na čiastočný úväzok. Dôležitý je tiež zodpovedný prístup k financiám, ktorý by mal zahŕňať aj schopnosť tvoriť finančnú rezervu. Odkladajte si pravidelne aspoň časť svojich príjmov bokom ako železnú rezervu. Vytvorte si sporiaci účet alebo podúčet a začnite šetriť. Dbajte aj na svoju úverovú históriu. Plaťte všetky svoje finančné záväzky riadne a načas. 


Ak máte partnera, požiadajte o pôžičku spoločne. Spoludlžník zvýši vašu bonitu, pretože zodpovednosť za finančné záväzky voči banke sa rozloží na vaše spoločné plecia. Vašu bonitu zvýši aj manželstvo. Ak plánujete v najbližšom období svadbu, požiadajte o pôžičku už s obrúčkou. Možno máte veľké množstvo finančných záväzkov. Snažte sa ich v najvyššej možnej miere zredukovať. Ak dokážete niektoré z nich splatiť ešte pred podaním žiadosti o novú pôžičku, urobte tak. Výrazne to ovplyvní vašu bonitu.

Zvoľte si kratšiu dobu fixácie

V prípade hypotéky si môžete úrokovú sadzbu zafixovať na určité obdobie. Banka vám vlastne garantuje, že v tomto určenom časovom intervale vám úrok svojvoľne nezvýši. Dlhšia doba fixácie vám na jednej strane poskytuje určitú mieru istoty, na druhej strane je spojená s vyšším úrokom. Najlepší úrok totiž banky poskytujú pri tých najkratších fixačných obdobiach. Ak nechcete príliš riskovať a obávate sa dramatických zmien na finančnom trhu, zvoľte zlatú strednú cestu, ktorou je spravidla fixácia na 3 roky.


Banky poskytujú najnižšie úrokové sadzby  novým klientom. Na druhej strane nechcú prísť ani o tých existujúcich. Ak navštívite pobočku konkurenčnej banky a požiadate ju o ponuku, pravdepodobne vám poskytne výhodnejší úrok, aký je vám ochotná dať banka, ktorej ste dlhoročným klientom. Tu máte dve možnosti. Prejdete do novej banky alebo začnete vyjednávať s tou svojou. Väčšina bánk je schopná nájsť kompromisné riešenie, aby svojich klientov nestratila. Musíte však byť aktívni. Žiadna banka vám z vlastnej iniciatívy neponúkne nižšie ceny. Ak chcete zostať vo svojej banke, prineste na pobočku ponuku od konkurencie a žiadajte zníženie úrokovej sadzby. Pravdepodobne sa dohodnete.

Sledujte výhodné ponuky bánk

Ak plánujete požiadať o spotrebný úver v nižšej sume, oplatí sa vám počkať na výhodnú ponuku. Ak ste dlhoročným klientom niektorej banky, pravdepodobne má pre vás pripravených niekoľko pomerne zaujímavých ponúk, ktoré vám za vašu vernosť dokáže poskytnúť. Možno sa im budete musieť v niektorých parametroch prispôsobiť, ale za odmenu získate pomerne výhodné parametre. Mnohé banky vám takéto špeciálne individuálne ponuky prezentujú aj priamo v internetbankingu. Druhou možnosťou je počkať si na skutočne výhodnú ponuku konkurenčnej banky. Najmä ak potrebujete len nižší finančný obnos, určite sa dočkáte výhodnej akcie. V tomto prípade sa trpezlivosť obzvlášť vypláca.

Založte hodnotnú nehnuteľnosť

V prípade hypotéky je jedným z dôležitých kritérií pre určenie úrokovej sadzby aj hodnota zakladanej nehnuteľnosti. Tou sa banke zaručujete pre prípad vašej neschopnosti dodržať finančné záväzky. Čím vyššia je hodnota zakladanej nehnuteľnosti v pomere k požadovanej pôžičke, tým lepší úrok môžete získať. Ideálne podmienky dosiahnete, ak požiadate o pôžičku, ktorá dosahuje len 50 % z hodnoty nehnuteľnosti. Mnohí klienti preto zakladajú nehnuteľnosti svojich rodičov, prípadne iných rodinných príslušníkov, ktorí sú ochotní podstúpiť riziko, a pomôcť im tak získať výhodnejšie podmienky.


Využite aj ďalšie bankové produkty

Väčšina bánk sa snaží svojim klientom predať čo najviac svojich produktov. Samozrejmosťou býva založenie bežného účtu v tej istej banke, ktorá vám poskytuje úverový produkt. Možnosti sú však oveľa širšie. Ak napríklad uvažujete o investičnom sporení alebo o poistení a vami zvolená banka má takéto produkty vo svojom portfóliu, je veľmi pravdepodobné, že vás za ich nákup dokáže odmeniť výhodnejšou úrokovou sadzbou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?