Žena počítajúca na kalkulačke

Ako získať najlepší úrok? Nie je určený pre každého

12. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Úroková sadzba je faktor, ktorý priamo a zásadne ovplyvňuje výšku mesačnej splátky každej pôžičky. Bez ohľadu na to, či o úver len plánujete požiadať alebo svoj dlh už nejaký čas splácate, úrok je parameter, ktorým by ste sa mali zaoberať. Najlepší úrok, ktorým banky ohurujú v reklamách, totiž nie je samozrejmosťou a v skutočnosti ho získa len malé percento klientov. Aké faktory sledujú finančné inštitúcie pri stanovení úrokovej sadzby a čo zvýši vaše šance na výhodnejší úrok?

Zvýšte svoju bonitu

Bonita je faktor, ktorý ovplyvňuje nielen samotné schválenie pôžičky, ale aj podmienky, za ktorých  vám ju banka poskytne. Stanovením vašej bonity vyjadrujú finančníci svoju mieru dôvery vo vaše schopnosti úver pravidelne splácať. Čím vyššiu bonitu máte, tým podstupuje finančná inštitúcia nižšie riziko, keď vám požičia svoje peniaze. Je preto pochopiteľné, že banky prednostne schvaľujú pôžičky klientom s vysokou bonitou  a poskytujú im tiež výhodnejšie podmienky.


Tu vyvstáva otázka, akým spôsobom zvýšite svoju bonitu v očiach banky. Bonita zahŕňa pomerne  veľa vstupov, ako sú vek, vzdelanie, rodinný stav, bývanie, typ zamestnania, výška príjmov, výška výdavkov, úverová história či aktuálna majetková a finančná situácia. Väčšinu z nich ovplyvníte len ťažko alebo minimálne. Čo vám však pri posudzovaní bonity pomôže?


Lepší profil získate napríklad tým, ak si svoj hlavný príjem aspoň dočasne zvýšite, napríklad prácou na čiastočný úväzok. Dôležitý je tiež zodpovedný prístup k financiám, ktorý by mal zahŕňať aj schopnosť tvoriť finančnú rezervu. Odkladajte si pravidelne aspoň časť svojich príjmov bokom ako železnú rezervu. Vytvorte si sporiaci účet alebo podúčet a začnite šetriť. Dbajte aj na svoju úverovú históriu. Plaťte všetky svoje finančné záväzky riadne a načas. 


Ak máte partnera, požiadajte o pôžičku spoločne. Spoludlžník zvýši vašu bonitu, pretože zodpovednosť za finančné záväzky voči banke sa rozloží na vaše spoločné plecia. Vašu bonitu zvýši aj manželstvo. Ak plánujete v najbližšom období svadbu, požiadajte o pôžičku už s obrúčkou. Možno máte veľké množstvo finančných záväzkov. Snažte sa ich v najvyššej možnej miere zredukovať. Ak dokážete niektoré z nich splatiť ešte pred podaním žiadosti o novú pôžičku, urobte tak. Výrazne to ovplyvní vašu bonitu.

Zvoľte si kratšiu dobu fixácie

V prípade hypotéky si môžete úrokovú sadzbu zafixovať na určité obdobie. Banka vám vlastne garantuje, že v tomto určenom časovom intervale vám úrok svojvoľne nezvýši. Dlhšia doba fixácie vám na jednej strane poskytuje určitú mieru istoty, na druhej strane je spojená s vyšším úrokom. Najlepší úrok totiž banky poskytujú pri tých najkratších fixačných obdobiach. Ak nechcete príliš riskovať a obávate sa dramatických zmien na finančnom trhu, zvoľte zlatú strednú cestu, ktorou je spravidla fixácia na 3 roky.


Banky poskytujú najnižšie úrokové sadzby  novým klientom. Na druhej strane nechcú prísť ani o tých existujúcich. Ak navštívite pobočku konkurenčnej banky a požiadate ju o ponuku, pravdepodobne vám poskytne výhodnejší úrok, aký je vám ochotná dať banka, ktorej ste dlhoročným klientom. Tu máte dve možnosti. Prejdete do novej banky alebo začnete vyjednávať s tou svojou. Väčšina bánk je schopná nájsť kompromisné riešenie, aby svojich klientov nestratila. Musíte však byť aktívni. Žiadna banka vám z vlastnej iniciatívy neponúkne nižšie ceny. Ak chcete zostať vo svojej banke, prineste na pobočku ponuku od konkurencie a žiadajte zníženie úrokovej sadzby. Pravdepodobne sa dohodnete.

Sledujte výhodné ponuky bánk

Ak plánujete požiadať o spotrebný úver v nižšej sume, oplatí sa vám počkať na výhodnú ponuku. Ak ste dlhoročným klientom niektorej banky, pravdepodobne má pre vás pripravených niekoľko pomerne zaujímavých ponúk, ktoré vám za vašu vernosť dokáže poskytnúť. Možno sa im budete musieť v niektorých parametroch prispôsobiť, ale za odmenu získate pomerne výhodné parametre. Mnohé banky vám takéto špeciálne individuálne ponuky prezentujú aj priamo v internetbankingu. Druhou možnosťou je počkať si na skutočne výhodnú ponuku konkurenčnej banky. Najmä ak potrebujete len nižší finančný obnos, určite sa dočkáte výhodnej akcie. V tomto prípade sa trpezlivosť obzvlášť vypláca.

Založte hodnotnú nehnuteľnosť

V prípade hypotéky je jedným z dôležitých kritérií pre určenie úrokovej sadzby aj hodnota zakladanej nehnuteľnosti. Tou sa banke zaručujete pre prípad vašej neschopnosti dodržať finančné záväzky. Čím vyššia je hodnota zakladanej nehnuteľnosti v pomere k požadovanej pôžičke, tým lepší úrok môžete získať. Ideálne podmienky dosiahnete, ak požiadate o pôžičku, ktorá dosahuje len 50 % z hodnoty nehnuteľnosti. Mnohí klienti preto zakladajú nehnuteľnosti svojich rodičov, prípadne iných rodinných príslušníkov, ktorí sú ochotní podstúpiť riziko, a pomôcť im tak získať výhodnejšie podmienky.


Využite aj ďalšie bankové produkty

Väčšina bánk sa snaží svojim klientom predať čo najviac svojich produktov. Samozrejmosťou býva založenie bežného účtu v tej istej banke, ktorá vám poskytuje úverový produkt. Možnosti sú však oveľa širšie. Ak napríklad uvažujete o investičnom sporení alebo o poistení a vami zvolená banka má takéto produkty vo svojom portfóliu, je veľmi pravdepodobné, že vás za ich nákup dokáže odmeniť výhodnejšou úrokovou sadzbou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.