splatenie úveru

Predčasné splatenie úveru zadarmo? Ide to

11. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Pri platení úveru sa môžete stretnúť s predčasným splatením, ktoré pre mnohých ľudí predstavuje výhodu. Hypotéku alebo iný typ úveru môžu splatiť rýchlejšie, čo je synonymom pre menej splátok a poplatkov. Predčasné splatenie je však mnohokrát spoplatnené a nie tak výhodné, ako sa zdá. Existuje možnosť, že sa poplatkom vyhnete?

Na čo je vhodné predčasné splatenie?

Mnohí ľudia nad predčasným splatením úveru na začiatku nepremýšľajú. Sú radi, že dokážu splácať jednotlivé splátky mesiac po mesiaci. Zmena ale nastáva po niekoľkých rokoch, kedy si stihnete niečo našetriť

Zistíte, že tieto peniaze dokážete použiť  na predčasné splatenie, ktoré vám vie skrátiť obdobie splácania úveru, čím sa znížia aj poplatky.

Predčasné splatenie hypotéky alebo spotrebného úveru predstavuje praktické riešenie. Pomôže vám skrátiť celé obdobie splácania. Plus, ušetrí niekoľko desiatok eur.

Nevýhodou je, že väčšina bánk a nebankoviek si za takéto splatenie účtuje poplatok, ktorý nemusí byť nízky. Všetko závisí od samotnej inštitúcie. Najvyšší poplatok je v hodnote 1 % zo zaplatenej sumy. Hoci sa to zdá málo, ak by ste doplácali sumu 5 000 €, poplatok by vás vyšiel na 50 €.

Vedeli ste, že …

… v minulosti si banky mohli účtovať aj za vyčíslenie zostatku dlhu? Tento poplatok bol v hodnote 150 €. Dnes sa s ním už nestretnete a jediný poplatok je za samotné predčasné splatenie.

Typy predčasného splatenia

Vo všeobecnosti existujú dva typy predčasného splatenia, a to:

 • čiastočné splatenie hypotéky alebo úveru,

 • úplné predčasné splatenie hypotéky alebo úveru.

Čiastočné splatenie

Hypotéka a spotrebný úver majú veľmi podobné, ak nie rovnaké podmienky.  Oba viete splatiť čiastočne i úplne.

Čiastočné splatenie sa nazýva mimoriadny vklad. Umožňuje ho takmer každá banka. Jeho význam je v tom, že v jeden mesiac za úver zaplatíte viac, ako máte určené. Takýmto spôsobom si skracujete svoje splátkové obdobie, a to aj bez toho, aby ste celý úver predčasne splatili.

Čím nižšia bude suma, ktorú banke dlhujete, tým nižšie úroky budete mať. Znížite tak poplatky a ušetríte.

Rovnako ako predčasné splatenie, aj čiastočné môže byť spoplatnené. Všetko závisí od podpísanej zmluvy a inštitúcie, kde máte úver. Najvyšší poplatok je v hodnote 1 %.

Pri čiastočnom platení sa musíte informovať v banke. Zistite, či je také niečo možné. Ak áno, nemali by ste mať s celým procesom väčšie problémy. Niektoré banky dokonca umožňujú aj dohodu o mimoriadnom vklade. Dohodnete si termín, kedy ho budete pravidelne vkladať.

Takýmto spôsobom ušetríte čas. Pri každom mimoriadnom vklade nebudete musieť navštíviť pobočku banky, prípadne ju kontaktovať telefonicky.

Úplné predčasné splatenie

Druhou možnosťou je úplné predčasné splatenie hypotéky alebo spotrebného úveru. Takýto krok je vždy nutné  dohodnúť s bankou.

Banka vám vypočíta zostatok. Následne sa spolu dohodnete na termíne vyplatenia. Veriteľ, číže banka, musí mať peniaze do tohto dátumu splatené. 

Ak by sa vám nepodarilo zostatok zaplatiť, banka ho musí znova vyčísliť. Opakovanie celého procesu zaberie množstvo času. Všetko sa posunie o minimálne jeden mesiac, za ktorý budete musieť banke zaplatiť všetky úroky.

Poplatky za predčasné splatenie sú v rovnakej výške, ako pri čiastočnom. Najvyšší poplatok je maximálne  1 % zo zostatkovej sumy.

Bezplatné splatenie

Dobrou správou je, že splatenie nemusí byť len s poplatkom. Existuje niekoľko možností, kedy je úplne bezplatné. V týchto prípadoch sa úver a hypotéka v niektorých ohľadoch líšia.

Predčasné splatenie hypotéky

Pri hypotékach máte viacero možností. Prvou je zaplatenie 20 % bez poplatku. Nehľadiac na banku, každý klient má raz do roka možnosť splatiť úplne zadarmo 20 % z hypotéky.

Druhou možnosťou je splatenie akejkoľvek sumy k výročiu fixácie úrokovej sadzby. Ide o termín, kedy vám skončí garantované obdobie. Mnohí ho poznajú ako fixácia úrokovej sadzby. Počas tohto obdobia banka nemôže meniť úrok, vďaka čomu platíte rovnaké splátky.

Keď sa garantované obdobie skončí, môžete zaplatiť pokojne aj celú zostávajúcu časť. Všetko je bez poplatku.

Treťou možnosťou sú už samotné podmienky bánk. Všetko závisí od vašej zmluvy. Niektoré inštitúcie umožňujú bezplatné splatenie aj v inom termíne.

Predčasné splatenie spotrebného úveru

Spotrebné úvery do sumy 10 000 € nemajú žiaden poplatok spojený s predčasným splatením. V praxi to znamená, že ich môžete vyplatiť kedykoľvek chcete, a to bez toho, aby ste platili niečo navyše.

Ak však máte spotrebný úver nad 10 000 €, očakávajte poplatok do 1 %, s ktorým sa stretnete pri čiastočnom aj úplnom splatení.

Ešte predtým, ako si zoberiete úver, je dobré si jednotlivé ponuky porovnať. Zistíte, aké podmienky jednotlivé banky poskytujú a či umožňujú predčasné splatenie bez poplatku aj nad sumu 10 000 €.

Prečo je predčasné splatenie spoplatnené?

Dôvod, prečo sa s predčasným úverom spájajú poplatky, je pomerne jednoduchý. Pri každej jednej splátke banka zarába prostredníctvom úroku, ktorý môže byť vyšší alebo nižší. Všetko závisí od toho, akú hypotéku alebo úver máte.

Keď hypotéku predčasne splatíte,  banka stráca na svojom príjme. Z tohto dôvodu si pýta poplatok aspoň za predčasné splatenie.

Oplatí sa predčasné splatenie úveru?

Predčasné splatenie úveru je výhodné a oplatí sa. Treba však vedieť, kedy tak urobiť. Najväčšie výhody vám prinesie vtedy, keď ho splatíte  bez poplatkov, napríklad, keď končí fixácia úrokovej sadzby.

Ak premýšľate, či hypotéku alebo úver splatiť skôr, určite tak urobte. Mať „na krku” väčší alebo menší záväzok a pravidelne ho platiť vás obmedzuje. Spôsobuje, že sa cítite neslobodní.

Psychickú pohodu získate vtedy, keď sa hypotéky zbavíte. Nehovoriac o situácii, keď máte dve pôžičky a musíte ich splácať spoločne.

Nie je to len psychika. Dôležité je tiež ekonomické hľadisko. Predčasné splatenie spôsobí, že nezaplatíte na úrokoch toľko, koľko by ste v skutočnosti mali.

Keď nie predčasné, aspoň čiastočné

Chceli by ste predčasne splatiť hypotéku, no nemáte dostatok financií? V tom prípade by ste mali staviť aspoň na čiastočné splatenie. Nie je síce tak výhodné ako úplné, no v určitom smere pomôže.

Splatí väčšiu časť a skráti splátkové obdobie.

Splácajte bez poplatkov

Predčasné splatenie nemusí byť len nevýhodné a finančne náročné. Keď viete, ako na to, môžete sa poplatkom  jednoducho a rýchlo vyhnúť. Splácajte svoj úver bez navýšenia a ušetrite desiatky až stovky eur.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.