splatenie úveru

Predčasné splatenie úveru zadarmo? Ide to

11. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Pri platení úveru sa môžete stretnúť s predčasným splatením, ktoré pre mnohých ľudí predstavuje výhodu. Hypotéku alebo iný typ úveru môžu splatiť rýchlejšie, čo je synonymom pre menej splátok a poplatkov. Predčasné splatenie je však mnohokrát spoplatnené a nie tak výhodné, ako sa zdá. Existuje možnosť, že sa poplatkom vyhnete?

Na čo je vhodné predčasné splatenie?

Mnohí ľudia nad predčasným splatením úveru na začiatku nepremýšľajú. Sú radi, že dokážu splácať jednotlivé splátky mesiac po mesiaci. Zmena ale nastáva po niekoľkých rokoch, kedy si stihnete niečo našetriť

Zistíte, že tieto peniaze dokážete použiť  na predčasné splatenie, ktoré vám vie skrátiť obdobie splácania úveru, čím sa znížia aj poplatky.

Predčasné splatenie hypotéky alebo spotrebného úveru predstavuje praktické riešenie. Pomôže vám skrátiť celé obdobie splácania. Plus, ušetrí niekoľko desiatok eur.

Nevýhodou je, že väčšina bánk a nebankoviek si za takéto splatenie účtuje poplatok, ktorý nemusí byť nízky. Všetko závisí od samotnej inštitúcie. Najvyšší poplatok je v hodnote 1 % zo zaplatenej sumy. Hoci sa to zdá málo, ak by ste doplácali sumu 5 000 €, poplatok by vás vyšiel na 50 €.

Vedeli ste, že …

… v minulosti si banky mohli účtovať aj za vyčíslenie zostatku dlhu? Tento poplatok bol v hodnote 150 €. Dnes sa s ním už nestretnete a jediný poplatok je za samotné predčasné splatenie.

Typy predčasného splatenia

Vo všeobecnosti existujú dva typy predčasného splatenia, a to:

 • čiastočné splatenie hypotéky alebo úveru,

 • úplné predčasné splatenie hypotéky alebo úveru.

Čiastočné splatenie

Hypotéka a spotrebný úver majú veľmi podobné, ak nie rovnaké podmienky.  Oba viete splatiť čiastočne i úplne.

Čiastočné splatenie sa nazýva mimoriadny vklad. Umožňuje ho takmer každá banka. Jeho význam je v tom, že v jeden mesiac za úver zaplatíte viac, ako máte určené. Takýmto spôsobom si skracujete svoje splátkové obdobie, a to aj bez toho, aby ste celý úver predčasne splatili.

Čím nižšia bude suma, ktorú banke dlhujete, tým nižšie úroky budete mať. Znížite tak poplatky a ušetríte.

Rovnako ako predčasné splatenie, aj čiastočné môže byť spoplatnené. Všetko závisí od podpísanej zmluvy a inštitúcie, kde máte úver. Najvyšší poplatok je v hodnote 1 %.

Pri čiastočnom platení sa musíte informovať v banke. Zistite, či je také niečo možné. Ak áno, nemali by ste mať s celým procesom väčšie problémy. Niektoré banky dokonca umožňujú aj dohodu o mimoriadnom vklade. Dohodnete si termín, kedy ho budete pravidelne vkladať.

Takýmto spôsobom ušetríte čas. Pri každom mimoriadnom vklade nebudete musieť navštíviť pobočku banky, prípadne ju kontaktovať telefonicky.

Úplné predčasné splatenie

Druhou možnosťou je úplné predčasné splatenie hypotéky alebo spotrebného úveru. Takýto krok je vždy nutné  dohodnúť s bankou.

Banka vám vypočíta zostatok. Následne sa spolu dohodnete na termíne vyplatenia. Veriteľ, číže banka, musí mať peniaze do tohto dátumu splatené. 

Ak by sa vám nepodarilo zostatok zaplatiť, banka ho musí znova vyčísliť. Opakovanie celého procesu zaberie množstvo času. Všetko sa posunie o minimálne jeden mesiac, za ktorý budete musieť banke zaplatiť všetky úroky.

Poplatky za predčasné splatenie sú v rovnakej výške, ako pri čiastočnom. Najvyšší poplatok je maximálne  1 % zo zostatkovej sumy.

Bezplatné splatenie

Dobrou správou je, že splatenie nemusí byť len s poplatkom. Existuje niekoľko možností, kedy je úplne bezplatné. V týchto prípadoch sa úver a hypotéka v niektorých ohľadoch líšia.

Predčasné splatenie hypotéky

Pri hypotékach máte viacero možností. Prvou je zaplatenie 20 % bez poplatku. Nehľadiac na banku, každý klient má raz do roka možnosť splatiť úplne zadarmo 20 % z hypotéky.

Druhou možnosťou je splatenie akejkoľvek sumy k výročiu fixácie úrokovej sadzby. Ide o termín, kedy vám skončí garantované obdobie. Mnohí ho poznajú ako fixácia úrokovej sadzby. Počas tohto obdobia banka nemôže meniť úrok, vďaka čomu platíte rovnaké splátky.

Keď sa garantované obdobie skončí, môžete zaplatiť pokojne aj celú zostávajúcu časť. Všetko je bez poplatku.

Treťou možnosťou sú už samotné podmienky bánk. Všetko závisí od vašej zmluvy. Niektoré inštitúcie umožňujú bezplatné splatenie aj v inom termíne.

Predčasné splatenie spotrebného úveru

Spotrebné úvery do sumy 10 000 € nemajú žiaden poplatok spojený s predčasným splatením. V praxi to znamená, že ich môžete vyplatiť kedykoľvek chcete, a to bez toho, aby ste platili niečo navyše.

Ak však máte spotrebný úver nad 10 000 €, očakávajte poplatok do 1 %, s ktorým sa stretnete pri čiastočnom aj úplnom splatení.

Ešte predtým, ako si zoberiete úver, je dobré si jednotlivé ponuky porovnať. Zistíte, aké podmienky jednotlivé banky poskytujú a či umožňujú predčasné splatenie bez poplatku aj nad sumu 10 000 €.

Prečo je predčasné splatenie spoplatnené?

Dôvod, prečo sa s predčasným úverom spájajú poplatky, je pomerne jednoduchý. Pri každej jednej splátke banka zarába prostredníctvom úroku, ktorý môže byť vyšší alebo nižší. Všetko závisí od toho, akú hypotéku alebo úver máte.

Keď hypotéku predčasne splatíte,  banka stráca na svojom príjme. Z tohto dôvodu si pýta poplatok aspoň za predčasné splatenie.

Oplatí sa predčasné splatenie úveru?

Predčasné splatenie úveru je výhodné a oplatí sa. Treba však vedieť, kedy tak urobiť. Najväčšie výhody vám prinesie vtedy, keď ho splatíte  bez poplatkov, napríklad, keď končí fixácia úrokovej sadzby.

Ak premýšľate, či hypotéku alebo úver splatiť skôr, určite tak urobte. Mať „na krku” väčší alebo menší záväzok a pravidelne ho platiť vás obmedzuje. Spôsobuje, že sa cítite neslobodní.

Psychickú pohodu získate vtedy, keď sa hypotéky zbavíte. Nehovoriac o situácii, keď máte dve pôžičky a musíte ich splácať spoločne.

Nie je to len psychika. Dôležité je tiež ekonomické hľadisko. Predčasné splatenie spôsobí, že nezaplatíte na úrokoch toľko, koľko by ste v skutočnosti mali.

Keď nie predčasné, aspoň čiastočné

Chceli by ste predčasne splatiť hypotéku, no nemáte dostatok financií? V tom prípade by ste mali staviť aspoň na čiastočné splatenie. Nie je síce tak výhodné ako úplné, no v určitom smere pomôže.

Splatí väčšiu časť a skráti splátkové obdobie.

Splácajte bez poplatkov

Predčasné splatenie nemusí byť len nevýhodné a finančne náročné. Keď viete, ako na to, môžete sa poplatkom  jednoducho a rýchlo vyhnúť. Splácajte svoj úver bez navýšenia a ušetrite desiatky až stovky eur.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.