splatenie úveru

Predčasné splatenie úveru zadarmo? Ide to

11. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Pri platení úveru sa môžete stretnúť s predčasným splatením, ktoré pre mnohých ľudí predstavuje výhodu. Hypotéku alebo iný typ úveru môžu splatiť rýchlejšie, čo je synonymom pre menej splátok a poplatkov. Predčasné splatenie je však mnohokrát spoplatnené a nie tak výhodné, ako sa zdá. Existuje možnosť, že sa poplatkom vyhnete?

Na čo je vhodné predčasné splatenie?

Mnohí ľudia nad predčasným splatením úveru na začiatku nepremýšľajú. Sú radi, že dokážu splácať jednotlivé splátky mesiac po mesiaci. Zmena ale nastáva po niekoľkých rokoch, kedy si stihnete niečo našetriť

Zistíte, že tieto peniaze dokážete použiť  na predčasné splatenie, ktoré vám vie skrátiť obdobie splácania úveru, čím sa znížia aj poplatky.

Predčasné splatenie hypotéky alebo spotrebného úveru predstavuje praktické riešenie. Pomôže vám skrátiť celé obdobie splácania. Plus, ušetrí niekoľko desiatok eur.

Nevýhodou je, že väčšina bánk a nebankoviek si za takéto splatenie účtuje poplatok, ktorý nemusí byť nízky. Všetko závisí od samotnej inštitúcie. Najvyšší poplatok je v hodnote 1 % zo zaplatenej sumy. Hoci sa to zdá málo, ak by ste doplácali sumu 5 000 €, poplatok by vás vyšiel na 50 €.

Vedeli ste, že …

… v minulosti si banky mohli účtovať aj za vyčíslenie zostatku dlhu? Tento poplatok bol v hodnote 150 €. Dnes sa s ním už nestretnete a jediný poplatok je za samotné predčasné splatenie.

Typy predčasného splatenia

Vo všeobecnosti existujú dva typy predčasného splatenia, a to:

 • čiastočné splatenie hypotéky alebo úveru,

 • úplné predčasné splatenie hypotéky alebo úveru.

Čiastočné splatenie

Hypotéka a spotrebný úver majú veľmi podobné, ak nie rovnaké podmienky.  Oba viete splatiť čiastočne i úplne.

Čiastočné splatenie sa nazýva mimoriadny vklad. Umožňuje ho takmer každá banka. Jeho význam je v tom, že v jeden mesiac za úver zaplatíte viac, ako máte určené. Takýmto spôsobom si skracujete svoje splátkové obdobie, a to aj bez toho, aby ste celý úver predčasne splatili.

Čím nižšia bude suma, ktorú banke dlhujete, tým nižšie úroky budete mať. Znížite tak poplatky a ušetríte.

Rovnako ako predčasné splatenie, aj čiastočné môže byť spoplatnené. Všetko závisí od podpísanej zmluvy a inštitúcie, kde máte úver. Najvyšší poplatok je v hodnote 1 %.

Pri čiastočnom platení sa musíte informovať v banke. Zistite, či je také niečo možné. Ak áno, nemali by ste mať s celým procesom väčšie problémy. Niektoré banky dokonca umožňujú aj dohodu o mimoriadnom vklade. Dohodnete si termín, kedy ho budete pravidelne vkladať.

Takýmto spôsobom ušetríte čas. Pri každom mimoriadnom vklade nebudete musieť navštíviť pobočku banky, prípadne ju kontaktovať telefonicky.

Úplné predčasné splatenie

Druhou možnosťou je úplné predčasné splatenie hypotéky alebo spotrebného úveru. Takýto krok je vždy nutné  dohodnúť s bankou.

Banka vám vypočíta zostatok. Následne sa spolu dohodnete na termíne vyplatenia. Veriteľ, číže banka, musí mať peniaze do tohto dátumu splatené. 

Ak by sa vám nepodarilo zostatok zaplatiť, banka ho musí znova vyčísliť. Opakovanie celého procesu zaberie množstvo času. Všetko sa posunie o minimálne jeden mesiac, za ktorý budete musieť banke zaplatiť všetky úroky.

Poplatky za predčasné splatenie sú v rovnakej výške, ako pri čiastočnom. Najvyšší poplatok je maximálne  1 % zo zostatkovej sumy.

Bezplatné splatenie

Dobrou správou je, že splatenie nemusí byť len s poplatkom. Existuje niekoľko možností, kedy je úplne bezplatné. V týchto prípadoch sa úver a hypotéka v niektorých ohľadoch líšia.

Predčasné splatenie hypotéky

Pri hypotékach máte viacero možností. Prvou je zaplatenie 20 % bez poplatku. Nehľadiac na banku, každý klient má raz do roka možnosť splatiť úplne zadarmo 20 % z hypotéky.

Druhou možnosťou je splatenie akejkoľvek sumy k výročiu fixácie úrokovej sadzby. Ide o termín, kedy vám skončí garantované obdobie. Mnohí ho poznajú ako fixácia úrokovej sadzby. Počas tohto obdobia banka nemôže meniť úrok, vďaka čomu platíte rovnaké splátky.

Keď sa garantované obdobie skončí, môžete zaplatiť pokojne aj celú zostávajúcu časť. Všetko je bez poplatku.

Treťou možnosťou sú už samotné podmienky bánk. Všetko závisí od vašej zmluvy. Niektoré inštitúcie umožňujú bezplatné splatenie aj v inom termíne.

Predčasné splatenie spotrebného úveru

Spotrebné úvery do sumy 10 000 € nemajú žiaden poplatok spojený s predčasným splatením. V praxi to znamená, že ich môžete vyplatiť kedykoľvek chcete, a to bez toho, aby ste platili niečo navyše.

Ak však máte spotrebný úver nad 10 000 €, očakávajte poplatok do 1 %, s ktorým sa stretnete pri čiastočnom aj úplnom splatení.

Ešte predtým, ako si zoberiete úver, je dobré si jednotlivé ponuky porovnať. Zistíte, aké podmienky jednotlivé banky poskytujú a či umožňujú predčasné splatenie bez poplatku aj nad sumu 10 000 €.

Prečo je predčasné splatenie spoplatnené?

Dôvod, prečo sa s predčasným úverom spájajú poplatky, je pomerne jednoduchý. Pri každej jednej splátke banka zarába prostredníctvom úroku, ktorý môže byť vyšší alebo nižší. Všetko závisí od toho, akú hypotéku alebo úver máte.

Keď hypotéku predčasne splatíte,  banka stráca na svojom príjme. Z tohto dôvodu si pýta poplatok aspoň za predčasné splatenie.

Oplatí sa predčasné splatenie úveru?

Predčasné splatenie úveru je výhodné a oplatí sa. Treba však vedieť, kedy tak urobiť. Najväčšie výhody vám prinesie vtedy, keď ho splatíte  bez poplatkov, napríklad, keď končí fixácia úrokovej sadzby.

Ak premýšľate, či hypotéku alebo úver splatiť skôr, určite tak urobte. Mať „na krku” väčší alebo menší záväzok a pravidelne ho platiť vás obmedzuje. Spôsobuje, že sa cítite neslobodní.

Psychickú pohodu získate vtedy, keď sa hypotéky zbavíte. Nehovoriac o situácii, keď máte dve pôžičky a musíte ich splácať spoločne.

Nie je to len psychika. Dôležité je tiež ekonomické hľadisko. Predčasné splatenie spôsobí, že nezaplatíte na úrokoch toľko, koľko by ste v skutočnosti mali.

Keď nie predčasné, aspoň čiastočné

Chceli by ste predčasne splatiť hypotéku, no nemáte dostatok financií? V tom prípade by ste mali staviť aspoň na čiastočné splatenie. Nie je síce tak výhodné ako úplné, no v určitom smere pomôže.

Splatí väčšiu časť a skráti splátkové obdobie.

Splácajte bez poplatkov

Predčasné splatenie nemusí byť len nevýhodné a finančne náročné. Keď viete, ako na to, môžete sa poplatkom  jednoducho a rýchlo vyhnúť. Splácajte svoj úver bez navýšenia a ušetrite desiatky až stovky eur.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.