Strážený dom

Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

Zabráňte krádežiam

Podľa štatistík poisťovní sa práve počas letných mesiacov zvyšuje výskyt škôd, ktoré boli spôsobené vlámaním. Ľudia totiž nechávajú svoje byty a domy na dlhší čas opustené a zlodeji tieto situácie dokážu veľmi dobre využiť. Pritom stačí urobiť niekoľko základných, často veľmi jednoduchých, preventívnych úkonov na to, aby ste takýmto udalostiam predišli. 

Bezpečnosť nadovšetko

Pred odchodom myslite predovšetkým na dokonalé zabezpečenie domácnosti. Zamknite dvere, pozatvárajte okná a terasy. Nezabudnite ani na uzamknutie brány a garáže. Samozrejmosťou každej domácnosti by mali byť bezpečnostné dvere  či bezpečnostný zámok. Za prakticky neprekonateľné sa považujú dvere 3. a 4. bezpečnostnej triedy. Mimochodom, práve dvere týchto kategórií bývajú často podmienkou aj pre poistenie nehnuteľnosti. Okná môžete pred rozbitím ochrániť nalepením bezpečnostnej fólie. 


Cennosti odložte na dobre ukryté miesto, ideálne do trezoru. Rovnako tak urobte aj s drahou elektronikou. Ak máte domácnosť vybavenú alarmom či bezpečnostnými kamerami, pri odchode ich nezabudnite aktivovať. A hlavne, neoznamujte na sociálnych sieťach, že sa chystáte na dovolenku. Nikdy neviete, kto túto situáciu zneužije. 

Dobré vzťahy so susedmi sú na nezaplatenie

Ak máte dobré vzťahy so susedmi, máte spolovice vyhraté. Nielenže vám môžu pomôcť s polievaním kvetov, ale pritom aj námatkovo skontrolujú, či je byt alebo rodinný dom v poriadku. Môžu vám pomôcť s  vyberaním vašej poštovej schránky, aby nenaznačila zlodejom, že nie ste doma. Blízki susedia si, samozrejme, všimnú, ak z vašej domácnosti vychádzajú nezvyklé zvuky spôsobené zlodejmi a zavolajú políciu.  

Podvodníkov nepodvediete

Určite ste počuli množstvo “zaručených” tipov, ako zlodejov okabátiť. K tým najjednoduchším patrí nezaťahovanie závesov či ponechanie vyvešaného prádla na balkóne. Smart riešenia zas umožňujú simuláciu vašej prítomnosti - napríklad tak, že sa postarajú o automatické zapnutie a vypnutie svetla v stanovených časoch. Niektorých zlodejov takáto taktika dokáže odradiť, mnohí sú však veľmi bystrí a na podobné triky vám nenaletia. 

Zabezpečte vodu, plyn a elektrinu 

K ďalším významným škodám, ktoré nastávajú počas dovolenkového obdobia, sú škody spôsobené haváriou na vodovodných zariadeniach. Tieto škody bývajú značne veľké, nakoľko voda uniká spravidla počas dlhšieho obdobia. V letných mesiacoch dochádza aj  k poškodeniam elektrických zariadení, pretože sa často vyskytujú búrky spôsobujúce prepätie vo vedení. Pred odchodom sa teda zamerajte na zabezpečenie zariadení v byte či rodinnom dome, ktoré tieto problémy dokážu spôsobiť. 


Pred odchodom teda uzavrite všetky prívody vody. Pozor, ak máte uzavreté poistenie, ale počas neprítomnosti ich neuzavriete, poisťovňa vám škodu preplatiť nemusí. Odpojte aj všetky elektrické spotrebiče, v ideálnom prípade aj vrátane chladničky a mrazničky, ktoré predtým vyprázdnite. Medzi základné úkony pred opustením domu či bytu patrí aj uzavriete prívodu plynu. Pri zabezpečení domácnosti vám dokážu pomôcť aj smart riešenia v podobe inteligentných senzorov


Nezabudnite na vhodné poistenie 

V súvislosti s ochranou vášho majetku proti krádeži či lúpeži  je veľmi dôležité poistenie majetku. 


Prípady krádeže a lúpeže bývajú štandardne kryté v rámci poistenia nehnuteľnosti. Toto poistenie však kryje len škody, ktoré vznikli na nehnuteľnosti samotnej. Môže to byť napríklad vyvŕtaný zámok či rozbité okno. Ak však chcete mať poistené aj hnuteľné veci v domácnosti, riešením je poistenie domácnosti. Kombináciou týchto dvoch poistení získate teda maximálnu ochranu svojho domova. 


Malá rada na záver

Platí, že čím vyššia je poistná suma, tým dokonalejšie zabezpečovacie prvky poisťovňa vyžaduje. Prečítajte si teda pozorne poistné podmienky, aby ste zistili, či požiadavky na zabezpečenie rodinného domu či bytu skutočne spĺňate. Vyhnete sa tak prípadným problémom pri poistnom plnení. 


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.