Strážený dom

Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

Zabráňte krádežiam

Podľa štatistík poisťovní sa práve počas letných mesiacov zvyšuje výskyt škôd, ktoré boli spôsobené vlámaním. Ľudia totiž nechávajú svoje byty a domy na dlhší čas opustené a zlodeji tieto situácie dokážu veľmi dobre využiť. Pritom stačí urobiť niekoľko základných, často veľmi jednoduchých, preventívnych úkonov na to, aby ste takýmto udalostiam predišli. 

Bezpečnosť nadovšetko

Pred odchodom myslite predovšetkým na dokonalé zabezpečenie domácnosti. Zamknite dvere, pozatvárajte okná a terasy. Nezabudnite ani na uzamknutie brány a garáže. Samozrejmosťou každej domácnosti by mali byť bezpečnostné dvere  či bezpečnostný zámok. Za prakticky neprekonateľné sa považujú dvere 3. a 4. bezpečnostnej triedy. Mimochodom, práve dvere týchto kategórií bývajú často podmienkou aj pre poistenie nehnuteľnosti. Okná môžete pred rozbitím ochrániť nalepením bezpečnostnej fólie. 


Cennosti odložte na dobre ukryté miesto, ideálne do trezoru. Rovnako tak urobte aj s drahou elektronikou. Ak máte domácnosť vybavenú alarmom či bezpečnostnými kamerami, pri odchode ich nezabudnite aktivovať. A hlavne, neoznamujte na sociálnych sieťach, že sa chystáte na dovolenku. Nikdy neviete, kto túto situáciu zneužije. 

Dobré vzťahy so susedmi sú na nezaplatenie

Ak máte dobré vzťahy so susedmi, máte spolovice vyhraté. Nielenže vám môžu pomôcť s polievaním kvetov, ale pritom aj námatkovo skontrolujú, či je byt alebo rodinný dom v poriadku. Môžu vám pomôcť s  vyberaním vašej poštovej schránky, aby nenaznačila zlodejom, že nie ste doma. Blízki susedia si, samozrejme, všimnú, ak z vašej domácnosti vychádzajú nezvyklé zvuky spôsobené zlodejmi a zavolajú políciu.  

Podvodníkov nepodvediete

Určite ste počuli množstvo “zaručených” tipov, ako zlodejov okabátiť. K tým najjednoduchším patrí nezaťahovanie závesov či ponechanie vyvešaného prádla na balkóne. Smart riešenia zas umožňujú simuláciu vašej prítomnosti - napríklad tak, že sa postarajú o automatické zapnutie a vypnutie svetla v stanovených časoch. Niektorých zlodejov takáto taktika dokáže odradiť, mnohí sú však veľmi bystrí a na podobné triky vám nenaletia. 

Zabezpečte vodu, plyn a elektrinu 

K ďalším významným škodám, ktoré nastávajú počas dovolenkového obdobia, sú škody spôsobené haváriou na vodovodných zariadeniach. Tieto škody bývajú značne veľké, nakoľko voda uniká spravidla počas dlhšieho obdobia. V letných mesiacoch dochádza aj  k poškodeniam elektrických zariadení, pretože sa často vyskytujú búrky spôsobujúce prepätie vo vedení. Pred odchodom sa teda zamerajte na zabezpečenie zariadení v byte či rodinnom dome, ktoré tieto problémy dokážu spôsobiť. 


Pred odchodom teda uzavrite všetky prívody vody. Pozor, ak máte uzavreté poistenie, ale počas neprítomnosti ich neuzavriete, poisťovňa vám škodu preplatiť nemusí. Odpojte aj všetky elektrické spotrebiče, v ideálnom prípade aj vrátane chladničky a mrazničky, ktoré predtým vyprázdnite. Medzi základné úkony pred opustením domu či bytu patrí aj uzavriete prívodu plynu. Pri zabezpečení domácnosti vám dokážu pomôcť aj smart riešenia v podobe inteligentných senzorov


Nezabudnite na vhodné poistenie 

V súvislosti s ochranou vášho majetku proti krádeži či lúpeži  je veľmi dôležité poistenie majetku. 


Prípady krádeže a lúpeže bývajú štandardne kryté v rámci poistenia nehnuteľnosti. Toto poistenie však kryje len škody, ktoré vznikli na nehnuteľnosti samotnej. Môže to byť napríklad vyvŕtaný zámok či rozbité okno. Ak však chcete mať poistené aj hnuteľné veci v domácnosti, riešením je poistenie domácnosti. Kombináciou týchto dvoch poistení získate teda maximálnu ochranu svojho domova. 


Malá rada na záver

Platí, že čím vyššia je poistná suma, tým dokonalejšie zabezpečovacie prvky poisťovňa vyžaduje. Prečítajte si teda pozorne poistné podmienky, aby ste zistili, či požiadavky na zabezpečenie rodinného domu či bytu skutočne spĺňate. Vyhnete sa tak prípadným problémom pri poistnom plnení. 


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.