kľúč vo dverách

5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

21. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

Medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti je zásadný rozdiel

Poistenie nehnuteľnosti je poistenie majetku, ktorý sa vzťahuje iba na nehnuteľný majetok.

Pod nehnuteľný majetok patria:


 • byty,

 • garáže,

 • hospodárske budovy, prípadne doplnkové stavby,

 • rodinné a bytové domy.

Pri poistení nehnuteľnosti si môžete dať poistiť aj trávnik, chodník, stavebný materiál, altánok, bazén alebo oplotenie.

Poistenie domácnosti chráni len hnuteľný majetok. Znamená to, že ide o majetok, ktorý je vo vnútri, respektíve, v bezprostrednej blízkosti nehnuteľnosti. Jednoducho povedané, je možné ním pohnúť. 

1. Poistenie domácnosti nechráni len váš nábytok

Okrem nábytku budete mať poistené aj:


 • elektrospotrebiče,

 • kozmetiku,

 • šperky,

 • hračky,

 • riad,

 • potraviny,

 • športové potreby,

 • videotechniku,

 • záclony, koberce či dekorácie,

 • starožitnosti,

 • záhradné náradie.


TIP

Pri uzatváraní poistenia myslite aj na asistenčné služby. Ide o zabezpečenie náhradného bývania, opravára, ak nastane porucha alebo dovoz chorého člena rodiny do nemocnice. Dôležitým prvkom sú aj pripoistenia. Môže ísť o poškodenie majetku zvieraťom alebo poistenie zodpovednosti členov domácnosti.

2. Poistenie domácnosti sa dá uzatvoriť jednoducho online

Možností, ako si poistiť domácnosť, je neúrekom. Dané poistenie má totiž v portfóliu každá poisťovňa.  Rozdielny je však postup a podmienky, ktoré si ustanovia. Niekedy môžete vďaka online poisteniu ušetriť. 

Poisťovňa UNIQA  vám napríklad pri online poistení domácnosti ponúka online zľavu vo výške 30 %.  Poisťovňa UNION  ponúka pri online poistení zľavu 25 % s nonstop asistenčnými službami.   Generali  prináša poistenie domácnosti už od 5 € mesačne. Je teda len na vás, ktorú formu poistenia si zvolíte. 

3. Poistenie domácnosti nie je povinné pri úvere zabezpečenom nehnuteľnosťou, no je dobré ho mať

V prípade, že si nehnuteľnosť kupujete na úver alebo hypotéku, je poistenie povinné. Domom, prípadne bytom ručíte banke, že ak nebudete môcť splatiť dlhy, banka získa peniaze vďaka predaju nehnuteľnosti. 

Poistenie domácnosti pri úvere, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou, nie je povinné. Ide však o rozumné riešenie.  Keď si budete nehnuteľnosť kupovať na úver, poistenie domácnosti vám banka nemôže prikázať. Vedzte ale, že toto riešenie bude výhodné. Je totiž možné, že získate výhodnejšiu cenu pri komplexnom poistení.

4. Poistiť domácnosť si môžete aj vtedy, ak ste v podnájme

Ak nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť a ste len podnájomníkom, nie je možné, aby ste si nehnuteľnosť poistili na vaše meno. Poistenie sa uzatvára výhradne s jej majiteľom. Pri poistení domácnosti to ale neplatí. Môže sa totiž stať, že majiteľ bytu, v ktorom ste podnájomníkom, podcení určité technické záležitosti. 

Následne vás môže niekto vytopiť alebo nastane skrat elektrospotrebičov, ktoré sú v byte. Vtedy budete môcť žiadať o vyplatenie poistnej udalosti.

Podnájomník, ktorý byt odkúpi, by mal precízne skontrolovať pôvodnú poistnú zmluvu. Nie je ničím nezvyčajným, že poisťovne často hovoria o probléme, pri ktorom byty, ktoré v minulosti patrili mestu či podniku, prešli do osobného vlastníctva podnájomníka. Zároveň zostal rovnaký aj druh poistenia, čo znamená, že poistenie sa týka len domácnosti. Preto ak aj prenajímate byt, odporúčame vám ho poistiť.

5. Poistenie zahŕňa aj krádež

Dôležitou súčasťou poistenia domácnosti je škodová udalosť, ktorá bola spôsobená krádežou. Ide o veľmi dôležitý aspekt, pretože pri podpisovaní zmlúv dochádza k jej nesprávnej interpretácii. 

Ak uzatvárate zmluvu, rozlišujte, čo je:


 • Obyčajná krádež – ide o odcudzenie nezabezpečených predmetov, napríklad, ak necháte odomknutý byt. Obvykle nie je súčasťou poistenia domácnosti.

 • Lúpež    ide o poškodenie, prípadne odcudzenie domácnosti za použitia násilia či pod hrozbou násilia.

 • Krádež spôsobená vlámaním alebo vlámanie –  ide o odcudzenie predmetov, ku ktorým sa zlodej dostal násilím. Môže ísť o vykopnutie okna alebo dverí, prípadne zlodej použil nástroj, ktorým daný čin spôsobil.


Vedeli ste, že…

… ak by ste zlodejom po vyhrážkach nechali dobrovoľne majetok, poistenie domácnosti sa naň nebude vzťahovať?

Zhrnutie

Podľa mnohých skúseností samotných poisťovní aj poistencov sú jasné tieto závery. Ak nehnuteľnosť vlastníte a nie ste len v podnájme, ideálnou voľbou bude kombinované poistenie domácnosti a nehnuteľnosti,  ktoré sa pekne dopĺňa. Iba vtedy sa dá zachrániť najväčšia časť majetku. 

Dobrou správou je, že  viaceré poisťovne majú v ponuke výhodné balíky, ktoré pokryjú aj poistenie nehnuteľnosti, aj poistenie domácnosti. Okrem toho myslite aj na doplnkové služby a pripoistenia, ktoré vám budú nápomocné v okamihoch, ktoré nedokáže nik predvídať.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • Drevodom
  19. januára 2022|Richard Zona
  Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

  Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.

 • dom
  09. januára 2022|Ján Schneider
  Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

  V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

 • žena v byte
  12. decembra 2021|Silvia Múdra
  Poistenie bytu: Veľké porovnanie cien jednotlivých poisťovní

  Každý majiteľ nehnuteľnosti by mal predvídať a chrániť svoj majetok správne nastavenou poistnou zmluvou. Zvoliť si vhodné poistenie bytu však zďaleka nie je jednoduchá úloha. Na čo všetko si dať pozor a aké sú výhody a nevýhody ponúk jednotlivých poisťovní na trhu? Pripravili sme pre vás veľké porovnanie cien a podmienok, s ktorými sa stretnete pri dojednávaní poistnej zmluvy.

 • Muž za PC s bankovkami na stole
  07. decembra 2021|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Riešite škodovú udalosť a chcete, aby vám ju poisťovňa vyplatila čo najrýchlejšie? Nepríjemná situácia sa môže predĺžiť z dní na týždne či mesiace. Nemusí za tým stáť ani samotná inštitúcia. Predĺženie procesu je zapríčinené mnohokrát z dôvodu nesprávneho postupu klienta. Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti a ako postupovať, aby ste financie dostali čo najrýchlejšie?