kľúč vo dverách

5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

21. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

Medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti je zásadný rozdiel

Poistenie nehnuteľnosti je poistenie majetku, ktorý sa vzťahuje iba na nehnuteľný majetok.

Pod nehnuteľný majetok patria:


 • byty,

 • garáže,

 • hospodárske budovy, prípadne doplnkové stavby,

 • rodinné a bytové domy.

Pri poistení nehnuteľnosti si môžete dať poistiť aj trávnik, chodník, stavebný materiál, altánok, bazén alebo oplotenie.

Poistenie domácnosti chráni len hnuteľný majetok. Znamená to, že ide o majetok, ktorý je vo vnútri, respektíve, v bezprostrednej blízkosti nehnuteľnosti. Jednoducho povedané, je možné ním pohnúť. 

1. Poistenie domácnosti nechráni len váš nábytok

Okrem nábytku budete mať poistené aj:


 • elektrospotrebiče,

 • kozmetiku,

 • šperky,

 • hračky,

 • riad,

 • potraviny,

 • športové potreby,

 • videotechniku,

 • záclony, koberce či dekorácie,

 • starožitnosti,

 • záhradné náradie.


TIP

Pri uzatváraní poistenia myslite aj na asistenčné služby. Ide o zabezpečenie náhradného bývania, opravára, ak nastane porucha alebo dovoz chorého člena rodiny do nemocnice. Dôležitým prvkom sú aj pripoistenia. Môže ísť o poškodenie majetku zvieraťom alebo poistenie zodpovednosti členov domácnosti.

2. Poistenie domácnosti sa dá uzatvoriť jednoducho online

Možností, ako si poistiť domácnosť, je neúrekom. Dané poistenie má totiž v portfóliu každá poisťovňa.  Rozdielny je však postup a podmienky, ktoré si ustanovia. Niekedy môžete vďaka online poisteniu ušetriť. 

Poisťovňa UNIQA  vám napríklad pri online poistení domácnosti ponúka online zľavu vo výške 30 %.  Poisťovňa UNION  ponúka pri online poistení zľavu 25 % s nonstop asistenčnými službami.   Generali  prináša poistenie domácnosti už od 5 € mesačne. Je teda len na vás, ktorú formu poistenia si zvolíte. 

3. Poistenie domácnosti nie je povinné pri úvere zabezpečenom nehnuteľnosťou, no je dobré ho mať

V prípade, že si nehnuteľnosť kupujete na úver alebo hypotéku, je poistenie povinné. Domom, prípadne bytom ručíte banke, že ak nebudete môcť splatiť dlhy, banka získa peniaze vďaka predaju nehnuteľnosti. 

Poistenie domácnosti pri úvere, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou, nie je povinné. Ide však o rozumné riešenie.  Keď si budete nehnuteľnosť kupovať na úver, poistenie domácnosti vám banka nemôže prikázať. Vedzte ale, že toto riešenie bude výhodné. Je totiž možné, že získate výhodnejšiu cenu pri komplexnom poistení.

4. Poistiť domácnosť si môžete aj vtedy, ak ste v podnájme

Ak nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť a ste len podnájomníkom, nie je možné, aby ste si nehnuteľnosť poistili na vaše meno. Poistenie sa uzatvára výhradne s jej majiteľom. Pri poistení domácnosti to ale neplatí. Môže sa totiž stať, že majiteľ bytu, v ktorom ste podnájomníkom, podcení určité technické záležitosti. 

Následne vás môže niekto vytopiť alebo nastane skrat elektrospotrebičov, ktoré sú v byte. Vtedy budete môcť žiadať o vyplatenie poistnej udalosti.

Podnájomník, ktorý byt odkúpi, by mal precízne skontrolovať pôvodnú poistnú zmluvu. Nie je ničím nezvyčajným, že poisťovne často hovoria o probléme, pri ktorom byty, ktoré v minulosti patrili mestu či podniku, prešli do osobného vlastníctva podnájomníka. Zároveň zostal rovnaký aj druh poistenia, čo znamená, že poistenie sa týka len domácnosti. Preto ak aj prenajímate byt, odporúčame vám ho poistiť.

5. Poistenie zahŕňa aj krádež

Dôležitou súčasťou poistenia domácnosti je škodová udalosť, ktorá bola spôsobená krádežou. Ide o veľmi dôležitý aspekt, pretože pri podpisovaní zmlúv dochádza k jej nesprávnej interpretácii. 

Ak uzatvárate zmluvu, rozlišujte, čo je:


 • Obyčajná krádež – ide o odcudzenie nezabezpečených predmetov, napríklad, ak necháte odomknutý byt. Obvykle nie je súčasťou poistenia domácnosti.

 • Lúpež    ide o poškodenie, prípadne odcudzenie domácnosti za použitia násilia či pod hrozbou násilia.

 • Krádež spôsobená vlámaním alebo vlámanie –  ide o odcudzenie predmetov, ku ktorým sa zlodej dostal násilím. Môže ísť o vykopnutie okna alebo dverí, prípadne zlodej použil nástroj, ktorým daný čin spôsobil.


Vedeli ste, že…

… ak by ste zlodejom po vyhrážkach nechali dobrovoľne majetok, poistenie domácnosti sa naň nebude vzťahovať?

Zhrnutie

Podľa mnohých skúseností samotných poisťovní aj poistencov sú jasné tieto závery. Ak nehnuteľnosť vlastníte a nie ste len v podnájme, ideálnou voľbou bude kombinované poistenie domácnosti a nehnuteľnosti,  ktoré sa pekne dopĺňa. Iba vtedy sa dá zachrániť najväčšia časť majetku. 

Dobrou správou je, že  viaceré poisťovne majú v ponuke výhodné balíky, ktoré pokryjú aj poistenie nehnuteľnosti, aj poistenie domácnosti. Okrem toho myslite aj na doplnkové služby a pripoistenia, ktoré vám budú nápomocné v okamihoch, ktoré nedokáže nik predvídať.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.