kľúč vo dverách

5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

21. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

Medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti je zásadný rozdiel

Poistenie nehnuteľnosti je poistenie majetku, ktorý sa vzťahuje iba na nehnuteľný majetok.

Pod nehnuteľný majetok patria:


 • byty,

 • garáže,

 • hospodárske budovy, prípadne doplnkové stavby,

 • rodinné a bytové domy.

Pri poistení nehnuteľnosti si môžete dať poistiť aj trávnik, chodník, stavebný materiál, altánok, bazén alebo oplotenie.

Poistenie domácnosti chráni len hnuteľný majetok. Znamená to, že ide o majetok, ktorý je vo vnútri, respektíve, v bezprostrednej blízkosti nehnuteľnosti. Jednoducho povedané, je možné ním pohnúť. 

1. Poistenie domácnosti nechráni len váš nábytok

Okrem nábytku budete mať poistené aj:


 • elektrospotrebiče,

 • kozmetiku,

 • šperky,

 • hračky,

 • riad,

 • potraviny,

 • športové potreby,

 • videotechniku,

 • záclony, koberce či dekorácie,

 • starožitnosti,

 • záhradné náradie.


TIP

Pri uzatváraní poistenia myslite aj na asistenčné služby. Ide o zabezpečenie náhradného bývania, opravára, ak nastane porucha alebo dovoz chorého člena rodiny do nemocnice. Dôležitým prvkom sú aj pripoistenia. Môže ísť o poškodenie majetku zvieraťom alebo poistenie zodpovednosti členov domácnosti.

2. Poistenie domácnosti sa dá uzatvoriť jednoducho online

Možností, ako si poistiť domácnosť, je neúrekom. Dané poistenie má totiž v portfóliu každá poisťovňa.  Rozdielny je však postup a podmienky, ktoré si ustanovia. Niekedy môžete vďaka online poisteniu ušetriť. 

Poisťovňa UNIQA  vám napríklad pri online poistení domácnosti ponúka online zľavu vo výške 30 %.  Poisťovňa UNION  ponúka pri online poistení zľavu 25 % s nonstop asistenčnými službami.   Generali  prináša poistenie domácnosti už od 5 € mesačne. Je teda len na vás, ktorú formu poistenia si zvolíte. 

3. Poistenie domácnosti nie je povinné pri úvere zabezpečenom nehnuteľnosťou, no je dobré ho mať

V prípade, že si nehnuteľnosť kupujete na úver alebo hypotéku, je poistenie povinné. Domom, prípadne bytom ručíte banke, že ak nebudete môcť splatiť dlhy, banka získa peniaze vďaka predaju nehnuteľnosti. 

Poistenie domácnosti pri úvere, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou, nie je povinné. Ide však o rozumné riešenie.  Keď si budete nehnuteľnosť kupovať na úver, poistenie domácnosti vám banka nemôže prikázať. Vedzte ale, že toto riešenie bude výhodné. Je totiž možné, že získate výhodnejšiu cenu pri komplexnom poistení.

4. Poistiť domácnosť si môžete aj vtedy, ak ste v podnájme

Ak nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť a ste len podnájomníkom, nie je možné, aby ste si nehnuteľnosť poistili na vaše meno. Poistenie sa uzatvára výhradne s jej majiteľom. Pri poistení domácnosti to ale neplatí. Môže sa totiž stať, že majiteľ bytu, v ktorom ste podnájomníkom, podcení určité technické záležitosti. 

Následne vás môže niekto vytopiť alebo nastane skrat elektrospotrebičov, ktoré sú v byte. Vtedy budete môcť žiadať o vyplatenie poistnej udalosti.

Podnájomník, ktorý byt odkúpi, by mal precízne skontrolovať pôvodnú poistnú zmluvu. Nie je ničím nezvyčajným, že poisťovne často hovoria o probléme, pri ktorom byty, ktoré v minulosti patrili mestu či podniku, prešli do osobného vlastníctva podnájomníka. Zároveň zostal rovnaký aj druh poistenia, čo znamená, že poistenie sa týka len domácnosti. Preto ak aj prenajímate byt, odporúčame vám ho poistiť.

5. Poistenie zahŕňa aj krádež

Dôležitou súčasťou poistenia domácnosti je škodová udalosť, ktorá bola spôsobená krádežou. Ide o veľmi dôležitý aspekt, pretože pri podpisovaní zmlúv dochádza k jej nesprávnej interpretácii. 

Ak uzatvárate zmluvu, rozlišujte, čo je:


 • Obyčajná krádež – ide o odcudzenie nezabezpečených predmetov, napríklad, ak necháte odomknutý byt. Obvykle nie je súčasťou poistenia domácnosti.

 • Lúpež    ide o poškodenie, prípadne odcudzenie domácnosti za použitia násilia či pod hrozbou násilia.

 • Krádež spôsobená vlámaním alebo vlámanie –  ide o odcudzenie predmetov, ku ktorým sa zlodej dostal násilím. Môže ísť o vykopnutie okna alebo dverí, prípadne zlodej použil nástroj, ktorým daný čin spôsobil.


Vedeli ste, že…

… ak by ste zlodejom po vyhrážkach nechali dobrovoľne majetok, poistenie domácnosti sa naň nebude vzťahovať?

Zhrnutie

Podľa mnohých skúseností samotných poisťovní aj poistencov sú jasné tieto závery. Ak nehnuteľnosť vlastníte a nie ste len v podnájme, ideálnou voľbou bude kombinované poistenie domácnosti a nehnuteľnosti,  ktoré sa pekne dopĺňa. Iba vtedy sa dá zachrániť najväčšia časť majetku. 

Dobrou správou je, že  viaceré poisťovne majú v ponuke výhodné balíky, ktoré pokryjú aj poistenie nehnuteľnosti, aj poistenie domácnosti. Okrem toho myslite aj na doplnkové služby a pripoistenia, ktoré vám budú nápomocné v okamihoch, ktoré nedokáže nik predvídať.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.