najomcovia v byte

Prenajímate byt? Porozmýšľajte nad poistením domácnosti

30. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Vlastníte nehnuteľnosť, ktorú aktuálne nevyužívate pre vlastné bývanie? Prenajať ju zodpovednému nájomcovi je bezpochyby správne rozhodnutie. Súčasne s podpisom nájomnej zmluvy však prirodzene prichádzajú aj isté obavy. Predsa len zverujete svoj majetok do rúk cudzieho človeka. Postačí vám na ochranu bytu správne naformulovaná nájomná zmluva a poistenie nehnuteľnosti? Alebo sa oplatí poistiť aj domácnosť?

Ochráni nájomná zmluva zariadenie vášho bytu?

Všetky povinnosti budúceho obyvateľa vášho bytu uvádzate v nájomnej zmluve. V nej si dohodnete dobu nájmu, výšku nájomného i práva a povinnosti nájomcu. V nájomnej zmluve sa tiež odporúča presne popísať vybavenie a stav bytu, dohodnúť si depozit na vykrytie prípadných škôd a tiež zaviazať nájomcu bezodkladne a na vlastné náklady odstrániť prípadné chyby a poškodenia, ktoré spôsobí užívaním bytu. 

Súčasne v nej môžete nájomcu zaviazať povinnosťou uzatvoriť si poistenie zodpovednosti za škodu. Tento poistný produkt  pokryje všetky škody, ktoré by nájomca mohol spôsobiť susedom, napríklad v prípade požiaru alebo vytopenia. Okrem zodpovednosti voči tretím osobám sa môže nájomca poistiť aj vo vzťahu k vám ako k prenajímateľovi. Ak vám svojim konaním spôsobí škodu na majetku, oprava nepôjde z jeho vrecka, ale padne na plecia poisťovne.

Bude sa vám hodiť aj poistenie domácnosti

Mnohí majitelia bytov sa mylne domnievajú, že poistenie nehnuteľnosti predstavuje dostatočnú ochranu ich majetku. Takýto poistný produkt sa v skutočnosti vzťahuje len na nehnuteľnosť samotnú, to znamená na jej múry, okná, podlahy či inžinierske siete. Všetko hnuteľné vybavenie, teda nábytok, elektrospotrebiče, výpočtovú techniku, koberce, cennosti, športové potreby či osobné veci chráni poistenie domácnosti.

Aj napriek tomu, že nájomcu zaviažete v zmluve k ochrane vášho majetku i k náhrade prípadných škôd, jednoznačnou voľbou by malo byť pre vás i poistenie domácnosti. A to z jednoduchého dôvodu. K poškodeniu hnuteľného vybavenia bytu môže dôjsť aj bez pričinenia jeho obyvateľov. Môže sa stať, že váš byt vykradnú alebo k dôjde k poškodeniu elektrických zariadení, spotrebičov či počítačov úderom blesku, prípadne skratom na elektromotoroch. V takýchto prípadoch nájomca nenesie zodpovednosť za škodu na vašom majetku, a nebude ju teda hradiť on ani jeho poisťovňa. Ak si však poistíte domácnosť, poistné krytie sa bude vzťahovať aj na tieto špecifické prípady.

Pokryje poistenie domácnosti aj majetok nájomcu?

Ak si vy ako prenajímateľ poistíte domácnosť, poistné krytie sa vzťahuje len na váš majetok. Ak teda dôjde k poistnej udalosti, napríklad ku krádeži, pričom medzi odcudzenými vecami budú aj veci nájomcu (počítač, mobil, osobné veci, športové potreby), ktoré si do vášho bytu nasťahoval, poisťovňa nahradí škodu len vám. Aj nájomca by si mal preto vo vlastnom záujme okrem poistenia zodpovednosti uzatvoriť aj poistenie domácnosti.

Škody spôsobené susedom sa posudzujú individuálne

Odlišná situácia nastane, ak utrpí ujmu váš sused. Môže dôjsť napríklad k vytopeniu bytu pod vami alebo k požiaru, ktorý zasiahne aj okolité byty. Bude za škody zodpovedný nájomca alebo prenajímateľ? Situácia sa posudzuje veľmi individuálne a zodpovedný môžete byť v konečnom dôsledku vy. A to aj napriek tomu, že v byte nebývate. 

Náhrada škody padne na vaše plecia  v prípade, ak dôjde k škodovej udalosti bez pričinenia nájomcu. Ak praskne vodovodné potrubie alebo  dôjde k požiaru v dôsledku skratu na elektrickom vedení, škodu budete hradiť vy, respektíve vaša poisťovňa. Opačný prípad  nastane, ak ku škodovej udalosti dôjde pričinením alebo nedbanlivosťou nájomcu. Vtedy bude  škodu  tretím osobám hradiť on, prípadne jeho poisťovňa.

Od čoho závisí cena poistenia domácnosti?

Ako to už pri poistných produktoch býva, do cenotvorby vstupuje množstvo faktorov a konečné vyčíslenie poistného závisí od konkrétnej poisťovne. Rozhodujúca však spravidla býva hodnota majetku, ktorý si chcete poistiť, lokalita, v ktorej sa byt nachádza a rozsah poistného krytia

Poisťovne väčšinou poskytujú poistné produkty vo forme balíčkov, pričom je dôležité zvážiť si, či zvolený balíček kryje riziká, ktoré potrebujete poistiť. V prípade potreby máte spravidla na výber z ponuky pripoistení, respektíve nadštandardných poistných krytí. V každom prípade si pred uzatvorením poistenia dôkladne preštudujte poistnú zmluvu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.