Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti: Obráťte sa na odborníkov

|Michal Postulka
5/5

Poistenie domácnosti je jedným z najkomplexnejších poistení dostupných na trhu. Vzťahuje sa na širokú škálu predmetov a situácií. Ak si plánujete poistiť domácnosť a chcete získať čo najvýhodnejšiu ponuku, je dobré obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti. Možno vás zaujme niektoré z poistení v článku, ale ak nie, pokojne využite online porovnanie ponúk.

Poistenie domácnosti alebo nehnuteľnosti?

Tieto dva poistné produkty sa v praxi často spomínajú spolu. Nie je to ani veľkým prekvapením, keďže nehnuteľnosť a domácnosť sú dve úzko prepojené veci. Aký je medzi nimi teda rozdiel?

Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti odlíšite pomerne jednoducho. Predstavte si, že zoberiete dom alebo byt a prevrátite ho hore nohami. Na veci, ktoré ostanú na svojom mieste, sa vzťahuje poistenie nehnuteľnosti. Naopak, poistenie domácnosti sa zameriava na vybavenie, teda veci, ktoré sa pri prevrátení pohnú.


Tip

Poisťovne často ponúkajú výhodnejšie podmienky poistenia domácnosti, ak ho spojíte aj so zabezpečením nehnuteľnosti, prípadne inými produktmi z ich ponuky.


Čo kryje poistenie domácnosti?

Ako napovedá predošlý príklad, poistenie domácnosti môže chrániť napríklad:

 • nábytok,

 • spotrebiče (chladnička, práčka…),

 • elektrotechniku (počítače, televízory, audiotechniku…),

 • oblečenie, obuv,

 • šperky, drahokamy,

 • umenie a starožitnosti.

Pod krytie poistenia domácnosti môžu spadať aj všetky ostatné hnuteľné veci umiestnené v bytových aj nebytových priestoroch. Ak vás zaujímajú poistné udalosti, pred ktorými vás dokáže ochrániť, tu je niekoľko príkladov:

 • požiar,

 • povodeň,

 • úder blesku,

 • zemetrasenie,

 • následky víchrice (priame poškodenie vetrom alebo aj spadnuté stromy a stožiare),

 • lúpež alebo vandalizmus.

Samozrejme, konkrétne podmienky budú závisieť od ponuky a pripoistení, ktoré si vyberiete.

Najpopulárnejšie ponuky

V nasledujúcej časti článku sa pozrieme na najpopulárnejšie ponuky poistenia domácnosti, ktoré poskytujú poisťovne na Slovensku.

UNIQA

Základné poistenie domova od UNIQA s názvom Domov & Šťastie vám poskytne krytie v prípade udalostí, ktoré na Slovensku najčastejšie spôsobujú škody. K požiaru, vytopeniu vodou z vodovodu alebo víchrici si môžete pripoistiť vybavenie domácnosti aj pre prípad vandalizmu, silných atmosferických zrážok či spodnej vody.

UNIQA láka klientov na zaujímavé služby, ako MeteoUNIQA (varovanie pred nepriaznivým počasím), asistenčné služby 24/7 alebo Kyber poistenie, ktoré sa stáva obľúbenou voľbou najmä v posledných rokoch, kedy máme v domácnostiach stále viac smart zariadení a riziko narušenia online súkromia narastá.

Allianz

Allianz svojím klientom ponúka rýchle a hlavne pohodlné vybavenie poistenia domácnosti. Je to síce komplexné, no na poistenie celej domácnosti aj budovy vám postačí jedna zmluva. K jednoduchosti celého procesu napomáha aj systém balíkov krytia, ktorý Allianz poskytuje záujemcom o ich služby.

Balík Comfort vám poskytne základné krytie pre prípad väčších škôd, akými sú požiar, povodeň, víchrica alebo iné živelné pohromy. Balíky Extra a Max obsahujú naviac aj menšie škody v domácnosti, krádež, ale aj vandalizmus. V každom balíku získate aj poskytovanie asistenčných služieb a krytie zodpovednosti za škodu, ktorú môžete spôsobiť inej osobe.

Kooperativa

Aj v Kooperative si uvedomujú, že bývanie v poistenej domácnosti je najpríjemnejšie. Vďaka tomu si môžete zariadenie vášho bytu či domu poistiť jedným z balíkov krytia v rámci produktu Bezstarostný domov. Aj v tomto prípade je zabezpečenie nehnuteľnosti aj domácnosti spojené do jednej zmluvy.

Okrem poistenia základného vybavenia pred najbežnejšími škodovými udalosťami ponúka Kooperativa širokú škálu pripoistení. Zmluvu si môžete nastaviť presne podľa vašich potrieb. Napríklad máte možnosť pripoistiť si zodpovednosť nájomcu, vaše hnuteľné veci na inej adrese alebo záhradu. Základná spoluúčasť je pritom 0 € a získate aj asistenčné služby.

Wüstenrot

Ak sa vám páči myšlienka 5-ročnej záruky na elektrospotrebiče vo vašej domácnosti, určite zvážte poistenie od Wüstenrot. Je to jedna z výhod, ktoré poskytujú svojim klientom. Pri dojednávaní zmluvy môžete taktiež získať zľavu až 40 %, ak si vo Wüstenrot poistíte domácnosť aj nehnuteľnosť, zvolíte si určité pripoistenia alebo u nich už máte iné aktívne zmluvy.

Na uzatvorenie zmluvy v tejto poisťovni nepotrebujete prikladať fotodokumentáciu, čo celý proces výrazne zjednoduší. V závislosti od zvoleného balíka získate nárok na bonusy, ako asistenčné služby v hodnote do 275 € zdarma, poistenie potravín a poistenie nehnuteľnosti a domácnosti na pol roka v prípade straty zamestnania.

AXA

Pri zvažovaní ponúk na poistenie domácnosti by ste rozhodne nemali vynechať tri balíky krytia od AXA. Prostredníctvom nich si môžete pre prípad škodovej udalosti zabezpečiť zariadenie v, ale aj mimo vašej domácnosti. Zmluvu si vybavíte rýchlo a jednoducho online s možnosťou získania 25 % zľavy.

Poistenie domácnosti v AXA vám poskytuje možnosť pripoistenia rôznych vecí mimo nej. Cyklistov bude určite zaujímať krytie v prípade krádeže bicykla, a to aj napriek tomu, že sa v čase krádeže nenachádzal u vás doma. Chodíte na výlety s domácim miláčikom? AXA vám preplatí náklady na ošetrenie jeho prípadného poranenia.


Vedeli ste, že…

… podľa prieskumu spoločnosti AXA je najčastejšou príčinou poistnej udalosti v domácnosti únik vody? Najviac Slovákov má skúsenosti s vytečenou práčkou alebo prasknutým potrubím.


Union

Chcete mať pri poisťovaní domácnosti na výber z viac ako 30 rizík, ktoré môžu ohroziť váš majetok? S Union to nebude problém. Možnosť poistenia s nulovou spoluúčasťou a zľavy pre nových aj verných sú len niektoré z výhod, na ktoré sa pri využívaní služieb od Union môžete tešiť.

Mnohých určite potešia detaily, na ktoré táto poisťovňa myslela pri navrhovaní svojho produktu zameraného na zabezpečenie domácnosti. Napríklad, počas sťahovania bude počas 30 dní poistenie platiť na vašu starú aj novú adresu. Fanúšikov modernej dopravy poteší aj poistenie zodpovednosti za škody spôsobené pri využívaní elektromobility.

Zhrnutie

V článku ste mali možnosť získať približný prehľad o ponukách poistenia domácnosti. Presné podmienky a cena však budú závisieť od detailov, ktoré sú špecifické práve pre vaše bývanie. Ak teda máte vážny záujem o cenovú ponuku na zabezpečenie domácnosti, odporúčame vám využiť napríklad online porovnávač poistení.


Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.