šťastná žena na sedačke

Poistenie domácnosti: Obráťte sa na odborníkov

29. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poistenie domácnosti je jedným z najkomplexnejších poistení dostupných na trhu. Vzťahuje sa na širokú škálu predmetov a situácií. Ak si plánujete poistiť domácnosť a chcete získať čo najvýhodnejšiu ponuku, je dobré obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti. Možno vás zaujme niektoré z poistení v článku, ale ak nie, pokojne využite online porovnanie ponúk.

Poistenie domácnosti alebo nehnuteľnosti?

Tieto dva poistné produkty sa v praxi často spomínajú spolu. Nie je to ani veľkým prekvapením, keďže nehnuteľnosť a domácnosť sú dve úzko prepojené veci. Aký je medzi nimi teda rozdiel?

Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti odlíšite pomerne jednoducho. Predstavte si, že zoberiete dom alebo byt a prevrátite ho hore nohami. Na veci, ktoré ostanú na svojom mieste, sa vzťahuje poistenie nehnuteľnosti. Naopak, poistenie domácnosti sa zameriava na vybavenie, teda veci, ktoré sa pri prevrátení pohnú.


Tip

Poisťovne často ponúkajú výhodnejšie podmienky poistenia domácnosti, ak ho spojíte aj so zabezpečením nehnuteľnosti, prípadne inými produktmi z ich ponuky.

Čo kryje poistenie domácnosti?

Ako napovedá predošlý príklad, poistenie domácnosti môže chrániť napríklad:


 • nábytok,

 • spotrebiče (chladnička, práčka…),

 • elektrotechniku (počítače, televízory, audiotechniku…),

 • oblečenie, obuv,

 • šperky, drahokamy,

 • umenie a starožitnosti.

Pod krytie poistenia domácnosti môžu spadať aj všetky ostatné hnuteľné veci umiestnené v bytových aj nebytových priestoroch. Ak vás zaujímajú poistné udalosti, pred ktorými vás dokáže ochrániť, tu je niekoľko príkladov:


 • požiar,

 • povodeň,

 • úder blesku,

 • zemetrasenie,

 • následky víchrice (priame poškodenie vetrom alebo aj spadnuté stromy a stožiare),

 • lúpež alebo vandalizmus.

Samozrejme, konkrétne podmienky budú závisieť od ponuky a pripoistení, ktoré si vyberiete.

Najpopulárnejšie ponuky

V nasledujúcej časti článku sa pozrieme na najpopulárnejšie ponuky poistenia domácnosti, ktoré poskytujú poisťovne na Slovensku.

UNIQA

Základné poistenie domova od UNIQA s názvom Domov & Šťastie vám poskytne krytie v prípade udalostí, ktoré na Slovensku najčastejšie spôsobujú škody. K požiaru, vytopeniu vodou z vodovodu alebo víchrici si môžete pripoistiť vybavenie domácnosti aj pre prípad vandalizmu, silných atmosferických zrážok či spodnej vody.

UNIQA láka klientov na zaujímavé služby, ako MeteoUNIQA (varovanie pred nepriaznivým počasím), asistenčné služby 24/7 alebo Kyber poistenie, ktoré sa stáva obľúbenou voľbou najmä v posledných rokoch, kedy máme v domácnostiach stále viac smart zariadení a riziko narušenia online súkromia narastá.

Allianz

Allianz svojím klientom ponúka rýchle a hlavne pohodlné vybavenie poistenia domácnosti. Je to síce komplexné, no na poistenie celej domácnosti aj budovy vám postačí jedna zmluva. K jednoduchosti celého procesu napomáha aj systém balíkov krytia, ktorý Allianz poskytuje záujemcom o ich služby.

Balík Comfort vám poskytne základné krytie pre prípad väčších škôd, akými sú požiar, povodeň, víchrica alebo iné živelné pohromy. Balíky Extra a Max obsahujú naviac aj menšie škody v domácnosti, krádež, ale aj vandalizmus. V každom balíku získate aj poskytovanie asistenčných služieb a krytie zodpovednosti za škodu, ktorú môžete spôsobiť inej osobe.

Kooperativa

Aj v Kooperative si uvedomujú, že bývanie v poistenej domácnosti je najpríjemnejšie. Vďaka tomu si môžete zariadenie vášho bytu či domu poistiť jedným z balíkov krytia v rámci produktu Bezstarostný domov. Aj v tomto prípade je zabezpečenie nehnuteľnosti aj domácnosti spojené do jednej zmluvy.

Okrem poistenia základného vybavenia pred najbežnejšími škodovými udalosťami ponúka Kooperativa širokú škálu pripoistení. Zmluvu si môžete nastaviť presne podľa vašich potrieb. Napríklad máte možnosť pripoistiť si zodpovednosť nájomcu, vaše hnuteľné veci na inej adrese alebo záhradu. Základná spoluúčasť je pritom 0 € a získate aj asistenčné služby.

Wüstenrot

Ak sa vám páči myšlienka 5-ročnej záruky na elektrospotrebiče vo vašej domácnosti, určite zvážte poistenie od Wüstenrot. Je to jedna z výhod, ktoré poskytujú svojim klientom. Pri dojednávaní zmluvy môžete taktiež získať zľavu až 40 %, ak si vo Wüstenrot poistíte domácnosť aj nehnuteľnosť, zvolíte si určité pripoistenia alebo u nich už máte iné aktívne zmluvy.

Na uzatvorenie zmluvy v tejto poisťovni nepotrebujete prikladať fotodokumentáciu, čo celý proces výrazne zjednoduší. V závislosti od zvoleného balíka získate nárok na bonusy, ako asistenčné služby v hodnote do 275 € zdarma, poistenie potravín a poistenie nehnuteľnosti a domácnosti na pol roka v prípade straty zamestnania.

AXA

Pri zvažovaní ponúk na poistenie domácnosti by ste rozhodne nemali vynechať tri balíky krytia od AXA. Prostredníctvom nich si môžete pre prípad škodovej udalosti zabezpečiť zariadenie v, ale aj mimo vašej domácnosti. Zmluvu si vybavíte rýchlo a jednoducho online s možnosťou získania 25 % zľavy.

Poistenie domácnosti v AXA vám poskytuje možnosť pripoistenia rôznych vecí mimo nej. Cyklistov bude určite zaujímať krytie v prípade krádeže bicykla, a to aj napriek tomu, že sa v čase krádeže nenachádzal u vás doma. Chodíte na výlety s domácim miláčikom? AXA vám preplatí náklady na ošetrenie jeho prípadného poranenia.


Vedeli ste, že...

… podľa prieskumu spoločnosti AXA je najčastejšou príčinou poistnej udalosti v domácnosti únik vody? Najviac Slovákov má skúsenosti s vytečenou práčkou alebo prasknutým potrubím.

Union

Chcete mať pri poisťovaní domácnosti na výber z viac ako 30 rizík, ktoré môžu ohroziť váš majetok? S Union to nebude problém. Možnosť poistenia s nulovou spoluúčasťou a zľavy pre nových aj verných sú len niektoré z výhod, na ktoré sa pri využívaní služieb od Union môžete tešiť.

Mnohých určite potešia detaily, na ktoré táto poisťovňa myslela pri navrhovaní svojho produktu zameraného na zabezpečenie domácnosti. Napríklad, počas sťahovania bude počas 30 dní poistenie platiť na vašu starú aj novú adresu. Fanúšikov modernej dopravy poteší aj poistenie zodpovednosti za škody spôsobené pri využívaní elektromobility.

Zhrnutie

V článku ste mali možnosť získať približný prehľad o ponukách poistenia domácnosti. Presné podmienky a cena však budú závisieť od detailov, ktoré sú špecifické práve pre vaše bývanie. Ak teda máte vážny záujem o cenovú ponuku na zabezpečenie domácnosti, odporúčame vám využiť napríklad online porovnávač poistení.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  21. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

 • Drevodom
  19. januára 2022|Richard Zona
  Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

  Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.

 • dom
  09. januára 2022|Ján Schneider
  Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

  V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

 • žena v byte
  12. decembra 2021|Silvia Múdra
  Poistenie bytu: Veľké porovnanie cien jednotlivých poisťovní

  Každý majiteľ nehnuteľnosti by mal predvídať a chrániť svoj majetok správne nastavenou poistnou zmluvou. Zvoliť si vhodné poistenie bytu však zďaleka nie je jednoduchá úloha. Na čo všetko si dať pozor a aké sú výhody a nevýhody ponúk jednotlivých poisťovní na trhu? Pripravili sme pre vás veľké porovnanie cien a podmienok, s ktorými sa stretnete pri dojednávaní poistnej zmluvy.

 • Muž za PC s bankovkami na stole
  07. decembra 2021|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Riešite škodovú udalosť a chcete, aby vám ju poisťovňa vyplatila čo najrýchlejšie? Nepríjemná situácia sa môže predĺžiť z dní na týždne či mesiace. Nemusí za tým stáť ani samotná inštitúcia. Predĺženie procesu je zapríčinené mnohokrát z dôvodu nesprávneho postupu klienta. Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti a ako postupovať, aby ste financie dostali čo najrýchlejšie?