šťastná žena na sedačke

Poistenie domácnosti: Obráťte sa na odborníkov

29. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poistenie domácnosti je jedným z najkomplexnejších poistení dostupných na trhu. Vzťahuje sa na širokú škálu predmetov a situácií. Ak si plánujete poistiť domácnosť a chcete získať čo najvýhodnejšiu ponuku, je dobré obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti. Možno vás zaujme niektoré z poistení v článku, ale ak nie, pokojne využite online porovnanie ponúk.

Poistenie domácnosti alebo nehnuteľnosti?

Tieto dva poistné produkty sa v praxi často spomínajú spolu. Nie je to ani veľkým prekvapením, keďže nehnuteľnosť a domácnosť sú dve úzko prepojené veci. Aký je medzi nimi teda rozdiel?

Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti odlíšite pomerne jednoducho. Predstavte si, že zoberiete dom alebo byt a prevrátite ho hore nohami. Na veci, ktoré ostanú na svojom mieste, sa vzťahuje poistenie nehnuteľnosti. Naopak, poistenie domácnosti sa zameriava na vybavenie, teda veci, ktoré sa pri prevrátení pohnú.


Tip

Poisťovne často ponúkajú výhodnejšie podmienky poistenia domácnosti, ak ho spojíte aj so zabezpečením nehnuteľnosti, prípadne inými produktmi z ich ponuky.

Čo kryje poistenie domácnosti?

Ako napovedá predošlý príklad, poistenie domácnosti môže chrániť napríklad:


 • nábytok,

 • spotrebiče (chladnička, práčka…),

 • elektrotechniku (počítače, televízory, audiotechniku…),

 • oblečenie, obuv,

 • šperky, drahokamy,

 • umenie a starožitnosti.

Pod krytie poistenia domácnosti môžu spadať aj všetky ostatné hnuteľné veci umiestnené v bytových aj nebytových priestoroch. Ak vás zaujímajú poistné udalosti, pred ktorými vás dokáže ochrániť, tu je niekoľko príkladov:


 • požiar,

 • povodeň,

 • úder blesku,

 • zemetrasenie,

 • následky víchrice (priame poškodenie vetrom alebo aj spadnuté stromy a stožiare),

 • lúpež alebo vandalizmus.

Samozrejme, konkrétne podmienky budú závisieť od ponuky a pripoistení, ktoré si vyberiete.

Najpopulárnejšie ponuky

V nasledujúcej časti článku sa pozrieme na najpopulárnejšie ponuky poistenia domácnosti, ktoré poskytujú poisťovne na Slovensku.

UNIQA

Základné poistenie domova od UNIQA s názvom Domov & Šťastie vám poskytne krytie v prípade udalostí, ktoré na Slovensku najčastejšie spôsobujú škody. K požiaru, vytopeniu vodou z vodovodu alebo víchrici si môžete pripoistiť vybavenie domácnosti aj pre prípad vandalizmu, silných atmosferických zrážok či spodnej vody.

UNIQA láka klientov na zaujímavé služby, ako MeteoUNIQA (varovanie pred nepriaznivým počasím), asistenčné služby 24/7 alebo Kyber poistenie, ktoré sa stáva obľúbenou voľbou najmä v posledných rokoch, kedy máme v domácnostiach stále viac smart zariadení a riziko narušenia online súkromia narastá.

Allianz

Allianz svojím klientom ponúka rýchle a hlavne pohodlné vybavenie poistenia domácnosti. Je to síce komplexné, no na poistenie celej domácnosti aj budovy vám postačí jedna zmluva. K jednoduchosti celého procesu napomáha aj systém balíkov krytia, ktorý Allianz poskytuje záujemcom o ich služby.

Balík Comfort vám poskytne základné krytie pre prípad väčších škôd, akými sú požiar, povodeň, víchrica alebo iné živelné pohromy. Balíky Extra a Max obsahujú naviac aj menšie škody v domácnosti, krádež, ale aj vandalizmus. V každom balíku získate aj poskytovanie asistenčných služieb a krytie zodpovednosti za škodu, ktorú môžete spôsobiť inej osobe.

Kooperativa

Aj v Kooperative si uvedomujú, že bývanie v poistenej domácnosti je najpríjemnejšie. Vďaka tomu si môžete zariadenie vášho bytu či domu poistiť jedným z balíkov krytia v rámci produktu Bezstarostný domov. Aj v tomto prípade je zabezpečenie nehnuteľnosti aj domácnosti spojené do jednej zmluvy.

Okrem poistenia základného vybavenia pred najbežnejšími škodovými udalosťami ponúka Kooperativa širokú škálu pripoistení. Zmluvu si môžete nastaviť presne podľa vašich potrieb. Napríklad máte možnosť pripoistiť si zodpovednosť nájomcu, vaše hnuteľné veci na inej adrese alebo záhradu. Základná spoluúčasť je pritom 0 € a získate aj asistenčné služby.

Wüstenrot

Ak sa vám páči myšlienka 5-ročnej záruky na elektrospotrebiče vo vašej domácnosti, určite zvážte poistenie od Wüstenrot. Je to jedna z výhod, ktoré poskytujú svojim klientom. Pri dojednávaní zmluvy môžete taktiež získať zľavu až 40 %, ak si vo Wüstenrot poistíte domácnosť aj nehnuteľnosť, zvolíte si určité pripoistenia alebo u nich už máte iné aktívne zmluvy.

Na uzatvorenie zmluvy v tejto poisťovni nepotrebujete prikladať fotodokumentáciu, čo celý proces výrazne zjednoduší. V závislosti od zvoleného balíka získate nárok na bonusy, ako asistenčné služby v hodnote do 275 € zdarma, poistenie potravín a poistenie nehnuteľnosti a domácnosti na pol roka v prípade straty zamestnania.

AXA

Pri zvažovaní ponúk na poistenie domácnosti by ste rozhodne nemali vynechať tri balíky krytia od AXA. Prostredníctvom nich si môžete pre prípad škodovej udalosti zabezpečiť zariadenie v, ale aj mimo vašej domácnosti. Zmluvu si vybavíte rýchlo a jednoducho online s možnosťou získania 25 % zľavy.

Poistenie domácnosti v AXA vám poskytuje možnosť pripoistenia rôznych vecí mimo nej. Cyklistov bude určite zaujímať krytie v prípade krádeže bicykla, a to aj napriek tomu, že sa v čase krádeže nenachádzal u vás doma. Chodíte na výlety s domácim miláčikom? AXA vám preplatí náklady na ošetrenie jeho prípadného poranenia.


Vedeli ste, že...

… podľa prieskumu spoločnosti AXA je najčastejšou príčinou poistnej udalosti v domácnosti únik vody? Najviac Slovákov má skúsenosti s vytečenou práčkou alebo prasknutým potrubím.

Union

Chcete mať pri poisťovaní domácnosti na výber z viac ako 30 rizík, ktoré môžu ohroziť váš majetok? S Union to nebude problém. Možnosť poistenia s nulovou spoluúčasťou a zľavy pre nových aj verných sú len niektoré z výhod, na ktoré sa pri využívaní služieb od Union môžete tešiť.

Mnohých určite potešia detaily, na ktoré táto poisťovňa myslela pri navrhovaní svojho produktu zameraného na zabezpečenie domácnosti. Napríklad, počas sťahovania bude počas 30 dní poistenie platiť na vašu starú aj novú adresu. Fanúšikov modernej dopravy poteší aj poistenie zodpovednosti za škody spôsobené pri využívaní elektromobility.

Zhrnutie

V článku ste mali možnosť získať približný prehľad o ponukách poistenia domácnosti. Presné podmienky a cena však budú závisieť od detailov, ktoré sú špecifické práve pre vaše bývanie. Ak teda máte vážny záujem o cenovú ponuku na zabezpečenie domácnosti, odporúčame vám využiť napríklad online porovnávač poistení.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.