dom

Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

9. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   „bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

Odkiaľ sa bungalovy vzali?

Tieto typy stavieb boli importované anglickými kolonistami z Indie na britské ostrovy, odtiaľ do USA a potom do Európy. V našich končinách nie sú teda bungalovy pôvodným architektonickým obytným riešením a v podstate sa nehodia do nášho klimatického pásma.

Ide pôvodne o ľahké vzdušné drevené stavby s relatívne nízkou, takmer plochou strechou z palmových listov. Samozrejme, bez potreby a možnosti vykurovania, v Bengálsku je totiž subtropické klimatické pásmo, teda teplo a vlhko.

Odborníci na technické zabezpečenie budov majú viacero výhrad, najmä čo sa efektívneho vykurovania, zateplenia a vetrania bungalovov týka. V každom prípade je tento módny trend individuálnej bytovej výstavby, ak nie dominantný, tak prevládajúci už aj u nás.

Normy a zákony nepustia

Už aj na Slovensku musíme novostavby rodinných domov stavať výhradne tak, aby vyhovovali najprísnejšej triede energetickej náročnosti A0. Prísne ekologické a stavebné normy a legislatíva nám dovoľujú stavať už len energeticky pasívne rodinné domy.

S tým súvisia aj požiadavky projektovej dokumentácie potrebnej na vydanie stavebného povolenia a, samozrejme, aj realizačného projektu. Zjednodušene: novostavba rodinného domu musí byť postavená tak, aby spotrebovala čo najmenej energie a produkovala čo najmenej emisií.

Okrem toho, žiadna obec vám nedovolí na vašom pozemku postaviť hocičo  a stavebné povolenie dostanete len na typ stavby, povolený v územnom pláne danej lokality. V prímestskej dedinke nemôžete medzi 50 novými bungalovmi postaviť viacpodlažný dom.

Platí to aj naopak, v mestskej časti s historickými vilami vám nikto nedovolí postaviť malý prízemný bungalov alebo tiež trendovo moderný zrubový drevodom

Rada odborníka

Z pohľadu ceny a hodnoty je v podstate jedno, či sa rozhodnete pre jedno, či viacpodlažný rodinný dom. Pre cenu, náklady na výstavbu, prevádzku, ale aj poistenie a celkovú hodnotu stavby, je kľúčovo dôležitá jej výmera, tvar, orientácia a lokalita. Novostavba menšieho bungalovu v satelitnej dedinke pri Bratislave môže byť drahšia ako dvojpodlažný rodinný dom v obci na Orave.

Porovnávame porovnateľné?

Nemáme šancu nájsť minimálne tri zhodné porovnávacie kritériá  exaktného porovnania jednopodlažného a viacpodlažného domu, pretože tieto typy stavieb sú z princípu odlišné už svojím tvarom. Existujú totiž mnohé ďalšie variácie a kombinácie rozdielov aj paradoxných.

Náklady na vykurovanie malého bungalovu elektrickým podlahovým kúrením môžu byť vyššie ako dvojpodlažného domu s raz takou výmerou vykurovaného teplovodnou podlahovkou. Investičné náklady oboch systémov pritom vyjdú presne naopak.

Náklady na vykurovanie a prípravu teplej vody bungalovu s rovnakou výmerou ako dvojpodlažného rodinného domu v rovnakej lokalite môžu byť aj o tretinu vyššie. Nejde pritom o matematickú ekvilibristiku, ale o fyzikálno-technické fakty.

Faktor ceny

Porovnávať bungalov a dvojpodlažný rodinný dom podľa ceny nie je tiež možné. Faktorov ovplyvňujúcich ceny a hodnoty nehnuteľnosti je požehnane a opäť existuje množstvo variácií na rovnakú tému s absolútne rozdielnymi výsledkami.

Existujú však overené orientačné zdroje: vývoj cien nehnuteľností určených na bývanie  priebežne sleduje a zverejňuje Štatistický úrad SR, od minulého roka aj s využitím dát katastrálnych úradov. Na štvrťročnej báze to robí aj Národná banka Slovenska, ktorá pracuje s ďalšími dátami.

Cena poistenia

Pri poistení rodinného domu musíme rozlišovať dva základné a odlišné typy poistenia: poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Zjednodušenie: poistenie nehnuteľnosti je poistenie domu, poistenie domácnosti kryje hnuteľný majetok, teda všetko, čo v dome máme a vieme s tým pohnúť.

Aj poistenie menšieho bungalovu môže byť drahšie ako poistenie väčšieho dvojpodlažného rodinného domu a, samozrejme, aj naopak. Kľúčové sú najmä faktory lokality, hodnoty nehnuteľnosti a zariadenia a majetku, ktoré v nej máte, riziká, ktoré sa rozhodnete poistiť a v akej poisťovni.


Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti kryje najmä škody spôsobené:


 • záplavami a povodňami,

 • vodou z vodovodného potrubia,

 • bleskom, požiarom, výbuchom,

 • zadymením,

 • zosuvmi pôdy, skál a zeminy,

 • lavínou, víchricou, krupobitím,

 • krádežou stavebných častí a vandalizmom,

 • nárazom auta, pádom lietadla či jeho častí,

 • pádom stromu, stĺpu alebo iného predmetu,

 • tiažou snehu a námrazy,

 • prepätím, skratom  či poruchou elektromotora,

 • poruchou práčky,

 • krádežou vlámaním.

V našich končinách nemá zmysel poisťovať napríklad riziká spôsobené výbuchom sopky, zemetrasením či tsunami.

Bungalov či viacpodlažný dom…

...je v princípe najmä otázka vkusu.  Žiadny odborník si z mnohých dôvodov nedovolí paušálne tvrdiť, či je výhodnejšie bývať v bungalove, alebo dvojpodlažnom rodinnom dome. Vždy totiž platí: porovnávajme porovnateľné, čo pri týchto odlišných typoch stavieb prakticky nie je možné.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.