dom

Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

9. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   „bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

Odkiaľ sa bungalovy vzali?

Tieto typy stavieb boli importované anglickými kolonistami z Indie na britské ostrovy, odtiaľ do USA a potom do Európy. V našich končinách nie sú teda bungalovy pôvodným architektonickým obytným riešením a v podstate sa nehodia do nášho klimatického pásma.

Ide pôvodne o ľahké vzdušné drevené stavby s relatívne nízkou, takmer plochou strechou z palmových listov. Samozrejme, bez potreby a možnosti vykurovania, v Bengálsku je totiž subtropické klimatické pásmo, teda teplo a vlhko.

Odborníci na technické zabezpečenie budov majú viacero výhrad, najmä čo sa efektívneho vykurovania, zateplenia a vetrania bungalovov týka. V každom prípade je tento módny trend individuálnej bytovej výstavby, ak nie dominantný, tak prevládajúci už aj u nás.

Normy a zákony nepustia

Už aj na Slovensku musíme novostavby rodinných domov stavať výhradne tak, aby vyhovovali najprísnejšej triede energetickej náročnosti A0. Prísne ekologické a stavebné normy a legislatíva nám dovoľujú stavať už len energeticky pasívne rodinné domy.

S tým súvisia aj požiadavky projektovej dokumentácie potrebnej na vydanie stavebného povolenia a, samozrejme, aj realizačného projektu. Zjednodušene: novostavba rodinného domu musí byť postavená tak, aby spotrebovala čo najmenej energie a produkovala čo najmenej emisií.

Okrem toho, žiadna obec vám nedovolí na vašom pozemku postaviť hocičo  a stavebné povolenie dostanete len na typ stavby, povolený v územnom pláne danej lokality. V prímestskej dedinke nemôžete medzi 50 novými bungalovmi postaviť viacpodlažný dom.

Platí to aj naopak, v mestskej časti s historickými vilami vám nikto nedovolí postaviť malý prízemný bungalov alebo tiež trendovo moderný zrubový drevodom

Rada odborníka

Z pohľadu ceny a hodnoty je v podstate jedno, či sa rozhodnete pre jedno, či viacpodlažný rodinný dom. Pre cenu, náklady na výstavbu, prevádzku, ale aj poistenie a celkovú hodnotu stavby, je kľúčovo dôležitá jej výmera, tvar, orientácia a lokalita. Novostavba menšieho bungalovu v satelitnej dedinke pri Bratislave môže byť drahšia ako dvojpodlažný rodinný dom v obci na Orave.

Porovnávame porovnateľné?

Nemáme šancu nájsť minimálne tri zhodné porovnávacie kritériá  exaktného porovnania jednopodlažného a viacpodlažného domu, pretože tieto typy stavieb sú z princípu odlišné už svojím tvarom. Existujú totiž mnohé ďalšie variácie a kombinácie rozdielov aj paradoxných.

Náklady na vykurovanie malého bungalovu elektrickým podlahovým kúrením môžu byť vyššie ako dvojpodlažného domu s raz takou výmerou vykurovaného teplovodnou podlahovkou. Investičné náklady oboch systémov pritom vyjdú presne naopak.

Náklady na vykurovanie a prípravu teplej vody bungalovu s rovnakou výmerou ako dvojpodlažného rodinného domu v rovnakej lokalite môžu byť aj o tretinu vyššie. Nejde pritom o matematickú ekvilibristiku, ale o fyzikálno-technické fakty.

Faktor ceny

Porovnávať bungalov a dvojpodlažný rodinný dom podľa ceny nie je tiež možné. Faktorov ovplyvňujúcich ceny a hodnoty nehnuteľnosti je požehnane a opäť existuje množstvo variácií na rovnakú tému s absolútne rozdielnymi výsledkami.

Existujú však overené orientačné zdroje: vývoj cien nehnuteľností určených na bývanie  priebežne sleduje a zverejňuje Štatistický úrad SR, od minulého roka aj s využitím dát katastrálnych úradov. Na štvrťročnej báze to robí aj Národná banka Slovenska, ktorá pracuje s ďalšími dátami.

Cena poistenia

Pri poistení rodinného domu musíme rozlišovať dva základné a odlišné typy poistenia: poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Zjednodušenie: poistenie nehnuteľnosti je poistenie domu, poistenie domácnosti kryje hnuteľný majetok, teda všetko, čo v dome máme a vieme s tým pohnúť.

Aj poistenie menšieho bungalovu môže byť drahšie ako poistenie väčšieho dvojpodlažného rodinného domu a, samozrejme, aj naopak. Kľúčové sú najmä faktory lokality, hodnoty nehnuteľnosti a zariadenia a majetku, ktoré v nej máte, riziká, ktoré sa rozhodnete poistiť a v akej poisťovni.


Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti kryje najmä škody spôsobené:


 • záplavami a povodňami,

 • vodou z vodovodného potrubia,

 • bleskom, požiarom, výbuchom,

 • zadymením,

 • zosuvmi pôdy, skál a zeminy,

 • lavínou, víchricou, krupobitím,

 • krádežou stavebných častí a vandalizmom,

 • nárazom auta, pádom lietadla či jeho častí,

 • pádom stromu, stĺpu alebo iného predmetu,

 • tiažou snehu a námrazy,

 • prepätím, skratom  či poruchou elektromotora,

 • poruchou práčky,

 • krádežou vlámaním.

V našich končinách nemá zmysel poisťovať napríklad riziká spôsobené výbuchom sopky, zemetrasením či tsunami.

Bungalov či viacpodlažný dom…

...je v princípe najmä otázka vkusu.  Žiadny odborník si z mnohých dôvodov nedovolí paušálne tvrdiť, či je výhodnejšie bývať v bungalove, alebo dvojpodlažnom rodinnom dome. Vždy totiž platí: porovnávajme porovnateľné, čo pri týchto odlišných typoch stavieb prakticky nie je možné.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Strážený dom
  15. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  21. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

 • Drevodom
  19. januára 2022|Richard Zona
  Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

  Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.