Obývačka

Poistenie nehnuteľností. Na čo všetko si dať pozor?

Chcete vedieť, ako vyzerá poistenie nehnuteľností, ktoré vás nevyjde draho? Prezradíme vám, ktorým chybám by ste sa mali vyhýbať a aké nástrahy na vás môžu číhať. Vďaka nám budete dokonale pripravení.

Čo je to podpoistenie?

K základným problémom poistenia patrí práve podpoistenie. Je nesmierne dôležité, aby poistná suma bola stanovená korektne. Ide o sumu, v rámci ktorej bude vaša nehnuteľnosť poistená. Viacerí experti sa zhodujú na tom, že mnohé nehnuteľnosti nie sú poistené na adekvátnu sumu. V takom prípade dochádza k podpoisteniu.

Často si problém uvedomíte až vtedy, ak dôjde k poistnej udalosti. Vy, ako užívateľ, dostanete menej peňazí, než aká bola reálna hodnota nehnuteľnosti, ktorá vám patrí.

Podpoistenie môže nastať hneď pri uzatváraní zmluvy. Ak si zvolíte nízku poistnú sumu majetku, aby ste ušetrili, koledujete si o problém. Nižšia poistná suma, ako je reálna hodnota majetku, vás nakoniec vyjde draho. 

Ak bude nehnuteľnosť poškodená alebo zničená, poisťovne poskytnú plnenie, ktoré sa vypočíta na báze komparácie poistnej sumy nehnuteľnosti v zmluve a jej reálnej hodnoty.

Užívatelia nehnuteľnosti môžu byť v nevýhode aj vtedy, ak nie je v poistnej zmluve zakotvená indexácia. 

Znamená to, že poistná zmluva bola uzatvorená na korektnú poistnú hodnotu, no po náročnej rekonštrukcii nebola výška poistnej sumy upravovaná. Aj v takomto prípade dochádza k podpoisteniu. 

Problém podpoistenia sa netýka len rekonštrukcie. Stačí, ak nakúpite drahé domáce spotrebiče a aj vtedy môže dôjsť k podpoisteniu. Poisťovne následne krátia poistné plnenie, ktoré je vyrátané na báze nízkej poistnej sumy.

Poistenie nehnuteľností

Pod poistenie nehnuteľnosti patria  stavby, ktoré sú určené na bývanie

K týmto stavbám patria:

 • domy vo výstavbe,

 • rodinné domy a byty,

 • garáže,

 • bazény,

 • ploty,

 • stavebný materiál,

 • rekreačné chaty.

Spoločne s poistením nehnuteľnosti by malo ruka v ruke kráčať aj poistenie domácnosti.  Vyhnete sa riziku, že v prípade škôd na nehnuteľnosti budete musieť uhradiť kúpu zariadení alebo opravy z vášho vrecka.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Mnohým ľuďom robí problém odlíšiť poistenie domácnosti od poistenia nehnuteľnosti. Nezabúdajte, že by ste si mali aktívne overovať, či aktuálne zariadenie vo vašej domácnosti spoločne so stavom nehnuteľnosti je údajom adekvátne zapísané v zmluve. 

Platí to prevažne v okamihu, ak v priebehu niekoľkých rokov zvýšite hodnotu nehnuteľnosti či vybavenia domácnosti.

Čo všetko máte kryté?

Problém môže nastať aj vtedy, ak nepoznáte rozdiel medzi druhmi poistení, ktoré sú späté s bývaním. Každé z nich kryje niečo rozdielne. Informujte sa, čo všetko zahŕňa konkrétne poistenie.

Mnohí sa mylne domnievajú, že poistenie nehnuteľnosti ochráni aj to, čo je v nej uložené. Poistenie domu či bytu chráni len nehnuteľnosť. Je nápomocné vtedy, ak vám napríklad vietor rozbije okná. 

Poistenie domácnosti chráni aj jej vybavenie, ku ktorým patria cennosti alebo elektronika. Výhodná je kombinácia týchto dvoch druhov poistení. Získate tak garanciu, že chránite nielen dom či garáž, ale aj to, čo v nej máte.

Je len a len na vás, či preferujete komplexné poistenie alebo uprednostníte poistenie, ktoré si „vyskladáte” vy sami. Ideálne je využiť služby jednej poisťovne a nevytvárať mix ponúk z viacerých poisťovní. Môže sa stať, že poistné krytie by bolo duplicitné a niektoré z rizík by neboli ani len pokryté.

TIP

Poistné ponuky totožného typu sa u každej poisťovni líšia. Či už ide o krytie rizík alebo limity poistného plnenia, siahnite po poisťovni, ktorej produkt sa vám bude pozdávať najviac. Neodporúčame vám produkty poisťovní vzájomne kombinovať.

Prehodnotenie výšky poistnej sumy 

Vy musíte najlepšie vedieť, čo všetko máte vo vašom poistení zahrnuté. Musíte byť oboznámení s výlukami z poistenia. Navyše, musíte vedieť o vhodne nastavenej výške poistnej sumy, a to vzhľadom ku hodnote majetku, ktorý ste si poistili.

Ak hovoríme o starých poistných zmluvách, ktoré nezahŕňajú ochranu proti inflácii, často dochádza k podpoisteniu. V momente, ako nastane škodová udalosť, hrozí nízke poistné plnenie a slabé pokrytie skutočných nákladov, týkajúcich sa obnovy majetku. 

Vedeli ste, že…

… minimálne raz za 5 rokov by ste mali prehodnotiť hodnotu poistnej sumy? Urobte tak hlavne po rekonštrukcii domu alebo bytu, prípadne po modernizácii domácnosti. Nehnuteľnosť, ktorá je poistená, musí byť zabezpečená metódou, ktorá je primeraná hodnote stanovenej poistnej sumy.

Viacero vlastníkov nehnuteľnosti

Dom či byt môžu byť vo vlastníctve viacerých vlastníkov. Každý z nich môže mať  rozdielny vlastnícky pomer.

Príkladom sú takéto vlastnícke pomery:

 • súrodenci medzi sebou,

 • deti s rodičmi,

 • cudzí ľudia, ktorí ju vlastnia.

Nie je ničím nezvyčajným, že vlastníci nehnuteľnosť ani neobývajú, prípadne im na nej veľmi nezáleží. Dôvodom môžu byť spory a nedostatok komunikácie. 

Stáva sa, že jeden z majiteľov poistenie nehnuteľnosti platí, kým ostatní na poistné vôbec neprispievajú. Ak nehnuteľnosť vlastní viac ľudí,  musíte si uvedomiť, že pri poistnej udalosti sa poistné plnenie z poistenia nehnuteľnosti vyplatí všetkým majiteľom,  a to bez ohľadu na fakt, kto danú zmluvu uzatvoril alebo ju platil.

Poistné plnenie poisťovne je výrazne rámcované na majiteľov nehnuteľnosti, pričom financie z poistky sú vyplatené.

Zhrnutie

Ak nehnuteľnosť vlastníte, siahnite po kombinovanom poistení nehnuteľnosti a domácnosti. Len tak môžete ochrániť čo najväčšiu časť majetku, ktorým disponujete. Viaceré poisťovne ponúkajú balíčky, ktoré pokrývajú obidva druhy poistenia.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.