Plán výstavby domu

Poistite si bývanie počas výstavby

Možno si to ani len neuvedomujete, no poistenie nehnuteľnosti je nutné riešiť už od základov. Počasie čoraz častejšie spôsobuje škody na majetku kvôli výstavbe na nevhodných miestach. Myslite na poistenie už počas samotnej výstavby domu.

Je poistenie nehnuteľnosti povinné?

Poistenie stavby nie je povinné.  V prípade, že si staviteľ vezme hypotekárny úver, poistenie, ako formu zábezpeky úveru, bude požadovať banka. Ak ste sa rozhodli, že uzatvoríte poistku, keď stoja iba múry, stavbu si môžete poistiť. Po kolaudácii si môžete zvoliť poistenie celej stavby. 

Bude to pre vás povinné len vtedy, ak si na stavbu vezmete stavebný či hypotekárny úver. V opačnom prípade ide o vašu voľbu, kde a akú poistku uzatvoríte.

Vyplatenie náhrady škody na nehnuteľnosti

Ako sme spomínali, ak si na stavbu zoberiete hypotekárny úver, poistenie bude vyžadovať banka. V tomto prípade máte možnosť výberu, či si zvolíte poistenie prostredníctvom banky alebo si ho uzavriete vy sami. O vinkuláciu poistného plnenia je možné žiadať na základe podmienok poisťovne či banky, ktorá je veriteľom. Rovnaký model platí aj pri stavebných sporiteľniach. 

V prípade, že vinkulujete poistné stavebnej sporiteľni alebo banke, rozdiel je v prípade výplaty spôsobenej škody. Ak si vezmete hypotéku, náhrada škody je vinkulovaná v prospech banky.  Je vyplácaná banke a nie vám. Keď si stavbu financujete z vašich zdrojov, náhrada je vyplatená iba vám.

Vašu stavbu si môžete poistiť v rôznorodom štádiu rozostavanosti. Za rozostavanú stavbu chápe poisťovňa takú stavbu, ktorá má od stavebného úradu stavebné povolenie. Práce na danej stavbe sa musia začať. Za rozostavanú je považovaná do nadobudnutia právoplatného kolaudačného rozhodnutia alebo odo dňa jej užívania.

Rozhodujúcim údajom v rámci uzatvárania poistnej zmluvy je stav, v akom sa stavba nachádza. Stav je uvedený v poistnej zmluve. Má vplyv iba na výšku poistného plnenia v rámci určitých rizík, akými sú víchrica či krádež súčastí na stavbu.

Vedeli ste, že…

… rozostavaná stavba je väčšinou poistená na jej budúcu hodnotu? Poistnou sumou je východisková hodnota po tom, ako sa stavba dokonči. Ak má stavba čo i len múry alebo základovú dosku, poisťovne vychádzajú z hodnoty po jej dokončení.

Poistenie uzatvorte v začiatočných fázach

Ak je položená základová doska, myslite na poistenie. Poistenie stavby, ktorá je vo výstavbe alebo je dokončená, sa vzťahuje na celú stavbu aj s jej súčasťami. Čo sa týka poistných podmienok pre poistenie nehnuteľnosti vo výstavbe či stavby, ktorá je dokončená, ide o nemeniacu sa štruktúru.

Odlišnosti sú len v stanovených limitoch poistného plnenia.  Poistná suma v rámci rozostavanej stavby je určená na základe rozpočtu stavebných nákladov. 

Do kalkulácie, ktorá sa týka dostavanej nehnuteľnosti, je zaradených niekoľko aspektov:

 • vek budovy,

 • rozlohová plocha,

 • v akom rozsahu a kedy bola zrekonštruovaná,

 • je trvalo obývaná alebo nie.

Keď do poisťovne doručíte kolaudačné rozhodnutie, v deň, ktorý nasleduje po jeho právoplatnosti, je poistenie stavby zmenené na poistenie domu. 

Čo je predmetom poistenia rodinného domu vo výstavbe?

Je to rodinný dom vo výstavbe spolu s jeho stavebnými súčasťami. Ide aj o vedľajšie stavby, ktoré sú vo výstavbe spolu s ich stavebnými súčasťami. 

Dané súčasti patria k rodinnému domu a ide o:

 • plot,

 • oporné múry,

 • chodníky,

 • ohradové múry,

 • stavebné mechanizmy,

 • stavebné materiály.

K predmetu poistenia rodinného domu patrí samostatný rodinný dom, ktorý je trvalo obývaný, vrátane vedľajších stavieb na pozemku.  V tomto prípade ide o plot, chodníky, stavebné materiály, hnuteľné veci, ohradové múry, oporné múry. Diskutabilná je výška poistnej sumy. 

Väčšinou si ľudia zvolia nízku poistnú sumu, aby platili nízke poistné. Následne im v prípade poistnej udalosti nie sú vyplatené peniaze za všetky škody. Počas výstavby domu, ako aj počas rekonštrukcie, si nechajte viackrát prepracovať poistnú sumu. Vďaka tomu sú pokryté všetky riziká a zmeny sú ukotvené v zmluve.

Poistenie stavby a hypotéka

V prípade, že nemáte peniaze na výstavbu domu a požičiate si v banke, situácia týkajúca sa poistenia je vyriešená. Poistenie stavby je v danom prípade povinné.  Je povinné počas celkovej lehoty, počas ktorej je splácaný úver. Rozostavaná stavba taktiež podlieha povinnosti, aby bola poistená.

Poisťovne často poistia aj rozostavané stavby na „budúcu hodnotu“. Ide o hodnotu, ktorú bude mať vaša stavba vo chvíli, ak bude dokončená. Po tom, ako bude dom skolaudovaný, poistenie prejde do poistenia rodinného domu. Nie je nutné, aby ste uzatvorili novú zmluvu.

TIP

 V momente, ako dostaviate dom, nie je nutné uzatvoriť ďalšiu zmluvu. Poistenie stavby prejde do poistenia rodinného domu. Často sa stáva, že plynule prejde aj do poistenia domácnosti či zodpovednosti za škodu členov, ktorí žijú v domácnosti. 

Poisťovne, ktoré ponúkajú poistenie nehnuteľnosti 

AXA

Poskytuje poistenie pre každú nehnuteľnosť. Na výber máte z 3 poistných balíkov MINI, KLASIK alebo MAXI.  Celý majetok na rovnakej adrese si môžete chrániť iba na jednej zmluve. Ak máte okrem nehnuteľnosti aj iný majetok na totožnej adrese, môžete uzatvoriť „Poistenie domov IN”. 

Týka sa nielen poistenia nehnuteľnosti, ale aj domácnosti či zodpovednosti za škodu na jednej zmluve.

UNION

Poskytuje výplatu poistného plnenia stále v nových cenách, a to bez odpočítania amortizácie. Môžete si vybrať až z 30 rizík, ktoré ohrozujú majetok. Poisťovňa vám preplatí náklady na náhradné ubytovanie či sťahovanie do sumy 10 000 €. 

Wüstenrot 

Ponúka  3 balíky BASIC, STANDARD a EXCLUSIVE. Poistenie pokrýva až 33 rizík a poskytuje zľavu 40 % pri uzatvorení zmluvy. Okrem toho ponúka aj poistenie zodpovednosti za škody z vlastníctva nehnuteľnosti s poistnou sumou od 50 000 €.

ČSOB

Poistenie je vhodné pre majiteľov rodinných domov, bytov či rekreačných objektov. Okrem toho si môžete poistiť byt, dom, chatu, rozostavanú stavbu či garáž. Je možné si pripoistiť aj vedľajšie budovy, záhradu či vonkajší bazén.

Zhrnutie

Poistenie nehnuteľnosti je prostriedkom, vďaka ktorému môžete ochrániť váš majetok a neprísť tak o všetko, čo ste budovali. Je to istota, ktorá vám zaručí, že v prípade škôd na majetku, vám poisťovňa vyplatí peniaze. Vyberte si poistenie, ktoré sa vám hodí najviac a budete spokojní.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.