Žena podávajúca si ruku s mužom

Poistenie splátok hypotéky zachráni strechu nad hlavou

Výpadok príjmov, choroba, či strata zamestnania sú životné udalosti, ktoré nikoho nepotešia. Ak máte na krku ešte aj hypotéku, už skutočne tečie do topánok. Starosť kde vziať na ďalšiu splátku, môže na svoje plecia prebrať poisťovňa.

Istota sa určite oplatí

Poistenie splátok hypotéky vám dnes odporučí každá banka. Dôvodom je, že pri časovom horizonte splácania desiatok rokov sa zvyšuje riziko výskytu udalostí, ktoré nemusia byť priaznivé. Strata práce, prípadne dlhodobá práceneschopnosť, nebodaj invalidita, alebo úmrtie živiteľa rodiny. Bez poistenia a dostatočného finančného zabezpečenia tak k tiaži osudu pribudne aj otázka, ako splatiť hypotéku. Poistenie splátok preto nie sú zbytočne vyhodené peniaze, ale stávka na istotu.

Poistenie priamo v banke

Poistiť si splátky vám priamo pri podpise úverovej zmluvy ponúkne už takmer každá banka. Často dokonca poistenie odmení aj znížením úroku na hypotéke. Takéto riešenie je vhodné pre mladých ľudí, ktorí neplánujú v najbližšej dobe kvôli štátnemu príspevku refinancovať, alebo pre tých, čo majú úver na kratší čas. Problém je, že v prípade prenosu úveru do inej banky, zaniká aj pôvodné poistenie, ktoré je súčasťou jednej zmluvy. Bude preto potrebné uzatvoriť poistenie nové. A tu opäť vstupujú do hry premenné ako vek, platové podmienky, zdravie a poistenie už môže byť menej výhodné, alebo dokonca zamietnuté.

Riešením, ktoré pokryje schopnosť splácať úver bez ohľadu na banku je poistenie na samostatnej zmluve, ktorá predstavuje špecifické životné poistenie. V tomto prípade je poisťovni jedno, komu dlh splácate, rozhoduje iba cieľová suma, na ktorú ste poistenie uzatvorili. Vďaka tomu v prípade smrti poisťovňa vyplatí banke celý dlh, počas práceneschopnosti platí splátky za vás. Rovnako aj v prípade invalidity. Všetko závisí od krytí, ktoré pri podpise zmluvy uzatvoríte.

Pozor na detaily

Aj pri uzatvorení poistky nemusí byť splatenie hypotéky isté. Napríklad, ak ste zatajili pri jej podpise závažné ochorenie. Overte si aj pri ako dlhej práceneschopnosti poisťovňa uhrádza splátky. Krytia sa nedočkáte ani v prípade, ak ste síce uzavreli poistenie v prípade prepustenia z práce, ale výpoveď ste podali sami. Je vždy dobré detailne sa oboznámiť s pravidlami, ktoré vám poisťovňa k úveru poskytne, aby ste mohli pokojne spávať a nebáť sa, že nepriazeň osudu vás pripraví aj o strechu nad hlavou.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.