Drevodom

Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

19. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.

Charakteristika drevodomu

Celá stavba pozostáva najmä z dreva, no môže obsahovať aj kovovú konštrukciu. Okrem celoročného bývania sa drevodomy často využívajú aj ako  rekreačné chaty  či kancelárie. Dokonca môžu byť aj mobilné. To všetko sa odzrkadľuje na výške poistenia.

Výhody

Medzi hlavné výhody drevodomov môžeme zaradiť:

 • rýchlosť výstavby – montáž domu zaberie iba niekoľko týždňov,

 • výborné fyzikálne vlastnosti dreva – vynikajú tepelno-technickými vlastnosťami a celkovo nízkou energetickou bilanciou,

 • zdravé bývanie – zdravé a čisté prostredie, bez nebezpečných látok,

 • dizajn – k dispozícii je široké spektrum farieb a kresieb, a to v závislosti od druhu stromu alebo dodatočných úprav dreva. 

Nevýhody

Aj drevodom má svoje tienisté stránky, a to nasledovné:

 • Stúpajúca cena stavebného materiálu – podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR index spotrebiteľských cien stavebných materiálov rýchlo rastie. Drevo patrí k materiálom, ktorých cena rastie najrýchlejšie. 

 • Vyššia cena poistenia nehnuteľnosti – kľúčovým faktorom je to, že drevo je horľavý materiál, preto je tu zvýšené riziko požiaru. Cenu poistky oproti murovaným domom zvyšuje najmä táto skutočnosť.

 • Náročnejšia výstavba – oproti murovaným domom sú drevodomy technologicky náročnejšie. Do stien sa nesmie dostať žiadna vlhkosť a všetky časti domu musia do seba zapadnúť na milimeter presne.Vedeli ste, že...

… v prípade výrazného zvýšenia cien stavebných materiálov v krátkom čase nemusí poistné plnenie dohodnuté v starších zmluvách stačiť na pokrytie všetkých nákladov na opravu škôd? Poistné zmluvy je preto potrebné pravidelne aktualizovať.

Čo určuje cenu poistenia drevodomu?

Jednotlivé poisťovne používajú rozdielne segmentačné kritériá, na základe ktorých vám vypočítajú výšku poistného. Do veľkej miery to preto závisí na vás, či si vyberiete poisťovňu, ktorá vám poskytne aj najvýhodnejšie podmienky. 


Z tohto dôvodu je dôležité ešte predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétny poistný produkt, všetky ponuky si porovnať online, napríklad prostredníctvom portálu porovnajto.sk. Vďaka tomuto porovnaniu môžete dosiahnuť úsporu na  poistení domu a domácnosti aj niekoľko desiatok eur ročne. 


Medzi základné segmentačné kritériá, ktoré v praxi využívajú všetky poisťovne, patria nasledovné:

 • poloha nehnuteľnosti,

 • rozloha nehnuteľnosti,

 • použitý materiál pri stavbe,

 • poistná suma.

Poloha nehnuteľnosti

Najdôležitejší faktor pre stanovenie výslednej ceny poistky pre všetky typy stavieb, čiže i drevodomy, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Väčšina poisťovní má totiž pre jednotlivé regióny stanovené určité minimálne hodnoty pre m² plochy. Poistnú sumu potom určujú podľa nich.


Inú hodnotu má totiž nehnuteľnosť v Bratislave a inú niekde na dedine na východnom Slovensku. Niekedy sa však k slovu dostávajú aj „povodňové mapy“, podľa ktorých sa určuje riziko záplav, čo výslednú poistnú sumu môže výrazne ovplyvniť. V prípade rizikovej oblasti sa dokonca nie zriedka stáva, že danú nehnuteľnosť poisťovňa odmietne poistiť.


Jednou z častých otázok poisťovne je aj to, či obývate nehnuteľnosť neustále, alebo iba priebežne raz za čas. Týka sa to najmä všetkých vlastníkov rekreačných chát a chalúp, ktorí chodia na chalupu iba za oddychom. V tomto prípade bude cena poistky vyššia, pretože ak sa vyskytne nejaké nešťastie, nemáte ako počas svojej neprítomnosti zasiahnuť. 

Rozloha nehnuteľnosti

Druhým dôležitým faktorom je plocha nehnuteľnosti, a to v takom zmysle, že čím bude väčšia podlahová plocha nehnuteľnosti, tým sa logicky bude aj daná poistná suma zvyšovať. To v konečnom dôsledku vedie k nárastu výšky poistného.


Avšak niekedy poisťovne určujú výšku poistnej sumy  priamo na základe podlahovej plochy a inokedy ide zase len o čiastkové kritérium ovplyvňujúce výšku poistnej sumy.

Použitý materiál pri stavbe

Je to ďalšie kľúčové kritérium. Ide tu najmä o riziko požiaru, keďže drevo je horľavý materiál. Na druhej strane, táto skutočnosť celkovú výšku poistného neovplyvňuje až tak výrazne, ako by sa dalo čakať. 


Tento cenový rozdiel  závisí najmä od konkrétnej poisťovne. V priemere to však robí iba pár desiatok eur naviac oproti murovanej stavbe.


TIP

Menšie poisťovne majú tendenciu lákať klientov na nižšie ceny poistenia. Ich služby, krytie a poistné plnenie však výrazne zaostávajú za väčšími a známejšími poisťovňami, ktoré sú trochu drahšie, ale majú aj lepšie služby pre klientov. Rozhodne tu preto neplatí, že najlacnejšie poistenie je zároveň aj najlepšie.

Poistná suma

Výslednú poistnú sumu určujú poisťovne podľa vyššie zmienených kritérií a po zohľadnení aj ďalších faktorov. Okrem vyššie spomenutých kritérií môže ísť aj o vybavenie nehnuteľnosti alebo či sa vám už niekedy stala poistná udalosť a pod. 


Výšku poistnej sumy si môžete po dohode s poisťovňou upraviť aj sami. Pamätajte však, že podpoistenie sa rozhodne nevypláca. Určite nie je dobré ani nadpoistenie, čiže zbytočné preplácanie.

Záver

Určenie výslednej sumy poistenia drevodomu sa výraznejšie neodlišuje od poistenia murovanej stavby. Rozdiel je v priemere iba niekoľko desiatok eur. Výsledná suma závisí od konkrétnej poisťovne, preto je dôležité online porovnanie jednotlivých ponúk.


V prípade drevodomu na výšku poistenia vplýva najmä materiál, pretože drevo je horľavé. Ostatné kritériá sú rovnaké ako pri murovaných stavbách. Štandardne sa pohybujeme na úrovni od 100 (menšie dedinské drevenice) do 300 eur ročne. Pochopiteľne, môže to stáť aj viac, ak má váš drevodom veľkú hodnotu a je postavený v luxusnej štvrti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.