Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku

Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľností je výhradne určené na zabezpečenie rôznych druhov nehnuteľností, a to proti živelným katastrofám či iným nebezpečným nástrahám.

Najčastejšie ide o:

 • vlámanie,

 • vandalizmus,

 • poškodenia stavby.

Poistenie zabezpečí, že poistencovi budú pri poistnej udalosti vyplatené peniaze na odstránenie spôsobených škôd, ktoré vznikli na majetku a na ktoré bolo dané poistenie uzatvorené.

Poistenie nehnuteľnosti sa väčšinou uzatvára pre:

 • byty,

 • nebytové domy,

 • rodinné domy spolu s vedľajšími objektmi, ktorými sú plot alebo garáž,

 • objekty vo výstavbe,

 • objekty, ktoré slúžia na rekreáciu (chalupy alebo chatky).

  TIP

  Na uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti myslite až po celkovom zvážení a posúdení konkrétnych poistných rizík.

Prečo by ste mali poistenie nehnuteľnosti uzatvoriť aj vy?

Pri poistení nehnuteľnosti platí, že  ide o dobrovoľný typ neživotného poistenia, ktoré je aj napriek viacerým živelným pohromám a nečakaným udalostiam často podceňované a berie sa na ľahkú váhu.

V prípade, že máte rodinu a chcete, aby boli v bezpečí, poistenie nehnuteľnosti je priam nutnosťou.  Vďaka tomuto poisteniu investujete do ochrany životne dôležitej hodnoty, ktorou je strecha nad hlavou. Okrem toho chránite aj svoj rodinný rozpočet pred nečakanými výdavkami.

Ktoré riziká pokrýva poistenie nehnuteľnosti?

Daný typ poistenia sa obvykle uzatvára preto, aby ochránilo váš majetok pred mnohými nežiadúcimi vplyvmi. Môže ísť o požiar, víchricu, vlámanie, vandalizmus, výbuch, povodne a záplavy, náraz auta, úder bleskom či nečakaný pád stromu.

Poistenie nehnuteľnosti spolu s rozsahom jeho poistného krytia závisí od vami zvolenej poisťovne, ako aj od jej poistného portfólia. Všetky poisťovne poskytujú širokú škálu poistných produktov, ktoré sú orientované na konkrétnu oblasť alebo riziko. Taktiež je možné, aby ste konkrétne riziká kombinovali podľa vašich želaní a potrieb.

Koľko stojí poistenie nehnuteľnosti?

Nájdu sa ľudia, ktorí považujú poistenie nehnuteľnosti za úplnú zbytočnosť. Možností, pri ktorých môžete prísť o strechu nad hlavou, je ale veľa. Poistenie nehnuteľnosti nemusí byť zákonite ani drahé, ani zbytočné. Musíte len vedieť, čo si chcete poistiť a koľko zainvestujete. 

Celková výška poistného závisí od finálnej výšky poistnej čiastky, rozsahu poistného krytia a od druhu poistenej nehnuteľnosti.

Na cenu poistného má vplyv aj spôsob uzatvorenia poistenia. Môže ísť o poistenie na novú, prípadne časovú hodnotu. 

Poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti je určené na ochranu majetku pred viacerými rizikami. Chráni aj majetok tretích osôb pred škodou, ktorú im môžete spôsobiť vy. Rovnako chráni vás a vašu domácnosť pred nečakanými nákladmi, ktoré sú prepojené so spôsobenými škodami.

Poistenie domácnosti sa týka škôd, ktoré boli spôsobené na veciach, ktoré sú súčasťou vášho bytu či domu. Samozrejme, musia byť zakomponované aj v poistných podmienkach. Ide o nielen nábytok a elektroniku, ale aj o historické predmety, záclony či športové potreby, ktoré máte.

Podstatný je aj rozsah poistného krytia. Pozorne si prečítajte zmluvné podmienky, pretože všetky poisťovne prinášajú poistenie domácnosti s odlišným rozsahom poistného krytia.

Vedeli ste, že…

…poistenie domácnosti sa dá uzatvoriť aj vtedy, ak ste v podnájme? Ak vlastník bytu podcení niektoré závažné technické veci, v byte môže zoskratovať spotrebič alebo nastane iná škodová udalosť. V takomto prípade myslite na poistenie, pretože budete mať nárok na vyplatenie vzniknutej poistnej udalosti.

Čo kryje poistenie domácnosti?

Ide o jedno z najkomplexnejších poistení.  Dôvod je ten, že okrem základného balíka ponúka aj pripoistenia či nadštandardné krytia. Dá sa poistiť čokoľvek a v rozsahu, v akom chcete. Ešte predtým, než toto poistenie uzatvoríte, musíte si dohodnúť jednotlivé poistné podmienky.

Majetok v domácnosti je vystavený rizikám. Poznáme dva základné druhy rizík, ktorými sú riziko krádeže a lúpeže a riziko živelnej skazy.  Obidva typy rizík sa dajú poistiť v rôznom rozsahu. 

Základný balík poistenia kryje riziká, ktorými sú:

 • požiar,

 • výbuch,

 • blesk,

 • náraz auta,

 • zrážky,

 • vandalizmus a odcudzenie,

 • krupobitie, víchrica, zemetrasenie,

 • lavíny,

 • zosuvy,

 • nadzvuková vlna,

 • zrútenie lietadla.

Poistenie domácnosti si môžete obohatiť aj o pripoistenia. Najčastejšie ide o skrat elektromotora, poistenie automatickej práčky, poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členom domácnosti alebo poistenie skla proti rozbitiu. Niektoré  poisťovne ponúkajú aj nadštandardné krytie, ktoré sa vzťahuje na výpadok elektriny, prepätie, nepriamy úder blesku alebo na prasknutie potrubia.

Koľko vás bude stáť poistenie domácnosti?

V rámci poistenia domácnosti je podstatné nielen poistné krytie, ale aj poistná suma spolu s výškou poistného.

Finálna poistná suma by mala byť súčtom vybavenia, ktoré máte v domácnosti.  Každé poistenie domácnosti pokrýva odlišné riziká a v inom rozsahu. Rozdielne preto budú nielen poistné sumy, ale aj výška poistného.

Na základe toho, že viete, koľko „stála” vaša domácnosť, si môžete vybrať poistenie domácnosti, ktoré vám bude vyhovovať najviac. Poistnú sumu by ste si mali určiť tak, aby nebola veľmi vysoká, ale ani nízka.

Zhrnutie

Každé poistenie by ste si mali vybrať tak, aby plnilo vaše potreby a súčasne, aby ste zaň zaplatili primeranú sumu. Dávajte si pozor najmä na to, aby ste neplatili za to, čo vonkoncom nepotrebujete. Okrem toho poistná suma by nemala byť veľmi nízka, lebo čelíte riziku, že poistné plnenie nebude dostatočné.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  Dom a domácnosť
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  Dom a domácnosť
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  Dom a domácnosť
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Strážený dom
  Dom a domácnosť
  15. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • žena sediaca za počítačom
  Dom a domácnosť
  11. marca 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, ak v práci spôsobíte škodu? Ochráni vás poistenie

  Spôsobiť škodu zamestnávateľovi je nielen nepríjemné, ale môže byť aj drahé. Ideálnym riešením, ako predchádzať problémom so spôsobením škôd zamestnávateľovi, je poistenie. Aké máte možnosti? Aké škody takéto poistenie kryje a koľko vás bude stáť? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

 • Pár pri počítači
  Dom a domácnosť
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • moderny bungalov
  Dom a domácnosť
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  Dom a domácnosť
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  Dom a domácnosť
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Ochrana domu
  Dom a domácnosť
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  Dom a domácnosť
  21. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

 • Drevodom
  Dom a domácnosť
  19. januára 2022|Richard Zona
  Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

  Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  Dom a domácnosť
  12. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • dom
  Dom a domácnosť
  09. januára 2022|Ján Schneider
  Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

  V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

 • žena v byte
  Dom a domácnosť
  12. decembra 2021|Silvia Múdra
  Poistenie bytu: Veľké porovnanie cien jednotlivých poisťovní

  Každý majiteľ nehnuteľnosti by mal predvídať a chrániť svoj majetok správne nastavenou poistnou zmluvou. Zvoliť si vhodné poistenie bytu však zďaleka nie je jednoduchá úloha. Na čo všetko si dať pozor a aké sú výhody a nevýhody ponúk jednotlivých poisťovní na trhu? Pripravili sme pre vás veľké porovnanie cien a podmienok, s ktorými sa stretnete pri dojednávaní poistnej zmluvy.

 • Muž za PC s bankovkami na stole
  Dom a domácnosť
  07. decembra 2021|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Riešite škodovú udalosť a chcete, aby vám ju poisťovňa vyplatila čo najrýchlejšie? Nepríjemná situácia sa môže predĺžiť z dní na týždne či mesiace. Nemusí za tým stáť ani samotná inštitúcia. Predĺženie procesu je zapríčinené mnohokrát z dôvodu nesprávneho postupu klienta. Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti a ako postupovať, aby ste financie dostali čo najrýchlejšie?

 • najomcovia v byte
  Dom a domácnosť
  30. novembra 2021|Silvia Múdra
  Prenajímate byt? Porozmýšľajte nad poistením domácnosti

  Vlastníte nehnuteľnosť, ktorú aktuálne nevyužívate pre vlastné bývanie? Prenajať ju zodpovednému nájomcovi je bezpochyby správne rozhodnutie. Súčasne s podpisom nájomnej zmluvy však prirodzene prichádzajú aj isté obavy. Predsa len zverujete svoj majetok do rúk cudzieho človeka. Postačí vám na ochranu bytu správne naformulovaná nájomná zmluva a poistenie nehnuteľnosti? Alebo sa oplatí poistiť aj domácnosť?

 • Dom a domácnosť
  29. novembra 2021|Michaela Pősová
  Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

  Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.

 • lupič
  Dom a domácnosť
  28. novembra 2021|Michaela Pősová
  Kryje poistenie nehnuteľnosti aj prípady krádeže?

  Každý, kto vlastní nehnuteľnosť - či už byt, dom alebo nejakú chatu - by mal myslieť na riziká, ktoré sa s jej vlastníctvom spájajú. Medzi najlepšie spôsoby ochrany majetku patrí poistenie. Pretože je veľmi užitočné myslieť na situácie, ktoré sa predvídať nedajú.

 • Plynový sporák s panvicami
  Dom a domácnosť
  31. októbra 2021|Michaela Pősová
  Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

  Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

 • Pretrhnutý kábel
  Dom a domácnosť
  30. októbra 2021|Michaela Pősová
  Zhorená kanvica, pokazená rúra či poškodená elektrika. Aké poistenie vám pomôže?

  Aj tú najdokonalejšiu a najlepšie fungujúcu domácnosť z času na čas postihnú situácie, keď sa niečo pokazí. Niekedy je to iba zhorená kanvica či pokazená rúra, no keď sa už musí riešiť celá elektroinštalácia, určite to nikoho nepoteší. Opravy takéhoto rozsahu môžu spraviť riadny škrt cez rozpočet.

 • Žena na terase s kávou
  Dom a domácnosť
  21. októbra 2021|Michaela Pősová
  Poistenie bytu: Aký je rozdiel medzi poistením budovy a domácnosti?

  V živote sa môže stať naozaj všeličo. Vlastnenie majetku nám nedáva žiadne záruky na to, že sa s ním nič nestane. Existuje mnoho hrozieb, ktoré nás môžu o bývanie veľmi rýchlo pripraviť. Všetkému sa totiž zabrániť nedá.

 • Elektrický stĺp
  Dom a domácnosť
  05. októbra 2021|Silvia Múdra
  Slovakia Energy na slovenskom trhu končí. Čo sa stane s jej zákazníkmi?

  Najväčší alternatívny dodávateľ energií - spoločnosť Slovakia Energy - oznámil ukončenie svojej činnosti na slovenskom trhu. Aké sú dôvody tohto kroku a čo sa stane s jej súčasnými zákazníkmi?

 • šťastná žena na sedačke
  Dom a domácnosť
  29. septembra 2021|Michal Postulka
  Poistenie domácnosti: Obráťte sa na odborníkov

  Poistenie domácnosti je jedným z najkomplexnejších poistení dostupných na trhu. Vzťahuje sa na širokú škálu predmetov a situácií. Ak si plánujete poistiť domácnosť a chcete získať čo najvýhodnejšiu ponuku, je dobré obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti. Možno vás zaujme niektoré z poistení v článku, ale ak nie, pokojne využite online porovnanie ponúk.

 • rodina so psom
  Dom a domácnosť
  29. septembra 2021|Alexandra Mravíková
  Ako na Slovensku poistiť svojho domáceho miláčika?

  Máte doma štvornohého člena rodiny, alebo sa venujete chovu zvierat? Či už chcete poistiť svojho psa, mačku, alebo dokonca koňa či kravu, máme pre vás riešenie. V článku vám prezradíme, aké možnosti máte, ak si chcete poistiť zviera na Slovensku. Ktoré poisťovne ponúkajú túto možnosť a aké ďalšie spôsoby poistenia zvieraťa existujú?