Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku

Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľností je výhradne určené na zabezpečenie rôznych druhov nehnuteľností, a to proti živelným katastrofám či iným nebezpečným nástrahám.

Najčastejšie ide o:

 • vlámanie,

 • vandalizmus,

 • poškodenia stavby.

Poistenie zabezpečí, že poistencovi budú pri poistnej udalosti vyplatené peniaze na odstránenie spôsobených škôd, ktoré vznikli na majetku a na ktoré bolo dané poistenie uzatvorené.

Poistenie nehnuteľnosti sa väčšinou uzatvára pre:

 • byty,

 • nebytové domy,

 • rodinné domy spolu s vedľajšími objektmi, ktorými sú plot alebo garáž,

 • objekty vo výstavbe,

 • objekty, ktoré slúžia na rekreáciu (chalupy alebo chatky).

  TIP

  Na uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti myslite až po celkovom zvážení a posúdení konkrétnych poistných rizík.

Prečo by ste mali poistenie nehnuteľnosti uzatvoriť aj vy?

Pri poistení nehnuteľnosti platí, že  ide o dobrovoľný typ neživotného poistenia, ktoré je aj napriek viacerým živelným pohromám a nečakaným udalostiam často podceňované a berie sa na ľahkú váhu.

V prípade, že máte rodinu a chcete, aby boli v bezpečí, poistenie nehnuteľnosti je priam nutnosťou.  Vďaka tomuto poisteniu investujete do ochrany životne dôležitej hodnoty, ktorou je strecha nad hlavou. Okrem toho chránite aj svoj rodinný rozpočet pred nečakanými výdavkami.

Ktoré riziká pokrýva poistenie nehnuteľnosti?

Daný typ poistenia sa obvykle uzatvára preto, aby ochránilo váš majetok pred mnohými nežiadúcimi vplyvmi. Môže ísť o požiar, víchricu, vlámanie, vandalizmus, výbuch, povodne a záplavy, náraz auta, úder bleskom či nečakaný pád stromu.

Poistenie nehnuteľnosti spolu s rozsahom jeho poistného krytia závisí od vami zvolenej poisťovne, ako aj od jej poistného portfólia. Všetky poisťovne poskytujú širokú škálu poistných produktov, ktoré sú orientované na konkrétnu oblasť alebo riziko. Taktiež je možné, aby ste konkrétne riziká kombinovali podľa vašich želaní a potrieb.

Koľko stojí poistenie nehnuteľnosti?

Nájdu sa ľudia, ktorí považujú poistenie nehnuteľnosti za úplnú zbytočnosť. Možností, pri ktorých môžete prísť o strechu nad hlavou, je ale veľa. Poistenie nehnuteľnosti nemusí byť zákonite ani drahé, ani zbytočné. Musíte len vedieť, čo si chcete poistiť a koľko zainvestujete. 

Celková výška poistného závisí od finálnej výšky poistnej čiastky, rozsahu poistného krytia a od druhu poistenej nehnuteľnosti.

Na cenu poistného má vplyv aj spôsob uzatvorenia poistenia. Môže ísť o poistenie na novú, prípadne časovú hodnotu. 

Poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti je určené na ochranu majetku pred viacerými rizikami. Chráni aj majetok tretích osôb pred škodou, ktorú im môžete spôsobiť vy. Rovnako chráni vás a vašu domácnosť pred nečakanými nákladmi, ktoré sú prepojené so spôsobenými škodami.

Poistenie domácnosti sa týka škôd, ktoré boli spôsobené na veciach, ktoré sú súčasťou vášho bytu či domu. Samozrejme, musia byť zakomponované aj v poistných podmienkach. Ide o nielen nábytok a elektroniku, ale aj o historické predmety, záclony či športové potreby, ktoré máte.

Podstatný je aj rozsah poistného krytia. Pozorne si prečítajte zmluvné podmienky, pretože všetky poisťovne prinášajú poistenie domácnosti s odlišným rozsahom poistného krytia.

Vedeli ste, že…

…poistenie domácnosti sa dá uzatvoriť aj vtedy, ak ste v podnájme? Ak vlastník bytu podcení niektoré závažné technické veci, v byte môže zoskratovať spotrebič alebo nastane iná škodová udalosť. V takomto prípade myslite na poistenie, pretože budete mať nárok na vyplatenie vzniknutej poistnej udalosti.

Čo kryje poistenie domácnosti?

Ide o jedno z najkomplexnejších poistení.  Dôvod je ten, že okrem základného balíka ponúka aj pripoistenia či nadštandardné krytia. Dá sa poistiť čokoľvek a v rozsahu, v akom chcete. Ešte predtým, než toto poistenie uzatvoríte, musíte si dohodnúť jednotlivé poistné podmienky.

Majetok v domácnosti je vystavený rizikám. Poznáme dva základné druhy rizík, ktorými sú riziko krádeže a lúpeže a riziko živelnej skazy.  Obidva typy rizík sa dajú poistiť v rôznom rozsahu. 

Základný balík poistenia kryje riziká, ktorými sú:

 • požiar,

 • výbuch,

 • blesk,

 • náraz auta,

 • zrážky,

 • vandalizmus a odcudzenie,

 • krupobitie, víchrica, zemetrasenie,

 • lavíny,

 • zosuvy,

 • nadzvuková vlna,

 • zrútenie lietadla.

Poistenie domácnosti si môžete obohatiť aj o pripoistenia. Najčastejšie ide o skrat elektromotora, poistenie automatickej práčky, poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členom domácnosti alebo poistenie skla proti rozbitiu. Niektoré  poisťovne ponúkajú aj nadštandardné krytie, ktoré sa vzťahuje na výpadok elektriny, prepätie, nepriamy úder blesku alebo na prasknutie potrubia.

Koľko vás bude stáť poistenie domácnosti?

V rámci poistenia domácnosti je podstatné nielen poistné krytie, ale aj poistná suma spolu s výškou poistného.

Finálna poistná suma by mala byť súčtom vybavenia, ktoré máte v domácnosti.  Každé poistenie domácnosti pokrýva odlišné riziká a v inom rozsahu. Rozdielne preto budú nielen poistné sumy, ale aj výška poistného.

Na základe toho, že viete, koľko „stála” vaša domácnosť, si môžete vybrať poistenie domácnosti, ktoré vám bude vyhovovať najviac. Poistnú sumu by ste si mali určiť tak, aby nebola veľmi vysoká, ale ani nízka.

Zhrnutie

Každé poistenie by ste si mali vybrať tak, aby plnilo vaše potreby a súčasne, aby ste zaň zaplatili primeranú sumu. Dávajte si pozor najmä na to, aby ste neplatili za to, čo vonkoncom nepotrebujete. Okrem toho poistná suma by nemala byť veľmi nízka, lebo čelíte riziku, že poistné plnenie nebude dostatočné.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.