Muž za PC s bankovkami na stole

Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

Riešite škodovú udalosť a chcete, aby vám ju poisťovňa vyplatila čo najrýchlejšie? Nepríjemná situácia sa môže predĺžiť z dní na týždne či mesiace. Nemusí za tým stáť ani samotná inštitúcia. Predĺženie procesu je zapríčinené mnohokrát z dôvodu nesprávneho postupu klienta. Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti a ako postupovať, aby ste financie dostali čo najrýchlejšie?

Zistite, čo všetko poistenie kryje

Každé poistenie zahŕňa niečo iné. To, čo kryje vaše poistenie, si zistite ešte predtým, ako ho uzatvoríte. Mnohí ľudia však robia tú chybu, že pri vybavovaní a podpisovaní zmluvy sledujú len cenu, ktorá vám toho veľa nepovie. Príliš nízka suma často prezrádza, že poistenie nebude také kvalitné, ako by malo.


Vyhnite sa začiatočníckej chybe a o krytie poistenia sa začnite zaujímať hneď, ako ho uzatvárate. Zistíte, či kryje základné aj časté škody, ktoré by vás mohli stretnúť. 


Keď poznáte krytie svojho poistenia, tak po škodovej udalosti viete, či vám ju poisťovňa preplatí, alebo nie. Okrem samotného poistenia budete poznať aj výšku krytia a to, či za škodu musíte doplácať zo svojho. Niektoré pripoistenia majú totiž povinnú spoluúčasť v hodnote niekoľkých percent.


Rada odborníka

Po rokoch môžete zabudnúť, čo všetko poistenie kryje. Namiesto toho, aby ste hľadali papierové zmluvy, zálohujte si ich v digitálnej forme. V počítači ich nájdete oveľa jednoduchšie ako doma v skrinkách.

S nahlásením škôd nečakajte

Stala sa vám poistná udalosť? S nahlásením škôd rozhodne nečakajte a urobte tak hneď, ako to bude možné. Ohlásenie nie je vôbec náročné. Väčšina z poisťovní poskytuje  viaceré možnosti ohlásenia. Okrem telefonického variantu existuje aj ohlásenie prostredníctvom aplikácie.


Nahlásenie škôd je jedným krokom, no nie posledným. Poisťovňa od vás bude vyžadovať dodatočné dokumenty. Odlišujú sa vzhľadom na typ škody a poisťovne, kde ste poistenie uzatvorili. Keď ide napríklad o neživotné poistenie domácnosti, inštitúcie od vás budú vyžadovať bločky od kupovaných predmetov.


Na nič nečakajte a všetky potrebné dokumenty poisťovni dodajte. Dobrou správou je, že dnes už nemusíte chodiť na pobočku. Stačí, aby ste jednotlivé dokumenty naskenovali a poslali ich online.


Platí tu jednoduché pravidlo. Čím dlhšie budete proces naťahovať, tým dlhšie budete čakať na vyplatenie poistnej udalosti.

Pozor na špekulácie

To, čo najviac spomaľuje celý proces, sú špekulácie na strane klienta. Pri ohlasovaní poistnej udalosti je kľúčové, aby ste s poisťovňou neustále komunikovali. Keď vám pošle výzvu na zaslanie potrebných dokumentov, na nič nečakajte. Pošlite ich obratom, aby sa mohol celý proces vybaviť čo najskôr.


Najväčšie komplikácie nastávajú vtedy, keď klient poskytne neúplné alebo zavádzajúce informácie


Pri životnom poistení to môže byť neúplne alebo nepravdivo vyplnený zdravotný dotazník. Poisťovňa musí v takýchto situáciách rozbehnúť vlastné vyšetrovanie. Na základe neho si zisťuje dodatočné informácie a overuje si tie, ktoré získala. Vyšetrovanie predlžuje celý proces o niekoľko dní až týždňov.


Pri neživotných poisteniach môžu klientov lákať aj poistné podvody. Je to napríklad vtedy, keď klient vyžaduje vyplatenie za zariadenie, ktoré v skutočnosti nie je pokazené. Hoci môžu byť peniaze navyše pre niekoho lákavé, nenechajte sa zviesť. Pokus o poistný podvod je trestný.


Podvody sa objavujú aj pri poisteniach vozidla. Odborníci nazývajú takýchto šoférov „lovci nehôd”. Tí sa často snažia dostať vozidlo do servisu, kde majú uzavretú dohodu o spolupráci. Nehľadiac na to, o aký poistný podvod ide, všetky možnosti sú trestné. Ak sa nechcete dostať do problémov, vyhnite sa im.

Po mesiaci si nechajte vyplatiť preddavky

Pozrime sa však na situáciu z opačného uhla pohľadu. O škodovú udalosť sa zaujímate a snažíte sa ju vyriešiť čo najskôr. Problém je ale v tom, že poisťovňa akosi nekoná. Zo zákona má na likvidáciu udalosti pätnásť dní. Lehota ale začína plynúť až po ukončení vyšetrovania, čo sa môže ťahať niekoľko týždňov.


Aj na takúto komplikáciu existuje riešenie. Ak od oznámenia uplynul mesiac  a vy nevidíte žiadny alebo len minimálny posun, vyžiadajte si preddavky. Poisťovne musia vašu žiadosť zo zákona akceptovať.


Rada odborníka

Ak chcete vedieť, ako sa celá situácia rieši, sledujte jej priebeh online. Väčšina poisťovní dnes umožňuje sledovať riešenie poistnej udalosti prostredníctvom aplikácie.

Poistenie aktualizujte

Vaša životná situácia sa neustále mení. Znamená to, že je dôležité poistenie pravidelne aktualizovať. Vyhnite sa situácii, keď vaša zmluva nebude pokrývať určité riziká, prípadne vznikne nadpoistenie alebo podpoistenie.


Nadpoistenie v praxi znamená, že poistenie je oveľa vyššie, ako v skutočnosti potrebujete. Platíte vysoké čiastky, no úplne zbytočne. Keď sa stane poistná udalosť, poisťovňa vám vyplatí škody len do vypočítanej sumy. Nič navyše.


Podpoistenie zas znamená, že zmluva nekryje úplne všetko. Takýto prípad môže nastať napríklad pri poistení domácnosti. Po nákupe drahšieho zariadenia zmluvu neaktualizujete. Keď dôjde k škodovej udalosti, poisťovňa zariadenie nepreplatí, pretože nebolo poistené.

Vyhnite sa predlžovaniu poistnej udalosti

Vyriešte poistnú udalosť rýchlo a bez toho, aby sa zbytočne naťahovala. Dodajte poisťovni všetky potrebné informácie a bez rôznych špekulácií. Ak sa náhodou stane, že celý proces zdržuje samotná poisťovňa, využite preddavky.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|Silvia Múdra
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Pár ide po pláži
  27. januára 2022|Silvia Múdra
  Riziková, kapitálová či investičná životná poistka? Vyberte si správne

  Možno už viete, že životné poistenie je značne komplikovaný finančný produkt. Má totiž hneď niekoľko typov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Ako si teda spomedzi nich vybrať ten správny? Čítajte ďalej, poradíme vám v nasledovných riadkoch.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  21. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

 • Drevodom
  19. januára 2022|Richard Zona
  Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

  Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.