Muž za PC s bankovkami na stole

Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

Riešite škodovú udalosť a chcete, aby vám ju poisťovňa vyplatila čo najrýchlejšie? Nepríjemná situácia sa môže predĺžiť z dní na týždne či mesiace. Nemusí za tým stáť ani samotná inštitúcia. Predĺženie procesu je zapríčinené mnohokrát z dôvodu nesprávneho postupu klienta. Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti a ako postupovať, aby ste financie dostali čo najrýchlejšie?

Zistite, čo všetko poistenie kryje

Každé poistenie zahŕňa niečo iné. To, čo kryje vaše poistenie, si zistite ešte predtým, ako ho uzatvoríte. Mnohí ľudia však robia tú chybu, že pri vybavovaní a podpisovaní zmluvy sledujú len cenu, ktorá vám toho veľa nepovie. Príliš nízka suma často prezrádza, že poistenie nebude také kvalitné, ako by malo.


Vyhnite sa začiatočníckej chybe a o krytie poistenia sa začnite zaujímať hneď, ako ho uzatvárate. Zistíte, či kryje základné aj časté škody, ktoré by vás mohli stretnúť. 


Keď poznáte krytie svojho poistenia, tak po škodovej udalosti viete, či vám ju poisťovňa preplatí, alebo nie. Okrem samotného poistenia budete poznať aj výšku krytia a to, či za škodu musíte doplácať zo svojho. Niektoré pripoistenia majú totiž povinnú spoluúčasť v hodnote niekoľkých percent.


Rada odborníka

Po rokoch môžete zabudnúť, čo všetko poistenie kryje. Namiesto toho, aby ste hľadali papierové zmluvy, zálohujte si ich v digitálnej forme. V počítači ich nájdete oveľa jednoduchšie ako doma v skrinkách.

S nahlásením škôd nečakajte

Stala sa vám poistná udalosť? S nahlásením škôd rozhodne nečakajte a urobte tak hneď, ako to bude možné. Ohlásenie nie je vôbec náročné. Väčšina z poisťovní poskytuje  viaceré možnosti ohlásenia. Okrem telefonického variantu existuje aj ohlásenie prostredníctvom aplikácie.


Nahlásenie škôd je jedným krokom, no nie posledným. Poisťovňa od vás bude vyžadovať dodatočné dokumenty. Odlišujú sa vzhľadom na typ škody a poisťovne, kde ste poistenie uzatvorili. Keď ide napríklad o neživotné poistenie domácnosti, inštitúcie od vás budú vyžadovať bločky od kupovaných predmetov.


Na nič nečakajte a všetky potrebné dokumenty poisťovni dodajte. Dobrou správou je, že dnes už nemusíte chodiť na pobočku. Stačí, aby ste jednotlivé dokumenty naskenovali a poslali ich online.


Platí tu jednoduché pravidlo. Čím dlhšie budete proces naťahovať, tým dlhšie budete čakať na vyplatenie poistnej udalosti.

Pozor na špekulácie

To, čo najviac spomaľuje celý proces, sú špekulácie na strane klienta. Pri ohlasovaní poistnej udalosti je kľúčové, aby ste s poisťovňou neustále komunikovali. Keď vám pošle výzvu na zaslanie potrebných dokumentov, na nič nečakajte. Pošlite ich obratom, aby sa mohol celý proces vybaviť čo najskôr.


Najväčšie komplikácie nastávajú vtedy, keď klient poskytne neúplné alebo zavádzajúce informácie


Pri životnom poistení to môže byť neúplne alebo nepravdivo vyplnený zdravotný dotazník. Poisťovňa musí v takýchto situáciách rozbehnúť vlastné vyšetrovanie. Na základe neho si zisťuje dodatočné informácie a overuje si tie, ktoré získala. Vyšetrovanie predlžuje celý proces o niekoľko dní až týždňov.


Pri neživotných poisteniach môžu klientov lákať aj poistné podvody. Je to napríklad vtedy, keď klient vyžaduje vyplatenie za zariadenie, ktoré v skutočnosti nie je pokazené. Hoci môžu byť peniaze navyše pre niekoho lákavé, nenechajte sa zviesť. Pokus o poistný podvod je trestný.


Podvody sa objavujú aj pri poisteniach vozidla. Odborníci nazývajú takýchto šoférov „lovci nehôd”. Tí sa často snažia dostať vozidlo do servisu, kde majú uzavretú dohodu o spolupráci. Nehľadiac na to, o aký poistný podvod ide, všetky možnosti sú trestné. Ak sa nechcete dostať do problémov, vyhnite sa im.

Po mesiaci si nechajte vyplatiť preddavky

Pozrime sa však na situáciu z opačného uhla pohľadu. O škodovú udalosť sa zaujímate a snažíte sa ju vyriešiť čo najskôr. Problém je ale v tom, že poisťovňa akosi nekoná. Zo zákona má na likvidáciu udalosti pätnásť dní. Lehota ale začína plynúť až po ukončení vyšetrovania, čo sa môže ťahať niekoľko týždňov.


Aj na takúto komplikáciu existuje riešenie. Ak od oznámenia uplynul mesiac  a vy nevidíte žiadny alebo len minimálny posun, vyžiadajte si preddavky. Poisťovne musia vašu žiadosť zo zákona akceptovať.


Rada odborníka

Ak chcete vedieť, ako sa celá situácia rieši, sledujte jej priebeh online. Väčšina poisťovní dnes umožňuje sledovať riešenie poistnej udalosti prostredníctvom aplikácie.

Poistenie aktualizujte

Vaša životná situácia sa neustále mení. Znamená to, že je dôležité poistenie pravidelne aktualizovať. Vyhnite sa situácii, keď vaša zmluva nebude pokrývať určité riziká, prípadne vznikne nadpoistenie alebo podpoistenie.


Nadpoistenie v praxi znamená, že poistenie je oveľa vyššie, ako v skutočnosti potrebujete. Platíte vysoké čiastky, no úplne zbytočne. Keď sa stane poistná udalosť, poisťovňa vám vyplatí škody len do vypočítanej sumy. Nič navyše.


Podpoistenie zas znamená, že zmluva nekryje úplne všetko. Takýto prípad môže nastať napríklad pri poistení domácnosti. Po nákupe drahšieho zariadenia zmluvu neaktualizujete. Keď dôjde k škodovej udalosti, poisťovňa zariadenie nepreplatí, pretože nebolo poistené.

Vyhnite sa predlžovaniu poistnej udalosti

Vyriešte poistnú udalosť rýchlo a bez toho, aby sa zbytočne naťahovala. Dodajte poisťovni všetky potrebné informácie a bez rôznych špekulácií. Ak sa náhodou stane, že celý proces zdržuje samotná poisťovňa, využite preddavky.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.