Matka a dcéra

Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

20. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

Čo kryje úrazové poistenie pre deti?

Úrazové poistenie je vlastne zúženou formou rizikového životného poistenia. Toto poistenie pokrýva udalosti, ktoré vznikli následkom úrazu, teda nie tie, ktoré vyvolala choroba. Úrazové poistenie pre deti by vám ako rodičom malo zabezpečiť istotu zvládnutia finančných dôsledkov úrazu vašej ratolesti. 


V rámci úrazového poistenia sa dajú poistiť rôzne riziká. Napríklad poisťovňa Union v rámci úrazového poistenia pre deti ponúka:  

 • denné odškodné počas doby liečenia úrazu,

 • trvalé následky úrazu v závislosti od ich rozsahu,

 • hospitalizácia pri úraze,

 • plnenia v prípade zlomenín či popálenín, 

 • úmrtie následkom úrazu. 


To, ako si vyskladáte úrazové poistenie pre svoje dieťa, záleží v podstate od vás. Myslite  pritom však na to, že ak ak vaše dieťa utrpí vážnejší úraz, pravdepodobne budete potrebovať na čas odísť z produktívneho pracovného života a venovať sa starostlivosti oň. 


Zotavovanie sa z vážneho úrazu môže pritom trvať aj niekoľko týždňov či mesiacov. Môžete si uplatniť OČR, pri ktorej však vaše príjmy výrazne poklesnú. Nehovoriac už o prípadoch, kedy dieťa utrpí také závažné poškodenie zdravia, ktoré si bude vyžadovať váš definitívny odchod zo zamestnania a poskytovanie celodennej starostlivosti. Všetky tieto neočakávané udalosti kryjú najmä poistenie liečenia úrazu, trvalých následkov úrazu a hospitalizácie - avšak, ako budeme písať nižšie, podstatné je najmä poistenie trvalých následkov úrazu. 

Ako nastaviť poistné sumy jednotlivých rizík? 

Okrem výberu poistných rizík je však zásadné aj správne nastavenie poistenia. Tieto druhy produktov sú spravidla veľmi flexibilné a mnohí poistenci pri ich zostavovaní robia základné chyby. Ani vy pravdepodobne vôbec netušíte, aké môžu byť náklady na liečbu, koľko peňazí by ste potrebovali na preklenutie obdobia hospitalizácie a koľko na zachovanie dôstojnej životnej úrovne v prípade nutnej dlhodobej starostlivosti o dieťa. Okrem toho by ste mali zvažovať aj to, nakoľko sa zvolená poistná suma odrazí v cene poistného.


Vo všeobecnosti  sa môžete odraziť od týchto odporúčaných súm pre vybrané riziká:

 • poistenie liečenia úrazu: 10 – 12 €/deň,

 • poistenie trvalých následkov úrazu: 30 000 - 50 000 €,

 • poistenie hospitalizácie: 10 – 12 €/deň.


Poistenie liečenia úrazu a poistenie hospitalizácie je verejnosťou často vnímané ako akési odškodné pre dieťa za úraz, respektíve za pobyt v nemocnici. Takto postavené riziká sa javia ako málo výhodné, respektíve stratové. V prípade ťažších úrazov vyžadujúcich si dlhodobú hospitalizáciu, prípadne niekoľkomesačné liečenie, však už poistenie nadobúda úplne iný rozmer. V týchto prípadoch vám poistné krytie pomôže udržať primeranú životnú úroveň bez toho, aby ste museli siahať na svoje rezervy. Pri takomto nastavení dostanete mesačne 300 – 360 € ako doplatok k nemocenskej dávke. Na úroveň svojej priemernej mesačnej mzdy sa pravdepodobne nedostanete, ale dokážete pokryť nevyhnutné výdavky.


V prípade poistenia trvalých následkov úrazu sa poistná suma spravidla odráža do ceny poistného len veľmi mierne. Preto sa pri uzatváraní poistnej zmluvy nemusíte báť túto sumu v rozumnej miere navýšiť. 


Aké pripoistenia sú k dispozícii?

Poistný trh je v oblasti úrazového poistenia pre deti, samozrejme, oveľa pestrejší. My sme sa v našom článku podrobnejšie venovali len tým najdôležitejším rizikám. Podľa vlastných potrieb a preferencií si môžete k základnému vyskladanému balíčku zvoliť ďalšie zaujímavé pripoistenia.


Niektoré poisťovne napríklad vyplácajú finančnú kompenzáciu za lôžko pre rodiča v prípade hospitalizácie dieťaťa. Zaujímavou možnosťou je pripoistenie OČR-ky, v rámci ktorého vám bude poisťovňa kompenzovať stratu príjmu počas starostlivosti o dieťa. Poisťovne dnes ponúkajú aj zaujímavé asistenčné služby, lekára na telefóne či možnosť bezplatne získať druhé lekárske stanovisko k zdravotnému stavu dieťaťa. Z pestrej ponuky vyberajte obozretne a zvažujte, či sa vám poistné krytie vyplatí vzhľadom na s ním spojené navýšenie ceny poistného.

Je úrazové poistenie skutočne to pravé?

Hoci úrazové poistenie je nepochybne užitočné, dnes je už efektívnejšie nepoisťovať úrazy samostatne, ale v rámci širšieho rizikového životného poistenia. To okrem úrazov pokryje aj ďalšie dôležité riziká, ako sú kritické choroby, poistenie akejkoľvek smrti, invalidity, trvalých následkov úrazu a prípadne aj dlhodobú PN-ku. 

Najmä poistenie kritických chorôb  je mimoriadne dôležité. Pri krytí vo výške 12 000 – 15 000 € vám pri starostlivosti o vážne choré dieťa vydrží prinajlepšom na jeden kalendárny rok. Pri uzatváraní životného poistenia si dajte teda pozor, aby balíček rizík túto položku obsahoval a aby mal aj dostatočné krytie. 


Navyše, takéto poistenia nemusíte uzatvárať pre každé dieťa samostatne. Uzatvorte si radšej kvalitnú životnú poistku pre seba a dieťa si v rámci nej pripoistite - a to predovšetkým na riziká trvalých následkov úrazu a kritických chorôb. Bude to výhodnejšie nielen vzhľadom na rodinné zľavy pri poistení na jednej poistnej zmluve, ale aj s ohľadom na rozsah rizík, ktoré takýmto spôsobom pokryjete.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.