Matka a dcéra

Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

20. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

Čo kryje úrazové poistenie pre deti?

Úrazové poistenie je vlastne zúženou formou rizikového životného poistenia. Toto poistenie pokrýva udalosti, ktoré vznikli následkom úrazu, teda nie tie, ktoré vyvolala choroba. Úrazové poistenie pre deti by vám ako rodičom malo zabezpečiť istotu zvládnutia finančných dôsledkov úrazu vašej ratolesti. 


V rámci úrazového poistenia sa dajú poistiť rôzne riziká. Napríklad poisťovňa Union v rámci úrazového poistenia pre deti ponúka:  

 • denné odškodné počas doby liečenia úrazu,

 • trvalé následky úrazu v závislosti od ich rozsahu,

 • hospitalizácia pri úraze,

 • plnenia v prípade zlomenín či popálenín, 

 • úmrtie následkom úrazu. 


To, ako si vyskladáte úrazové poistenie pre svoje dieťa, záleží v podstate od vás. Myslite  pritom však na to, že ak ak vaše dieťa utrpí vážnejší úraz, pravdepodobne budete potrebovať na čas odísť z produktívneho pracovného života a venovať sa starostlivosti oň. 


Zotavovanie sa z vážneho úrazu môže pritom trvať aj niekoľko týždňov či mesiacov. Môžete si uplatniť OČR, pri ktorej však vaše príjmy výrazne poklesnú. Nehovoriac už o prípadoch, kedy dieťa utrpí také závažné poškodenie zdravia, ktoré si bude vyžadovať váš definitívny odchod zo zamestnania a poskytovanie celodennej starostlivosti. Všetky tieto neočakávané udalosti kryjú najmä poistenie liečenia úrazu, trvalých následkov úrazu a hospitalizácie - avšak, ako budeme písať nižšie, podstatné je najmä poistenie trvalých následkov úrazu. 

Ako nastaviť poistné sumy jednotlivých rizík? 

Okrem výberu poistných rizík je však zásadné aj správne nastavenie poistenia. Tieto druhy produktov sú spravidla veľmi flexibilné a mnohí poistenci pri ich zostavovaní robia základné chyby. Ani vy pravdepodobne vôbec netušíte, aké môžu byť náklady na liečbu, koľko peňazí by ste potrebovali na preklenutie obdobia hospitalizácie a koľko na zachovanie dôstojnej životnej úrovne v prípade nutnej dlhodobej starostlivosti o dieťa. Okrem toho by ste mali zvažovať aj to, nakoľko sa zvolená poistná suma odrazí v cene poistného.


Vo všeobecnosti  sa môžete odraziť od týchto odporúčaných súm pre vybrané riziká:

 • poistenie liečenia úrazu: 10 – 12 €/deň,

 • poistenie trvalých následkov úrazu: 30 000 - 50 000 €,

 • poistenie hospitalizácie: 10 – 12 €/deň.


Poistenie liečenia úrazu a poistenie hospitalizácie je verejnosťou často vnímané ako akési odškodné pre dieťa za úraz, respektíve za pobyt v nemocnici. Takto postavené riziká sa javia ako málo výhodné, respektíve stratové. V prípade ťažších úrazov vyžadujúcich si dlhodobú hospitalizáciu, prípadne niekoľkomesačné liečenie, však už poistenie nadobúda úplne iný rozmer. V týchto prípadoch vám poistné krytie pomôže udržať primeranú životnú úroveň bez toho, aby ste museli siahať na svoje rezervy. Pri takomto nastavení dostanete mesačne 300 – 360 € ako doplatok k nemocenskej dávke. Na úroveň svojej priemernej mesačnej mzdy sa pravdepodobne nedostanete, ale dokážete pokryť nevyhnutné výdavky.


V prípade poistenia trvalých následkov úrazu sa poistná suma spravidla odráža do ceny poistného len veľmi mierne. Preto sa pri uzatváraní poistnej zmluvy nemusíte báť túto sumu v rozumnej miere navýšiť. 


Aké pripoistenia sú k dispozícii?

Poistný trh je v oblasti úrazového poistenia pre deti, samozrejme, oveľa pestrejší. My sme sa v našom článku podrobnejšie venovali len tým najdôležitejším rizikám. Podľa vlastných potrieb a preferencií si môžete k základnému vyskladanému balíčku zvoliť ďalšie zaujímavé pripoistenia.


Niektoré poisťovne napríklad vyplácajú finančnú kompenzáciu za lôžko pre rodiča v prípade hospitalizácie dieťaťa. Zaujímavou možnosťou je pripoistenie OČR-ky, v rámci ktorého vám bude poisťovňa kompenzovať stratu príjmu počas starostlivosti o dieťa. Poisťovne dnes ponúkajú aj zaujímavé asistenčné služby, lekára na telefóne či možnosť bezplatne získať druhé lekárske stanovisko k zdravotnému stavu dieťaťa. Z pestrej ponuky vyberajte obozretne a zvažujte, či sa vám poistné krytie vyplatí vzhľadom na s ním spojené navýšenie ceny poistného.

Je úrazové poistenie skutočne to pravé?

Hoci úrazové poistenie je nepochybne užitočné, dnes je už efektívnejšie nepoisťovať úrazy samostatne, ale v rámci širšieho rizikového životného poistenia. To okrem úrazov pokryje aj ďalšie dôležité riziká, ako sú kritické choroby, poistenie akejkoľvek smrti, invalidity, trvalých následkov úrazu a prípadne aj dlhodobú PN-ku. 

Najmä poistenie kritických chorôb  je mimoriadne dôležité. Pri krytí vo výške 12 000 – 15 000 € vám pri starostlivosti o vážne choré dieťa vydrží prinajlepšom na jeden kalendárny rok. Pri uzatváraní životného poistenia si dajte teda pozor, aby balíček rizík túto položku obsahoval a aby mal aj dostatočné krytie. 


Navyše, takéto poistenia nemusíte uzatvárať pre každé dieťa samostatne. Uzatvorte si radšej kvalitnú životnú poistku pre seba a dieťa si v rámci nej pripoistite - a to predovšetkým na riziká trvalých následkov úrazu a kritických chorôb. Bude to výhodnejšie nielen vzhľadom na rodinné zľavy pri poistení na jednej poistnej zmluve, ale aj s ohľadom na rozsah rizík, ktoré takýmto spôsobom pokryjete.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • trip s detmi
  17. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • deti s jedlom v aute
  05. februára 2022|Silvia Múdra
  Aké jedlo sa oplatí zabaliť na rodinnú dovolenku?

  Časy, keď sme museli na dovolenku ťahať prepravky plné jedla, sú preč. Napriek tomu má väčšina z nás pred pobytom mimo domova nutkanie zásobiť sa potravinami. Zvykneme si baliť jedlo na cestu alebo aspoň základné potraviny na pobyt. Možno máme strach, že ich na mieste nekúpime v želanej kvalite alebo sú v cieľovej destinácii prehnane drahé. Nehovoriac už o dietetických potravinách alebo jedle pre deti. Aké jedlo na dovolenku teda pripraviť, aby váš žalúdok netrpel? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

 • svadba pri mori
  03. februára 2022|Silvia Múdra
  5 miest ideálnych na dokonalú svadbu pri mori

  Netradičné spečatenie lásky v exotickej destinácii je medzi Slovákmi stále obľúbenejšie. Ak aj vy patríte medzi páry, ktoré uprednostňujú cestovanie a nezvyčajné zážitky pred rodinnými stretnutiami pri švédskych stoloch, bude svadba pri mori pre vás tým správnym rozhodnutím. Prinášame vám tipy na obľúbené lokality, ktoré svojou atmosférou premenia váš deň D na nezabudnuteľný zážitok.

 • Pár ide po pláži
  27. januára 2022|Silvia Múdra
  Riziková, kapitálová či investičná životná poistka? Vyberte si správne

  Možno už viete, že životné poistenie je značne komplikovaný finančný produkt. Má totiž hneď niekoľko typov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Ako si teda spomedzi nich vybrať ten správny? Čítajte ďalej, poradíme vám v nasledovných riadkoch.

 • Žena s červeným prasiatkom v ruke
  14. januára 2022|Richard Zona
  Ako ušetriť peniaze na poistení? Tipy, ktoré vám pomôžu

  Ako sa hovorí, každé ušetrené euro sa počíta. V dnešnej dobe rýchleho rastu spotrebiteľských cien to však nie je jednoduchá záležitosť. Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ušetriť a ani si to nevšimnete. Ukážkovým príkladom je poistenie. V článku si preto povieme zopár tipov, ako na poistení ušetriť.

 • rodina v aute
  13. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto ponúka najlepšie životné poistenie? Aktuálny prehľad v roku 2022

  Vybrať si vhodné životné poistenie vôbec nie je jednoduché. Životné poistenie sa totiž považuje za jeden z zložitejších finančných produktov vôbec. Práve preto sme pre vás pripravili návod, ako sa v ponukách jednotlivých poisťovní zorientovať. Viete, kto ponúka najlepšie životné poistenie?