Žena, ktorá spadla z bicykla

Keď sa život nevyvíja podľa predstáv: Ako postupovať pri plnení úrazového poistenia?

17. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Život býva nevyspytateľný. Aj ten najmenší úraz sa môže poriadne skomplikovať, ak človek nevie, ako postupovať a ako si vyžiadať to, na čo má z poistenia nárok. Prinášame vám preto praktický prehľad o tom, ako sa v úrazoch zorientovať a ako byť aj v neľahkých životných situáciách nad vecou.

Ešte predtým, ako sa obrátite na svoju poisťovňu s tým, že sa vám stal nejaký úraz, uistite sa, či to úraz z hľadiska poisťovne naozaj je. V minulosti bol úraz v súvislosti s poistením definovaný zákonom, dnes to už neplatí. V súčasnosti neexistuje žiadna zákonom stanovená definícia úrazu. To znamená, že jednotlivé poisťovne môžu mať mierne odchýlky v tom, čo sa za úraz považuje

Základ však ostáva rovnaký: úraz je úrazom, ak výsledkom neočakávaného a náhleho pôsobenia vonkajších síl, neočakávaným a neprerušeným pôsobením vysokých alebo nízkych vonkajších teplôt, plynov, pár, žiarenia a jedov bolo poistnému spôsobené telesné poškodenie, prípadne došlo k smrti.

Práve vymedzenie úrazu v dôsledku vlastnej telesnej sily je tá časť, ktorá sa v jednotlivých poisťovniach líši, prípadne úplne absentuje. Ak sa chcete vyhnúť dlhým poťahovačkám s poisťovňou, v prvom rade si pozorne prečítajte poistné podmienky svojho poistenia a poraďte sa s poistným poradcom.

Poistnú udalosť môžete nahlásiť aj online

V prvom kroku by ste mali vyplniť príslušný formulár. Tým, že sa všetko elektronizuje, aj poisťovne prešli na  online služby pre svojich klientov. Môžete teda vyplniť formulár online z pohodlia domova alebo vám ho poskytne váš finančný agent, ktorý vám rovnako pomôže prejsť celým poistným procesom. No aj pri online formulároch buďte dôsledný. To, že je niečo online, ešte neznamená, že to nebudete musieť vytlačiť a poslať poštou na adresu poisťovne. Aj v tomto prípade teda platí: naštudujte si, akú formu preferuje vaša poisťovňa.

Aké doklady budete potrebovať?

Na to, aby ste vyplnili formulár, potrebujete v prvom rade osobné údaje poistníka a poisteného. Okrem nich budete potrebovať aj ďalšie dokumenty. V prvom rade sú to kópie lekárskych správ. Ak ste boli v dôsledku úrazu aj hospitalizovaný v nemocnici, nezabudnite priložiť prepúšťaciu správu, lekársku správu z prvého ošetrenia úrazu, správy z celého priebehu liečby od začiatku až do konca, aby bolo možné stanoviť dobu trvania nevyhnutného liečenia.

V prípade, že v dôsledku úrazu došlo k úmrtiu, budete potrebovať úmrtný list poisteného, list o prehliadke mŕtveho a záverečnú správu z nemocnice či iného zariadenia, v ktorom k úmrtiu došlo.

Ak dôsledky úrazu pretrvávajú dlhodobo, následkom čoho je  poistenec práceneschopný, je rovnako potrebné poisťovni dokladovať mnohé dokumenty. Ide o aktuálne lekárske správy z priebehu liečenia, potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti od ošetrujúceho lekára, potvrdenie Sociálnej poisťovne o tom, že sa poberá nemocenská dávka. Ak sa jedná o poistné udalosti, ktoré boli riešené políciou, je potrebné zdokladovať aj správy z ukončenia vyšetrovania. Ak sa jednalo o pracovný úraz, budete potrebovať správy od inšpektorátu práce preukazujúce záver šetrenia pracovného úrazu.

Čo sa stane po nahlásení poistnej udalosti?

Ak ste poisťovni odoslali všetky potrebné dokumenty, nastáva pre vás druhá fáza. Tou je čakanie na vyjadrenie poisťovne. Medzi ohlásením a vyjadrením poisťovne sa vaša žiadosť na plnenie poistnej udalosti  starostlivo prešetruje. Najskôr sa kontrolujú všetky potrebné dokumenty a v niektorých prípadoch je potrebné vykonať hlbšie šetrenie poistnej udalosti. Najmä v tých, pri ktorých ide o vysoké poistné sumy, to môže trvať dlhšie. Ak je potrebné doložiť ďalšie dokumenty, poisťovňa vás vyzve, aby ste tak urobili. Niekedy vás poisťovňa obíde a komunikuje s príslušnými lekármi a zariadeniami sama. Poisťovňa má právo zisťovať zdravotný stav klienta na základe zdravotnej dokumentácie od ošetrujúceho lekára.  

Keď sú všetky dokumenty v poriadku a všetky formuláre sú riadne vyplnené, prebieha  posúdenie nároku na poistné plnenie a volí sa spôsob výplaty či úhrady. Samotnú čiastku už poisťovňa vypláca na základe preferencií klienta.

Časové lehoty

Nikto vám nepovie, kedy je ten správny čas riešiť poistnú udalosť. No väčšina poisťovní sa zhoduje v tom, že tieto veci je najlepšie riešiť čím najskôr. Ak sú však všetky dokumenty v poriadku a z pozície klienta je všetko splnené, poisťovne ukončujú poistnú udalosť v priemere do 10 dní. Následná úhrada sa spravidla realizuje v priebehu 24 hodín.

Pri tom, ako poisťovne vyhodnocujú jednotlivé udalosti, je bežné, že klienti nebývajú vždy spokojní. Preto je tu vždy možnosť odvolať sa. V takom prípade sa však celá udalosť prešetruje odznova, čo štandardne trvá 30 dní.

Samozrejme, každý z nás by bol najradšej, ak by takéto situácie riešiť vôbec nemusel. No nech už sa v živote stane čokoľvek, je dobré vedieť, čo môžete od svojej poisťovne čakať. K tomu sa dopracujete iba tak, že si pozorne preštudujete každú zmluvu, ktorú so svojou poisťovňou uzatvárate. 

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.