Žena, ktorá spadla z bicykla

Keď sa život nevyvíja podľa predstáv: Ako postupovať pri plnení úrazového poistenia?

17. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Život býva nevyspytateľný. Aj ten najmenší úraz sa môže poriadne skomplikovať, ak človek nevie, ako postupovať a ako si vyžiadať to, na čo má z poistenia nárok. Prinášame vám preto praktický prehľad o tom, ako sa v úrazoch zorientovať a ako byť aj v neľahkých životných situáciách nad vecou.

Ešte predtým, ako sa obrátite na svoju poisťovňu s tým, že sa vám stal nejaký úraz, uistite sa, či to úraz z hľadiska poisťovne naozaj je. V minulosti bol úraz v súvislosti s poistením definovaný zákonom, dnes to už neplatí. V súčasnosti neexistuje žiadna zákonom stanovená definícia úrazu. To znamená, že jednotlivé poisťovne môžu mať mierne odchýlky v tom, čo sa za úraz považuje

Základ však ostáva rovnaký: úraz je úrazom, ak výsledkom neočakávaného a náhleho pôsobenia vonkajších síl, neočakávaným a neprerušeným pôsobením vysokých alebo nízkych vonkajších teplôt, plynov, pár, žiarenia a jedov bolo poistnému spôsobené telesné poškodenie, prípadne došlo k smrti.

Práve vymedzenie úrazu v dôsledku vlastnej telesnej sily je tá časť, ktorá sa v jednotlivých poisťovniach líši, prípadne úplne absentuje. Ak sa chcete vyhnúť dlhým poťahovačkám s poisťovňou, v prvom rade si pozorne prečítajte poistné podmienky svojho poistenia a poraďte sa s poistným poradcom.

Poistnú udalosť môžete nahlásiť aj online

V prvom kroku by ste mali vyplniť príslušný formulár. Tým, že sa všetko elektronizuje, aj poisťovne prešli na  online služby pre svojich klientov. Môžete teda vyplniť formulár online z pohodlia domova alebo vám ho poskytne váš finančný agent, ktorý vám rovnako pomôže prejsť celým poistným procesom. No aj pri online formulároch buďte dôsledný. To, že je niečo online, ešte neznamená, že to nebudete musieť vytlačiť a poslať poštou na adresu poisťovne. Aj v tomto prípade teda platí: naštudujte si, akú formu preferuje vaša poisťovňa.

Aké doklady budete potrebovať?

Na to, aby ste vyplnili formulár, potrebujete v prvom rade osobné údaje poistníka a poisteného. Okrem nich budete potrebovať aj ďalšie dokumenty. V prvom rade sú to kópie lekárskych správ. Ak ste boli v dôsledku úrazu aj hospitalizovaný v nemocnici, nezabudnite priložiť prepúšťaciu správu, lekársku správu z prvého ošetrenia úrazu, správy z celého priebehu liečby od začiatku až do konca, aby bolo možné stanoviť dobu trvania nevyhnutného liečenia.

V prípade, že v dôsledku úrazu došlo k úmrtiu, budete potrebovať úmrtný list poisteného, list o prehliadke mŕtveho a záverečnú správu z nemocnice či iného zariadenia, v ktorom k úmrtiu došlo.

Ak dôsledky úrazu pretrvávajú dlhodobo, následkom čoho je  poistenec práceneschopný, je rovnako potrebné poisťovni dokladovať mnohé dokumenty. Ide o aktuálne lekárske správy z priebehu liečenia, potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti od ošetrujúceho lekára, potvrdenie Sociálnej poisťovne o tom, že sa poberá nemocenská dávka. Ak sa jedná o poistné udalosti, ktoré boli riešené políciou, je potrebné zdokladovať aj správy z ukončenia vyšetrovania. Ak sa jednalo o pracovný úraz, budete potrebovať správy od inšpektorátu práce preukazujúce záver šetrenia pracovného úrazu.

Čo sa stane po nahlásení poistnej udalosti?

Ak ste poisťovni odoslali všetky potrebné dokumenty, nastáva pre vás druhá fáza. Tou je čakanie na vyjadrenie poisťovne. Medzi ohlásením a vyjadrením poisťovne sa vaša žiadosť na plnenie poistnej udalosti  starostlivo prešetruje. Najskôr sa kontrolujú všetky potrebné dokumenty a v niektorých prípadoch je potrebné vykonať hlbšie šetrenie poistnej udalosti. Najmä v tých, pri ktorých ide o vysoké poistné sumy, to môže trvať dlhšie. Ak je potrebné doložiť ďalšie dokumenty, poisťovňa vás vyzve, aby ste tak urobili. Niekedy vás poisťovňa obíde a komunikuje s príslušnými lekármi a zariadeniami sama. Poisťovňa má právo zisťovať zdravotný stav klienta na základe zdravotnej dokumentácie od ošetrujúceho lekára.  

Keď sú všetky dokumenty v poriadku a všetky formuláre sú riadne vyplnené, prebieha  posúdenie nároku na poistné plnenie a volí sa spôsob výplaty či úhrady. Samotnú čiastku už poisťovňa vypláca na základe preferencií klienta.

Časové lehoty

Nikto vám nepovie, kedy je ten správny čas riešiť poistnú udalosť. No väčšina poisťovní sa zhoduje v tom, že tieto veci je najlepšie riešiť čím najskôr. Ak sú však všetky dokumenty v poriadku a z pozície klienta je všetko splnené, poisťovne ukončujú poistnú udalosť v priemere do 10 dní. Následná úhrada sa spravidla realizuje v priebehu 24 hodín.

Pri tom, ako poisťovne vyhodnocujú jednotlivé udalosti, je bežné, že klienti nebývajú vždy spokojní. Preto je tu vždy možnosť odvolať sa. V takom prípade sa však celá udalosť prešetruje odznova, čo štandardne trvá 30 dní.

Samozrejme, každý z nás by bol najradšej, ak by takéto situácie riešiť vôbec nemusel. No nech už sa v živote stane čokoľvek, je dobré vedieť, čo môžete od svojej poisťovne čakať. K tomu sa dopracujete iba tak, že si pozorne preštudujete každú zmluvu, ktorú so svojou poisťovňou uzatvárate. 

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.