Žena, ktorá spadla z bicykla

Keď sa život nevyvíja podľa predstáv: Ako postupovať pri plnení úrazového poistenia?

17. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Život býva nevyspytateľný. Aj ten najmenší úraz sa môže poriadne skomplikovať, ak človek nevie, ako postupovať a ako si vyžiadať to, na čo má z poistenia nárok. Prinášame vám preto praktický prehľad o tom, ako sa v úrazoch zorientovať a ako byť aj v neľahkých životných situáciách nad vecou.

Ešte predtým, ako sa obrátite na svoju poisťovňu s tým, že sa vám stal nejaký úraz, uistite sa, či to úraz z hľadiska poisťovne naozaj je. V minulosti bol úraz v súvislosti s poistením definovaný zákonom, dnes to už neplatí. V súčasnosti neexistuje žiadna zákonom stanovená definícia úrazu. To znamená, že jednotlivé poisťovne môžu mať mierne odchýlky v tom, čo sa za úraz považuje

Základ však ostáva rovnaký: úraz je úrazom, ak výsledkom neočakávaného a náhleho pôsobenia vonkajších síl, neočakávaným a neprerušeným pôsobením vysokých alebo nízkych vonkajších teplôt, plynov, pár, žiarenia a jedov bolo poistnému spôsobené telesné poškodenie, prípadne došlo k smrti.

Práve vymedzenie úrazu v dôsledku vlastnej telesnej sily je tá časť, ktorá sa v jednotlivých poisťovniach líši, prípadne úplne absentuje. Ak sa chcete vyhnúť dlhým poťahovačkám s poisťovňou, v prvom rade si pozorne prečítajte poistné podmienky svojho poistenia a poraďte sa s poistným poradcom.

Poistnú udalosť môžete nahlásiť aj online

V prvom kroku by ste mali vyplniť príslušný formulár. Tým, že sa všetko elektronizuje, aj poisťovne prešli na  online služby pre svojich klientov. Môžete teda vyplniť formulár online z pohodlia domova alebo vám ho poskytne váš finančný agent, ktorý vám rovnako pomôže prejsť celým poistným procesom. No aj pri online formulároch buďte dôsledný. To, že je niečo online, ešte neznamená, že to nebudete musieť vytlačiť a poslať poštou na adresu poisťovne. Aj v tomto prípade teda platí: naštudujte si, akú formu preferuje vaša poisťovňa.

Aké doklady budete potrebovať?

Na to, aby ste vyplnili formulár, potrebujete v prvom rade osobné údaje poistníka a poisteného. Okrem nich budete potrebovať aj ďalšie dokumenty. V prvom rade sú to kópie lekárskych správ. Ak ste boli v dôsledku úrazu aj hospitalizovaný v nemocnici, nezabudnite priložiť prepúšťaciu správu, lekársku správu z prvého ošetrenia úrazu, správy z celého priebehu liečby od začiatku až do konca, aby bolo možné stanoviť dobu trvania nevyhnutného liečenia.

V prípade, že v dôsledku úrazu došlo k úmrtiu, budete potrebovať úmrtný list poisteného, list o prehliadke mŕtveho a záverečnú správu z nemocnice či iného zariadenia, v ktorom k úmrtiu došlo.

Ak dôsledky úrazu pretrvávajú dlhodobo, následkom čoho je  poistenec práceneschopný, je rovnako potrebné poisťovni dokladovať mnohé dokumenty. Ide o aktuálne lekárske správy z priebehu liečenia, potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti od ošetrujúceho lekára, potvrdenie Sociálnej poisťovne o tom, že sa poberá nemocenská dávka. Ak sa jedná o poistné udalosti, ktoré boli riešené políciou, je potrebné zdokladovať aj správy z ukončenia vyšetrovania. Ak sa jednalo o pracovný úraz, budete potrebovať správy od inšpektorátu práce preukazujúce záver šetrenia pracovného úrazu.

Čo sa stane po nahlásení poistnej udalosti?

Ak ste poisťovni odoslali všetky potrebné dokumenty, nastáva pre vás druhá fáza. Tou je čakanie na vyjadrenie poisťovne. Medzi ohlásením a vyjadrením poisťovne sa vaša žiadosť na plnenie poistnej udalosti  starostlivo prešetruje. Najskôr sa kontrolujú všetky potrebné dokumenty a v niektorých prípadoch je potrebné vykonať hlbšie šetrenie poistnej udalosti. Najmä v tých, pri ktorých ide o vysoké poistné sumy, to môže trvať dlhšie. Ak je potrebné doložiť ďalšie dokumenty, poisťovňa vás vyzve, aby ste tak urobili. Niekedy vás poisťovňa obíde a komunikuje s príslušnými lekármi a zariadeniami sama. Poisťovňa má právo zisťovať zdravotný stav klienta na základe zdravotnej dokumentácie od ošetrujúceho lekára.  

Keď sú všetky dokumenty v poriadku a všetky formuláre sú riadne vyplnené, prebieha  posúdenie nároku na poistné plnenie a volí sa spôsob výplaty či úhrady. Samotnú čiastku už poisťovňa vypláca na základe preferencií klienta.

Časové lehoty

Nikto vám nepovie, kedy je ten správny čas riešiť poistnú udalosť. No väčšina poisťovní sa zhoduje v tom, že tieto veci je najlepšie riešiť čím najskôr. Ak sú však všetky dokumenty v poriadku a z pozície klienta je všetko splnené, poisťovne ukončujú poistnú udalosť v priemere do 10 dní. Následná úhrada sa spravidla realizuje v priebehu 24 hodín.

Pri tom, ako poisťovne vyhodnocujú jednotlivé udalosti, je bežné, že klienti nebývajú vždy spokojní. Preto je tu vždy možnosť odvolať sa. V takom prípade sa však celá udalosť prešetruje odznova, čo štandardne trvá 30 dní.

Samozrejme, každý z nás by bol najradšej, ak by takéto situácie riešiť vôbec nemusel. No nech už sa v živote stane čokoľvek, je dobré vedieť, čo môžete od svojej poisťovne čakať. K tomu sa dopracujete iba tak, že si pozorne preštudujete každú zmluvu, ktorú so svojou poisťovňou uzatvárate. 

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|Silvia Múdra
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Pár ide po pláži
  27. januára 2022|Silvia Múdra
  Riziková, kapitálová či investičná životná poistka? Vyberte si správne

  Možno už viete, že životné poistenie je značne komplikovaný finančný produkt. Má totiž hneď niekoľko typov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Ako si teda spomedzi nich vybrať ten správny? Čítajte ďalej, poradíme vám v nasledovných riadkoch.

 • Žena s červeným prasiatkom v ruke
  14. januára 2022|Richard Zona
  Ako ušetriť peniaze na poistení? Tipy, ktoré vám pomôžu

  Ako sa hovorí, každé ušetrené euro sa počíta. V dnešnej dobe rýchleho rastu spotrebiteľských cien to však nie je jednoduchá záležitosť. Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ušetriť a ani si to nevšimnete. Ukážkovým príkladom je poistenie. V článku si preto povieme zopár tipov, ako na poistení ušetriť.

 • rodina v aute
  13. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto ponúka najlepšie životné poistenie? Aktuálny prehľad v roku 2022

  Vybrať si vhodné životné poistenie vôbec nie je jednoduché. Životné poistenie sa totiž považuje za jeden z zložitejších finančných produktov vôbec. Práve preto sme pre vás pripravili návod, ako sa v ponukách jednotlivých poisťovní zorientovať. Viete, kto ponúka najlepšie životné poistenie?

 • Lyžiar na svahu
  13. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako si vybrať úrazové poistenie na lyžovačku?

  O tom, že lyžovanie patrí medzi obľúbené rekreačné športy Slovákov, svedčia preplnené svahy vychytených i menej známych ski parkov. Priamo úmerne s počtom lyžiarov na zjazdovke však rastie aj riziko úrazu. Zranenie s potrebou lekárskeho ošetrenia či s dlhodobými zdravotnými následkami nie je pri páde na lyžiach ničím výnimočným. K povinnej výbave zodpovedného lyžiara by preto okrem kvalitného výstroja malo patriť aj vhodné úrazové poistenie.