rodina v aute

Kto ponúka najlepšie životné poistenie? Aktuálny prehľad v roku 2022

13. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 15 min.

Vybrať si vhodné životné poistenie vôbec nie je jednoduché. Životné poistenie sa totiž považuje za jeden z zložitejších finančných produktov vôbec. Práve preto sme pre vás pripravili návod, ako sa v ponukách jednotlivých poisťovní zorientovať. Viete, kto ponúka najlepšie životné poistenie?

Vyberte si rizikové životné poistenie

Odborníci na životné poistenie tvrdia, že životné poistenie so sporením - či už vo forme investičného alebo kapitálového poistenia - je už dnes prežitkom. Existujú totiž omnoho výhodnejšie spôsoby sporenia. Ak teda máte záujem o životné poistenie, rozhodujte sa medzi ponukami rizikového životného poistenia. Poistenie vás má totiž prioritne chrániť pred negatívnymi dôsledkami poistných udalostí a zabezpečiť vás alebo vašu rodinu v prípade výpadku príjmov. 

Dôležitý je výber rizík 

Každá kvalitná životná poistka by mala obsahovať najmä veľké riziká, ako sú smrť, trvalé následky, invalidita, kritické choroby a práceneschopnosť. Ak máte vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, a zároveň chcete na poistnom ušetriť, poistenie PN môžete vynechať. Na výber máte aj viac ako 20 rôznych pripoistení, tie však už majú skôr charakter malých rizík.  

Rovnako dôležité, ako výber rizík, je aj správne nastavenie poistných súm. To bude závisieť od výšky vašich príjmov, majetku, úspor, ale aj aktuálnych finančných záväzkov či rodinného stavu. Dôležitá zásada teda znie: poistenie uzatvárajte podľa aktuálnej situácie a nezabudnite ho tiež pravidelne aktualizovať.  

Porovnanie vybraných poistných produktov

Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých produktov rizikového životného poistenia. Iste, každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Z hľadiska komplexnosti poistenia a ceny poistného však môžeme za špičku v odbore považovať poisťovne Generali, Metlife, NN, Uniqa a Youplus

Vzhľadom na to, že poistenie je vysoko individuálne a podmienky jednotlivých poisťovní sú veľmi špecifické, pri jednotlivých produktoch uvádzame len ich charakteristiku, bez cenového porovnania. Každá poisťovňa vám v prípade záujmu vypracuje cenovú ponuku na mieru. Ešte výhodnejšie je porovnať si produkty priamo u finančného sprostredkovateľa, ktorý má rýchly prístup k údajom všetkých poisťovní a dokáže vám cenu porovnať priamo na mieste. 

Rátajte však s tým, že cena za kvalitne nastavené  životné poistenie   sa bude pohybovať približne v rozmedzí 3 - 5 % z vašej čistej mzdy

Poisťovňa Generali - životné poistenie La Vita

Poisťovňa Generali ponúka v rámci životného poistenia La Vita niekoľko špecializovaných produktov - okrem základného poistenia La Vita sú k dispozícii aj štartovací balík La Vita, poistenie pre vybrané povolania, pre ženy, pre deti, pre aktívnych seniorov i študentov. 

Rizikové poistenie  sa dá vyskladať na mieru. Z veľkých rizík si môžete vybrať poistenie pre prípad smrti - s pevnou alebo klesajúcou poistnou sumou alebo následkom úrazu, poistenie práceneschopnosti, invalidity, vzniku kritických chorôb i trvalých následkov úrazu. Poisťovňa ponúka aj krytie množstva malých rizík. 

Zaujímavými možnosťami sú aj medicínska asistencia, s ktorou získate možnosť telefonických konzultácií 24/7 s lekárom či právnikom v oblasti zdravia či prémiová ochrana  - ak by vám úraz spôsobil vážne poškodenie zdravia (nad 50 %), poisťovňa vám jednorazovo vyplatí až do 50 000 €.

Poisťovňa deklaruje vyplácanie poistných udalostí do 48 hodín, krytie úrazov vzniknutých kdekoľvek na svete a poistenie až 37 závažných ochorení  s 3-násobným plnením. Pri smrteľnej dopravnej nehode vypláca dvojnásobnú sumu. Ak chcete poistiť celú rodinu na jednej zmluve, získate zľavu vo výške 25 %. 

MetLife - životné poistenie TrendLife

Okrem rizikového životného poistenia TrendLife nájdete v ponuke  poisťovne MetLife aj investičné životné poistenie, životné poistenie pre deti či doživotné poistenie smrti s voliteľným krytím úrazu.

Životné poistenie TrendLife je primárne zamerané na krytie rizika smrti, úrazu a choroby. Je určené pre hlavného poisteného, vedľajšieho poisteného a 9 poistených detí. Môžete si vybrať poistenie smrti alebo úverovej asistencie, ktoré zabezpečuje úver proti veľkým rizikám (smrť, invalidita, závažné ochorenia) s klesajúcou poistnou sumou na individuálne stanovenú dobu. Poistenie kritických chorôb zahŕňa až 40 ochorení  a poistné plnenie môže byť  vyplatené až vo výške 500 % z poistnej sumy. Trvalé následky úrazu sa poisťujú s progresiou až do 1000 % s pamäťou. 

MetLife ponúka aj široké spektrum doplnkových poistení, pričom deklaruje minimálny počet výluk. Pri zjednaní poistenia poisťovňa poskytuje zľavy až do výšky 30 %

NN Životná poisťovňa - životné poistenie NN Partner

Základnú štruktúru produktového portfólia životného poistenia NN Životnej poisťovne patria rizikové životné poistenie NN Partner, investičné životné poistenie NN Plan a Doplnkové poistenie, ktoré poskytuje unikátne krytie rizík s najčastejším výskytom na Slovensku.  

Rizikové životné poistenie NN Partner si môžete upravovať podľa svojich aktuálnych potrieb. Poistnú ochranu si môžete nastaviť až do veku 75 rokov a na jednej poistnej zmluve je možné poistiť až 7 osôb, ktoré nemusia byť v príbuzenskom vzťahu. 

Poistenie všetkých veľkých rizík je samozrejmosťou, zaujímavá je tiež ponuka doplnkových poistení, ktoré sú zamerané na zdravotné riziká, choroby a úrazy, ktoré Slovákov postihujú najviac. V prípade úmrtia následkom dopravnej nehody poisťovňa vypláca jednorazovo 40 000 €. Poistencom sú dostupné prémiové lekárske benefity, ako lekár na telefóne a konzultácie so špecialistami, druhý lekársky názor či prednostné objednanie na MRI vyšetrenie.

Poisťovňa poskytuje zľavy v závislosti od výšky poistného do výšky 25 %, ďalšiu zľavu môžete získať za frekvenciu platenia poistného až do 4 % pri ročnej platbe.

UNIQA - životné poistenie UNIQÁT

Produktov životného poistenia je aj v poisťovni UNIQA viacero. Do portfólia produktov patria rizikové životné poistenia UNIQÁT Risk a ActiveLife, investičné životné poistenie UNIQÁT Invest a životné poistenie s investičným účtom ActiveLife MAX. 

Rizikové životné poistenie UNIQÁT Risk  je čisto rizikový variant zameraný na krytie rizík. Môžete ho uzavrieť ako individuálne poistenie alebo poistenie pre dieťa, rodinu či poistenie k hypotéke alebo úveru. Takmer na všetky pripoistenia si môžete nastaviť rôzne poistné doby. 

Popri poistení klasických rizík poskytuje poisťovňa  ochranu pri ochorení COVID-19, pri ktorom pokrýva riziká, ako sú smrť, PN, hospitalizácia či chirurgický zákrok. O bezplatnú poradňu ku koronavírusu sú doplnené aj asistenčné služby. K životnému poisteniu získate prístup k službe Diagnose.me na rok zdarma.

Youplus  - Životné poistenie 4U

Poisťovňa Youplus patrí k najnovším hráčom na slovenskom poistnom trhu. Prioritou jej Rizikového poistenia 4U je práve krytie veľkých rizík - napríklad riziko smrti, invalidity, kritických ochorení, s možnosťou doplnenia zo širokej ponuky nemocenských a úrazových pripoistení. Poisťovňa ponúka celkovo 8 hlavných skupín rizík a až 30 rôznych pripoistení s konštantnými a lineárne klesajúcimi poistnými sumami s jednorazovou výplatou, ale aj vo forme denných alebo mesačných dávok. Na jednej poistnej zmluve je možné poistiť celú rodinu v počte až 10 osôb.

Ktorá poisťovňa ponúka najlepšie životné poistenie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Vhodnosť toho-ktorého životného poistenia totiž závisí od vašej životnej situácie a zdravotného stavu. Najskôr si teda definujte požadovaný rozsah poistenia a nechajte si ho naceniť v poisťovniach aj so zohľadnením svojho zdravotného stavu. 

Cena by však nemala byť jediným parametrom, podľa ktorého sa pri výbere poistenia budete riadiť. Zvážte, aký je rozsah poistenia, čakacie a karenčné doby, výluky z poistenia, vstupný a výstupný vek a podobne.  Parametrov, ktoré treba pri výbere zvažovať, je naozaj veľa. Najlepšie urobíte, ak sa pri výbere poradíte s kvalifikovaným finančným poradcom.  

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Pár ide po pláži
  27. januára 2022|
  Riziková, kapitálová či investičná životná poistka? Vyberte si správne

  Možno už viete, že životné poistenie je značne komplikovaný finančný produkt. Má totiž hneď niekoľko typov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Ako si teda spomedzi nich vybrať ten správny? Čítajte ďalej, poradíme vám v nasledovných riadkoch.

 • Žena s červeným prasiatkom v ruke
  14. januára 2022|
  Ako ušetriť peniaze na poistení? Tipy, ktoré vám pomôžu

  Ako sa hovorí, každé ušetrené euro sa počíta. V dnešnej dobe rýchleho rastu spotrebiteľských cien to však nie je jednoduchá záležitosť. Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ušetriť a ani si to nevšimnete. Ukážkovým príkladom je poistenie. V článku si preto povieme zopár tipov, ako na poistení ušetriť.

 • Lyžiar na svahu
  13. januára 2022|
  Ako si vybrať úrazové poistenie na lyžovačku?

  O tom, že lyžovanie patrí medzi obľúbené rekreačné športy Slovákov, svedčia preplnené svahy vychytených i menej známych ski parkov. Priamo úmerne s počtom lyžiarov na zjazdovke však rastie aj riziko úrazu. Zranenie s potrebou lekárskeho ošetrenia či s dlhodobými zdravotnými následkami nie je pri páde na lyžiach ničím výnimočným. K povinnej výbave zodpovedného lyžiara by preto okrem kvalitného výstroja malo patriť aj vhodné úrazové poistenie.