tepelné straty domu - výpočet

Ako si jednoducho vypočítať tepelné straty domu?

2. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Na to, aby ste zistili, aké má vaša domácnosť tepelné straty, existuje niekoľko výpočtov. Výpočet tepelnej straty musí byť precízny, aby ste získali informáciu, ktorá bude pre vás smerodajná. Zaujíma vás, akú tepelnú stratu má vaša domácnosť? Zistite to hneď teraz.

Výpočet tepelnej straty - orientačný výpočet

Krajiny v západnej Európe majú pred nami výrazný náskok.  Výstavba energeticky úsporných objektov je výrazná najmä v škandinávskych štátoch. Prostredníctvom zjednocovania európskej legislatívy sa aj na Slovensku začalo zatepľovať a zredukovali sa tepelné straty. 


Na vyčíslenie orientačných tepelných strát je k dispozícii  jednoduchý vzorec, ktorý neberie do úvahy každý jeden faktor ovplyvňujúci tepelnú stratu. V prípade, že chcete stavať dom, budete potrebovať energetické posúdenie projektu.  Dokument vám vydá a schváli špecialista. Ak by ste tento dokument nemali, nemôžete žiadať o stavebné povolenie. 


Rovnako by stavba bez fyzického energetického posúdenia, ešte predtým, než je dokončená, nemohla byť skolaudovaná. Výpočet nie je určený iba tým, ktorí chcú stavať dom. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí už bývajú v rodinnom dome a chcú mať informáciu o tom, aké tepelné straty vykazuje objekt, ktorý obývajú. 


Niektorých môže zaujímať aj energetická bilancia, ktorá sa týka zateplenia fasády, výplne okien či stropu ich domu.


Jednoduchý príklad na výpočet tepelnej straty je vyjadrený nasledovne:

D = G x V x ΔT


Čo znamenajú jednotlivé symboly?

D - celkové straty objektu, ktoré sú vyjadrené vo Wattoch

G - tepelnoizolačný koeficient objekt, ktorý sa vyjadruje v W/m³K .°C

V - obytný priestor domu v m³

Δ (delta) T -  rozdiel medzi teplotou v interiéri objektu a medzi obvyklou minimálnou teplotou v exteriéri v konkrétnej lokalite (+17 °C /-12° C = 29).

Ide o jednoduchý výpočet, v rámci ktorého je koeficient G odhadovaný podľa druhu konštrukcie alebo izolácie (G en W/m³K .°C). Je možné ho odhadnúť aj na základe vyhotovenia stavby v závislosti od obdobia, kedy bola vystavená. 


V tomto momente si do vzorca dosadíte hodnotu G, a to nasledovne:


 • starý dom, ktorý nedisponuje izoláciou - G = 2

 • starý dom, ktorý bol dodatočne izolovaný - G = 1,5

 • dom, ktorý bol postavený po roku 1990 - G = 1,1

 • dom, ktorý bol postavený po roku 2005 - G = 0,8

 • dom, ktorý bol postavený v období rokov 2010 až 2015 - G = 0,6

 • dom, ktorý bol postavený po roku 2015 - G = 0,4


Základom pre výpočet bude rodinný dom, ktorý má plochu 100 m2, čo je asi 265 m3. Objekt bol postavený v roku 1985, v roku 1993 mal nové plastové okná a v roku 1997 bol zateplený. V tomto príklade využijeme koeficient G = 1,5.


Vzorec bude vyzerať takto:

D = G x V x ΔT = 1,5 x 265 x 29 = 11,527 W


Z výsledku je jasné, že približná tepelná strata vášho domu je 11,5 kW.


Vedeli ste, že…

… v starších rodinných domoch je ročná spotreba tepla na vykurovanie vyššia než 75 % z celkovej spotreby energie? V rodinnom dome sú aj výraznejšie alternatívy úspor, než v byte.

Ďalšie príklady výpočtov

Ak chcete mať ešte lepší prehľad, prinášame vám niekoľko variácií príkladov, ktoré vám v tejto problematike urobia jasno. 


V prípade, že by váš dom v roku 1985 neprešiel rekonštrukciou, výpočet tepelnej straty by bol takýto:


D = G x V x ΔT = 2 x 265 x 29 = 15,37 W


Z výsledku vyplýva, že tepelná strata nezatepleného domu, ktorý bol postavený v roku 1985, je približne 15,4 kW. 


Pridávame aj príklad na dom, ktorý bol postavený v roku 1997.


D = G x V x ΔT = 1,1 x 265 x 29 = 8 453,5 W


Tepelná strata takéhoto domu by bola asi 8,5 kW. Výkon vykurovacieho telesa, ktorým je napríklad kondenzačný kotol, musí byť rovnocenný výsledku, ktorý sa týka tepelnej straty.  Jeho výkon by mal mať aspoň 10 kW.


Ako by vyzerali tepelné straty rodinného domu, ktorý má obytný priestor 265 m3 a bol postavený z materiálov, ktoré boli používané až po roku 2015?


D = G x V x ΔT = 0,4 x 265 x 29 = 3 074 W


Tepelná strata rodinného domu, ktorý bol postavený v zmysle aktuálnych požiadaviek zo strany zákona, bude mať hodnotu 3,1 kW.


kalkulačka pre výpočet tepelnej straty

Prečo je dobré stavať domy s minimálnymi tepelnými stratami?

Domy, ktoré majú nízke tepelné straty, majú aj nižšie nároky na tepelnú energiu. Čo sa týka zásob fosílnych palív, je ich stále menej a menej. Ľudstvo musí prejsť na budovanie nulových a pasívnych domov.


Z perspektívy krajín ide o veľkú zodpovednosť. Pre ľudí a stavebníkov ide o úsporné bývanie, čo znižuje aj náklady na bývanie.

Ako vyzerá podrobný výpočet tepelnej straty?

V rámci týchto výpočtov je dôležité podotknúť, že sa započítava aj nutnosť tepla na prípravu teplej vody či straty z dôsledku vetrania. Podstatné sú aj: 

 • slnečné zisky z objektu,

 • lokalizácia domu v prírode,

 • expozícia voči svetovým stranám,

 • lokalizácia domu v už existujúcej zástavbe.


Dôležitým elementom sú aj stavebné materiály či konštrukcie. Ide hlavne o:

 • tepelný odpor (R) tehly,

 • hrúbka, ktorou disponuje obvodové murivo,

 • zateplenie stropu, podlahy,

 • parametre výplne stavebného otvoru,

 • hrúbka zateplenia.Na podrobný typ výpočtu slúži špecializovaný softvér,  do ktorého sú následne dosadzované hodnoty.


Príkladom môže byť dom s výmerou 108 m2, čo je 280 m3 s kolaudáciou v júli 2015. Výpočet bude vyzerať takto:

Qd = 16 x Qc x d x (ti – tes/ti – te) = 6,324 MWh/rokČo znamenajú jednotlivé symboly?

16 - hodnota, ktorú generuje softvér na báze vyprodukovaných údajov

Qc  - ide o celkové tepelné straty s hodnotou 3.855 W

d -  dĺžka vykurovacieho obdobia, v počte 210 dní

ti -  vyjadruje požadovanú vnútornú teplotu 20 °C

tes -  ide o strednú vonkajšiu teplotu v rámci vykurovacieho obdobia (+3,5 °C)

te - označuje výpočtovú vonkajšiu teplotu (-14 °C).Ak je tepelná strata domu v rámci kúrenia vo výške 6,324 MWh za rok, majiteľ za kúrenie zemným plynom bude ročne platiť asi 289 €. Ak sa rozhodne pre podlahové vykurovanie, ročne ho to bude stáť asi 683 €. 


V rámci porovnateľného domu pred rokom 1990, ktorý má štvornásobné tepelné straty, je potrebné, aby ste si uvedené hodnoty vynásobili štyrmi. 


TIP

Najlepšie investičné opatrenia, ktoré dokážu pokryť úspory energie, sú slnečné kolektory, výmena dverí či okien alebo zateplenie obvodových stien a strechy. Dôležité sú aj vykurovacie telesá. Vďaka hlavici termoregulačného ventila môžete regulovať teplotu v interiéri, pretože inú teplotu potrebuje kuchyňa, spálňa či chodba.

Znížte spotrebu tepla aj na ohrev vody

Zvážte aj výmenu kotla, ktorý má viac než 15 rokov. Výhodné sú kondenzačné kotly, ktoré prinášajú skvelú úsporu. Efektívna možnosť vykurovania či ohrevu vody je závislá od dostupnosti možného paliva v konkrétnej oblasti, stanoveného komfortu, počiatočnej investície, a od nákladov na prevádzku.


Náklady na ohrev vody závisia aj od metód jej prípravy. Lacnejším variantom je v tomto prípade  prietokový ohrev vody zemným plynom. Na druhej strane,  finančne náročnejším variantom je zásobníkový ohrev vody elektrinou.  Poistite si vašu domácnosť týmito vychytávkami a ušetrite nejedno euro.


Zhrnutie

Výpočet tepelnej straty nie je náročný na výpočet, pretože oveľa podstatnejšia je precíznosť vašich výpočtov. Ak sa postaráte aj o niektoré z investičných opatrení, ktoré budú úspešne šetriť energiu, vaša peňaženka sa vám poďakuje.


Zákonná poistka

Chcete ušetriť i na povinnom zmluvnom poistení?

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.