tepelné straty domu - výpočet

Ako si jednoducho vypočítať tepelné straty domu?

2. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Na to, aby ste zistili, aké má vaša domácnosť tepelné straty, existuje niekoľko výpočtov. Výpočet tepelnej straty musí byť precízny, aby ste získali informáciu, ktorá bude pre vás smerodajná. Zaujíma vás, akú tepelnú stratu má vaša domácnosť? Zistite to hneď teraz.

Výpočet tepelnej straty - orientačný výpočet

Krajiny v západnej Európe majú pred nami výrazný náskok.  Výstavba energeticky úsporných objektov je výrazná najmä v škandinávskych štátoch. Prostredníctvom zjednocovania európskej legislatívy sa aj na Slovensku začalo zatepľovať a zredukovali sa tepelné straty. 


Na vyčíslenie orientačných tepelných strát je k dispozícii  jednoduchý vzorec, ktorý neberie do úvahy každý jeden faktor ovplyvňujúci tepelnú stratu. V prípade, že chcete stavať dom, budete potrebovať energetické posúdenie projektu.  Dokument vám vydá a schváli špecialista. Ak by ste tento dokument nemali, nemôžete žiadať o stavebné povolenie. 


Rovnako by stavba bez fyzického energetického posúdenia, ešte predtým, než je dokončená, nemohla byť skolaudovaná. Výpočet nie je určený iba tým, ktorí chcú stavať dom. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí už bývajú v rodinnom dome a chcú mať informáciu o tom, aké tepelné straty vykazuje objekt, ktorý obývajú. 


Niektorých môže zaujímať aj energetická bilancia, ktorá sa týka zateplenia fasády, výplne okien či stropu ich domu.


Jednoduchý príklad na výpočet tepelnej straty je vyjadrený nasledovne:

D = G x V x ΔT


Čo znamenajú jednotlivé symboly?

D - celkové straty objektu, ktoré sú vyjadrené vo Wattoch

G - tepelnoizolačný koeficient objekt, ktorý sa vyjadruje v W/m³K .°C

V - obytný priestor domu v m³

Δ (delta) T -  rozdiel medzi teplotou v interiéri objektu a medzi obvyklou minimálnou teplotou v exteriéri v konkrétnej lokalite (+17 °C /-12° C = 29).

Ide o jednoduchý výpočet, v rámci ktorého je koeficient G odhadovaný podľa druhu konštrukcie alebo izolácie (G en W/m³K .°C). Je možné ho odhadnúť aj na základe vyhotovenia stavby v závislosti od obdobia, kedy bola vystavená. 


V tomto momente si do vzorca dosadíte hodnotu G, a to nasledovne:


 • starý dom, ktorý nedisponuje izoláciou - G = 2

 • starý dom, ktorý bol dodatočne izolovaný - G = 1,5

 • dom, ktorý bol postavený po roku 1990 - G = 1,1

 • dom, ktorý bol postavený po roku 2005 - G = 0,8

 • dom, ktorý bol postavený v období rokov 2010 až 2015 - G = 0,6

 • dom, ktorý bol postavený po roku 2015 - G = 0,4


Základom pre výpočet bude rodinný dom, ktorý má plochu 100 m2, čo je asi 265 m3. Objekt bol postavený v roku 1985, v roku 1993 mal nové plastové okná a v roku 1997 bol zateplený. V tomto príklade využijeme koeficient G = 1,5.


Vzorec bude vyzerať takto:

D = G x V x ΔT = 1,5 x 265 x 29 = 11,527 W


Z výsledku je jasné, že približná tepelná strata vášho domu je 11,5 kW.


Vedeli ste, že…

… v starších rodinných domoch je ročná spotreba tepla na vykurovanie vyššia než 75 % z celkovej spotreby energie? V rodinnom dome sú aj výraznejšie alternatívy úspor, než v byte.

Ďalšie príklady výpočtov

Ak chcete mať ešte lepší prehľad, prinášame vám niekoľko variácií príkladov, ktoré vám v tejto problematike urobia jasno. 


V prípade, že by váš dom v roku 1985 neprešiel rekonštrukciou, výpočet tepelnej straty by bol takýto:


D = G x V x ΔT = 2 x 265 x 29 = 15,37 W


Z výsledku vyplýva, že tepelná strata nezatepleného domu, ktorý bol postavený v roku 1985, je približne 15,4 kW. 


Pridávame aj príklad na dom, ktorý bol postavený v roku 1997.


D = G x V x ΔT = 1,1 x 265 x 29 = 8 453,5 W


Tepelná strata takéhoto domu by bola asi 8,5 kW. Výkon vykurovacieho telesa, ktorým je napríklad kondenzačný kotol, musí byť rovnocenný výsledku, ktorý sa týka tepelnej straty.  Jeho výkon by mal mať aspoň 10 kW.


Ako by vyzerali tepelné straty rodinného domu, ktorý má obytný priestor 265 m3 a bol postavený z materiálov, ktoré boli používané až po roku 2015?


D = G x V x ΔT = 0,4 x 265 x 29 = 3 074 W


Tepelná strata rodinného domu, ktorý bol postavený v zmysle aktuálnych požiadaviek zo strany zákona, bude mať hodnotu 3,1 kW.


kalkulačka pre výpočet tepelnej straty

Prečo je dobré stavať domy s minimálnymi tepelnými stratami?

Domy, ktoré majú nízke tepelné straty, majú aj nižšie nároky na tepelnú energiu. Čo sa týka zásob fosílnych palív, je ich stále menej a menej. Ľudstvo musí prejsť na budovanie nulových a pasívnych domov.


Z perspektívy krajín ide o veľkú zodpovednosť. Pre ľudí a stavebníkov ide o úsporné bývanie, čo znižuje aj náklady na bývanie.

Ako vyzerá podrobný výpočet tepelnej straty?

V rámci týchto výpočtov je dôležité podotknúť, že sa započítava aj nutnosť tepla na prípravu teplej vody či straty z dôsledku vetrania. Podstatné sú aj: 

 • slnečné zisky z objektu,

 • lokalizácia domu v prírode,

 • expozícia voči svetovým stranám,

 • lokalizácia domu v už existujúcej zástavbe.


Dôležitým elementom sú aj stavebné materiály či konštrukcie. Ide hlavne o:

 • tepelný odpor (R) tehly,

 • hrúbka, ktorou disponuje obvodové murivo,

 • zateplenie stropu, podlahy,

 • parametre výplne stavebného otvoru,

 • hrúbka zateplenia.Na podrobný typ výpočtu slúži špecializovaný softvér,  do ktorého sú následne dosadzované hodnoty.


Príkladom môže byť dom s výmerou 108 m2, čo je 280 m3 s kolaudáciou v júli 2015. Výpočet bude vyzerať takto:

Qd = 16 x Qc x d x (ti – tes/ti – te) = 6,324 MWh/rokČo znamenajú jednotlivé symboly?

16 - hodnota, ktorú generuje softvér na báze vyprodukovaných údajov

Qc  - ide o celkové tepelné straty s hodnotou 3.855 W

d -  dĺžka vykurovacieho obdobia, v počte 210 dní

ti -  vyjadruje požadovanú vnútornú teplotu 20 °C

tes -  ide o strednú vonkajšiu teplotu v rámci vykurovacieho obdobia (+3,5 °C)

te - označuje výpočtovú vonkajšiu teplotu (-14 °C).Ak je tepelná strata domu v rámci kúrenia vo výške 6,324 MWh za rok, majiteľ za kúrenie zemným plynom bude ročne platiť asi 289 €. Ak sa rozhodne pre podlahové vykurovanie, ročne ho to bude stáť asi 683 €. 


V rámci porovnateľného domu pred rokom 1990, ktorý má štvornásobné tepelné straty, je potrebné, aby ste si uvedené hodnoty vynásobili štyrmi. 


TIP

Najlepšie investičné opatrenia, ktoré dokážu pokryť úspory energie, sú slnečné kolektory, výmena dverí či okien alebo zateplenie obvodových stien a strechy. Dôležité sú aj vykurovacie telesá. Vďaka hlavici termoregulačného ventila môžete regulovať teplotu v interiéri, pretože inú teplotu potrebuje kuchyňa, spálňa či chodba.

Znížte spotrebu tepla aj na ohrev vody

Zvážte aj výmenu kotla, ktorý má viac než 15 rokov. Výhodné sú kondenzačné kotly, ktoré prinášajú skvelú úsporu. Efektívna možnosť vykurovania či ohrevu vody je závislá od dostupnosti možného paliva v konkrétnej oblasti, stanoveného komfortu, počiatočnej investície, a od nákladov na prevádzku.


Náklady na ohrev vody závisia aj od metód jej prípravy. Lacnejším variantom je v tomto prípade  prietokový ohrev vody zemným plynom. Na druhej strane,  finančne náročnejším variantom je zásobníkový ohrev vody elektrinou.  Poistite si vašu domácnosť týmito vychytávkami a ušetrite nejedno euro.


Zhrnutie

Výpočet tepelnej straty nie je náročný na výpočet, pretože oveľa podstatnejšia je precíznosť vašich výpočtov. Ak sa postaráte aj o niektoré z investičných opatrení, ktoré budú úspešne šetriť energiu, vaša peňaženka sa vám poďakuje.


Zákonná poistka

Chcete ušetriť i na povinnom zmluvnom poistení?

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|Silvia Múdra
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • 29. novembra 2021|Michaela Pősová
  Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

  Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.

 • Plynový sporák s panvicami
  31. októbra 2021|Michaela Pősová
  Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

  Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

 • Elektrický stĺp
  05. októbra 2021|Silvia Múdra
  Slovakia Energy na slovenskom trhu končí. Čo sa stane s jej zákazníkmi?

  Najväčší alternatívny dodávateľ energií - spoločnosť Slovakia Energy - oznámil ukončenie svojej činnosti na slovenskom trhu. Aké sú dôvody tohto kroku a čo sa stane s jej súčasnými zákazníkmi?

 • žiarovka
  28. septembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Viete, aká je aktuálna cena za elektrinu?

  Ak chcete mať skvelý prehľad o tom, aká je aktuálna cena za elektrinu, ste tu správne. Pripravili sme si pre vás prehľad cien, typy sadzieb a dozviete sa, čo tvorí cenu elektriny a ako platiť menej za účty. Všetky dôležité informácie máte na jednom mieste.

 • zemný plyn
  27. septembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Kalkulačka spotreby zemného plynu

  Prievan, kotol alebo nesprávne vetranie. Aj to sú aspekty, ktoré môžu ovplyvniť spotrebu plynu vo vašej domácnosti. Ako ju vypočítať a ušetriť nejedno euro? Nápomocná bude kalkulačka spotreby plynu.

 • odpis plynomerov
  08. septembra 2021|Dominika Blchová
  Odpisy plynomerov: Ako neprerobiť na kúrení?

  Plyn je obľúbenou formou kúrenia, ktorú využíva množstvo domácností. Ceny tepla sa však každý rok zvyšujú, a preto môže pri odpise plynomeru nastať problém. Vysoké sumy dokážu spraviť dieru v rozpočte a množstvo komplikácií. Potrebovali by ste ušetriť na kúrení, no neviete ako? Máme pre vás zopár praktických rád.

 • ziarovka a peniaze
  08. septembra 2021|Ján Schneider
  Znížte tepelné straty domu a ušetrite s našimi tipmi

  Sprísnená európska legislatíva, ktorá sa týka aj individuálnej výstavby, nedovolí od 1. januára 2021 stavať iné ako energeticky  „nulitné“„nulitné“  domy, čiže tie, ktoré spĺňajú kritériá energetickej náročnosti A0. Pri novostavbách sa to dá a vlastne musí dosiahnuť vhodným stavebným materiálom, zateplením, energeticky čo najmenej nákladným systémom vykurovania, a mnohým ďalším. Čo však pri starších domoch? Dajú sa znížiť tepelné straty a celková energetická náročnosť domu postaveného ešte  „po starom?“„po starom?“.