Plynový sporák s panvicami

Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

31. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

Cena plynu záleží v prvom rade od dodávateľa, od ktorého energiu odoberáte. Je logické, že jednotlivé spoločnosti si navzájom konkurujú a v boji o zákazníka jednoznačne rozhoduje cena. Bez ohľadu na to, akého dodávateľa máte, však môžete ušetriť. 

Varte rozumne

Na to, aby ste znížili cenu plynu, je potrebné zmeniť zopár návykov. Zbytočne veľa vody v hrnci znamená viac spotrebovanej energie. Hrnce nemusia byť plné vody. Mnohým surovinám postačí iba trocha vody na dno, pretože sa uvaria aj v pare. Platí to pri vajíčkach, zemiakoch či brokolici. Ak budete pri varení používať pokrievku, znížite spotrebu energie až o polovicu. Samozrejme, v tomto prípade rozhodujú priority. Či chcete šetriť energiu v podobe ušetreného plynu alebo budete šetriť vodu tým, že ušpiníte menej riadu.


Vedeli ste, že...

... ďalším spôsobom, ako ušetriť, je používanie tlakového hrnca. Tlakový hrniec vám ušetrí viac ako 60 % energie a viac ako 80 % času. Veľkým pomocníkom je najmä pri surovinách ako fazuľa či hovädzie mäso, teda pri takých, ktoré sa dlho varia.


Šetríte aj tým, že pravidelne vyčistíte plynové horáky. Špinavé a zamastené horáky totiž zvyšujú spotrebu. Skontrolujte tiež ich nastavenie a kondíciu. Aj horáky potrebujú z času na čas servis. Oheň má horieť rovnomerne a po celom obvode horáka má byť modrý plameň bez žltých tónov. Pri prepnutí z plného výkonu na minimum plameň nesmie zhasnúť. 

Zamerajte sa na úniky tepla

Podstatnou časťou účtu za plyn tvorí kúrenie. Ak vo vašej domácnosti dochádza k únikom tepla, sú dôležité úsporné opatrenia. Tie si často vyžadujú dôkladnejšiu prípravu a vyššiu investíciu, no na druhej strane prinášajú výraznejší efekt na spotrebe. Spotreba plynu úzko súvisí s tým, koľko tepla potrebujete na vykúrenie celej domácnosti. Často však nevykurujeme iba naše príbytky, ale aj ulicu. Úniky tepla cez okná, stehy či strechu sú doslova vyhodenými peniazmi. Obzvlášť, ak sa súčasné stavebné možnosti vyznačujú vysokou kvalitou. Napríklad dnešné okná izolujú až štyrikrát lepšie než staré.

Ak chcete šetriť ešte efektívnejšie, zaobstarajte si slnečné kolektory. Solárny kolektor s plochou cca 1,5 m2 pokryje viac ako polovicu ročnej spotreby teplej vody na jednu osobu.

Regulujte teplotu v dome

Nikto netvrdí, že musíte celú zimu prežiť v podmienkach, že budete v dome chodiť v hrubých svetroch a v ponožkách až po kolená, pretože v dome bude desať stupňov. Je normálne, že chcete, aby bolo doma príjemne aj z hľadiska teploty. Avšak rozdiel vo vašej peňaženke spraví už len zníženie teploty v miestnosti o jeden stupeň. Ak si nainštalujete programovateľné termostaty, môžete si vopred nastaviť teplotu podľa potreby a aj zvlášť v jednotlivých izbách.


Vedeli ste, že...

...zníženie teploty v miestnosti o jeden stupeň ušetrí až 6 % energie?

Nezanedbávajte ani kotol

Výmena plynového kotla nepatrí medzi lacné záležitosti, no môže výrazne zvýšiť úspory. Pri výmene kotla si treba zvážiť, či a kedy sa prvotná investícia vráti. Šetriť začínate teda až po nejakom čase. Pri výbere nové kotla sa zamerajte na jeho účinnosť. Kotly s vyššou účinnosťou spotrebujú na rovnaké množstvo odovzdaného tepla menej zemného plynu. Medzi najvýhodnejšie kotly patria kondenzačné, tie zaručujú až 98 % účinnosť. O rad nižšie sú nízkoteplotné, ktoré garantujú 89 % účinnosť a klasické kotly pracujú približne s 84 % účinnosťou. Všímajte si tiež  energetické štítky, ktoré uvádzajú, koľko energie spotrebuje samotný kotol.


V rámci úsporných opatrení nezabúdajte na revíziu kotla aspoň raz ročne. Bezchybný stav plynových zariadení môže znížiť spotrebu plynu až o 25 %.


Vhodným spôsobom, ako ušetriť nejaké peniaze, môže byť aj to, že necháte opravy na dodávateľa. Mnohé spoločnosti majú servis v základných balíkoch a pre zákazníka to znamená, že nemusí na opravu nič utrácať. 

Sledujte ceny u dodávateľov a porovnávajte

Minulý rok ceny plynu na burze rástli. A keďže celosvetovo išli ceny hore, zvýšenie cien neobišlo ani Slovensko. Napriek tomu, že sa ceny zvyšovali, tomuto trendu nepodľahli všetky spoločnosti. 


Na internete nájdete viacero kalkulačiek, ktoré porovnávajú ceny plynu jednotlivých spoločností. Tie vám ukážu aj to, koľko môžete ročne ušetriť, ak dodávateľa zmeníte. 


Zmenou  dodávateľa  plynu môžete získať aj ďalšie výhody. Okrem nižšej ceny oproti konkurencii môžete mať všetky energie od jednej spoločnosti, čo je výhodné najmä v prípadoch, keď nastanú nejaké poruchy a je potrebné so spoločnosťami komunikovať. Mnohé spoločnosti ponúkajú aj rôzne bonusy pre nových klientov


To, že venujete 30 minút vášho času štúdiu aktuálnych trhových ponúk plynu, môže vášmu rozpočtu len pomôcť. V najhoršom prípade zistíte, že tú najlepšiu ponuku už máte a nemusíte nič meniť.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|Silvia Múdra
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  12. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|Richard Zona
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Žena za PC s mobilom v ruke
  10. decembra 2021|Silvia Múdra
  Výhodná pôžička nie je len o sume. Čo treba sledovať?

  Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ponuky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad neodolateľne, často zahŕňajú skryté háčiky a nevýhody. Podobne je to aj s pôžičkami. Banky prezentujú svoje produkty v reklamách ako najvýhodnejšie a upriamujú našu pozornosť na ich prednosti. Skutočne výhodná pôžička však nie je len o sume, ktorú nám banka požičia. Čo všetko by ste mali sledovať, aby ste si vybrali skutočne výhodný produkt?

 • eurové mince
  04. decembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Zdravotné a sociálne odvody: Zmeny v roku 2022

  Samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO, ale aj živnostníkov čakajú v roku 2022 opäť vyššie povinné výdavky. Od januára 2022 im stúpnu minimálne odvody. Do zdravotnej aj do sociálnej poisťovne budú každý mesiac posielať o čosi vyššiu sumu. Aké zmeny ich čakajú?

 • Cestovný pas na drevenej stoličke
  01. decembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Stratili ste doklady? Poradíme vám, čo ďalej

  Strata dokladov nie je ničím príjemným. Je preto na mieste dávať si pozor na to, aby ste ich mali vždy pod drobnohľadom. Ak sa vám stala niektorá z nepríjemných vecí, poradíme vám, čo ďalej.

 • 29. novembra 2021|Michaela Pősová
  Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

  Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.