Plynový sporák s panvicami

Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

31. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

Cena plynu záleží v prvom rade od dodávateľa, od ktorého energiu odoberáte. Je logické, že jednotlivé spoločnosti si navzájom konkurujú a v boji o zákazníka jednoznačne rozhoduje cena. Bez ohľadu na to, akého dodávateľa máte, však môžete ušetriť. 

Varte rozumne

Na to, aby ste znížili cenu plynu, je potrebné zmeniť zopár návykov. Zbytočne veľa vody v hrnci znamená viac spotrebovanej energie. Hrnce nemusia byť plné vody. Mnohým surovinám postačí iba trocha vody na dno, pretože sa uvaria aj v pare. Platí to pri vajíčkach, zemiakoch či brokolici. Ak budete pri varení používať pokrievku, znížite spotrebu energie až o polovicu. Samozrejme, v tomto prípade rozhodujú priority. Či chcete šetriť energiu v podobe ušetreného plynu alebo budete šetriť vodu tým, že ušpiníte menej riadu.


Vedeli ste, že...

... ďalším spôsobom, ako ušetriť, je používanie tlakového hrnca. Tlakový hrniec vám ušetrí viac ako 60 % energie a viac ako 80 % času. Veľkým pomocníkom je najmä pri surovinách ako fazuľa či hovädzie mäso, teda pri takých, ktoré sa dlho varia.


Šetríte aj tým, že pravidelne vyčistíte plynové horáky. Špinavé a zamastené horáky totiž zvyšujú spotrebu. Skontrolujte tiež ich nastavenie a kondíciu. Aj horáky potrebujú z času na čas servis. Oheň má horieť rovnomerne a po celom obvode horáka má byť modrý plameň bez žltých tónov. Pri prepnutí z plného výkonu na minimum plameň nesmie zhasnúť. 

Zamerajte sa na úniky tepla

Podstatnou časťou účtu za plyn tvorí kúrenie. Ak vo vašej domácnosti dochádza k únikom tepla, sú dôležité úsporné opatrenia. Tie si často vyžadujú dôkladnejšiu prípravu a vyššiu investíciu, no na druhej strane prinášajú výraznejší efekt na spotrebe. Spotreba plynu úzko súvisí s tým, koľko tepla potrebujete na vykúrenie celej domácnosti. Často však nevykurujeme iba naše príbytky, ale aj ulicu. Úniky tepla cez okná, stehy či strechu sú doslova vyhodenými peniazmi. Obzvlášť, ak sa súčasné stavebné možnosti vyznačujú vysokou kvalitou. Napríklad dnešné okná izolujú až štyrikrát lepšie než staré.

Ak chcete šetriť ešte efektívnejšie, zaobstarajte si slnečné kolektory. Solárny kolektor s plochou cca 1,5 m2 pokryje viac ako polovicu ročnej spotreby teplej vody na jednu osobu.

Regulujte teplotu v dome

Nikto netvrdí, že musíte celú zimu prežiť v podmienkach, že budete v dome chodiť v hrubých svetroch a v ponožkách až po kolená, pretože v dome bude desať stupňov. Je normálne, že chcete, aby bolo doma príjemne aj z hľadiska teploty. Avšak rozdiel vo vašej peňaženke spraví už len zníženie teploty v miestnosti o jeden stupeň. Ak si nainštalujete programovateľné termostaty, môžete si vopred nastaviť teplotu podľa potreby a aj zvlášť v jednotlivých izbách.


Vedeli ste, že...

...zníženie teploty v miestnosti o jeden stupeň ušetrí až 6 % energie?

Nezanedbávajte ani kotol

Výmena plynového kotla nepatrí medzi lacné záležitosti, no môže výrazne zvýšiť úspory. Pri výmene kotla si treba zvážiť, či a kedy sa prvotná investícia vráti. Šetriť začínate teda až po nejakom čase. Pri výbere nové kotla sa zamerajte na jeho účinnosť. Kotly s vyššou účinnosťou spotrebujú na rovnaké množstvo odovzdaného tepla menej zemného plynu. Medzi najvýhodnejšie kotly patria kondenzačné, tie zaručujú až 98 % účinnosť. O rad nižšie sú nízkoteplotné, ktoré garantujú 89 % účinnosť a klasické kotly pracujú približne s 84 % účinnosťou. Všímajte si tiež  energetické štítky, ktoré uvádzajú, koľko energie spotrebuje samotný kotol.


V rámci úsporných opatrení nezabúdajte na revíziu kotla aspoň raz ročne. Bezchybný stav plynových zariadení môže znížiť spotrebu plynu až o 25 %.


Vhodným spôsobom, ako ušetriť nejaké peniaze, môže byť aj to, že necháte opravy na dodávateľa. Mnohé spoločnosti majú servis v základných balíkoch a pre zákazníka to znamená, že nemusí na opravu nič utrácať. 

Sledujte ceny u dodávateľov a porovnávajte

Minulý rok ceny plynu na burze rástli. A keďže celosvetovo išli ceny hore, zvýšenie cien neobišlo ani Slovensko. Napriek tomu, že sa ceny zvyšovali, tomuto trendu nepodľahli všetky spoločnosti. 


Na internete nájdete viacero kalkulačiek, ktoré porovnávajú ceny plynu jednotlivých spoločností. Tie vám ukážu aj to, koľko môžete ročne ušetriť, ak dodávateľa zmeníte. 


Zmenou  dodávateľa  plynu môžete získať aj ďalšie výhody. Okrem nižšej ceny oproti konkurencii môžete mať všetky energie od jednej spoločnosti, čo je výhodné najmä v prípadoch, keď nastanú nejaké poruchy a je potrebné so spoločnosťami komunikovať. Mnohé spoločnosti ponúkajú aj rôzne bonusy pre nových klientov


To, že venujete 30 minút vášho času štúdiu aktuálnych trhových ponúk plynu, môže vášmu rozpočtu len pomôcť. V najhoršom prípade zistíte, že tú najlepšiu ponuku už máte a nemusíte nič meniť.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.