Zapnutý sporák

Ktorý dodávateľ ponúka najlepšiu cenu plynu?

30. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

V rámci trhu so zemným plynom môžeme povedať, že je dostatočne otvorený. Všetci odberatelia majú právo zmeniť dodávateľa plynu. Ak sa im nepáči cena plynu, nájdu si nového výhodnejšieho dodávateľa, s ktorým budú spokojní. Ako si vybrať dodávateľa plynu, ktorý vás nesklame?

Čo by vás malo zaujímať v rámci ceny plynu?

Zmeniť dodávateľa môžete vždy k prvému dňu v danom mesiaci. Neviete sa rozhodnúť, ktorý z nich poskytuje najlacnejší plyn? 

Mali by ste sa zamerať na týchto 5 dôležitých aspektov:

 • skryté poplatky, prípadne ostatné poplatky,

 • jednotková cena zemného plynu,

 • zmluva bez viazanosti alebo zmluva s viazanosťou,

 • informácie o dodávateľovi,

 • webová stránka poskytovateľa zemného plynu, na ktorej by mali byť zverejnené všetky potrebné informácie.

Porovnajte si ceny zemného plynu

Zmena poskytovateľa plynu je zadarmo.  Nikto si nemôže za zmenu dodávateľa inkasovať akékoľvek poplatky. Musíte byť oboznámení s tým, za akých okolností je možné, aby bola zmluva o dodávke plynu vypovedaná. Riaďte sa len informáciami, ktoré sú uvedené v zmluve o dodávke zemného plynu, prípadne v obchodných podmienkach zmluvy.


Je dôležité, aby ste si preštudovali cenník ostatných alebo externých služieb poskytovateľa plynu. Môžete si porovnať obchodné podmienky, zmluvy alebo cenníky ďalších externých služieb, a až po týchto úkonoch podpíšte zmluvu o dodávke plynu s novým dodávateľom. 

TIP

Ak sú obchodné podmienky napísané príliš malým písmom, respektíve nie sú zverejnené na webovej stránke dodávateľa zemného plynu, vedzte, že pred vami niečo skrýva. Je preňho nepríjemné, aby si odberateľ takúto informáciu všímal alebo sa o ňu zaujímal. Ide o neseriózneho dodávateľa, s ktorým by ste nemali uzatvoriť žiadnu zmluvu.V prípade, že by vám dodávateľ hovoril, že potrebuje ušetriť papier, preto je to napísané malým písmom, v žiadnom prípade nepodpisujte zmluvu.  Každý seriózny dodávateľ zemného plynu nemá čo skrývať a je voči svojim odberateľom transparentný v maximálnej možnej miere. 


Jeho obchodné podmienky sú riadne zverejnené na webovej stránke a sú napísané takým písmom, aby si ich mohol každý potenciálny záujemca prečítať. Súčasne sú v zmluve zahrnuté aj podrobné informácie o poskytovaní zemného plynu, ktoré sú napísané na adekvátnom počte strán.

Skryté poplatky

Nielen cena, ale aj skryté poplatky sú veľmi dôležité. Musíte si overiť, či si dodávateľ zemného plynu neúčtuje skryté poplatky.


Pýtate sa, o aké poplatky ide? 

 • poplatky v prípade zrušenia zmluvy,

 • poplatky za aktiváciu zmluvy,

 • energetické poradenstvo.


Veľmi detailne a promptne si preštudujte obchodné podmienky spoločne so zmluvou o dodávke plynu.  Všímajte si aj odkazy pod čiarou, ktoré sú napísané menším písmom.


Naštudujte si aj informáciu o tom, ako môžete danú zmluvu vypovedať, a koľko peňazí vás to bude stáť. Venujte zmluve adekvátny čas a v prípade nezrozumiteľností sa na všetko pýtajte.

Je lepšia zmluva bez viazanosti alebo zmluva s viazanosťou?

Ide o rozhodnutie odberateľa. On sám sa rozhodne, ktorý typ zmluvy je preňho viac výhodný. Z výsledkov porovnávania cien je evidentné, že pri niektorých dodávateľoch je cena zemného plynu v rámci zmluvy s viazanosťou nevýhodná.  Naopak, pri zmluve bez viazanosti sú ceny o čosi prijateľnejšie, ako pri prvom type zmluvy.

Klaďte dôraz aj na kvalitu webovej stránky dodávateľa

Veľmi podstatnou informáciou, ktorá sa týka vás ako odberateľa pri rozhodovacom procese, je  vzhľad a kvalita webovej stránky.  V prípade, že dodávateľ plynu chce robiť výnosné obchody, bude tomu prispôsobená aj celková grafika jeho webovej stránky. 


Na takejto stránke nájdete všetky nevyhnutné informácie pre odberateľov zemného plynu. Majte na pamäti, že overiť by ste si mali aj mediálne informácie o každom dodávateľovi zemného plynu. Iba to vás môže nasmerovať na cestu za správnym dodávateľom.

Vedeli ste, že…

…. zemný plyn produkuje približne o polovicu menej emisií oxidu uhličitého pri spaľovaní než uhlie? Počas spaľovania na vykurovanie domácností či na priemyselné využitie sa uvoľní o 30 % menej oxidu uhličitého ako ropa. Rovnako sa ho uvoľní o 50 % menej ako pri uhlí počas výroby elektrickej energie. Z toho dôvodu je z ekologickej perspektívy skvelou alternatívou.

Porovnanie cien zemného plynu

V rámci porovnávania cien sme si vybrali bývanie v dome, v rámci ktorého využívajú členovia domácnosti plyn na varenie a ohrievanie vody. Ak je  približná ročná spotreba domácnosti 6 450 kWh (tarifa 2), z porovnania cien dodávateľov vyplývajú nasledujúce výsledky.
Spoločnosť Elgas (D2) by bola v tomto smere najlacnejšia. Ročná spotreba plynu, vyčíslená na 6 450 kWH, by vás vyšla na 304,29 €. Stredoslovenská energetika (T2) by za takúto spotrebu ponúkla sumu 306,94 €. Len o pár centov viac by si vypýtala Magna Energia (D2). Šlo by o sumu 307,25 €.


 

Ostatní dodávatelia zemného plynu by pri takejto spotrebe zaúčtovali takéto sumy:

 • Twinlogy (HOME 2) – 311,27 €

 • ZSE Energia (plyn so zárukou D2) – 312,05 €

 • SPP (D2) – 315,14 €

 • Energie 2 (tarifná skupina 2) – 315,92 €

 • ČEZ Slovensko (D2) – 315,92 €

 • Utylis (tarifná skupina 2) – 378,61 €

 • Vemex Energo (D2) – 396,41 €.

Zhrnutie

Každý z dodávateľov zemného plynu má odlišný cenník za dodávku plynu. Pri správnom výbere sa zaujímajte predovšetkým o jednotkovú cenu zemného plynu, skryté (ostatné) poplatky, a zistite si podrobné informácie o dodávateľovi. 


Dôležité sú aj recenzie, vzhľad webovej stránky a informácie, ktoré sú na nej uvedené spoločne s mediálnymi informáciami. Poistite si vašu domácnosť najlepším dodávateľom a ušetríte nemalé peniaze.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  12. januára 2022|
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Žena za PC s mobilom v ruke
  10. decembra 2021|
  Výhodná pôžička nie je len o sume. Čo treba sledovať?

  Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ponuky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad neodolateľne, často zahŕňajú skryté háčiky a nevýhody. Podobne je to aj s pôžičkami. Banky prezentujú svoje produkty v reklamách ako najvýhodnejšie a upriamujú našu pozornosť na ich prednosti. Skutočne výhodná pôžička však nie je len o sume, ktorú nám banka požičia. Čo všetko by ste mali sledovať, aby ste si vybrali skutočne výhodný produkt?

 • eurové mince
  04. decembra 2021|
  Zdravotné a sociálne odvody: Zmeny v roku 2022

  Samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO, ale aj živnostníkov čakajú v roku 2022 opäť vyššie povinné výdavky. Od januára 2022 im stúpnu minimálne odvody. Do zdravotnej aj do sociálnej poisťovne budú každý mesiac posielať o čosi vyššiu sumu. Aké zmeny ich čakajú?

 • Cestovný pas na drevenej stoličke
  01. decembra 2021|
  Stratili ste doklady? Poradíme vám, čo ďalej

  Strata dokladov nie je ničím príjemným. Je preto na mieste dávať si pozor na to, aby ste ich mali vždy pod drobnohľadom. Ak sa vám stala niektorá z nepríjemných vecí, poradíme vám, čo ďalej.

 • 29. novembra 2021|
  Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

  Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.