Zapnutý sporák

Ktorý dodávateľ ponúka najlepšiu cenu plynu?

30. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

V rámci trhu so zemným plynom môžeme povedať, že je dostatočne otvorený. Všetci odberatelia majú právo zmeniť dodávateľa plynu. Ak sa im nepáči cena plynu, nájdu si nového výhodnejšieho dodávateľa, s ktorým budú spokojní. Ako si vybrať dodávateľa plynu, ktorý vás nesklame?

Čo by vás malo zaujímať v rámci ceny plynu?

Zmeniť dodávateľa môžete vždy k prvému dňu v danom mesiaci. Neviete sa rozhodnúť, ktorý z nich poskytuje najlacnejší plyn? 

Mali by ste sa zamerať na týchto 5 dôležitých aspektov:

 • skryté poplatky, prípadne ostatné poplatky,

 • jednotková cena zemného plynu,

 • zmluva bez viazanosti alebo zmluva s viazanosťou,

 • informácie o dodávateľovi,

 • webová stránka poskytovateľa zemného plynu, na ktorej by mali byť zverejnené všetky potrebné informácie.

Porovnajte si ceny zemného plynu

Zmena poskytovateľa plynu je zadarmo.  Nikto si nemôže za zmenu dodávateľa inkasovať akékoľvek poplatky. Musíte byť oboznámení s tým, za akých okolností je možné, aby bola zmluva o dodávke plynu vypovedaná. Riaďte sa len informáciami, ktoré sú uvedené v zmluve o dodávke zemného plynu, prípadne v obchodných podmienkach zmluvy.


Je dôležité, aby ste si preštudovali cenník ostatných alebo externých služieb poskytovateľa plynu. Môžete si porovnať obchodné podmienky, zmluvy alebo cenníky ďalších externých služieb, a až po týchto úkonoch podpíšte zmluvu o dodávke plynu s novým dodávateľom. 

TIP

Ak sú obchodné podmienky napísané príliš malým písmom, respektíve nie sú zverejnené na webovej stránke dodávateľa zemného plynu, vedzte, že pred vami niečo skrýva. Je preňho nepríjemné, aby si odberateľ takúto informáciu všímal alebo sa o ňu zaujímal. Ide o neseriózneho dodávateľa, s ktorým by ste nemali uzatvoriť žiadnu zmluvu.V prípade, že by vám dodávateľ hovoril, že potrebuje ušetriť papier, preto je to napísané malým písmom, v žiadnom prípade nepodpisujte zmluvu.  Každý seriózny dodávateľ zemného plynu nemá čo skrývať a je voči svojim odberateľom transparentný v maximálnej možnej miere. 


Jeho obchodné podmienky sú riadne zverejnené na webovej stránke a sú napísané takým písmom, aby si ich mohol každý potenciálny záujemca prečítať. Súčasne sú v zmluve zahrnuté aj podrobné informácie o poskytovaní zemného plynu, ktoré sú napísané na adekvátnom počte strán.

Skryté poplatky

Nielen cena, ale aj skryté poplatky sú veľmi dôležité. Musíte si overiť, či si dodávateľ zemného plynu neúčtuje skryté poplatky.


Pýtate sa, o aké poplatky ide? 

 • poplatky v prípade zrušenia zmluvy,

 • poplatky za aktiváciu zmluvy,

 • energetické poradenstvo.


Veľmi detailne a promptne si preštudujte obchodné podmienky spoločne so zmluvou o dodávke plynu.  Všímajte si aj odkazy pod čiarou, ktoré sú napísané menším písmom.


Naštudujte si aj informáciu o tom, ako môžete danú zmluvu vypovedať, a koľko peňazí vás to bude stáť. Venujte zmluve adekvátny čas a v prípade nezrozumiteľností sa na všetko pýtajte.

Je lepšia zmluva bez viazanosti alebo zmluva s viazanosťou?

Ide o rozhodnutie odberateľa. On sám sa rozhodne, ktorý typ zmluvy je preňho viac výhodný. Z výsledkov porovnávania cien je evidentné, že pri niektorých dodávateľoch je cena zemného plynu v rámci zmluvy s viazanosťou nevýhodná.  Naopak, pri zmluve bez viazanosti sú ceny o čosi prijateľnejšie, ako pri prvom type zmluvy.

Klaďte dôraz aj na kvalitu webovej stránky dodávateľa

Veľmi podstatnou informáciou, ktorá sa týka vás ako odberateľa pri rozhodovacom procese, je  vzhľad a kvalita webovej stránky.  V prípade, že dodávateľ plynu chce robiť výnosné obchody, bude tomu prispôsobená aj celková grafika jeho webovej stránky. 


Na takejto stránke nájdete všetky nevyhnutné informácie pre odberateľov zemného plynu. Majte na pamäti, že overiť by ste si mali aj mediálne informácie o každom dodávateľovi zemného plynu. Iba to vás môže nasmerovať na cestu za správnym dodávateľom.

Vedeli ste, že…

…. zemný plyn produkuje približne o polovicu menej emisií oxidu uhličitého pri spaľovaní než uhlie? Počas spaľovania na vykurovanie domácností či na priemyselné využitie sa uvoľní o 30 % menej oxidu uhličitého ako ropa. Rovnako sa ho uvoľní o 50 % menej ako pri uhlí počas výroby elektrickej energie. Z toho dôvodu je z ekologickej perspektívy skvelou alternatívou.

Porovnanie cien zemného plynu

V rámci porovnávania cien sme si vybrali bývanie v dome, v rámci ktorého využívajú členovia domácnosti plyn na varenie a ohrievanie vody. Ak je  približná ročná spotreba domácnosti 6 450 kWh (tarifa 2), z porovnania cien dodávateľov vyplývajú nasledujúce výsledky.
Spoločnosť Elgas (D2) by bola v tomto smere najlacnejšia. Ročná spotreba plynu, vyčíslená na 6 450 kWH, by vás vyšla na 304,29 €. Stredoslovenská energetika (T2) by za takúto spotrebu ponúkla sumu 306,94 €. Len o pár centov viac by si vypýtala Magna Energia (D2). Šlo by o sumu 307,25 €.


 

Ostatní dodávatelia zemného plynu by pri takejto spotrebe zaúčtovali takéto sumy:

 • Twinlogy (HOME 2) – 311,27 €

 • ZSE Energia (plyn so zárukou D2) – 312,05 €

 • SPP (D2) – 315,14 €

 • Energie 2 (tarifná skupina 2) – 315,92 €

 • ČEZ Slovensko (D2) – 315,92 €

 • Utylis (tarifná skupina 2) – 378,61 €

 • Vemex Energo (D2) – 396,41 €.

Zhrnutie

Každý z dodávateľov zemného plynu má odlišný cenník za dodávku plynu. Pri správnom výbere sa zaujímajte predovšetkým o jednotkovú cenu zemného plynu, skryté (ostatné) poplatky, a zistite si podrobné informácie o dodávateľovi. 


Dôležité sú aj recenzie, vzhľad webovej stránky a informácie, ktoré sú na nej uvedené spoločne s mediálnymi informáciami. Poistite si vašu domácnosť najlepším dodávateľom a ušetríte nemalé peniaze.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.