Cestovný pas na drevenej stoličke

Stratili ste doklady? Poradíme vám, čo ďalej

1. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Strata dokladov nie je ničím príjemným. Je preto na mieste dávať si pozor na to, aby ste ich mali vždy pod drobnohľadom. Ak sa vám stala niektorá z nepríjemných vecí, poradíme vám, čo ďalej.

Čo robiť, ak vám odcudzia alebo stratíte občiansky preukaz?

V prípade, že ste stratili občiansky preukaz, prípadne vám ho ukradli, bezodkladne to ohláste útvaru Policajného zboru, respektíve zastupiteľskému úradu Slovenskej republiky v zahraničí, keď ste mimo nášho územia. 


V momente, ako ohlásite stratu alebo krádež, občiansky preukaz sa stáva neplatným. Znamená to, že ho ďalej nemôžete používať, a to aj vtedy, ak sa doklad nájde. 

Strata a odcudzenie občianskeho preukazu s čipom

Ak nahlásite stratu, prípadne máte odcudzený občiansky preukaz s čipom, na ktorom sú nahraté certifikáty, ktoré slúžia pre kvalifikovaný elektronický podpis, ihneď požiadajte akékoľvek okresné riaditeľstvo o to, aby vám zrušilo všetky certifikáty. 


Okrem toho by ste mali so sebou priniesť kópiu zmluvy o vydaní aj prevzatí certifikátov na občianskom preukaze s čipom, na ktorom je uvedené číslo občianskeho preukazu s čipom. 


Následne vám na okresnom riaditeľstve Policajného zboru zrušia každý jeden certifikát na identifikovanom občianskom preukaze s čipom. Taktiež ho zablokujú pre ďalšie vydávanie certifikátov.


Vedeli ste, že...

… ak navštívite Policajný zbor, na príslušnom útvare či na zastupiteľskom úrade vám vydajú potvrdenie o občianskom preukaze? Slúži ako náhrada dokladu a súčasne sa predkladá na vyhotovenie nového občianskeho preukazu. 

O vydanie nového občianskeho preukazu môžete požiadať na akomkoľvek okresnom riaditeľstve

Môžete oň požiadať aj na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v zahraničí. Na požiadanie okresného riaditeľstva o vydanie nového občianskeho preukazu máte lehotu 30 dní od neplatnosti občianskeho preukazu. 


Nedodržanie zákonnej lehoty je priestupkom, za ktorý môžete dostať pokutu 33 €. Pri podaní žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu kvôli strate či odcudzeniu ste povinní predložiť doklad preukazujúci vaše rodné číslo. 

Ak nechcete ísť na políciu viackrát, prineste si aj doklady, ktorými sú:

 • rodný list,

 • prípadne cestovný doklad.


Strata a odcudzenie cestovného pasu

Ak zistíte, že vám bol odcudzený cestovný pas, prípadne ste cestovný doklad stratili, musíte túto skutočnosť bezodkladne nahlásiť orgánu,  ktorým bol vydaný. Samozrejme, môžete to nahlásiť aj akémukoľvek útvaru Policajného zboru.


Môže sa tiež stať, že k strate či odcudzeniu cestovného pasu dôjde v zahraničí. Danú skutočnosť musíte nahlásiť na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, a to hneď potom, ako sa vrátite na Slovensko. Okrem toho túto skutočnosť môžete nahlásiť aj orgánu, ktorý cestovný pas vydal. 


Súčasne je nutné priložiť doklad o strate či odcudzení cestovného dokladu od orgánu, kde ste stratu alebo odcudzenie nahlásili. Pri potvrdení v inom než slovenskom alebo českom jazyku si musíte zabezpečiť aj preklad do štátneho jazyka.

Čo robiť pri odcudzení alebo strate dokladov?

 • Vodičský preukaz – stratu alebo odcudzenie vodičského preukazu musíte bezodkladne nahlásiť okresnému dopravnému inšpektorátu, a to do 7 dní. 

 • Stratu alebo krádež osvedčenia o evidencii a technického osvedčenia motorového vozidla  musíte nahlásiť na ktoromkoľvek pracovisku vedenia evidencie motorových vozidiel na Slovensku. 

 • Ostatné doklady, karty alebo preukazy, ktoré stratíte alebo boli odcudzené, je nutné nahlásiť inštitúciám, ktoré ich vystavili. Ohlásenie strát musíte vykonať čo najskôr, pretože často sa stáva, že dôjde k ich zneužitiu. 


TIP

Môže sa stať, že nájdete váš stratený či odcudzený občiansky preukaz a zároveň vám bol vydaný nový občiansky preukaz. V tomto prípade máte povinnosť odovzdať ho okresnému riaditeľstvu či zastupiteľskému úradu. Rovnakú povinnosť máte aj vtedy, ak nájdete cudzí občiansky preukaz.

Poplatky a sankcie

Občiansky preukaz

 • V prípade, že stratíte občiansky preukaz alebo vám bol odcudzený, zaplatíte v oboch prípadoch správny poplatok vo výške 16,50 €.

 • Pri opakovanej strate či pri odcudzení dokladov v priebehu dvoch rokov po sebe sa správny poplatok zvýši na sumu 33 €.

Oslobodenie od poplatkov

Ak sa vášho občianskeho preukazu násilným spôsobom zmocnila iná osoba a ohlásili ste to na polícii, za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu nemusíte platiť nič. Od poplatkov bude oslobodené aj podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu osobou, ktorá je staršia ako 60 rokov, prípadne ide o občana, ktorý má ťažké zdravotné postihnutie.

Cestovný pas

Keď okamžite neohlásite stratu, odcudzenie, poškodenie či zneužitie cestovného pasu, dopustíte sa priestupku.  Za tento priestupok vám bude uložená pokuta v sume 331 €.  Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vedie databázu stratených a odcudzených dokladov.


Zhrnutie

Pri strate dokladov, prípadne pri ich odcudzení, musíte túto skutočnosť nahlásiť dopravnému inšpektorátu alebo polícii. V opačnom prípade môžete čeliť sankciám, ktoré sa pohybujú od desiatok až do stoviek eur. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.