Cestovný pas na drevenej stoličke

Stratili ste doklady? Poradíme vám, čo ďalej

1. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Strata dokladov nie je ničím príjemným. Je preto na mieste dávať si pozor na to, aby ste ich mali vždy pod drobnohľadom. Ak sa vám stala niektorá z nepríjemných vecí, poradíme vám, čo ďalej.

Čo robiť, ak vám odcudzia alebo stratíte občiansky preukaz?

V prípade, že ste stratili občiansky preukaz, prípadne vám ho ukradli, bezodkladne to ohláste útvaru Policajného zboru, respektíve zastupiteľskému úradu Slovenskej republiky v zahraničí, keď ste mimo nášho územia. 


V momente, ako ohlásite stratu alebo krádež, občiansky preukaz sa stáva neplatným. Znamená to, že ho ďalej nemôžete používať, a to aj vtedy, ak sa doklad nájde. 

Strata a odcudzenie občianskeho preukazu s čipom

Ak nahlásite stratu, prípadne máte odcudzený občiansky preukaz s čipom, na ktorom sú nahraté certifikáty, ktoré slúžia pre kvalifikovaný elektronický podpis, ihneď požiadajte akékoľvek okresné riaditeľstvo o to, aby vám zrušilo všetky certifikáty. 


Okrem toho by ste mali so sebou priniesť kópiu zmluvy o vydaní aj prevzatí certifikátov na občianskom preukaze s čipom, na ktorom je uvedené číslo občianskeho preukazu s čipom. 


Následne vám na okresnom riaditeľstve Policajného zboru zrušia každý jeden certifikát na identifikovanom občianskom preukaze s čipom. Taktiež ho zablokujú pre ďalšie vydávanie certifikátov.


Vedeli ste, že...

… ak navštívite Policajný zbor, na príslušnom útvare či na zastupiteľskom úrade vám vydajú potvrdenie o občianskom preukaze? Slúži ako náhrada dokladu a súčasne sa predkladá na vyhotovenie nového občianskeho preukazu. 

O vydanie nového občianskeho preukazu môžete požiadať na akomkoľvek okresnom riaditeľstve

Môžete oň požiadať aj na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v zahraničí. Na požiadanie okresného riaditeľstva o vydanie nového občianskeho preukazu máte lehotu 30 dní od neplatnosti občianskeho preukazu. 


Nedodržanie zákonnej lehoty je priestupkom, za ktorý môžete dostať pokutu 33 €. Pri podaní žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu kvôli strate či odcudzeniu ste povinní predložiť doklad preukazujúci vaše rodné číslo. 

Ak nechcete ísť na políciu viackrát, prineste si aj doklady, ktorými sú:

 • rodný list,

 • prípadne cestovný doklad.


Strata a odcudzenie cestovného pasu

Ak zistíte, že vám bol odcudzený cestovný pas, prípadne ste cestovný doklad stratili, musíte túto skutočnosť bezodkladne nahlásiť orgánu,  ktorým bol vydaný. Samozrejme, môžete to nahlásiť aj akémukoľvek útvaru Policajného zboru.


Môže sa tiež stať, že k strate či odcudzeniu cestovného pasu dôjde v zahraničí. Danú skutočnosť musíte nahlásiť na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, a to hneď potom, ako sa vrátite na Slovensko. Okrem toho túto skutočnosť môžete nahlásiť aj orgánu, ktorý cestovný pas vydal. 


Súčasne je nutné priložiť doklad o strate či odcudzení cestovného dokladu od orgánu, kde ste stratu alebo odcudzenie nahlásili. Pri potvrdení v inom než slovenskom alebo českom jazyku si musíte zabezpečiť aj preklad do štátneho jazyka.

Čo robiť pri odcudzení alebo strate dokladov?

 • Vodičský preukaz – stratu alebo odcudzenie vodičského preukazu musíte bezodkladne nahlásiť okresnému dopravnému inšpektorátu, a to do 7 dní. 

 • Stratu alebo krádež osvedčenia o evidencii a technického osvedčenia motorového vozidla  musíte nahlásiť na ktoromkoľvek pracovisku vedenia evidencie motorových vozidiel na Slovensku. 

 • Ostatné doklady, karty alebo preukazy, ktoré stratíte alebo boli odcudzené, je nutné nahlásiť inštitúciám, ktoré ich vystavili. Ohlásenie strát musíte vykonať čo najskôr, pretože často sa stáva, že dôjde k ich zneužitiu. 


TIP

Môže sa stať, že nájdete váš stratený či odcudzený občiansky preukaz a zároveň vám bol vydaný nový občiansky preukaz. V tomto prípade máte povinnosť odovzdať ho okresnému riaditeľstvu či zastupiteľskému úradu. Rovnakú povinnosť máte aj vtedy, ak nájdete cudzí občiansky preukaz.

Poplatky a sankcie

Občiansky preukaz

 • V prípade, že stratíte občiansky preukaz alebo vám bol odcudzený, zaplatíte v oboch prípadoch správny poplatok vo výške 16,50 €.

 • Pri opakovanej strate či pri odcudzení dokladov v priebehu dvoch rokov po sebe sa správny poplatok zvýši na sumu 33 €.

Oslobodenie od poplatkov

Ak sa vášho občianskeho preukazu násilným spôsobom zmocnila iná osoba a ohlásili ste to na polícii, za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu nemusíte platiť nič. Od poplatkov bude oslobodené aj podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu osobou, ktorá je staršia ako 60 rokov, prípadne ide o občana, ktorý má ťažké zdravotné postihnutie.

Cestovný pas

Keď okamžite neohlásite stratu, odcudzenie, poškodenie či zneužitie cestovného pasu, dopustíte sa priestupku.  Za tento priestupok vám bude uložená pokuta v sume 331 €.  Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vedie databázu stratených a odcudzených dokladov.


Zhrnutie

Pri strate dokladov, prípadne pri ich odcudzení, musíte túto skutočnosť nahlásiť dopravnému inšpektorátu alebo polícii. V opačnom prípade môžete čeliť sankciám, ktoré sa pohybujú od desiatok až do stoviek eur. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.