žena s cestovnými dokladmi

Strata dokladov v zahraničí: Nepanikárte a hláste to na polícii

20. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Strata dokladov môže znepríjemniť pohodové chvíľky. Obzvlášť, ak doklady stratíte na dovolenke v zahraničí. Pri predstave, že zvyšok dovolenky strávite na úradoch namiesto ležania pri mori, by bol asi každý otrávený a bez nálady. Stratené doklady nie sú dôvodom na paniku. Aj napriek tejto komplikácii si zvyšok dovolenky môžete užiť.

Stratu alebo odcudzenie dokladov je nutné bezodkladne nahlásiť ktorémukoľvek útvaru policajného zboru. Ak sa nachádzate v zahraničí, musíte navštíviť zastupiteľský úrad Slovenskej republiky.

Strata dokladov nie je taká katastrofa, ako sa na prvý pohľad zdá

Nie je dôvod na paniku. Doklady sa bežne strácajú, a tak sú aj úrady na tieto skutočnosti pripravené. Strata dokladov je síce nepríjemná, no všetko sa dá vyriešiť bez zbytočných stresov a frustrácií. V prvom rade musíte stratu dokladov nahlásiť.  Stačí prísť na najbližšiu policajnú stanicu a ohlásiť to. Ak by ste tak nespravili, hrozila by vám po návrate na Slovensko pokuta. Polícia zaeviduje váš prípad a vydá vám potvrdenie o strate dokladov. Toto potvrdenie by ste už stratiť nemali, pretože ho budete potrebovať.

Je dôležité, aby ste s ním zašli na generálny konzulárny alebo zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v krajine, kde trávite dovolenku. Ak máte problém takýto druh úradu v danej krajine nájsť, stačí, ak zájdete na ktorúkoľvek ambasádu členskej krajiny EÚ. Na ambasáde predložíte potvrdenie z polície a vypíšete žiadosť o vydanie náhradného cestovného dokladu. Za bežných okolností náhradný doklad dostanete v podstate okamžite.

S týmto dokladom môžete stráviť zvyšok dovolenky, no nezabúdajte, že má obmedzenú platnosť a preto si jej koniec dôkladne strážte. Môžete ho využiť iba na jednosmernú cestu domov. Ak by ste medzitým svoje stratené doklady predsa len našli, rovno ich prestrihnite a zahoďte. Nemajú už platnosť a nesmú sa používať.

Príchod na Slovensko, čo ďalej?

Po príchode domov sa kolobeh so stratenými dokladmi ešte nekončí. Musíte požiadať o vydanie nových dokladov.  Rovnako aj tu platí, že musíte stratené doklady čo najskôr ohlásiť. Môžete tak urobiť osobne, tým, že zájdete na najbližší útvar policajného zboru alebo to urobíte elektronicky. V tomto prípade stačí využiť službu nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom. Potom stačí už len počkať na výzvu a nový doklad si prísť vyzdvihnúť. 

 

V prípade, že ste spolu s dokladom totožnosti stratili aj ďalšie veci, napríklad platobnú kartu či preukaz poistenca, aj v tomto prípade vás čakajú ďalšie vybavovačky. Pri strate platobnej karty v prvom rade zavolajte na infolinku svojej banky a požiadajte o zablokovanie karty. Následne musíte zájsť do svojej banky a požiadať o vydanie novej karty. To isté platí aj o preukaze poistenca - je potrebné zájsť do poisťovne a stratu dokladov riešiť. 

Čakajú vás teda povinnosti, ktoré si musíte vo väčšine osobne vybehať. Nie je však to až také strašné, ako sa zdá. Vybaviť nový doklad sa dá pomerne rýchlo. Ak si priplatíte, môžete mať nové doklady aj do 24 hodín. 

Koľko zaplatíte za nový doklad?

Poplatky sa líšia v závislosti od toho, o aký typ dokladu ide, koľkýkrát ste doklad stratili a ako rýchlo ho potrebujete vybaviť. Na  tejto stránke máte prehľad poplatkov za vystavenie cestovného pasu a občianskeho preukazu.

Ako predísť strate dokladov?

Vzhľadom na to, že doklady na dovolenkách sa strácajú dosť často, už aj polícia radí, ako sa zariadiť ešte pred samotnou dovolenkou, aby ste doklady nestratili.

V prvom rade nenoste všetky doklady spolu s cestovným pasom. Vyhotovte si dve fotokópie dátovej strany cestovného pasu. Jednu kópiu nechajte u svojich priateľov, rodiny, známych, ktorým môžete v prípade núdze zavolať a druhú kópiu majte pri sebe, no nie priamo pri cestovnom pase. Majte pri sebe dve aktuálne fotografie vo formáte, ktorý je vhodný do pasu. 

Ak sa aj napriek týmto praktickým radám a inštrukciám cítite stratený v tom, ako pri strate dokladov postupovať, môžete využiť rôznych online sprievodcov, kde zadáte svoju e-mailovú adresu a služby vás prevedú celým procesom straty dokladov. Poskytnú vám prehľad, ktoré doklady už vyriešené máte, a ktoré naopak ešte potrebujete vybaviť. Budú vám posielať notifikácie, aby ste na nič nezabudli a upozornia vás na dôležité termíny a časové lehoty.  

Malá rada na záver

V neposlednom rade si pri cestách do zahraničia preverte, či vaše cestovné poistenie pokrýva všetky poistné udalosti súvisiace s cestou.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.