žena s cestovnými dokladmi

Strata dokladov v zahraničí: Nepanikárte a hláste to na polícii

20. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Strata dokladov môže znepríjemniť pohodové chvíľky. Obzvlášť, ak doklady stratíte na dovolenke v zahraničí. Pri predstave, že zvyšok dovolenky strávite na úradoch namiesto ležania pri mori, by bol asi každý otrávený a bez nálady. Stratené doklady nie sú dôvodom na paniku. Aj napriek tejto komplikácii si zvyšok dovolenky môžete užiť.

Stratu alebo odcudzenie dokladov je nutné bezodkladne nahlásiť ktorémukoľvek útvaru policajného zboru. Ak sa nachádzate v zahraničí, musíte navštíviť zastupiteľský úrad Slovenskej republiky.

Strata dokladov nie je taká katastrofa, ako sa na prvý pohľad zdá

Nie je dôvod na paniku. Doklady sa bežne strácajú, a tak sú aj úrady na tieto skutočnosti pripravené. Strata dokladov je síce nepríjemná, no všetko sa dá vyriešiť bez zbytočných stresov a frustrácií. V prvom rade musíte stratu dokladov nahlásiť.  Stačí prísť na najbližšiu policajnú stanicu a ohlásiť to. Ak by ste tak nespravili, hrozila by vám po návrate na Slovensko pokuta. Polícia zaeviduje váš prípad a vydá vám potvrdenie o strate dokladov. Toto potvrdenie by ste už stratiť nemali, pretože ho budete potrebovať.

Je dôležité, aby ste s ním zašli na generálny konzulárny alebo zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v krajine, kde trávite dovolenku. Ak máte problém takýto druh úradu v danej krajine nájsť, stačí, ak zájdete na ktorúkoľvek ambasádu členskej krajiny EÚ. Na ambasáde predložíte potvrdenie z polície a vypíšete žiadosť o vydanie náhradného cestovného dokladu. Za bežných okolností náhradný doklad dostanete v podstate okamžite.

S týmto dokladom môžete stráviť zvyšok dovolenky, no nezabúdajte, že má obmedzenú platnosť a preto si jej koniec dôkladne strážte. Môžete ho využiť iba na jednosmernú cestu domov. Ak by ste medzitým svoje stratené doklady predsa len našli, rovno ich prestrihnite a zahoďte. Nemajú už platnosť a nesmú sa používať.

Príchod na Slovensko, čo ďalej?

Po príchode domov sa kolobeh so stratenými dokladmi ešte nekončí. Musíte požiadať o vydanie nových dokladov.  Rovnako aj tu platí, že musíte stratené doklady čo najskôr ohlásiť. Môžete tak urobiť osobne, tým, že zájdete na najbližší útvar policajného zboru alebo to urobíte elektronicky. V tomto prípade stačí využiť službu nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom. Potom stačí už len počkať na výzvu a nový doklad si prísť vyzdvihnúť. 

 

V prípade, že ste spolu s dokladom totožnosti stratili aj ďalšie veci, napríklad platobnú kartu či preukaz poistenca, aj v tomto prípade vás čakajú ďalšie vybavovačky. Pri strate platobnej karty v prvom rade zavolajte na infolinku svojej banky a požiadajte o zablokovanie karty. Následne musíte zájsť do svojej banky a požiadať o vydanie novej karty. To isté platí aj o preukaze poistenca - je potrebné zájsť do poisťovne a stratu dokladov riešiť. 

Čakajú vás teda povinnosti, ktoré si musíte vo väčšine osobne vybehať. Nie je však to až také strašné, ako sa zdá. Vybaviť nový doklad sa dá pomerne rýchlo. Ak si priplatíte, môžete mať nové doklady aj do 24 hodín. 

Koľko zaplatíte za nový doklad?

Poplatky sa líšia v závislosti od toho, o aký typ dokladu ide, koľkýkrát ste doklad stratili a ako rýchlo ho potrebujete vybaviť. Na  tejto stránke máte prehľad poplatkov za vystavenie cestovného pasu a občianskeho preukazu.

Ako predísť strate dokladov?

Vzhľadom na to, že doklady na dovolenkách sa strácajú dosť často, už aj polícia radí, ako sa zariadiť ešte pred samotnou dovolenkou, aby ste doklady nestratili.

V prvom rade nenoste všetky doklady spolu s cestovným pasom. Vyhotovte si dve fotokópie dátovej strany cestovného pasu. Jednu kópiu nechajte u svojich priateľov, rodiny, známych, ktorým môžete v prípade núdze zavolať a druhú kópiu majte pri sebe, no nie priamo pri cestovnom pase. Majte pri sebe dve aktuálne fotografie vo formáte, ktorý je vhodný do pasu. 

Ak sa aj napriek týmto praktickým radám a inštrukciám cítite stratený v tom, ako pri strate dokladov postupovať, môžete využiť rôznych online sprievodcov, kde zadáte svoju e-mailovú adresu a služby vás prevedú celým procesom straty dokladov. Poskytnú vám prehľad, ktoré doklady už vyriešené máte, a ktoré naopak ešte potrebujete vybaviť. Budú vám posielať notifikácie, aby ste na nič nezabudli a upozornia vás na dôležité termíny a časové lehoty.  

Malá rada na záver

V neposlednom rade si pri cestách do zahraničia preverte, či vaše cestovné poistenie pokrýva všetky poistné udalosti súvisiace s cestou.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.