Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

29. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.


Skutočnosť je taká,  že väčšina elektrickej energie je vyrábaná z jadra, fosílnych palív zemného plynu, hnedého či čierneho uhlia. Ide o zdroje, ktoré majú svoje kapacity, a patria teda medzi vyčerpateľné, neobnoviteľné zdroje.

Zelené predsavzatia Európskej únie

Výroba elektrickej energie ekologickejším spôsobom v EÚ sa stala prioritou. Na Slovensku sa z obnoviteľných zdrojov vyrába aktuálne len približne 17 % z celkovej elektrickej energie. Vízia je, že do roku 2030 by sa daný podiel mal zvýšiť na 19 %. Napriek tomu, že u nás neustále pribúdajú zariadenia na výrobu zelenej elektrickej energie, zvyšuje sa aj spotreba. To je dôvod, prečo sa nedarí splniť stanovenú kvótu.


Prejsť na zelenú energiu je pre domácnosť celkom výhodné, keďže operačný program Kvalita životného prostredia EÚ ponúka dotácie, ktoré sa sa dajú využiť nielen na fotovoltické panely, ale aj na slnečné (teplovodné) kolektory, tepelné čerpadlá či kotly na biomasu.  

Zelené domácnosti s obnoviteľnou energiou

To, do akej miery budú samotné domácnosti ekologické, záleží od rozsahu zariadení na výrobu ekologickej energie. K týmto zariadeniam patria fotovoltické panely, ktoré premieňajú slnečnú energiu na elektrickú. Prebytočná elektrina, ktorú domácnosti nedokážu spotrebovať, sa väčšinou dodáva do distribučných sústav. Je dôležité, aby bol výkon zariadení navrhnutý tak, aby sa väčšina vyrobenej energie spotrebovala hneď alebo aby sa ukladala do akumulátorov. Fotovoltické panely sú pripájané do distribučnej sústavy, preto je nevyhnutné pri ich využívaní dodržiavať podmienky a požiadavky distribučnej spoločnosti.


Slnečné kolektory slúžia na podporu vykurovania a prípravu teplej vody. Kolektory využívajú energiu dopadajúceho slnečného žiarenia  a efektívne ju využívajú na ohrev vody v akumulačnom zásobníku alebo v zásobníkovom ohrievači. Týmto spôsobom sa znižujú dodávky tepla z hlavného zdroja, a zmenšuje sa tak záťaž životného prostredia. No okrem priaznivých účinkov na prírodu majú slnečné kolektory plusy aj pre naše peňaženky, keďže sa znižujú aj náklady na domácnosť. V kombinácii s nízkoteplotným vykurovaním sú ideálnym spôsobom, ako podporiť životné prostredie a popri tom všetkom platiť minimum za energie.


Tepelné čerpadlá slúžia predovšetkým na vykurovanie. Fungujú na princípe využívania tepla z vonkajšieho prostredia. Využívajú sa najmä pri nízkoteplotných vykurovacích systémoch,  ako sú podlahové, stenové či stropné vykurovanie v domoch s dobrou tepelnou izoláciou. Tepelné čerpadlá znižujú prevádzkové náklady na vykurovanie a prípravu teplej vody. Niektoré tepelné čerpadlá sú schopné reverzného chodu. Znamená to, že sú schopné v lete chladiť. Aby sa však dala táto funkcia využiť, musí byť celý systém vykurovania/chladenia správne navrhnutý. 


Kotly na biomasu pokrývajú potrebu tepla a teplej vody v rodinných domoch a aj v bytových domoch. Avšak kotly, ktoré sú podporované EÚ, sú iba tie, ktoré sú určené na spaľovanie brikiet, peliet, štiepok a tiež kotly na splyňovanie kusového dreva. Podmienkou na to, aby sa v prípade využívanie kotlov prešlo na zelenú energiu, je náhrada kotla na spaľovanie tuhých fosílnych palív.


Veterné turbíny sú prioritne určené na výrobu elektriny. Na Slovensku sa tieto zariadenia reálne využívajú len málo, pretože tomu bránia viaceré prekážky. Sú to napríklad monotónna hlučnosť, ktorá ruší okolité zastavané oblasti či nie veľmi vhodné prírodné podmienky

Slovenskí dodávatelia elektriny prechádzajú na zelenú

Na zelenú energiu prechádzajú už aj slovenskí dodávatelia. Znamená to, že už aj veľké spoločnosti začínajú upúšťať od fosílnych palív, a prikláňajú sa tak k ekologickým spôsobom výroby energie. Niektoré spoločnosti dokonca prešli na modul, ktorý dbá na prírodu aj tým, že podporujú výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energie. Spoločnosť Greenlogy si dala za hlavný cieľ spájať zelených výrobcov so spotrebiteľmi.


Zelená energia musí byť potvrdená zárukou pôvodu. Tá garantuje, že elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov energie. Presne takúto energiu poskytuje už aj Stredoslovenská energetika (SSE). Distribučná spoločnosť svojim klientom garantuje, že využívaním ich služieb prispievajú k rozvoju malých elektrární, ktoré vyrábajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť sa taktiež podieľa na rôznych projektoch na podporu prírody, ako napríklad Záchranná stanica a ekocentrum v Zázrivej.


Západoslovenské elektrárne prešli tiež na modul zelenej energie. Tí dokonca uvádzajú, že zelenú elektrinu využíva viac ako 70 000 ich zákazníkov z radov domácností. Východoslovenské elektrárne v rámci zelenej energie podporujú mnohé eko projekty na východe Slovenska.

V poslednom období sa môže zdať, že myslieť ekologicky je proste in. Zelená energia je krokom spoločnosti k lepšej budúcnosti. Príroda a hlavne nasledujúce generácie sa nám za tento krok určite poďakujú.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.