Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

29. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.


Skutočnosť je taká,  že väčšina elektrickej energie je vyrábaná z jadra, fosílnych palív zemného plynu, hnedého či čierneho uhlia. Ide o zdroje, ktoré majú svoje kapacity, a patria teda medzi vyčerpateľné, neobnoviteľné zdroje.

Zelené predsavzatia Európskej únie

Výroba elektrickej energie ekologickejším spôsobom v EÚ sa stala prioritou. Na Slovensku sa z obnoviteľných zdrojov vyrába aktuálne len približne 17 % z celkovej elektrickej energie. Vízia je, že do roku 2030 by sa daný podiel mal zvýšiť na 19 %. Napriek tomu, že u nás neustále pribúdajú zariadenia na výrobu zelenej elektrickej energie, zvyšuje sa aj spotreba. To je dôvod, prečo sa nedarí splniť stanovenú kvótu.


Prejsť na zelenú energiu je pre domácnosť celkom výhodné, keďže operačný program Kvalita životného prostredia EÚ ponúka dotácie, ktoré sa sa dajú využiť nielen na fotovoltické panely, ale aj na slnečné (teplovodné) kolektory, tepelné čerpadlá či kotly na biomasu.  

Zelené domácnosti s obnoviteľnou energiou

To, do akej miery budú samotné domácnosti ekologické, záleží od rozsahu zariadení na výrobu ekologickej energie. K týmto zariadeniam patria fotovoltické panely, ktoré premieňajú slnečnú energiu na elektrickú. Prebytočná elektrina, ktorú domácnosti nedokážu spotrebovať, sa väčšinou dodáva do distribučných sústav. Je dôležité, aby bol výkon zariadení navrhnutý tak, aby sa väčšina vyrobenej energie spotrebovala hneď alebo aby sa ukladala do akumulátorov. Fotovoltické panely sú pripájané do distribučnej sústavy, preto je nevyhnutné pri ich využívaní dodržiavať podmienky a požiadavky distribučnej spoločnosti.


Slnečné kolektory slúžia na podporu vykurovania a prípravu teplej vody. Kolektory využívajú energiu dopadajúceho slnečného žiarenia  a efektívne ju využívajú na ohrev vody v akumulačnom zásobníku alebo v zásobníkovom ohrievači. Týmto spôsobom sa znižujú dodávky tepla z hlavného zdroja, a zmenšuje sa tak záťaž životného prostredia. No okrem priaznivých účinkov na prírodu majú slnečné kolektory plusy aj pre naše peňaženky, keďže sa znižujú aj náklady na domácnosť. V kombinácii s nízkoteplotným vykurovaním sú ideálnym spôsobom, ako podporiť životné prostredie a popri tom všetkom platiť minimum za energie.


Tepelné čerpadlá slúžia predovšetkým na vykurovanie. Fungujú na princípe využívania tepla z vonkajšieho prostredia. Využívajú sa najmä pri nízkoteplotných vykurovacích systémoch,  ako sú podlahové, stenové či stropné vykurovanie v domoch s dobrou tepelnou izoláciou. Tepelné čerpadlá znižujú prevádzkové náklady na vykurovanie a prípravu teplej vody. Niektoré tepelné čerpadlá sú schopné reverzného chodu. Znamená to, že sú schopné v lete chladiť. Aby sa však dala táto funkcia využiť, musí byť celý systém vykurovania/chladenia správne navrhnutý. 


Kotly na biomasu pokrývajú potrebu tepla a teplej vody v rodinných domoch a aj v bytových domoch. Avšak kotly, ktoré sú podporované EÚ, sú iba tie, ktoré sú určené na spaľovanie brikiet, peliet, štiepok a tiež kotly na splyňovanie kusového dreva. Podmienkou na to, aby sa v prípade využívanie kotlov prešlo na zelenú energiu, je náhrada kotla na spaľovanie tuhých fosílnych palív.


Veterné turbíny sú prioritne určené na výrobu elektriny. Na Slovensku sa tieto zariadenia reálne využívajú len málo, pretože tomu bránia viaceré prekážky. Sú to napríklad monotónna hlučnosť, ktorá ruší okolité zastavané oblasti či nie veľmi vhodné prírodné podmienky

Slovenskí dodávatelia elektriny prechádzajú na zelenú

Na zelenú energiu prechádzajú už aj slovenskí dodávatelia. Znamená to, že už aj veľké spoločnosti začínajú upúšťať od fosílnych palív, a prikláňajú sa tak k ekologickým spôsobom výroby energie. Niektoré spoločnosti dokonca prešli na modul, ktorý dbá na prírodu aj tým, že podporujú výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energie. Spoločnosť Greenlogy si dala za hlavný cieľ spájať zelených výrobcov so spotrebiteľmi.


Zelená energia musí byť potvrdená zárukou pôvodu. Tá garantuje, že elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov energie. Presne takúto energiu poskytuje už aj Stredoslovenská energetika (SSE). Distribučná spoločnosť svojim klientom garantuje, že využívaním ich služieb prispievajú k rozvoju malých elektrární, ktoré vyrábajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť sa taktiež podieľa na rôznych projektoch na podporu prírody, ako napríklad Záchranná stanica a ekocentrum v Zázrivej.


Západoslovenské elektrárne prešli tiež na modul zelenej energie. Tí dokonca uvádzajú, že zelenú elektrinu využíva viac ako 70 000 ich zákazníkov z radov domácností. Východoslovenské elektrárne v rámci zelenej energie podporujú mnohé eko projekty na východe Slovenska.

V poslednom období sa môže zdať, že myslieť ekologicky je proste in. Zelená energia je krokom spoločnosti k lepšej budúcnosti. Príroda a hlavne nasledujúce generácie sa nám za tento krok určite poďakujú.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|Silvia Múdra
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Plynový sporák s panvicami
  31. októbra 2021|Michaela Pősová
  Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

  Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

 • Elektrický stĺp
  05. októbra 2021|Silvia Múdra
  Slovakia Energy na slovenskom trhu končí. Čo sa stane s jej zákazníkmi?

  Najväčší alternatívny dodávateľ energií - spoločnosť Slovakia Energy - oznámil ukončenie svojej činnosti na slovenskom trhu. Aké sú dôvody tohto kroku a čo sa stane s jej súčasnými zákazníkmi?

 • žiarovka
  28. septembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Viete, aká je aktuálna cena za elektrinu?

  Ak chcete mať skvelý prehľad o tom, aká je aktuálna cena za elektrinu, ste tu správne. Pripravili sme si pre vás prehľad cien, typy sadzieb a dozviete sa, čo tvorí cenu elektriny a ako platiť menej za účty. Všetky dôležité informácie máte na jednom mieste.

 • zemný plyn
  27. septembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Kalkulačka spotreby zemného plynu

  Prievan, kotol alebo nesprávne vetranie. Aj to sú aspekty, ktoré môžu ovplyvniť spotrebu plynu vo vašej domácnosti. Ako ju vypočítať a ušetriť nejedno euro? Nápomocná bude kalkulačka spotreby plynu.

 • odpis plynomerov
  08. septembra 2021|Dominika Blchová
  Odpisy plynomerov: Ako neprerobiť na kúrení?

  Plyn je obľúbenou formou kúrenia, ktorú využíva množstvo domácností. Ceny tepla sa však každý rok zvyšujú, a preto môže pri odpise plynomeru nastať problém. Vysoké sumy dokážu spraviť dieru v rozpočte a množstvo komplikácií. Potrebovali by ste ušetriť na kúrení, no neviete ako? Máme pre vás zopár praktických rád.

 • ziarovka a peniaze
  08. septembra 2021|Ján Schneider
  Znížte tepelné straty domu a ušetrite s našimi tipmi

  Sprísnená európska legislatíva, ktorá sa týka aj individuálnej výstavby, nedovolí od 1. januára 2021 stavať iné ako energeticky  „nulitné“„nulitné“  domy, čiže tie, ktoré spĺňajú kritériá energetickej náročnosti A0. Pri novostavbách sa to dá a vlastne musí dosiahnuť vhodným stavebným materiálom, zateplením, energeticky čo najmenej nákladným systémom vykurovania, a mnohým ďalším. Čo však pri starších domoch? Dajú sa znížiť tepelné straty a celková energetická náročnosť domu postaveného ešte  „po starom?“„po starom?“.