zemný plyn

Kalkulačka spotreby zemného plynu

27. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 15 min.

Prievan, kotol alebo nesprávne vetranie. Aj to sú aspekty, ktoré môžu ovplyvniť spotrebu plynu vo vašej domácnosti. Ako ju vypočítať a ušetriť nejedno euro? Nápomocná bude kalkulačka spotreby plynu.

Čo vplýva na výšku spotreby plynu?

V rámci kombinácie najmodernejších stavebných konštrukcií, vykurovacej techniky a hospodárnych metód vykurovania, môžete spotrebu plynu zredukovať. Súčasne minimalizujete aj náklady na vykurovanie, pretože vytvárajú asi 60 % z celkového objemu energií, ktoré spotrebujete u vás doma.


Moderné stavebné konštrukcie sa dajú využiť hlavne v prípade stavania nového domu.  Ak budete mať promptne vypracovaný projekt a precízne vykonanú stavbu, nízkoenergetický dom je váš. Ak ste sa rozhodli dom rekonštruovať, situácia bude náročnejšia. Moderné stavebné konštrukcie sa dajú využiť iba v prípade, že to rekonštrukcia domu dovolí. 


Je veľmi náročné zabezpečiť podlahové vykurovanie alebo dodatočné zatepľovanie podlahy. Precízne vypracovaný projekt dokáže zázraky aj pri novostavbe, aj pri rekonštrukcii.Moderné konštrukcie redukujú tepelné straty. Hospodárne vykurovanie domu plynom je späté s kondenzačnými plynovými kotlami, ktoré sú kombinované s fotovoltaickým alebo solárnym systémom. 


Na samotnú výšku spotreby plynu má vplyv aj skutočnosť, akým spôsobom hospodárite s plynom. Nie je vhodné prekurovanie izieb či kúrenie na mieste, kde to nie je potrebné.


Vedeli ste, že…

… každé zvyšovanie teploty v interiéri o 1 °C je rovné až 6 % navýšeniu nákladov na nákup energií? V miestnostiach by ste mali dodržiavať nasledovné teploty: spálňa 18 až 20 °C, chodba 17 až 19 °C, kúpeľňa 22 až 24 °C, obývačka a detská izba 19 až 21 °C. Pri dodržiavaní týchto pravidiel sa spotreba zemného plynu zlepší.

Spotreba plynu v rodinných domoch

V rámci spotreby plynu je nutné vychádzať z normovaných údajov pre ročnú spotrebu energií, ktoré sú v súlade s typizáciou rodinných domov. Údaj kWh hovorí o tom, koľko energie vám dodávateľ dodal v spotrebovanom plyne. Ide o to, že neplatíte za objem plynu v metroch kubických, ale za dodanú energiu.


1 kWh zemného plynu je rovnaké množstvo, pri spálení ktorého dochádza k uvoľňovaniu 1 kWh tepelnej energie. Objem plynu je možné prepočítať na kWh, a to tak, že objem plynu v metroch kubických vynásobíte koeficientom: 1 m³ = 10,555 kWh. Ide len o orientačný koeficient.


Presný koeficient závisí od: 


 • teploty,

 • kvality plynu,

 • tlaku.


Nájdete ho vo vyúčtovacej faktúre, no pravdou je, že by nemal byť odlišný od orientačného koeficientu.


Normované hodnoty ročnej spotreby energie:


 • energeticky úsporný dom - 50 – 80 kWh/m²,

 • dom z klasických materiálov - 100 – 250 kWh/m²,

 • energeticky nulový dom - 0 – 5 kWh/m²,

 • nízkoenergetický dom - 15 – 50 kWh/m²,

 • energeticky pasívny dom = 5 – 15 kWh/m²,

 • energeticky plusový dom, ktorý v priebehu roka produkuje viac energie než spotrebuje.


K najrozšírenejším druhom na Slovensku patrí dom z klasických materiálov, energeticky úsporný dom a nízkoenergetický dom.  Aká bude orientačná spotreba ich energie v rámci prepočtu na objem plynu, ktorý bol spálený? 


Výpočet bral do úvahy dom, ktorý má rozlohu 100 m² a je v ňom započítaná spodná hranica energie, ktorá bola spotrebovaná na vykurovanie.  


Nízkoenergetický dom = 1 500 kWh - 142,2 m³,

Dom z klasických materiálov = 10 000 kWh - 947,9 m³,

Energeticky úsporný dom = 5 000 kWh - 473,9 m³.


Približná spotreba plynu s rozlohou 100 m² môže byť odlišná. Závisí od faktorov, akými sú:


 • lokalizácia domu,

 • tepelné straty,

 • vykurovacia sezóna a jej dĺžka,

 • prekurovanie domácnosti.

Kalkulačka spotreby zemného plynu

Pri ďalších výpočtoch, v rámci ktorých je výrazne nápomocná kalkulačka spotreby plynu, sme brali do úvahy spotrebu plynu pre odlišné domy, ich lokalitu či typ kotla.


Príklad č.1: Povedzme, že plyn budete využívať na vykurovanie a varenie. Dom má podlahovú plochu 100 m² s výškou miestností 3 m a piatimi členmi. Ide o typ domu A, čiže dom s veľmi dobrou tepelnou izoláciou obvodových stien, stropu a podlahy a s kvalitnými oknami. Lokalita, v ktorej sa vyskytuje, je okres Bratislava 2 a v dome je kondenzačný kotol.


Predpokladaná spotreba za rok bude 845,72 m³ (410 €) a 8 966,96 kWh. Predpokladaná spotreba na hodinu bude 0,52 m³ a 5,53 kWh.Príklad č.2:  Máte dom, v ktorom využívate plyn na ohrev vody a varenie. Výška miestností je 2,5 m, podlahová plocha je 90 m². V domácnosti žije 6 osôb. Ide o typ domu D, ktorý nemá tepelnú izoláciu obvodových stien, stropu a stien. Má drevené netesné okná. Je situovaný v okrese Banská Bystrica a disponuje klasickým kotlom.


 

Výsledkom je, že predpokladaná spotreba za rok bude 828,66 m³ (393 €) a 8 497,58 kWh. Predpokladaná spotreba na hodinu je 1.000.12 m³ a NaN (bezčíselná hodnota) kWh.TIP 

Investovanie do eliminácie tepelných strát sa naozaj oplatia. Podstatné je aj zdravé a hospodárne vykurovanie, pretože vám môže zaručiť značné úspory na nákladoch za vykurovanie.Porovnanie nákladov na ohriatie vody pri varení (zemný plyn vs elektrická energia)

Účelom je porovnať náklady na ohriatie požadovaného množstva vody pri varení. Výstupom bude vyčíslenie nákladov v eurách.


Prvým príkladom je 5 litrov vody, ktorú chceme zohriať. Teplota vody vo vodovodnej sieti je 10 °C. Teplota vody, na ktorú ju chcete zohriať, je 95°C. V rámci plynového sporáku sú náklady 0,04 €, pri špirálovom elektrickom variči je to suma 0,20 € a v rámci indukčného variča ide o sumu 0,09 €.


Druhým príkladom je množstvo ohrievanej vody, v ktorej máte 20 litrov. Teplota vo vodovodnej sieti je 15 °C. Teplotu, ktorú požadujete, je 70 °C. Pri plynovom sporáku vás to vyjde na 0,12 €, ohrev na špirálovom elektrickom variči bude stáť 0,51 € a indukčný varič vás vyjde na 0,24 €.

Je lacnejší elektrický či plynový ohrev vody?

Medzi plusy elektrického ohrevu patrí výhodná vstupná cena.  Elektrické bojlery sú lacnejšie, než plynové kotly. Zapojiť ich dokáže každý elektrikár a nie je nutná ich pravidelná kontrola. Ak berieme do úvahy prevádzkové náklady, elektrický ohrev vody je trojnásobne drahší než ohrev na plyn. Čiastočne o tom svedčia aj naše výpočty.


Ak bude vaša spotreba nižšia, nemusí ísť o viditeľný rozdiel.  Využívate teplú vodu denne? V tom prípade budú  rozdiely pri používaní elektrického ohrevu markantné. Vedzte, že vás to vyjde drahšie, než plynový ohrev. 

Zhrnutie

Vďaka rekonštrukcii klasického staršieho domu je v súčasnosti možné podobný dom dostať až na úroveň nízkoenergetických štandardov. Koniec koncov, môže vám to priniesť úsporu vo výške 80 % nákladov.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|Silvia Múdra
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.