Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

zemný plyn

Kalkulačka spotreby zemného plynu

5/5

Prievan, kotol alebo nesprávne vetranie. Aj to sú aspekty, ktoré môžu ovplyvniť spotrebu plynu vo vašej domácnosti. Ako ju vypočítať a ušetriť nejedno euro? Nápomocná bude kalkulačka spotreby plynu.

Čo vplýva na výšku spotreby plynu?

V rámci kombinácie najmodernejších stavebných konštrukcií, vykurovacej techniky a hospodárnych metód vykurovania, môžete spotrebu plynu zredukovať. Súčasne minimalizujete aj náklady na vykurovanie, pretože vytvárajú asi 60 % z celkového objemu energií, ktoré spotrebujete u vás doma.

Moderné stavebné konštrukcie sa dajú využiť hlavne v prípade stavania nového domu. Ak budete mať promptne vypracovaný projekt a precízne vykonanú stavbu, nízkoenergetický dom je váš. Ak ste sa rozhodli dom rekonštruovať, situácia bude náročnejšia. Moderné stavebné konštrukcie sa dajú využiť iba v prípade, že to rekonštrukcia domu dovolí. 

Je veľmi náročné zabezpečiť podlahové vykurovanie alebo dodatočné zatepľovanie podlahy. Precízne vypracovaný projekt dokáže zázraky aj pri novostavbe, aj pri rekonštrukcii.

Moderné konštrukcie redukujú tepelné straty. Hospodárne vykurovanie domu plynom je späté s kondenzačnými plynovými kotlami, ktoré sú kombinované s fotovoltaickým alebo solárnym systémom. 

Na samotnú výšku spotreby plynu má vplyv aj skutočnosť, akým spôsobom hospodárite s plynom. Nie je vhodné prekurovanie izieb či kúrenie na mieste, kde to nie je potrebné.


Vedeli ste, že…

… každé zvyšovanie teploty v interiéri o 1 °C je rovné až 6 % navýšeniu nákladov na nákup energií? V miestnostiach by ste mali dodržiavať nasledovné teploty: spálňa 18 až 20 °C, chodba 17 až 19 °C, kúpeľňa 22 až 24 °C, obývačka a detská izba 19 až 21 °C. Pri dodržiavaní týchto pravidiel sa spotreba zemného plynu zlepší.Spotreba plynu v rodinných domoch

V rámci spotreby plynu je nutné vychádzať z normovaných údajov pre ročnú spotrebu energií, ktoré sú v súlade s typizáciou rodinných domov. Údaj kWh hovorí o tom, koľko energie vám dodávateľ dodal v spotrebovanom plyne. Ide o to, že neplatíte za objem plynu v metroch kubických, ale za dodanú energiu.

1 kWh zemného plynu je rovnaké množstvo, pri spálení ktorého dochádza k uvoľňovaniu 1 kWh tepelnej energie. Objem plynu je možné prepočítať na kWh, a to tak, že objem plynu v metroch kubických vynásobíte koeficientom: 1 m³ = 10,555 kWh. Ide len o orientačný koeficient.

Presný koeficient závisí od: 

 • teploty,

 • kvality plynu,

 • tlaku.

Nájdete ho vo vyúčtovacej faktúre, no pravdou je, že by nemal byť odlišný od orientačného koeficientu.

Normované hodnoty ročnej spotreby energie:

 • energeticky úsporný dom - 50 – 80 kWh/m²,

 • dom z klasických materiálov - 100 – 250 kWh/m²,

 • energeticky nulový dom - 0 – 5 kWh/m²,

 • nízkoenergetický dom - 15 – 50 kWh/m²,

 • energeticky pasívny dom = 5 – 15 kWh/m²,

 • energeticky plusový dom, ktorý v priebehu roka produkuje viac energie než spotrebuje.

K najrozšírenejším druhom na Slovensku patrí dom z klasických materiálov, energeticky úsporný dom a nízkoenergetický dom. Aká bude orientačná spotreba ich energie v rámci prepočtu na objem plynu, ktorý bol spálený? 

Výpočet bral do úvahy dom, ktorý má rozlohu 100 m² a je v ňom započítaná spodná hranica energie, ktorá bola spotrebovaná na vykurovanie.  

Nízkoenergetický dom = 1 500 kWh - 142,2 m³,

Dom z klasických materiálov = 10 000 kWh - 947,9 m³,

Energeticky úsporný dom = 5 000 kWh - 473,9 m³.

Približná spotreba plynu s rozlohou 100 m² môže byť odlišná. Závisí od faktorov, akými sú:

 • lokalizácia domu,

 • tepelné straty,

 • vykurovacia sezóna a jej dĺžka,

 • prekurovanie domácnosti.

Kalkulačka spotreby zemného plynu

Pri ďalších výpočtoch, v rámci ktorých je výrazne nápomocná kalkulačka spotreby plynu, sme brali do úvahy spotrebu plynu pre odlišné domy, ich lokalitu či typ kotla.

Príklad č.1: Povedzme, že plyn budete využívať na vykurovanie a varenie. Dom má podlahovú plochu 100 m² s výškou miestností 3 m a piatimi členmi. Ide o typ domu A, čiže dom s veľmi dobrou tepelnou izoláciou obvodových stien, stropu a podlahy a s kvalitnými oknami. Lokalita, v ktorej sa vyskytuje, je okres Bratislava 2 a v dome je kondenzačný kotol.

Predpokladaná spotreba za rok bude 845,72 m³ (410 €) a 8 966,96 kWh. Predpokladaná spotreba na hodinu bude 0,52 m³ a 5,53 kWh.


Príklad č.2: Máte dom, v ktorom využívate plyn na ohrev vody a varenie. Výška miestností je 2,5 m, podlahová plocha je 90 m². V domácnosti žije 6 osôb. Ide o typ domu D, ktorý nemá tepelnú izoláciu obvodových stien, stropu a stien. Má drevené netesné okná. Je situovaný v okrese Banská Bystrica a disponuje klasickým kotlom. 

Výsledkom je, že predpokladaná spotreba za rok bude 828,66 m³ (393 €) a 8 497,58 kWh. Predpokladaná spotreba na hodinu je 1.000.12 m³ a NaN (bezčíselná hodnota) kWh.TIP 

Investovanie do eliminácie tepelných strát sa naozaj oplatia. Podstatné je aj zdravé a hospodárne vykurovanie, pretože vám môže zaručiť značné úspory na nákladoch za vykurovanie.Porovnanie nákladov na ohriatie vody pri varení (zemný plyn vs elektrická energia)

Účelom je porovnať náklady na ohriatie požadovaného množstva vody pri varení. Výstupom bude vyčíslenie nákladov v eurách.

Prvým príkladom je 5 litrov vody, ktorú chceme zohriať. Teplota vody vo vodovodnej sieti je 10 °C. Teplota vody, na ktorú ju chcete zohriať, je 95°C. V rámci plynového sporáku sú náklady 0,04 €, pri špirálovom elektrickom variči je to suma 0,20 € a v rámci indukčného variča ide o sumu 0,09 €.

Druhým príkladom je množstvo ohrievanej vody, v ktorej máte 20 litrov. Teplota vo vodovodnej sieti je 15 °C. Teplotu, ktorú požadujete, je 70 °C. Pri plynovom sporáku vás to vyjde na 0,12 €, ohrev na špirálovom elektrickom variči bude stáť 0,51 € a indukčný varič vás vyjde na 0,24 €.

Je lacnejší elektrický či plynový ohrev vody?

Medzi plusy elektrického ohrevu patrí výhodná vstupná cena. Elektrické bojlery sú lacnejšie, než plynové kotly. Zapojiť ich dokáže každý elektrikár a nie je nutná ich pravidelná kontrola. Ak berieme do úvahy prevádzkové náklady, elektrický ohrev vody je trojnásobne drahší než ohrev na plyn. Čiastočne o tom svedčia aj naše výpočty.

Ak bude vaša spotreba nižšia, nemusí ísť o viditeľný rozdiel. Využívate teplú vodu denne? V tom prípade budú rozdiely pri používaní elektrického ohrevu markantné. Vedzte, že vás to vyjde drahšie, než plynový ohrev. 

Zhrnutie

Vďaka rekonštrukcii klasického staršieho domu je v súčasnosti možné podobný dom dostať až na úroveň nízkoenergetických štandardov. Koniec koncov, môže vám to priniesť úsporu vo výške 80 % nákladov.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.