Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

odpis plynomerov

Odpisy plynomerov: Ako neprerobiť na kúrení?

5/5

Plyn je obľúbenou formou kúrenia, ktorú využíva množstvo domácností. Ceny tepla sa však každý rok zvyšujú, a preto môže pri odpise plynomeru nastať problém. Vysoké sumy dokážu spraviť dieru v rozpočte a množstvo komplikácií. Potrebovali by ste ušetriť na kúrení, no neviete ako? Máme pre vás zopár praktických rád.

Ceny tepla sa neustále zvyšujú

Ceny tepla dosahujú každý rok nové úrovne. Hoci sa na rok 2021 predpovedal pokles o viac ako 4 %, zatiaľ sa tak nestalo. Vysoké ceny nútia ľudí kúriť menej alebo znižovať výdavky v iných oblastiach.

Každoročné vyúčtovanie tepla znamená pre väčšinu domácností hrôzu. Boj o teplý a príjemný domov aj počas tuhých mrazov sa tak opakuje každý rok.

Namiesto toho, aby ste neustále premýšľali, čo robiť, máme pre vás zopár praktických rád. Pomocou nich sa vám podarí ušetriť desiatky eur, ktoré dokážete využiť niekde inde, prípadne si ich môžete uložiť do svojich úspor.

Skvelo pomôžu termostatické ventily

Jedným z efektívnych pomocníkov pre šetrenie energie a celkovo kúrenia sú termostatické ventily. Odborníci sa zhodujú, že po ich namontovaní viete ušetriť viac ako 10 % nákladov.

Termostatické ventily fungujú jednoducho. Regulujú radiátory, vďaka čomu nie sú pustené stále. Taktiež im zabraňujú v práci, keď si miestnosť vykúrite iným spôsobom. 

Napríklad, keď máte nastavenú teplotu na 24 stupňov a vyhreje vám ju slnko, radiátor nebude pracovať. Nie je to potrebné, pretože vami určenú teplotu ste už dosiahli.

Ventily majú niekoľko stupňov. Využívať by ste ich mali podľa vašich preferencií alebo miestnosti, kde sa nachádzajú:

  • Stupeň 1 – 2 (teplota od 12 ˚C do 16 ˚C) – využívajte ho počas dní, keď nie ste doma a nepotrebujete veľké teplo, najlepšie počas dlhodobej neprítomnosti,

  • Stupeň 2 – 3 (teplota od 16 ˚C do 20 ˚C) – určený pre miestnosti, ktoré nevyužívate často,

  • Stupeň 3 – 4 (teplota od 20 ˚C do 23 ˚C) – najlepšia teplota na bežné fungovanie do miestností, kde sa zdržiavate najviac,

  • Stupeň 4 – 5 (teplota od 23 ˚C do 26 ˚C) – teplotný rozsah vhodný pre starších ľudí alebo malé deti,

  • Stupeň 5 (teplota od 26 ˚C) – tento stupeň predstavuje úplne otvorený ventil. V praxi to znamená, akoby ste ho ani nemali. Miestnosť je prehriata, čo nie je dobré pre vašu peňaženku, ani organizmus.

Radiátory pravidelne odvzdušňujte

Keď chcete, aby radiátory fungovali správne, je potrebné odvzdušniť ich. Robiť by ste tak mali pravidelne, vždy po dlhšej dobe nečinnosti. Väčšina ľudí odvzdušňuje po lete, keď vykurovacie telesá nepoužívala.

Vzduch v trubkách a radiátoroch môže byť tiež problém. Spôsobuje to, že nefungujú na 100 %, čo znamená, že namiesto 23 ˚C vyhrieva radiátor len na 20 ˚C. Vy však potrebujete 23 ˚C, a preto zbytočne zvyšujete výkon.

Zvýšený výkon radiátora znamená aj zvýšené náklady, ktoré ku koncu dokážu zmeniť celú cenu vykurovania.

Odvzdušnenie je pomerne jednoduché. V domoch stačí otvoriť termoventily a vypustiť vzduch. Spolu s ním pôjde von aj voda, preto si pripravte handričku a nádobu. Keď vzduch z radiátorov vyjde, doplňte stratenú vodu a môžete fungovať ďalej.


Rada odborníka

Ak si neviete dať s odvzdušnením radu, jednoducho sa obráťte na odborníkov. Existuje množstvo spoločností, ktoré vám radiátor každý rok skontrolujú.


Ak bývate v bytovke alebo paneláku, odvzdušnenie je náročnejšie, a to hlavne vtedy, ak radiátor nemá ventil. V takomto prípade je nutné robiť celý proces v jadre vykurovacieho telesa

Druhou možnosťou je, aby odvzdušnenie urobil obyvateľ bytového domu z najvyššieho poschodia, ktorý dokáže odvzdušniť úplne celý systém na vykurovanie.

Zbytočne neprekurujte

Niekedy sa stáva, že si sami robíme zle. Namiesto toho, aby sme si dávali pozor na to, koľko kúrime, tak to preháňame. Príliš vysoké teploty sa veľmi rýchlo odrazia na účte, ktorý bude omnoho vyšší, ako si myslíte.

Vysoká teplota však nie je zdravá ani pre váš organizmus. Okrem toho, že vám zaistí tepelný šok vždy, keď vyjdete von, vie spôsobiť aj iné choroby.

Najlepšia priemerná teplota pre bežné miestnosti je 21 – 23 ˚C. V niektorých miestnostiach môže byť vyššia, napríklad v kúpeľni. Po vyjdení zo sprchy by vám mohlo byť príliš teplo. Presne naopak by ste to mali mať v spálni či detskej izbe. Miesto, kde spíte, by malo byť chladnejšie, pokojne s teplotou 19 – 20 ˚C.

Po znížení teploty viete ušetriť od 6 % do 10 %.

radiátor

Skúste vymeniť radiátory

Staré radiátory nedokážu fungovať tak dobre, ako nové, a to ani vtedy, keď ich pravidelne odvzdušňujete. Dôvod je ten, že tieto modely majú spravidla veľké množstvo vody. Kým sa všetka voda zahreje a následne vykúri vašu domácnosť, prejde určitý čas, nehovoriac o tom, že to stojí peniaze.

Kvalitné nové radiátory majú až o tretinu vody menej. Dokážu efektívne kúriť a znižujú náklady na vykurovanie.

Jedno intenzívne vetranie

Vetranie je alfou a omegou. Počas neho dostanete do domácnosti čerstvý vzduch. Popritom si však znížite teplotu, ktorú musíte znova zvýšiť. Namiesto viacerých a krátkych vetraní spravte jedno intenzívne, napríklad tesne pred spaním alebo po varení.

Takýmto spôsobom vymeníte vzduch v dome alebo byte, no neprídete o príliš veľa tepla.

Radiátor neprekrývajte

Máte v obľube prekrývať radiátor utierkami alebo oblečením? Samozrejme, takýto spôsob sušenia je rýchly a praktický. Bohužiaľ, bráni v tom, aby teplo z radiátora sálalo ďalej do miestnosti.

Výsledkom je, že máte doma chladnejšie a výkon telesa neustále zvyšujete. Vysoký výkon spôsobuje aj vysoké účty, preto naň nič nedávajte. Žiadne oblečenie, utierky, záclony alebo iný textil. Radiátor musí byť voľný, aby dokázal sálať.

Nezabudnite na kotol

Najväčšie problémy nerobia len radiátory, ale aj samotné kotle. Nezabúdajte preto na ich revíziu. Najlepšie pravidelne, každý jeden alebo druhý rok. Urobte tak vždy pred sezónou, aby ste na ňu boli dobre pripravení.

Kotol sa na prvý pohľad javí, že funguje dobre. Skutočnosť je ale úplne iná. Pri jeho fungovaní môže strácať teplo alebo nedokáže dosiahnuť taký výkon, aký potrebujete.


Revíziu kotlov vykonáva v súčanosti mnoho spoločností. Odborníci vám povedia, či je všetko v poriadku alebo by ste si mali kúpiť nový model, prípadne opraviť starý


Rada odborníka

Keď kúrite krbom, nezabudnite zavolať kominára, aby vám vyčistil komín. Zanesené komíny môžu spôsobiť sťaženie prechodu dymu, čo následne vedie k výbuchom alebo požiarom.


Starajte sa o svoje úspory

Šetrenie na kúrení vyzerá náročne, no v skutočnosti je to presne naopak. Vďaka niekoľkým trikom dokážete ušetriť desiatky až stovky eur. Vyskúšajte ich všetky aj vy a uvidíte, že nebudete ľutovať.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.