eurové mince

Zdravotné a sociálne odvody: Zmeny v roku 2022

4. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO, ale aj živnostníkov čakajú v roku 2022 opäť vyššie povinné výdavky. Od januára 2022 im stúpnu minimálne odvody. Do zdravotnej aj do sociálnej poisťovne budú každý mesiac posielať o čosi vyššiu sumu. Aké zmeny ich čakajú?

Výška minimálnych odvodov za rok 2022

Živnostníci budú od ďalšieho roka posielať do zdravotnej a sociálnej poisťovne minimálnu sumu 267,09 €.  Ide skoro o 10 € viac ako v roku 2021.

Každoročná zmena sa týka väčšiny z nich, pretože najnižšie poplatky za poistenie zasiela viac než 80 % živnostníkov. Ich podiel každým rokom stúpa. Samotná výška odvodov sa vyráta z celkového ročného príjmu. Živnostníci si príjmy v daňovom priznaní obvykle optimalizujú.

Najnižšia suma sociálnych a zdravotných odvodov od januára 2022 stúpne z pôvodných 257,43 € na spomínaných 267,09 €. Celkovú sumu nezvyšuje vláda, ale automatický mechanizmus, ktorý je v legislatíve. Spolu s priemernou mesačnou mzdou stúpa aj minimálny mesačný vymeriavací základ. 

Suma vymeriavacieho základu tvorí polovicu z celkovej priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred obdobia 2 rokov. Znamená to, že sa bude rátať z priemerného zárobku za rok 2020, ktorý dosiahol výšku 1 133 € mesačne

Minimálny vymeriavací základ od januára porastie z 546 € na sumu 566,50 € mesačne. Spoločne s minimálnym vymeriavacím základom pôjde hore aj maximálny vymeriavací základ. Uplatňuje sa iba pri sociálnom poistení. Pri zdravotných odvodoch bol ešte v minulosti zrušený. 

Maximálny vymeriavací základ je definovaný ako limit na platenie poistného. Od januára 2022 stúpne z aktuálnych 7 644 € na 7 931 € mesačne. Vyráta sa ako sedemnásobok priemernej mzdy spred obdobia 2 rokov.

Vedeli ste, že...

... ak ste nezačali podnikať od januára, pri výpočte mesačného vymeriavacieho základu na platenie zdravotných odvodov vydelíte výsledok celkovým počtom mesiacov, počas ktorých ste mali vašu živnosť otvorenú?

Minimálne odvody do Sociálnej poisťovne za rok 2022

V rámci minimálneho vymeriavacieho základu drvivá väčšina samostatne zárobkovo činných osôb zaplatí povinné odvody.

Pri sociálnych odvodoch je  platená sadzba vo výške:

 • 14,4 % za nemocenské poistenie,

 • 18 % na dôchodkové starobné poistenie,

 • 6 % putuje na dôchodkové invalidné poistenie,

 • 4,75 % ide do rezervného fondu.

Platby do Sociálnej poisťovne sa zvýšia z pôvodných 180,99 € na sumu 187,78 € mesačne.

Suma na zdravotné poistenie za rok 2022

Ako sme už spomínali, minimálny mesačný vymeriavací základ sa od januára 2022 zvýši o 20,50 €. Okrem toho sa živnostníkom zvýšia aj odvody do zdravotnej poisťovne. 

Výška sadzby mesačných platieb je 14 % z vymeriavacieho základu. Pri zdravotných odvodoch SZČO alebo pri živnostníkoch, ktorí sú zdravotne postihnutí, sú sadzby polovičné. Pôjde o sadzbu vo výške 7 %.

Minimálne klasické preddavky na zdravotné poistenie budú v roku 2022 vyššie oproti tým z roku 2021, ktorých výška bola 76,44 €. Po novom stúpnu na 79,31 € mesačne. Podnikatelia, ktorí sú zdravotne postihnutí, budú platiť 38,22 € mesačne, čo predstavuje polovicu oproti klasickým odvodom.

TIP

Je známe, že ak vám zdravotná či sociálna poisťovňa vyráta mesačný vymeriavací základ, ktorý bude nižší ako minimálny, zaplatíte najnižšie odvody. V opačnom prípade, ak pri sociálnych odvodoch bude mesačný vymeriavací základ vyšší než maximálny, zaplatíte iba maximálne odvody. V rámci zdravotných odvodoch nie je daný limit na výšku poistného.

Ako si môžete vypočítať odvody?

Ak si otvoríte živnosť, prvý rok budete platiť iba minimálne zdravotné poistenie. Povinné sociálne odvody budete platiť až v tom roku, v ktorom podáte vaše prvé daňové priznanie z podnikania.  O ich celkovej výške aj o začiatku platenia vás vždy bude informovať Sociálna poisťovňa.

O skutočnosti, či ich po prvom roku podnikania budete musieť platiť, rozhoduje aj skutočnosť, koľko peňazí ste vy ako živnostník v hrubom zarobili. Hranica pre platenie odvodov je každým rokom vyššia a vyššia.

V prípade, že začínajúci živnostník za tento rok nezarobí minimálne 6 798 €, v nasledujúcom roku nemá povinnosť platenia povinných odvodov. Dokonca aj pri výške mesačného poistného má rozhodujúce slovo hrubý príjem.

Vymeriavací základ poisťovňa vyráta sčítaním čiastkového základu dane spolu so zaplatenými sociálnymi aj zdravotnými odvodmi.  Súčet je následne vydelený koeficientom 1,486. Na koniec sa výsledok vydelí číslom 12, čiže počtom kalendárnych mesiacov v každom roku.

Príklady, ako na výpočet odvodov

Zoberme do úvahy, že ste podnikali celý rok 2021. Váš čiastkový základ dane sa bude pohybovať vo výške 10 000 €. Znamená to, že za zdravotné poistenie ste celkovo zaplatili 917 € a za sociálne poistenie sumu 2 171 €.

Mesačný vymeriavací základ si vypočítate takto:

10 000 € + 917 € + 2 171 € = 13 088 € / 1,486 = 8 807,54 € / 12 = 733,96 €.

Sociálne odvody budú v sume 243,30 € mesačne, čo predstavuje 33,15 % zo mzdy. Zdravotné odvody budú predstavovať sumu 102,75 € mesačne, čo je 14 %.

Ak ste podali daňové priznanie za tento rok v riadnom termíne, teda do konca marca, od júla 2022 budete platiť sociálne odvody v sume 243,30 € mesačne.

Výška odvodov do zdravotnej poisťovne, ktoré by ste mali od januára 2022 posielať, bude 102,75 € mesačne. V prípade, že budete posielať iba minimálne odvody, zdravotná poisťovňa vám v ročnom zúčtovaní zaúčtuje nedoplatok.

Zhrnutie

Výška minimálnych a sociálnych odvodov bude od januára opäť vyššia. Všetci živnostníci budú do zdravotnej a sociálnej poisťovne zasielať minimálne 267,09 €, čo znamená, že pôjde o 9,66 € viac než v predošlom roku.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.