eurové mince

Zdravotné a sociálne odvody: Zmeny v roku 2022

4. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO, ale aj živnostníkov čakajú v roku 2022 opäť vyššie povinné výdavky. Od januára 2022 im stúpnu minimálne odvody. Do zdravotnej aj do sociálnej poisťovne budú každý mesiac posielať o čosi vyššiu sumu. Aké zmeny ich čakajú?

Výška minimálnych odvodov za rok 2022

Živnostníci budú od ďalšieho roka posielať do zdravotnej a sociálnej poisťovne minimálnu sumu 267,09 €.  Ide skoro o 10 € viac ako v roku 2021.

Každoročná zmena sa týka väčšiny z nich, pretože najnižšie poplatky za poistenie zasiela viac než 80 % živnostníkov. Ich podiel každým rokom stúpa. Samotná výška odvodov sa vyráta z celkového ročného príjmu. Živnostníci si príjmy v daňovom priznaní obvykle optimalizujú.

Najnižšia suma sociálnych a zdravotných odvodov od januára 2022 stúpne z pôvodných 257,43 € na spomínaných 267,09 €. Celkovú sumu nezvyšuje vláda, ale automatický mechanizmus, ktorý je v legislatíve. Spolu s priemernou mesačnou mzdou stúpa aj minimálny mesačný vymeriavací základ. 

Suma vymeriavacieho základu tvorí polovicu z celkovej priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred obdobia 2 rokov. Znamená to, že sa bude rátať z priemerného zárobku za rok 2020, ktorý dosiahol výšku 1 133 € mesačne

Minimálny vymeriavací základ od januára porastie z 546 € na sumu 566,50 € mesačne. Spoločne s minimálnym vymeriavacím základom pôjde hore aj maximálny vymeriavací základ. Uplatňuje sa iba pri sociálnom poistení. Pri zdravotných odvodoch bol ešte v minulosti zrušený. 

Maximálny vymeriavací základ je definovaný ako limit na platenie poistného. Od januára 2022 stúpne z aktuálnych 7 644 € na 7 931 € mesačne. Vyráta sa ako sedemnásobok priemernej mzdy spred obdobia 2 rokov.

Vedeli ste, že...

... ak ste nezačali podnikať od januára, pri výpočte mesačného vymeriavacieho základu na platenie zdravotných odvodov vydelíte výsledok celkovým počtom mesiacov, počas ktorých ste mali vašu živnosť otvorenú?

Minimálne odvody do Sociálnej poisťovne za rok 2022

V rámci minimálneho vymeriavacieho základu drvivá väčšina samostatne zárobkovo činných osôb zaplatí povinné odvody.

Pri sociálnych odvodoch je  platená sadzba vo výške:

 • 14,4 % za nemocenské poistenie,

 • 18 % na dôchodkové starobné poistenie,

 • 6 % putuje na dôchodkové invalidné poistenie,

 • 4,75 % ide do rezervného fondu.

Platby do Sociálnej poisťovne sa zvýšia z pôvodných 180,99 € na sumu 187,78 € mesačne.

Suma na zdravotné poistenie za rok 2022

Ako sme už spomínali, minimálny mesačný vymeriavací základ sa od januára 2022 zvýši o 20,50 €. Okrem toho sa živnostníkom zvýšia aj odvody do zdravotnej poisťovne. 

Výška sadzby mesačných platieb je 14 % z vymeriavacieho základu. Pri zdravotných odvodoch SZČO alebo pri živnostníkoch, ktorí sú zdravotne postihnutí, sú sadzby polovičné. Pôjde o sadzbu vo výške 7 %.

Minimálne klasické preddavky na zdravotné poistenie budú v roku 2022 vyššie oproti tým z roku 2021, ktorých výška bola 76,44 €. Po novom stúpnu na 79,31 € mesačne. Podnikatelia, ktorí sú zdravotne postihnutí, budú platiť 38,22 € mesačne, čo predstavuje polovicu oproti klasickým odvodom.

TIP

Je známe, že ak vám zdravotná či sociálna poisťovňa vyráta mesačný vymeriavací základ, ktorý bude nižší ako minimálny, zaplatíte najnižšie odvody. V opačnom prípade, ak pri sociálnych odvodoch bude mesačný vymeriavací základ vyšší než maximálny, zaplatíte iba maximálne odvody. V rámci zdravotných odvodoch nie je daný limit na výšku poistného.

Ako si môžete vypočítať odvody?

Ak si otvoríte živnosť, prvý rok budete platiť iba minimálne zdravotné poistenie. Povinné sociálne odvody budete platiť až v tom roku, v ktorom podáte vaše prvé daňové priznanie z podnikania.  O ich celkovej výške aj o začiatku platenia vás vždy bude informovať Sociálna poisťovňa.

O skutočnosti, či ich po prvom roku podnikania budete musieť platiť, rozhoduje aj skutočnosť, koľko peňazí ste vy ako živnostník v hrubom zarobili. Hranica pre platenie odvodov je každým rokom vyššia a vyššia.

V prípade, že začínajúci živnostník za tento rok nezarobí minimálne 6 798 €, v nasledujúcom roku nemá povinnosť platenia povinných odvodov. Dokonca aj pri výške mesačného poistného má rozhodujúce slovo hrubý príjem.

Vymeriavací základ poisťovňa vyráta sčítaním čiastkového základu dane spolu so zaplatenými sociálnymi aj zdravotnými odvodmi.  Súčet je následne vydelený koeficientom 1,486. Na koniec sa výsledok vydelí číslom 12, čiže počtom kalendárnych mesiacov v každom roku.

Príklady, ako na výpočet odvodov

Zoberme do úvahy, že ste podnikali celý rok 2021. Váš čiastkový základ dane sa bude pohybovať vo výške 10 000 €. Znamená to, že za zdravotné poistenie ste celkovo zaplatili 917 € a za sociálne poistenie sumu 2 171 €.

Mesačný vymeriavací základ si vypočítate takto:

10 000 € + 917 € + 2 171 € = 13 088 € / 1,486 = 8 807,54 € / 12 = 733,96 €.

Sociálne odvody budú v sume 243,30 € mesačne, čo predstavuje 33,15 % zo mzdy. Zdravotné odvody budú predstavovať sumu 102,75 € mesačne, čo je 14 %.

Ak ste podali daňové priznanie za tento rok v riadnom termíne, teda do konca marca, od júla 2022 budete platiť sociálne odvody v sume 243,30 € mesačne.

Výška odvodov do zdravotnej poisťovne, ktoré by ste mali od januára 2022 posielať, bude 102,75 € mesačne. V prípade, že budete posielať iba minimálne odvody, zdravotná poisťovňa vám v ročnom zúčtovaní zaúčtuje nedoplatok.

Zhrnutie

Výška minimálnych a sociálnych odvodov bude od januára opäť vyššia. Všetci živnostníci budú do zdravotnej a sociálnej poisťovne zasielať minimálne 267,09 €, čo znamená, že pôjde o 9,66 € viac než v predošlom roku.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.