zošrotované auto

Zošrotovanie auta: Ako naň získať finančný príspevok?

17. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Spomeniete si ešte na štátne šrotovné v našej krajine z roku 2009? Po ňom zo slovenských ciest, parkovísk a garáží vymizli desaťtisíce starých škodoviek, žigulákov či iných klenotov socialistickej automobilovej výroby. Štátne šrotovné – teda finančný príspevok na zošrotovanie starého auta od štátu – dnes neexistuje. Môžete ho však získať inde a my vieme, ako na to.

Zošrotovanie auta je...

...ekologický a prakticky jediný zákonný spôsob, ako sa zbaviť auta, ktoré už doslúžilo a nesmie na cesty, ak ho teda nechcete predať niekomu, kto ho potrebuje na súčiastky. Auto, ktoré patrí „do šrotu“ však nemôžete zaviezť do zberných surovín.


Staré autá sú nebezpečný odpad. V ich útrobách je pomerne veľa zdraviu a prírode škodlivých látok a materiálov, ktoré treba ekologicky a zdravotne nezávadne znehodnotiť. Auto môže likvidovať len štátom autorizovaná firma, ktorá má okrem iného aj priestor, kde môže vraky skladovať – autovrakovisko.


Drvivá väčšina spracovateľov starých áut má k dispozícii aj vlastnú odťahovku a príde s ňou po vašu nepojazdnú starinku až k vám, prípadne na miesto, kde doslúžila.


Havarijné poistenie online

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo za výhodnú cenu.


Koľko to stojí?

Spracovateľ autorizovaný Ministerstvom životného prostredia  vám vaše auto zošrotuje zadarmo, ak ide o štandardný proces. Pokiaľ však potrebujete vyradiť z evidencie fyzicky neexistujúce vozidlo, zaplatíte príspevok 500 € do environmentálneho fondu bez ohľadu na model a vek vozidla.

Štátne šrotovné

Šrotovné v roku 2009 zaviedlo 15 krajín, vrátane Slovenska, a išlo o štátny dotačný nástroj na zmiernenie vtedajšej ekonomickej krízy. Príspevok na nákup nového auta pri súčasnom odovzdaní starého na vrakovisko na ekologickú likvidáciu bol v rôznych krajinách rôzny: od 675 až do 5 000 €.


Na Slovensku to bolo do 1 500 €, s podmienkou, že auto na zošrotovanie muselo byť staršie ako 10 rokov a nové auto mohlo stáť do 25 000 €. Štát na šrotovné minul v roku 2009 takmer 50 miliónov € a zošrotovaných bolo spolu 44 200 vozidiel.


Šrotovným bol v našej krajine  podporený nákup až takmer 53 % všetkých nových áut v roku 2009, prínos do štátneho rozpočtu bol odhadnutý na okolo 19 miliónov. Nezanedbateľná bola aj podpora výroby a predaja nových automobilov, ekologické prínosy sú tiež nesporné.


Rada odborníka

Auto, ktoré už nemôže jazdiť a musí byť po zošrotovaní vyradené z evidencie, nerozoberajte a nerozpredávajte po súčiastkach. To, čo vám z neho ostane, budete mať problém zošrotovať a v konečnom dôsledku vás to môže stáť 500 €. Ak sa rozhodnete pre predaj auta na súčiastky, tak je len na vás, ako s autom ďalej naložíte.

Štátne dotácie

Napriek tichučkým a sporadickým šumom sa na Slovensku nechystá ďalšie štátne šrotovné, napríklad post pandemické, podobné tomu spred 13 rokov. Pred pandémiou sa šrotovné na vládnej úrovni pripravovalo, ale návrh zostal len na papieri.


Už v tomto roku sa snáď dočkáme ďalšieho kola štátnych dotácií na elektromobily a plug-in hybridy. V 1. kole v roku 2016 štát prispieval najmä tým, ktorí si mohli dovoliť luxusné vozidlá. V 2. kole v roku 2019 sa dotačných 6 miliónov vyčerpalo za 3 minúty a 41 sekúnd.


Tento rok by to malo byť vraj inak, lepšie a spravodlivejšie – nechajme sa prekvapiť. Štátne dotácie v roku 2016 boli 5 000 € na elektromobily a 3 000 € na plug-in hybridy, o 3 roky už 8 000 a 5 000 €. Pri raste cien nových vozidiel môžeme tento rok očakávať vyššie dotácie.


Na štátnu dotáciu na zošrotovanie však môžeme aj tento rok zabudnúť a treba hľadať iné možnosti.

Kto iný, ak nie štát?

Túto otázku si okrem majiteľov áut, ekonómov a publicistov položili aj manažéri predaja niektorých automobiliek a vymysleli vlastné, neštátne  „šrotovné“„šrotovné“. V podstate ide o rôzne formy zliav pri kúpe nového vozidla, v prípade, ak zošrotujete vaše staré auto.


Ak uvažujete o kúpe nového vozidla a staré chcete zošrotovať, postupujte takto:


 • najprv si zistite, kde je najbližší autorizovaný spracovateľ starých vozidiel, ktorý môže auto zošrotovať,

 • čím bližšie, tým lepšie, nepojazdné vozidlo musíte na zošrotovanie dopraviť odťahovkou, čo nemusí byť lacný špás,

 • štandardné ekologické zošrotovanie u autorizovaného spracovateľa starých vozidiel vás nebude stáť nič,

 • auto nesmie byť rozobraté a ak je havarované, musí mať aspoň 90 % pôvodnej hmotnosti,

 • staré vozidlo treba  po zošrotovaní odhlásiť z evidencie na dopravnom inšpektoráte, ak tak neurobí priamo firma, kde dáte auto zošrotovať,

 • až po odhlásení z evidencie môžete zrušiť PZP aj havarijné poistenie,

 • nájdite predajcu, ktorý vám dokáže ponúknuť zľavu z ceny nového auta – nazvanú šrotovné,

 • predajca tak urobí po predložení potvrdenia o prevzatí starého auta na zošrotovanie,

 • niektorí predajcovia nazývajú „šrotovným“  vykúpenie starého vozidla pri kúpe nového.


Šrotovné…

... čiže štátna dotácia na  zošrotovanie auta v našej krajine neexistuje.  Zatiaľ prvé a posledné štátom dotované šrotovné zbehlo v dvoch kolách v roku 2009. Niektorí autopredajcovia však ponúkajú zľavy, ktoré nazývajú „šrotovné“ pri kúpe nového auta a zdokladovaní zošrotovania starého. 


Ak uvažujete nad kúpou auta s elektrickým či plug-in hybridným pohonom, mohla by vám pomôcť štátna dotácia, ktorá sa pripravuje na tento rok.


Staré, nepojazdné auto, ktoré už policajti nepustia do cestnej premávky, by malo byť zošrotované štátom autorizovanou firmou, ktorá ekologicky spracúva tento druh nebezpečného odpadu. Ak ide o štandardný proces, je to zadarmo a zaplatíte len odťahovku na autošrotovisko.


Povinné zmluvné poistenie

Myslite na PZP

Nikdy nezabúdajte na zákonnú povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky v našej kalkulačke a uzavrite si najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie pre vaše vozidlo už dnes.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.