zošrotované auto

Zošrotovanie auta: Ako naň získať finančný príspevok?

17. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Spomeniete si ešte na štátne šrotovné v našej krajine z roku 2009? Po ňom zo slovenských ciest, parkovísk a garáží vymizli desaťtisíce starých škodoviek, žigulákov či iných klenotov socialistickej automobilovej výroby. Štátne šrotovné – teda finančný príspevok na zošrotovanie starého auta od štátu – dnes neexistuje. Môžete ho však získať inde a my vieme, ako na to.

Zošrotovanie auta je...

...ekologický a prakticky jediný zákonný spôsob, ako sa zbaviť auta, ktoré už doslúžilo a nesmie na cesty, ak ho teda nechcete predať niekomu, kto ho potrebuje na súčiastky. Auto, ktoré patrí „do šrotu“ však nemôžete zaviezť do zberných surovín.


Staré autá sú nebezpečný odpad. V ich útrobách je pomerne veľa zdraviu a prírode škodlivých látok a materiálov, ktoré treba ekologicky a zdravotne nezávadne znehodnotiť. Auto môže likvidovať len štátom autorizovaná firma, ktorá má okrem iného aj priestor, kde môže vraky skladovať – autovrakovisko.


Drvivá väčšina spracovateľov starých áut má k dispozícii aj vlastnú odťahovku a príde s ňou po vašu nepojazdnú starinku až k vám, prípadne na miesto, kde doslúžila.


Havarijné poistenie online

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo za výhodnú cenu.


Koľko to stojí?

Spracovateľ autorizovaný Ministerstvom životného prostredia  vám vaše auto zošrotuje zadarmo, ak ide o štandardný proces. Pokiaľ však potrebujete vyradiť z evidencie fyzicky neexistujúce vozidlo, zaplatíte príspevok 500 € do environmentálneho fondu bez ohľadu na model a vek vozidla.

Štátne šrotovné

Šrotovné v roku 2009 zaviedlo 15 krajín, vrátane Slovenska, a išlo o štátny dotačný nástroj na zmiernenie vtedajšej ekonomickej krízy. Príspevok na nákup nového auta pri súčasnom odovzdaní starého na vrakovisko na ekologickú likvidáciu bol v rôznych krajinách rôzny: od 675 až do 5 000 €.


Na Slovensku to bolo do 1 500 €, s podmienkou, že auto na zošrotovanie muselo byť staršie ako 10 rokov a nové auto mohlo stáť do 25 000 €. Štát na šrotovné minul v roku 2009 takmer 50 miliónov € a zošrotovaných bolo spolu 44 200 vozidiel.


Šrotovným bol v našej krajine  podporený nákup až takmer 53 % všetkých nových áut v roku 2009, prínos do štátneho rozpočtu bol odhadnutý na okolo 19 miliónov. Nezanedbateľná bola aj podpora výroby a predaja nových automobilov, ekologické prínosy sú tiež nesporné.


Rada odborníka

Auto, ktoré už nemôže jazdiť a musí byť po zošrotovaní vyradené z evidencie, nerozoberajte a nerozpredávajte po súčiastkach. To, čo vám z neho ostane, budete mať problém zošrotovať a v konečnom dôsledku vás to môže stáť 500 €. Ak sa rozhodnete pre predaj auta na súčiastky, tak je len na vás, ako s autom ďalej naložíte.

Štátne dotácie

Napriek tichučkým a sporadickým šumom sa na Slovensku nechystá ďalšie štátne šrotovné, napríklad post pandemické, podobné tomu spred 13 rokov. Pred pandémiou sa šrotovné na vládnej úrovni pripravovalo, ale návrh zostal len na papieri.


Už v tomto roku sa snáď dočkáme ďalšieho kola štátnych dotácií na elektromobily a plug-in hybridy. V 1. kole v roku 2016 štát prispieval najmä tým, ktorí si mohli dovoliť luxusné vozidlá. V 2. kole v roku 2019 sa dotačných 6 miliónov vyčerpalo za 3 minúty a 41 sekúnd.


Tento rok by to malo byť vraj inak, lepšie a spravodlivejšie – nechajme sa prekvapiť. Štátne dotácie v roku 2016 boli 5 000 € na elektromobily a 3 000 € na plug-in hybridy, o 3 roky už 8 000 a 5 000 €. Pri raste cien nových vozidiel môžeme tento rok očakávať vyššie dotácie.


Na štátnu dotáciu na zošrotovanie však môžeme aj tento rok zabudnúť a treba hľadať iné možnosti.

Kto iný, ak nie štát?

Túto otázku si okrem majiteľov áut, ekonómov a publicistov položili aj manažéri predaja niektorých automobiliek a vymysleli vlastné, neštátne  „šrotovné“„šrotovné“. V podstate ide o rôzne formy zliav pri kúpe nového vozidla, v prípade, ak zošrotujete vaše staré auto.


Ak uvažujete o kúpe nového vozidla a staré chcete zošrotovať, postupujte takto:


 • najprv si zistite, kde je najbližší autorizovaný spracovateľ starých vozidiel, ktorý môže auto zošrotovať,

 • čím bližšie, tým lepšie, nepojazdné vozidlo musíte na zošrotovanie dopraviť odťahovkou, čo nemusí byť lacný špás,

 • štandardné ekologické zošrotovanie u autorizovaného spracovateľa starých vozidiel vás nebude stáť nič,

 • auto nesmie byť rozobraté a ak je havarované, musí mať aspoň 90 % pôvodnej hmotnosti,

 • staré vozidlo treba  po zošrotovaní odhlásiť z evidencie na dopravnom inšpektoráte, ak tak neurobí priamo firma, kde dáte auto zošrotovať,

 • až po odhlásení z evidencie môžete zrušiť PZP aj havarijné poistenie,

 • nájdite predajcu, ktorý vám dokáže ponúknuť zľavu z ceny nového auta – nazvanú šrotovné,

 • predajca tak urobí po predložení potvrdenia o prevzatí starého auta na zošrotovanie,

 • niektorí predajcovia nazývajú „šrotovným“  vykúpenie starého vozidla pri kúpe nového.


Šrotovné…

... čiže štátna dotácia na  zošrotovanie auta v našej krajine neexistuje.  Zatiaľ prvé a posledné štátom dotované šrotovné zbehlo v dvoch kolách v roku 2009. Niektorí autopredajcovia však ponúkajú zľavy, ktoré nazývajú „šrotovné“ pri kúpe nového auta a zdokladovaní zošrotovania starého. 


Ak uvažujete nad kúpou auta s elektrickým či plug-in hybridným pohonom, mohla by vám pomôcť štátna dotácia, ktorá sa pripravuje na tento rok.


Staré, nepojazdné auto, ktoré už policajti nepustia do cestnej premávky, by malo byť zošrotované štátom autorizovanou firmou, ktorá ekologicky spracúva tento druh nebezpečného odpadu. Ak ide o štandardný proces, je to zadarmo a zaplatíte len odťahovku na autošrotovisko.


Povinné zmluvné poistenie

Myslite na PZP

Nikdy nezabúdajte na zákonnú povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky v našej kalkulačke a uzavrite si najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie pre vaše vozidlo už dnes.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  Auto
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?