zošrotované auto

Zošrotovanie auta: Ako naň získať finančný príspevok?

17. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Spomeniete si ešte na štátne šrotovné v našej krajine z roku 2009? Po ňom zo slovenských ciest, parkovísk a garáží vymizli desaťtisíce starých škodoviek, žigulákov či iných klenotov socialistickej automobilovej výroby. Štátne šrotovné – teda finančný príspevok na zošrotovanie starého auta od štátu – dnes neexistuje. Môžete ho však získať inde a my vieme, ako na to.

Zošrotovanie auta je...

...ekologický a prakticky jediný zákonný spôsob, ako sa zbaviť auta, ktoré už doslúžilo a nesmie na cesty, ak ho teda nechcete predať niekomu, kto ho potrebuje na súčiastky. Auto, ktoré patrí „do šrotu“ však nemôžete zaviezť do zberných surovín.


Staré autá sú nebezpečný odpad. V ich útrobách je pomerne veľa zdraviu a prírode škodlivých látok a materiálov, ktoré treba ekologicky a zdravotne nezávadne znehodnotiť. Auto môže likvidovať len štátom autorizovaná firma, ktorá má okrem iného aj priestor, kde môže vraky skladovať – autovrakovisko.


Drvivá väčšina spracovateľov starých áut má k dispozícii aj vlastnú odťahovku a príde s ňou po vašu nepojazdnú starinku až k vám, prípadne na miesto, kde doslúžila.


Havarijné poistenie online

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo za výhodnú cenu.


Koľko to stojí?

Spracovateľ autorizovaný Ministerstvom životného prostredia  vám vaše auto zošrotuje zadarmo, ak ide o štandardný proces. Pokiaľ však potrebujete vyradiť z evidencie fyzicky neexistujúce vozidlo, zaplatíte príspevok 500 € do environmentálneho fondu bez ohľadu na model a vek vozidla.

Štátne šrotovné

Šrotovné v roku 2009 zaviedlo 15 krajín, vrátane Slovenska, a išlo o štátny dotačný nástroj na zmiernenie vtedajšej ekonomickej krízy. Príspevok na nákup nového auta pri súčasnom odovzdaní starého na vrakovisko na ekologickú likvidáciu bol v rôznych krajinách rôzny: od 675 až do 5 000 €.


Na Slovensku to bolo do 1 500 €, s podmienkou, že auto na zošrotovanie muselo byť staršie ako 10 rokov a nové auto mohlo stáť do 25 000 €. Štát na šrotovné minul v roku 2009 takmer 50 miliónov € a zošrotovaných bolo spolu 44 200 vozidiel.


Šrotovným bol v našej krajine  podporený nákup až takmer 53 % všetkých nových áut v roku 2009, prínos do štátneho rozpočtu bol odhadnutý na okolo 19 miliónov. Nezanedbateľná bola aj podpora výroby a predaja nových automobilov, ekologické prínosy sú tiež nesporné.


Rada odborníka

Auto, ktoré už nemôže jazdiť a musí byť po zošrotovaní vyradené z evidencie, nerozoberajte a nerozpredávajte po súčiastkach. To, čo vám z neho ostane, budete mať problém zošrotovať a v konečnom dôsledku vás to môže stáť 500 €. Ak sa rozhodnete pre predaj auta na súčiastky, tak je len na vás, ako s autom ďalej naložíte.

Štátne dotácie

Napriek tichučkým a sporadickým šumom sa na Slovensku nechystá ďalšie štátne šrotovné, napríklad post pandemické, podobné tomu spred 13 rokov. Pred pandémiou sa šrotovné na vládnej úrovni pripravovalo, ale návrh zostal len na papieri.


Už v tomto roku sa snáď dočkáme ďalšieho kola štátnych dotácií na elektromobily a plug-in hybridy. V 1. kole v roku 2016 štát prispieval najmä tým, ktorí si mohli dovoliť luxusné vozidlá. V 2. kole v roku 2019 sa dotačných 6 miliónov vyčerpalo za 3 minúty a 41 sekúnd.


Tento rok by to malo byť vraj inak, lepšie a spravodlivejšie – nechajme sa prekvapiť. Štátne dotácie v roku 2016 boli 5 000 € na elektromobily a 3 000 € na plug-in hybridy, o 3 roky už 8 000 a 5 000 €. Pri raste cien nových vozidiel môžeme tento rok očakávať vyššie dotácie.


Na štátnu dotáciu na zošrotovanie však môžeme aj tento rok zabudnúť a treba hľadať iné možnosti.

Kto iný, ak nie štát?

Túto otázku si okrem majiteľov áut, ekonómov a publicistov položili aj manažéri predaja niektorých automobiliek a vymysleli vlastné, neštátne  „šrotovné“„šrotovné“. V podstate ide o rôzne formy zliav pri kúpe nového vozidla, v prípade, ak zošrotujete vaše staré auto.


Ak uvažujete o kúpe nového vozidla a staré chcete zošrotovať, postupujte takto:


 • najprv si zistite, kde je najbližší autorizovaný spracovateľ starých vozidiel, ktorý môže auto zošrotovať,

 • čím bližšie, tým lepšie, nepojazdné vozidlo musíte na zošrotovanie dopraviť odťahovkou, čo nemusí byť lacný špás,

 • štandardné ekologické zošrotovanie u autorizovaného spracovateľa starých vozidiel vás nebude stáť nič,

 • auto nesmie byť rozobraté a ak je havarované, musí mať aspoň 90 % pôvodnej hmotnosti,

 • staré vozidlo treba  po zošrotovaní odhlásiť z evidencie na dopravnom inšpektoráte, ak tak neurobí priamo firma, kde dáte auto zošrotovať,

 • až po odhlásení z evidencie môžete zrušiť PZP aj havarijné poistenie,

 • nájdite predajcu, ktorý vám dokáže ponúknuť zľavu z ceny nového auta – nazvanú šrotovné,

 • predajca tak urobí po predložení potvrdenia o prevzatí starého auta na zošrotovanie,

 • niektorí predajcovia nazývajú „šrotovným“  vykúpenie starého vozidla pri kúpe nového.


Šrotovné…

... čiže štátna dotácia na  zošrotovanie auta v našej krajine neexistuje.  Zatiaľ prvé a posledné štátom dotované šrotovné zbehlo v dvoch kolách v roku 2009. Niektorí autopredajcovia však ponúkajú zľavy, ktoré nazývajú „šrotovné“ pri kúpe nového auta a zdokladovaní zošrotovania starého. 


Ak uvažujete nad kúpou auta s elektrickým či plug-in hybridným pohonom, mohla by vám pomôcť štátna dotácia, ktorá sa pripravuje na tento rok.


Staré, nepojazdné auto, ktoré už policajti nepustia do cestnej premávky, by malo byť zošrotované štátom autorizovanou firmou, ktorá ekologicky spracúva tento druh nebezpečného odpadu. Ak ide o štandardný proces, je to zadarmo a zaplatíte len odťahovku na autošrotovisko.


Povinné zmluvné poistenie

Myslite na PZP

Nikdy nezabúdajte na zákonnú povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky v našej kalkulačke a uzavrite si najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie pre vaše vozidlo už dnes.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.